build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 190>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: 09-Mar-2018 at 14:25
Како што слушав разговор меѓу пилотите и контролата на летање, не слушнав за никаков дефект.Проблемот бил лошото време, формирање на кумулонимбус во почетна фаза над аеродром, и јак силен ветар од југ што ваљда сето овоа придонело за турбуленции и подолг прилаз на авионот.Не знам од каде излегла информацијата за противпожарни возила.

Edited by Марко СВ.Н. - 09-Mar-2018 at 14:26
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Mar-2018 at 13:41
Fakt e deka avionite na wizz vo posledno vreme imaat dosta defekti, ne samo od nasata baza, a koja e pricinata ne znam iako normalno e da se pojavi esto ali ne tolku cesto.Protivpozarni vozila ima samo ako pobara ekipazot, sto znaci se rabotelo za poseriozen defekt.Tresenje mozebi imalo poradi vibracii na eden od motorite, toa e najcesta pojava.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3288
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Mar-2018 at 10:11
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by BOJAN

Не знам зошто нема никакви информации за понеделничкиот вечерен лет на „Визер“ од Меминген за Скопје. Имало emergency situation, наводно проблеми со авионот на оваа нискобуџетна компанија (не е прв пат да се случи!), со испоплашени патници кои 40 минути биле сведоци на турбуленции и некакви проблеми со авионот. Во авионот се активирале сите можни сигнали за опасност, а на слетување во Скопје имало и противпожарни возила на аеродромска писта.

Не знам зошто се молчи за вакво нешто. Ме интересира, бидејќи брат ми леташе со тој авион. Јас само еднаш имам летано со „Визер“ и тогаш баш во Братислава не полетавме поради технички проблеми. Луѓе говорат за слични проблеми и при летови до други дестинации, па ме интересира КАКО и КОЛКУ се одржуваат авионите од флотата стационирана во Скопје?


Муабетот ти е на ниво на „новинариве“ од овие простори - посебно со алармите(аларм во патничка кабина не се слуша) и освен тоа - Wizz e компанија кој аима најмлада флота во Европа а авионите им ги сервисира Луфтханза Техник(еден од најдобрите даватели на сервисни услуги во авијацијата), а тоа со пожарните и слично доколку имало - си е процедура и постапка за која проценка носи пилотскиот екипаж на воздухопловот и ја информираат кулата! Позз


Obedineta Makedonija, јас велам дека има сведоци за проблеми со авионот. По правило, вакви вести не стигнуваат до македонските медиуми. Јас сум убеден дека треба да ги споделам на форумов и прашувам како и колку Wizz Air ги одржува своите авиони. Инаку, колку што јас знам, авиони не се спуштаат на писта крај флота од противпожарни возила.

Edited by Џоле - 09-Mar-2018 at 12:04
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Mar-2018 at 19:30
Originally posted by BOJAN

Не знам зошто нема никакви информации за понеделничкиот вечерен лет на „Визер“ од Меминген за Скопје. Имало emergency situation, наводно проблеми со авионот на оваа нискобуџетна компанија (не е прв пат да се случи!), со испоплашени патници кои 40 минути биле сведоци на турбуленции и некакви проблеми со авионот. Во авионот се активирале сите можни сигнали за опасност, а на слетување во Скопје имало и противпожарни возила на аеродромска писта.

Не знам зошто се молчи за вакво нешто. Ме интересира, бидејќи брат ми леташе со тој авион. Јас само еднаш имам летано со „Визер“ и тогаш баш во Братислава не полетавме поради технички проблеми. Луѓе говорат за слични проблеми и при летови до други дестинации, па ме интересира КАКО и КОЛКУ се одржуваат авионите од флотата стационирана во Скопје?


