build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 182183184185186 242>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3661 Posted: 22-Jan-2013 at 19:12
Бојан јас воопшто не го заборавам тоа ,него проблемот е што таа Бошњачка и Босанска заедница во Македонија и Скопје особено со најголемиот дел, е многу мала за да користи 4 летови неделно.Ај да беше еден би сватил да беа два ќе речев можеби се многу но нека ги има но 4????
Линија за Автобус ќе имало доколку била потребна и барана ,јас памтам дека пред некоја година имаше но ја укинаа и таа ,како и летовите Скопје-Сараево.Во секој случај од Македонија би бил повеќе баран пристапот до Бања Лука што веќе има Автобуска линија до таму (другарка беше пред некој месец).
Возовите не се прикладни за оваа нишка но ќе речам ,што ќе ни е воз за Сараево кога ние немаме возови ниту до Солун и Атина ,ниту до Благоевград и Софија ниту пак до Тирана и некој друг Албански град кој ни се први соседни држави ,само за Косово и Србија има возови, а да не правиме муабет за Европски градови како Виена, Прага, Минхен итн.
Од Ceske Drachi (CD) имаше линија Берлин-Прага-Братислава-Будимпешта-Белград-Скопје-Солун (мислам дека и Атина ја опфаќаше но не сум сигурен) но ја укинаа и ја направија само Прага -Братислава-Будимпешта-Белград и назад.Значи ние немаме инфраструктура и потреба од тоа кога кај нас се одбира Автобус пред Воз .

Јас ја подржувам линијата но мислам дека е непромислена идеја и тотално неисплатлива и некорисна.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3662 Posted: 22-Jan-2013 at 17:49
Originally posted by daci92

И јас најискрено не ја сваќам поентата на оваа линија освен доколку Босанските власти и властите на Сараевскиот Аеродром сакаат да направат нашиот аеродром да може да биде користен од Босанците за патување во странство ,но мене ова ми е нелогично бидејќи околу нив имаат двојнопоголеми и подобри аеродроми од Скопскиот односно Белградскиот и Загребскиот ,плус тука се и Дубровник и Сплит кој генерираат повеќе патници и повеќе линии од самиот Скопски аеродром.



Немојте да заборавите дека се` уште имаме тесни врски со Сараево, многу луѓе патуваат натаму, имаме бошњачка заедница во земјава, а во моментов нема ниту редовна автобуска линија, ниту пак воз. Требаше да патувам за Сараево два пати минатата година и мене коса на глава ми се креваше од врските со овој град. Силно ја подржувам оваа линија, мораме да имаме врски со соседите.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3663 Posted: 22-Jan-2013 at 16:50
И јас најискрено не ја сваќам поентата на оваа линија освен доколку Босанските власти и властите на Сараевскиот Аеродром сакаат да направат нашиот аеродром да може да биде користен од Босанците за патување во странство ,но мене ова ми е нелогично бидејќи околу нив имаат двојнопоголеми и подобри аеродроми од Скопскиот односно Белградскиот и Загребскиот ,плус тука се и Дубровник и Сплит кој генерираат повеќе патници и повеќе линии од самиот Скопски аеродром.
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #3664 Posted: 22-Jan-2013 at 15:33
Што е работава со линијата до Сараево, мислите ли дека има потенцијал? Има ли некоја поволна опција за трансфер или сериозно Сараево и Скопје можат да генерираат доволно поинт-ту-поинт патници за редовна линија?

Памтам дека ваква линија имаше и порано. Зошто се укина тогаш и ако укинувањето било поради мал број патници, што е различно овој пат?
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3665 Posted: 21-Jan-2013 at 23:59
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by avijacijamk

Линијата од Анкона сеуште не е укината функционира но само неколку пати месечно.Причина за тоа е послаб интерес.Од BelleAir потврдија дека линијата сега за сега нема да се укине затоа што има доволен број на патници засега само фреквенцијата на линијата ќе биде намалена. Најверојатно во текот летната сезона ќе заживее повеќе. Летовите се сеуште достапни на нивната страна за букирање
http://www.belleair.it/


Јас стварно незнам од кај ги доби овие информации што ги пишуваш или кај најде дека може да се букираат, анкона како опција стои мегутоа нема летови во ниту еден избран термин!!! Ако грешам дај ми сликовито со Print Screan. Анкона ја нема повеќе од СК !!


