build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сообраќајна сигнализација и информативни табли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 24-Feb-2009 at 21:45
Општината поставува, граѓаните уништуваат сообраќајни знаци
Вторник, 24 Февруари 2009 16:30
ZNACI%20VO%20BITOLA%20001Овој знак го забранува сообраќајот во една насока, но очигледно на погрешно место. И овој ненаменски завршил. Причините за ваквите судбини на собраќајните знаци најчесто се сообраќајните незгоди или граѓанската несовесност. Општината во соработка со битолската полиција врши ревитализација на вертикалната сигнализација:

 Во моментот, ете баш денес имаме контрола, конкретно инспекторот за патишта и лицето од комунално одделение вршат контрола на дел од улиците каде што треба да се постават сообраќајни знаци, вели Зора Симјановска, раководител на комунално одделение

Хоризонталната сигнализација е завршена. Се вршат нејзини корекции и поправки, а сообраќајните знаци одамна требаше да бидат заменети со нови по европски стандарди. Што беше причината за одолговлекувањето на работите:

 Немаме некоја посебна причина, тендерот се продолжи изборот, ние баравме можност и да ги намалиме трошоците, одбравме адекватен поефтин изведувач кој што ќе ни ги добави. Овој тендер е направен сукцесивно, вели Зора Симјановска, раководител на комунално одделениеZNACI%20VO%20BITOLA%20003

Во текот на овие два месеци се планира да се заврши со вертикалната сигнализација по што ќе следуваат нови средства од општинскиот буџет за 2009. И понатаму се интервенира на критичните места, но Васко Карангелевски иако од аспект на регулирањето на сообраќајот е целосно решена, сепак постои и друго размислување:

 Критична е затоа што несовесно ја користат граѓаните: има обележани пешачки премини, можат да ги користат тие пешачки премини. Ние размислуваме дури ако можеме булеварски начин на регулирање на сообраќајот да направиме, односно проширување на таа сообраќајница со зелен појас на средината. Можеби тогаш граѓаните подобро ќе ја користат по строго дефинирани премини преку улицата, вели Зора Симјановска, раководител на комунално одделение

Од општината апелираат на поголема совесност од граѓаните и напоменуваат дека согласно законот за безбедност во сообраќајот постојат високи казни доколку уништувачите на знаци бидат затекнати на местото. Во спротивно општината ќе мора покрај да поставува нови и да ги санира старите.



http://tera.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=4607&Itemid=106

Што подразбираат под европски знаци? Наместо жолта позадина триаголниците да имаат бела? Џабе фрлени пари ако е за тоа... Но сепак знаците беа повеќето стари, па не е лошо и ова. Само зависи од цената на алуминиумот дали ќе ги украдат одма, или кога ќе се покачи малку цената.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 24-Feb-2009 at 21:57
Originally posted by гитардемон


Што подразбираат под европски знаци? Наместо жолта позадина триаголниците да имаат бела?

Не знам тие што подразбираат, но виенската конвенција за патни знаци и сигнали ја дефинира токму жолтата позадина, а белата како прифатлива варијација:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_Convention_on_Road_Signs_and_Signals

Ама факт е дека низ цела Европа апсолутно доминираат знаци со бела позадина, па мене навистина не ми е јасна целава работа...


Edited by Cloverstack - 24-Feb-2009 at 21:58
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 24-Feb-2009 at 22:13
Виенската конвенција мислам дека е само околу димензиите, содржината, класификацијата и категоризацијата на знаците. Под европски ваљда мислам и плус некои стандарди за матерјалио дкои се изработуваат, за ноќна видливост и слично. Ама мене повеќе ми изгледа дека зборот европски е употребен паушално како синоним за квалитетно и современо.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 24-Feb-2009 at 22:43
Германски сајт за знаци

http://www.gettingaroundgermany.info/zeichen.htm
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 25-Feb-2009 at 00:24
Ајде веста нека оди и тука еднаш.... Имало повеќе грешки одколку што мислевме! BashИзгледа треба Филолошки факултет да ги прочешла сите знаци низ државава!
Филип Втори падна по англиски

Грешка во англиската транскрипција на новата ознака и на новото име на досегашниот Градски стадион во Скопје им се поткрала на тие што неодамна ги поставија патоказните табли кон овој спортски објект на скопската улица Илинденска.На таблата текстот на македонски јазик „Национална арена Филип II Македонски“ во англиската верзија излегол како „Nationality Arena Fillip II Macedonian“, што е сосема погрешно. На преведувачите на новите ознаки на стадионот очигледно не им било познато дека англискиот збор „nationality“ се преведува како „националност“, а соодветен збор е „national“.

Професорот Драги Михајловски од Катедрата за англиски јазик на Филолошкиот факултет во Скопје прокоментира дека грешка е направена и при преведувањето на името на Филип II Македонски. Точниот превод е „Philip II of Macedon“, а не „Filip II Macedonian“.

