build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 207>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: 14-Jan-2019 at 17:18
Сега видов дека и од перспектива на Турку ова е вест.

Моментално имаат 7 редовни линии и 3 сезонски. Виз воведува 3 нови линии кај нив од кои една е Скопје.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 142
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jan-2019 at 16:23
A I vreme e da se nadgradi opremata za sletuvanje odnosno ILS barem do kategorija 2 (CAT II).Se desavalo maglata da fati uste vo Oktomvri,a da ne zborime za slednite meseci.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jan-2019 at 15:55
Originally posted by laziale

Ne sretnav dali 5tiot avion ke bide A320 ili A321, vidovte nekade?


A320
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1543
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Jan-2019 at 15:38
Ми се допаѓа потегот што ТАВ се OUT of Game. доста како пауни на страна само се китат, а не се способни нова веб страна да направат
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Jan-2019 at 15:31
Originally posted by gorazd

a toa sto exyu napisal sezonalni ...

vo soopstenieto na Wizz ne stoi nigde za sezonalnost.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/about-us/news/2019/01/14/wizz-air-continues-to-expand-in-macedonia-fifth-aircraft-to-skopje-base-and-eight-new-routes#/


супер, и онака не би стапнал на Кипар летно време
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jan-2019 at 15:30
Originally posted by Tranquilis

40к се пи*кин дим. Два повратни лета. Чисто онака пропратно.


ама чекај, taxpayers money.........................  Wallbash

Crazy

LOL
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Online
Posts: 1682
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Jan-2019 at 15:23
Какво пријатно изненадување
Wizz Растурија, особено ми се свиѓа потегот со +2 дестинации, онака во стил да се види кој е газда на SKP
Едвај чекам да ги видам 5те авиони на аеродром, тоа веднаш повлекува и нови вработувања на персонал.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Jan-2019 at 15:20
Ne sretnav dali 5tiot avion ke bide A320 ili A321, vidovte nekade?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Jan-2019 at 15:08
a toa sto exyu napisal sezonalni ...

vo soopstenieto na Wizz ne stoi nigde za sezonalnost.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/about-us/news/2019/01/14/wizz-air-continues-to-expand-in-macedonia-fifth-aircraft-to-skopje-base-and-eight-new-routes#/


Edited by gorazd - 14-Jan-2019 at 15:08
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 397
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Jan-2019 at 15:07
40к се пи*кин дим. Два повратни лета. Чисто онака пропратно.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Jan-2019 at 15:06
toa bese minimumot. no vo povikot pisuva i deka ke pobedi onoj" kој ќе ќе понуди најголем број на нови дестинации" 


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1543
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Jan-2019 at 15:04
Originally posted by pbanks

Дури и да не се сезонски, повикот беше за 2+4 линии сега имаме 4+4.
Дали овие +2 се подложни на субвенции?Да - си стои убаво дека за секоја ново воведена дестинација се добива по 40к € еднократно
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Jan-2019 at 14:57

Дури и да не се сезонски, повикот беше за 2+4 линии сега имаме 4+4.

Дали овие +2 се подложни на субвенции?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Jan-2019 at 14:55
Мислам дека на повеќе места налетав на тоа, но го имаш и во екс-ју чланакот

as well seasonal services from the Macedonian capital to Turku in Finland and Larnaca in Cyprus.

https://www.exyuaviation.com/2019/01/wizz-air-unveils-macedonia-expansion.html
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Jan-2019 at 14:48
a od kaj informacijata deka Larnaca i Turku se sezonalni ?


Edited by gorazd - 14-Jan-2019 at 14:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Jan-2019 at 14:39
Бидејќи не ги читав деталите на повикот. Кој е статусот на 2та сезонски лета? За нив нема субвенции така?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Jan-2019 at 14:27
Big%20smile

pusteni se na najjako
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 397
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Jan-2019 at 14:25
На ексју ќе си гризнат од тулето
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3414
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Jan-2019 at 13:54
Единствено ме чуди фински Турку. Искрено очекував да биде избрана Чешка, како дестинација кон која досега редовно имало ависообраќај, или, пак, некој град од Пиринеите. Не знам ниту некој Македонец да живее во Финска, ниту пак некој турист да ни доаѓа од таму, ниту пак за нас да е Финска некоја атрактивна дестинација за патување. Инаку, останатите дестинации по мене се супер.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1543
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Jan-2019 at 13:28
Originally posted by pbanks

експертиве на екс-ју се во прединфарктна состојба. боже каков грозен менталитет вирее во овој регион. Ќути
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 207>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.562 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.