Последен пат кога видов во Амадеус системот за букирање летовите стоеја.Сега гледам ги нема тргнати се изгледа ја укинале само јас немав приметено.Мора грешка.На страната на аеродромот сеуште стојат летовите.Можеби сезонски ќе ја вратат пак.
http://skp.airports.com.mk/Upload/Downloads/Doc/MK-EU-MAP_3.pdf
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3666 Posted: 21-Jan-2013 at 22:15
Originally posted by avijacijamk

Линијата од Анкона сеуште не е укината функционира но само неколку пати месечно.Причина за тоа е послаб интерес.Од BelleAir потврдија дека линијата сега за сега нема да се укине затоа што има доволен број на патници засега само фреквенцијата на линијата ќе биде намалена. Најверојатно во текот летната сезона ќе заживее повеќе. Летовите се сеуште достапни на нивната страна за букирање
http://www.belleair.it/


Јас стварно незнам од кај ги доби овие информации што ги пишуваш или кај најде дека може да се букираат, анкона како опција стои мегутоа нема летови во ниту еден избран термин!!! Ако грешам дај ми сликовито со Print Screan. Анкона ја нема повеќе од СК !!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #3667 Posted: 21-Jan-2013 at 19:36
Originally posted by Andrej_LJ

Па аеродромите се многу близу, фактички како два аеродрома во еден град (ЛОН Хиитроу/Гетук).


Моја грешка, стварно никогаш ја немам простодуирано поставеноста на градовите горе во Скандинавија на крај на памет не ми падна дека овие два града се само 40тина км оддалечени

и стварно не ја сфаќам ценава, многу е повисока од летовите до Малме со Wizz Air. Мислам дека ќе биде голема утка(освен ако нема голем проток на бизнис класа патници, кои имаат кеш за комфор)

Edited by Djole88 - 21-Jan-2013 at 19:39
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3668 Posted: 21-Jan-2013 at 15:28

Летови Сараево - Скопје четири пати неделно

Босанско-херцеговската авиокомпанија B&H Airlines од 1-ви април ќе воведе летови кон Скопје, четири пати неделно.

Првично, компанијата планираше летовите да ги воведе во текот на новогодишните празници, но нивниот почеток е одложен до 1-ви април.


Покрај летовите за Скопје, B&H Airlines планира воведување линија до Амстердам, како и услуги за Загреб во соработка со Croatia Airlines.


B&H Airlines и претходно вршеше летови од и кон Скопје. Дел од нив беа прекинати поради мал интерес

http://makfax.com.mk/#301342
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3669 Posted: 21-Jan-2013 at 13:38
Originally posted by Djole88

Originally posted by avijacijamk


Оваа година би требало да имаме добар успех и да дојдеме до милион.Wizzair има солидни бројќи, Air Nordic Sweden објави лет Скопје-Копенхаген што почнува од Март со 2 лета неделно (картите се кренати у продажба и една чини 150 евра)


може да споделиш страна за резервација на овие летови ?

И луѓе, што мешате Малме и Копенхаген Гледам сте пишале дупла линија, им се видело Малме исплатливо


http://www.flyswedish.se/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #3670 Posted: 21-Jan-2013 at 13:08
Па аеродромите се многу близу, фактички како два аеродрома во еден град (ЛОН Хиитроу/Гетук).
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #3671 Posted: 21-Jan-2013 at 12:47
Originally posted by avijacijamk


Оваа година би требало да имаме добар успех и да дојдеме до милион.Wizzair има солидни бројќи, Air Nordic Sweden објави лет Скопје-Копенхаген што почнува од Март со 2 лета неделно (картите се кренати у продажба и една чини 150 евра)


може да споделиш страна за резервација на овие летови ?

