build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 201>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1508
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: Yesterday at 22:03
Originally posted by Obedineta Makedonija

Најголема утка во моментот се Владата и неспособноста на Сугаре а најголеми губитници на веќе прифатени услови од 2 на 1 авиони(вклучително и намален број на линии, вработувања, зголемен број на патници, предност пре конкурентските аеродроми во регионот) - се граѓаните на Македонија.

*Толку неспособни и некадарни фолиранти немам видено досега.


Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 08:11

https://faktor.mk/zavvrshi-povikot-za-subvencioniranje-na-niskobudzetni-letovi-samo-eden-avioprevoznik-prijavenEdited by gorazd - Yesterday at 08:23
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Oct-2018 at 11:36
Originally posted by BOJAN

Денеска пратив прашања во врска со тоа кој испратил понуда од авикомпаниите, но од Министерство нема никаков одговор...
I vo najsredenite zemji za odgovor se ceka barem 2-3 dena. Inaku za Makedonija vednas ke ti kazam... ne cekaj odgovor oti ke se iznacekas...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Oct-2018 at 17:21
Денеска пратив прашања во врска со тоа кој испратил понуда од авикомпаниите, но од Министерство нема никаков одговор...
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Oct-2018 at 11:57
lol stama
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1606
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Oct-2018 at 07:42
Вчера се враќав со Карат за Скопје, во авионот имаше не повеќе од 40-50 патници (од нив околу 20 Јапонци). За одење натаму пак пред 4 недели беше полн до последното мест, секако затоа што иселениците во Австралија се враќаат, може 95% од патниците продолжија на трансфер во Доха. И има барем 3 наши стјуардеси што е баш симпатично.

*Ако има некој некогаш прилика да лета со А350-900/1000 на Катар од се срце му препорачувам, ги надминува 777,787 и А380 во секое поле. Преубаво искуство.

Edited by alexsend - 11-Oct-2018 at 07:43
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Oct-2018 at 13:59
Aegean: konecno se pusteni vo prodazba i konekcii preku ATH (iako falat destinacii kako AMS, BCN i drugi)

 SKP-Rhodos 156€, Larnaka 170€ , TLV 190€ ...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Oct-2018 at 11:10
Aegean има извонредно ниски понуди за Скопје-Атина, особено ако земеме во предвид дека само картата за воз на релација Солун-Атина-Солун е околу 90 евра. Сепак, типот на авиони што ќе сообраќаат на оваа релација воопшто не ми се допаѓа... од моето досегашно искуство говорам
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1508
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Oct-2018 at 10:44
Aegean има update во систем и наместо АТР42 - летовите ќе се обавуваат со DASH-8.

*Петок е денот на отварање на понудите за апликантите за авиосубвенциите
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 19
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Sep-2018 at 08:02
https://www.exyuaviation.com/2018/09/aegean-to-resume-athens-skopje-in.html
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Sep-2018 at 17:24
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Sep-2018 at 12:01
Не би го мешал поништениот тендер од аспект на тоа што понудил Wizz. Би можеле да понудат и небо и земја ако знаат дека ќе биде поништен. Wink wink nudge nudge.

Од друга страна, во претходниот тендер ќе мораа да базираат авион во Охрид. Сега веќе не. За мене тоа беше главната придобивка за Македонија. Со новиот тендер Wizz има далеку подобра позиција затоа што веќе има базиран авион во Скопје.

Со други зборови, коментарите на Обединета Македонија во суштина се на место, само што додава и пошироки мислења на тема политички партии па не е толку лесно секогаш да се согласи човек
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Sep-2018 at 11:12
jes da e konfuzno ova "vospostavuvanje i/ili odrzuvanje" ...
no tekstot e identicen so ponisteniot tender, "to establish and/or maintain a base of at least one air carrier" stoese i vo ponisteniot oni sepak ponudija avion za SKP

one way of reading it: establish i mantain za novi kompanii, samo mantain za dodaten avion na Wizz DunnoEdited by gorazd - 14-Sep-2018 at 11:18
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Sep-2018 at 08:52
Кој чита е во предност

"- Not later than 10th January 2019, to establish and/or maintain a base of at least one air carrier (aircraft) at one of the airports in the Republic of Macedonia for the period for which the financial support is granted."

Со новиот тендер Wizz воопшто не мора да базира нов авион.

Со волку релаксиран тендер воопшто не ми е јасно зошто поддршката за нови линии не се дисперзира на повеќе компании.

Аргументот за "работни места во Македонија" не ми држи вода. Давам приоритет на диверзификација на понудата.

Edited by Tranquilis - 14-Sep-2018 at 08:54
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Sep-2018 at 19:06
koj cita e vo prednost: tenderot veli najmalku eden (Wizz moze da odigra na sigurno i da predlozi povtorno dva). nikoj ne znae kolku se ozbilni "ambiciite" na Ryan& Easy (od ExYu-clanakot) , ako uopste postojat.

Vo slucaj  Wizz  da go dobijat tenderot so (samo) 1 avion plus cash za Malmö & Co. e togas e 1:0 za Wizz


Edited by gorazd - 13-Sep-2018 at 19:09
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1508
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Sep-2018 at 14:31
Originally posted by gorazd

noviot tender e na stranicata na ministerstvoto...first thoughts: neznam kolku se seriozni tie glasini deka ryan i easy se "zainteresirani" za vlez vo MK no Wizz so veke ponudenite dva avioni lesno bi go dobile i ovoj tender (ne mozam da zamislam ryanair da ponudi dva avioni od start), plus ke moze da si lapnat  subvencii za OHD- Malmö, Memmingen i Bergamo tri provereni gastarbajterski ruti. ponistuvanjeto bi mozelo da ispadne mnogu povolno za niv


И сега и претходно реков, единствени губитници се граѓаните(патниците) од Македонија - од овој аматерски потег на Сугаревци...

Имајќи во рака 2 авиони, ти велиш неважи и после за истите пари бараш 1... тоа е тоа!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Sep-2018 at 11:55
noviot tender e na stranicata na ministerstvoto...

first thoughts: neznam kolku se seriozni tie glasini deka ryan i easy se "zainteresirani" za vlez vo MK no Wizz so veke ponudenite dva avioni lesno bi go dobile i ovoj tender (ne mozam da zamislam ryanair da ponudi dva avioni od start), plus ke moze da si lapnat  subvencii za OHD- Malmö, Memmingen i Bergamo tri provereni gastarbajterski ruti.

ponistuvanjeto bi mozelo da ispadne mnogu povolno za niv
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1508
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Sep-2018 at 19:30
Некоја информација поврзана околу тендерот за авио-субвенциите, до каде се стасани овие некадарните, бидејќи сами се исфалија пред 3 недели дека „деновиве“ ќе биде новиот тендер...... МИзерии!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1606
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Aug-2018 at 17:55
И ете, Барселона од завчера е вратена во летна сезона. Знам дека на многу нема да им се свиѓа, баш убаво се изнајадоа бурек. Сега може да си купите по една карта. Ако воопшто патувате
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1508
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Aug-2018 at 17:11
Originally posted by pbanks

Во ред, но се спремаме за скоро х3 дневно до Истанбул од Туркиш. Солиден дел од трансферите веројатно одат за Европа. ЈАс еднаш не сум нашол асална врска преку нив за разумна цена и/или со разумно преседување во Истанбул. Аустриан се секогаш поконкурентни, а аустриан не се некоја конкурентна компанија.Рака на срце - јас изминатите години имав одлични конекции со екстра цени преку Туркиш(пр: Рига околу 280€, Тел - Авив околу 250€, Брисел околу 300€ и останати...)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.625 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.