build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лепење плочки врз дрвен под?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
martin.taleski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote martin.taleski Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Лепење плочки врз дрвен под?
    Posted: 17-Nov-2016 at 18:54
Дали е можно да лепам плочки врз дрвен под?

Реставрирам стара барака која има под од штици. На штиците имаше линолеум, кој го извадив, и сакам сега да залепам плочки на подот во делот на кујната?

Имам искуство со лепење плочки на цемента кошулица, така да сам би ги лепел, само не знам дали ќе држат на штиците?

Некој искуство? Дали воопшто е можно, или пак да барам линолеум?
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Nov-2016 at 22:26
Дрвениот под со оглед на тоа дека ти е стар можно е да е скапан или црвосан, да ги залепис плочките диркно со лепак врз штиците нема да е паметна идеја поради нестабилноста на дрвениот под-штиците и можноста од пукање на плочките и фугите поради нерамномерното распределување на тежина врз плочките и нераманомерното распределување на тежината кон штиците поради еластичноста на истите. Стави ламинат.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Dec-2016 at 20:21
Не бива таа работа другар.Ќе го извадиш подот па тогаш.
Back to Top
vlavot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2019
Location: Stip
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote vlavot Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Feb-2019 at 17:44
Ај мал баѓп.
А лепење плочки врз писа/смола, она што останува црното после вадење на паркет. А паркетот е залепен со писа смола одаамна, и сеа сакам да го извадам паркетот и да залепам плочки врз писата. Тоа може?
Medicus
Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Feb-2019 at 15:53
Може тоа, извадиго паркетот па исчисти добро, види подлогата дали ти одговара и со лепак за плочки ке средиш.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.