И луѓе, што мешате Малме и Копенхаген Гледам сте пишале дупла линија, им се видело Малме исплатливо
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3672 Posted: 19-Jan-2013 at 21:45
И јас се сложувам дека ни е потребна многу подобра конекција со Европа но предизвик е да се добие внимание од поголемите авиокомпании за да го разгледаат Скопје како евентуална дестинација. За тоа треба многу напор и ангажираност од релевантните институции што кај нас баш и не функционира.Работите почнаа да се менуваат откако ТАВ ги презема аеродромите.Апсурно е што сеуште на пример Austrian Airlines,Turkish Airlines се единствените Star Alliance членки кои се пристуни кај нас. Другите не одминуваат (Lufthansa, Airfrance, KLM и слично). Јас сметам дека на некој начин тие си го делат колачот бидејќи така им одговара. Air Sweden од друга страна до сега барем постоеле како чартер компанија која летала или за турстички агенции или пак биле ангажирани од трети страни. Сега засега незнам какви се но ајде ќе видиме дали ќе почнат да летаат од Март за кога е првиот лет. Последен пат кога бев во Малме еден од нивните авиони беше паркиран на аеродромот. Изгледа им се виде Малме како бинго комбинација дека може да земат пари па се решија да пробаат. Донекаде и не е лошо бидејќи сепак тие ќе летаат до Копенхаген Каструп што е порта кон многу интернационални и преку океански дестинации. Ако се сериозни, тоа би можело да функционира. Единствено нешто што ми е нелогично е цената од 170 евра некаде во 1 правец. Но ајде ќе видиме. Мора некако да конкурираме на Приштина што ни откраднува голем дел од нашите патници.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #3673 Posted: 19-Jan-2013 at 20:36
Значи Air Sweden ми е многу сомнителна работата. Од 2009 не летаат на свои летови, туку сите авиони ги имаат дадено под наем. И сега наеднаш почнуваат да летаат само до Скопје и тоа на линија дублор на Уиз.
Нам ни треба подобра покриеност со големите европски градови (Лондон Хиитроу, Париз, Берлин, Мадрид, Москва, Прага, Будимпешта, Варшава) и тоа од страна на нормалните авио компании. Потоа ни требаат повеќе различни дестинации од нискотарифните превозници, а не само гастарбајтерски дестинации како сегашниве на Уиз.
За милион патници на Скопје ќе треба да имаме раст од околу 21% што е прилично невозможна бројка.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3674 Posted: 19-Jan-2013 at 19:04
Линијата од Анкона сеуште не е укината функционира но само неколку пати месечно.Причина за тоа е послаб интерес.Од BelleAir потврдија дека линијата сега за сега нема да се укине затоа што има доволен број на патници засега само фреквенцијата на линијата ќе биде намалена. Најверојатно во текот летната сезона ќе заживее повеќе. Летовите се сеуште достапни на нивната страна за букирање
http://www.belleair.it/

Оваа година би требало да имаме добар успех и да дојдеме до милион.Wizzair има солидни бројќи, Air Nordic Sweden објави лет Скопје-Копенхаген што почнува од Март со 2 лета неделно (картите се кренати у продажба и една чини 150 евра), B&H Airlines денеска повторно објавија дека од Април се враќа Скопје-Сарајево со 4 лета неделно на Exyu aviation blog. Сезонските на Jetairfly до Брисел се исто пуштени во продажба за Мај до Септември така да оптимист сум
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3675 Posted: 14-Jan-2013 at 16:34
Најверојатно линијата СКП-Анкона повеќе не е во функција !!! повеќе неможе да се види на редоследот за летање на СКП а и неможе да се направат резервации он-лине на нет !!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3676 Posted: 13-Jan-2013 at 20:01
На линијата СКП-Ататурк вечерва се сообраќаше А321 airbus 220 седишта
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3677 Posted: 13-Jan-2013 at 17:05
haha sea otvoram flightradar slicna situacija ne se 4 tuku tri.samo napred
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3678 Posted: 13-Jan-2013 at 16:08
Originally posted by Denko

Pa ne bi rekol deka se vo eden moment, tuku vo vremenski interval od cas i polovina. Pred nekolku godini bez svedok na tri poletuvanja vo eden cas, so sto se stvori totalen haos i metez. So novata terminalna zgrada predpostavuvam deka toa e veke minato.


Така ми доаѓа зборот де !! Иначе секој ден во рок од 1саат и 20 минути или 30 минути има по 5 полетуванја а во рок од 5 -10 мин 3 полетуванја тоа е наутро за виена во 4и40 за љубљана во 4и45 за загреб во 5и55 и за белград/венеција/милано/лондон во 6часот
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3679 Posted: 13-Jan-2013 at 15:14
Pa ne bi rekol deka se vo eden moment, tuku vo vremenski interval od cas i polovina. Pred nekolku godini bez svedok na tri poletuvanja vo eden cas, so sto se stvori totalen haos i metez. So novata terminalna zgrada predpostavuvam deka toa e veke minato.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3680 Posted: 13-Jan-2013 at 14:50
Прилично ретка ситуација  на СКП, четири авиони од еднаш + адрија која се сообраќа со канадиер регионал џет меѓутоа тој тип на авиони не се регистрираат на www.flightradar24.com значи 5 авиони до СКП во еден момент, сенадевам дека во иднина тоа ќе биде секојдневна ситуација........ CheersCheersBig%20smile
 
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 182183184185186 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.563 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.