Вчера не беше можно да се дознае кој ја поставил ваквата табла. Во скопското претпријатие „Улици и патишта“ надлежните не можеа да се добијат преку телефон, а во ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор, кое го доградува стадионот, изјавија дека таблата не е нивна.Освен преводот, погрешна е македонската верзија бидејќи зборот „арена“ е напишан со голема почетна буква.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9BBF1F7838E17C4AB26F76BFA22CD59E


Edited by lslcrew - 25-Feb-2009 at 00:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 25-Feb-2009 at 00:31
Конечно реакција. Па богами какви се знаци не спопаднаа, редно беше да се покрене ова прашање. Особено преводите, но и македонската содржина стануваат се побизарни... Да се надеваме дека овој знак конечно ја прели чашата и дека ќе е иницијална каписла за да се средат работите на ова поле!


Edited by Cloverstack - 25-Feb-2009 at 00:32
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 25-Feb-2009 at 16:38
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by гитардемон


Што подразбираат под европски знаци? Наместо жолта позадина триаголниците да имаат бела?

Не знам тие што подразбираат, но виенската конвенција за патни знаци и сигнали ја дефинира токму жолтата позадина, а белата како прифатлива варијација:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_Convention_on_Road_Signs_and_Signals

Ама факт е дека низ цела Европа апсолутно доминираат знаци со бела позадина, па мене навистина не ми е јасна целава работа...


Jas bas tuka imam za toa prasano i mi rekoa deka znaci so bela pozadina se propisani spored nekoja regulativa na EU zasto belata boja navecer povekje reflektirala koga ke se osvetli, pa zatoa bilo pobezbedno so takvi znaci.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 25-Feb-2009 at 16:41
Originally posted by Cloverstack

Конечно реакција. Па богами какви се знаци не спопаднаа, редно беше да се покрене ова прашање. Особено преводите, но и македонската содржина стануваат се побизарни... Да се надеваме дека овој знак конечно ја прели чашата и дека ќе е иницијална каписла за да се средат работите на ова поле!


Tie sto go prevele mora da se pravi umetnici....mislam od 5 zbora da naprais 10 greski stvarno ne moze sekoj!Crazy
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 25-Feb-2009 at 23:00
Почнава па оставива, разни инфо табли низ Скопје



Пристојно решение, зашто го напуштива !?
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 26-Feb-2009 at 00:35

Патоказите на старо место и со старите правописни грешки

Сите креваат раце од патоказните табли за Националната арена „Филип Втори Македонски“, кои и вчера останаа на „Илинденска“.Не ги поставиле ниту од ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор ниту од „Улици и патишта“. Јован Христовски, раководител на секторот за сообраќај во Град Скопје, ни рече дека никој не побарал дозвола за поставување и дека не е почната стандардната процедура.„Дневник“ вчера пишуваше за таблите со погрешен превод на англиски, но и со погрешна македонска верзија.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6CDCC449A1E8C84991AD0532EB1AB7D2
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 26-Feb-2009 at 00:46
Originally posted by Vladimir P

Почнава па оставива, разни инфо табли низ Скопје

Пристојно решение, зашто го напуштива !?

Естетски пристојно, содржински истите главболки. Еве се имам осврнато на тие табли:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=338&PID=13531#13531
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 26-Feb-2009 at 00:49
Сите креваат раце од патоказните табли за Националната арена „Филип Втори Македонски“, кои и вчера останаа на „Илинденска“.Не ги поставиле ниту од ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор ниту од „Улици и патишта“. Јован Христовски, раководител на секторот за сообраќај во Град Скопје, ни рече дека никој не побарал дозвола за поставување и дека не е почната стандардната процедура.„Дневник“ вчера пишуваше за таблите со погрешен превод на англиски, но и со погрешна македонска верзија.


Веројатно слетале марсовци и го поставиле патоказов...  Roll%20eyes

Сега кога срањето исплива на површина, им спласна чаламот на поставувачите, се кријат да не кажам ко што... Инаку сигурно ќе се чукаа во гради со големово достигнување.


Edited by Cloverstack - 26-Feb-2009 at 00:49
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 03-Mar-2009 at 12:11


Информативна табла за реконструкцијата на М-5 кој ја поврзува Битола (и понатаму Прилеп) со Лерин. Најповеќе ми се допаѓа заливот ЕУ-Bay European Union
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 16-Mar-2009 at 13:16
Добра идеја, лошо изведено... Како што ме информираа, ова се случило брзо после медиумските реакции. Да се надеваме дека во иднина урбаната герила ќе се окрупни и ќе делува многу повешто!

А мене ме чуди зошто не е отстранет/сменет знаков, ете ако не принципиелно заради грешките, барем заради тоа што е ишкртан... А да, не се знаело ни кој го поставил Roll%20eyes

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 16-Mar-2009 at 13:20
Вчера спомнав денес ќе потенцирам. Не ми изгледа дека се работи за некој што е иритиран од преводот па отишол да го шкртне погрешното, него ова повеќе ми изгледа на политички мотивиран протест против настојувањето на владата да се користат имиња од одреден историски период. Еве може и да се примети на сликата дека е комплет изшртано, што не ме наведува дека некој сакал да изврши упад во преводот. Башка знаеме кај нас на колкаво ниво е урбаната свест, така да тешко некој да отишол превоид да поправа. Попрво е ова простест кон владата

Значи Кловер, не се надевај никаква урбана герила не е ова, нема везе со урбана.


Edited by lslcrew - 16-Mar-2009 at 13:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 16-Mar-2009 at 13:36
Па добро реков дека е лошо изведено и токкму мислев на тоа што е ишкртан целиот знак (што можеби, но не мора да значи погрешен мотив, но сепак требало да се размисли за пораката што ја праќаат), и плус тоа што сепак не го ишкртале добро туку содржината на на знакот сепак се гледа.

А можеби и не се работи за урбана герила... Сепак, со вакви институции таа ни е очајно потребна.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 16-Mar-2009 at 16:27
ОПАСНАТА КРСТОСНИЦА ВО КАРПОШ НЕМА СВЕТЛОСНА СИГНАЛИЗАЦИЈА
Соларните семафори заглавија во процедури

Семафорите што треба да го регулираат сообраќајот на крстосницата меѓу улиците Никола Тесла и Орце Николов, во близина на Технолошкиот факултет, и по десет месеци од најавите на Општина Карпош не се поставени. Во близина на локацијата се наместени само соларни панели наменети за семафорите, но од нив ни трага. Овие сообраќајници станаа особено фреквентни откако се изградија нови згради во околината, а по проширувањето на една од улиците настана хаос во сообраќајот бидејќи никој не ги почитува правилата и често пати настануваат судири. Дополнителен проблем имаат и пешаците кои поради брзото возење не се безбедни на улиците, па жителите од населбата Карпош 1 побараа да се постави семафор на крстосницата. - Пред неколку месеци овде имаше тешка сообраќајка со жртви, а речиси секојдневно се случуваат судири. Се вози брзо и поради тоа е сосема небезбедно за минување на улицата. Местото е многу фреквентно, во близина се техничките факултети, гимназијата „Орце Николов“, секојдневно минуваат студенти и ученици. Општината под итно треба да го постави семафорот што ни го ветува со месеци - вели Бранко Николовски, еден од жителите во зградите до крстосницата. Локалните власти минатата година ветија решение со поставување соларни семафори, први од таков вид во општината и во градот. Оттогаш помина речиси цела година, а надлежните од Карпош сега велат дека сите процедури се завршени и сега на потег е ЈП „Улици и патишта“. - Процедурата е завршена, проектот исто така, направивме и анализа за протекот на возила и на пешаци и добивме одобрение од МВР. Сега чекаме секој момент „Улици и патишта“ да излезат на терен и да ги монтираат семафорите. Доставивме допис до нив, тие треба само да направат ископи, да се поврзат инсталациите, така што работите би завршиле за два дена. - објасни Јордан Ангеловски, заменик на в.д. градоначалникот на Карпош. Според него, доцнењето е од административни причини, па неделава семафорите треба да бидат поставени. Од претпријатието „Улици и патишта“, пак, велат дека Секторот на сообраќај на Град Скопје поради ревидирање го вратил проектот за поставување соларни семафори на крстосницата. - Проектот го добивме, но по реакција од Секторот за сообраќај, веројатно поради некоја аномалија, беше вратен во „Инпума“, фирмата која го изработи. Откако ќе биде ревидиран, градските власти ќе го препрати кај нас и потоа можеме да почнеме со работа - вели Илија Мартиновски, директор на „Улици и патишта“.



http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1649&ArticleID=109707
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 24-Mar-2009 at 00:23
Да ја доловам состојбата со вертикалната сигнализација на М-5 помеѓу Ресен и Прилеп.

Во кратки црти - очајна!

Помеѓу Ресен и Битола не забележав ниту еден единствен патоказ да е цел, но затоа пак имаше целосно соголени рамки од нешто што очигледно биле големи патокази табли. Помеѓу Битола и Прилеп пак, може да се види и такво чудо како по некоа табла без делови што недостасуваат, но дури и тие беа цели ишкртани, избледени или оштетени на некој друг начин - ни на таа делница не забележав ниту еден патоказ во задоволителна состојба.

1


2


3


4


5


6


7


8


9

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 24-Mar-2009 at 00:35
Си можел бар еден исправен да ставиш, или таков немаше Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 24-Mar-2009 at 00:39
Па помеѓу Ресен и Битола навистина не успеав да забележам ни еден читав (можеби ми промакнал некој, ама чим се до толку ретка глетка суштината е сепак иста...)
Помеѓу Битола и Прилеп еве имам постирано и некои што се целосни, ама дури и тие што беа во најдобра состојба беа барем солидно избледени - во кратки црти повторно не видов ниту еден за кој би рекол дека не му е потребна смена или оправка.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.