Муабетот ти е на ниво на „новинариве“ од овие простори - посебно со алармите(аларм во патничка кабина не се слуша) и освен тоа - Wizz e компанија кој аима најмлада флота во Европа а авионите им ги сервисира Луфтханза Техник(еден од најдобрите даватели на сервисни услуги во авијацијата), а тоа со пожарните и слично доколку имало - си е процедура и постапка за која проценка носи пилотскиот екипаж на воздухопловот и ја информираат кулата! Позз
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Mar-2018 at 17:16
Turbulencii mislam deka e edna rabota a probiemi so avionot e drugo. Shto tocno se slucuvalo, dali imash nekoja informacija povekje od brat ti? Dali patnicite bile izvesteni navreme za se? Od kaj si informiran deka site mozni signali za opasnost bile vkluceni?
Pozdrav
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3288
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Mar-2018 at 15:18
Не знам зошто нема никакви информации за понеделничкиот вечерен лет на „Визер“ од Меминген за Скопје. Имало emergency situation, наводно проблеми со авионот на оваа нискобуџетна компанија (не е прв пат да се случи!), со испоплашени патници кои 40 минути биле сведоци на турбуленции и некакви проблеми со авионот. Во авионот се активирале сите можни сигнали за опасност, а на слетување во Скопје имало и противпожарни возила на аеродромска писта.

Не знам зошто се молчи за вакво нешто. Ме интересира, бидејќи брат ми леташе со тој авион. Јас само еднаш имам летано со „Визер“ и тогаш баш во Братислава не полетавме поради технички проблеми. Луѓе говорат за слични проблеми и при летови до други дестинации, па ме интересира КАКО и КОЛКУ се одржуваат авионите од флотата стационирана во Скопје?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Mar-2018 at 11:00
TUIfly to add new Skopje service

Leisure airline TUIfly will launch seasonal summer flights between Dusseldorf and Skopje in cooperation with the Reiseburo Prishtina tour operator. Services will run once per week, each Saturday from Dusseldorf and Sunday from Skopje, starting July 7 until September 2. Ticket can be purchased through the operator's website. TUIfly will introduce a dozen of new seasonal routes to the former Yugoslavia this summer, primarily to Montenegro. Details for the new Dusseldorf - Skopje flights can be found here.


http://www.exyuaviation.com/2018/03/tuifly-to-add-new-skopje-service.html
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Feb-2018 at 20:37
Јас на ова би додал само едно - се што имаше да се каже околу нив(Air Serbia) Tranqulis го кажа пред 3-4 години....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Feb-2018 at 19:49
Да
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1040
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Feb-2018 at 19:35
Air Serbia откажа сезонските летови од Охрид?
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Feb-2018 at 09:09
Denesniot let od Doha do Skopje gledam deka e otkazan, da nema nekoj info koja e pricinata, dali mozebi nema dovolno patnici na taa ruta kako shto se ocekuvashe i postoi shansa frekfenciite da bidat namaleni od 4 na 3 nedelno?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 276
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Feb-2018 at 12:39
ex-yu: Correndon charter Maastricht - Ohrid 
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Feb-2018 at 23:06
Originally posted by avijacijamk

Честито ново име на Аеродромот...осеќам за ден два ќе бидне и Скопје-Атина


Можда оваа визита е во таа насока:

Шилегов и Каминис со заедничка порака до јавноста

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, в петок во Атина ќе имаат официјална средба, а во пресрет на неа, во заедничка колумна дадоа одговори на многу отворени прашања за актуелната политичка состојба во двете држави. Заедничката колумна е објавена во утрешните изданија на македонскиот дневен весник „Слободен печат“ и грчкиот дневен весник „Ta Nea“.

                                [...]

На крајот од колумната тие додаваат дека како градоначалници на главните градови, решиле да го отворат патот кон поблиска соработка и силно ги охрабруваат нивните национални влади да го вложат тој дополнителен напор потребен за да не се пропушти новата можност и да се постигне договор кој им служи на основните интереси на двете земји и гарантира подобра иднина за сите нивни сограѓани.

novatv.mk
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Feb-2018 at 09:13
Во текстот на ексју пишале дека Сезонска линијата Варшава - Скопје?? А во систем за резервација ја има до крај на летна сезона а за зимска уште немаат објавено, а јас никаде не прочитав во нивното соопштение за тоа дека е сезонска - башка сезонска со 6 неделни фрекфенции.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 352
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Feb-2018 at 23:47
Честито ново име на Аеродромот...осеќам за ден два ќе бидне и Скопје-Атина
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Feb-2018 at 23:09
Originally posted by pbanks

Епа...1. Растот од Виз ер од ланските нови летови Q1-Q22. LOT Q2-Q43. Кроација + фреквенција4. Агеан (ако тргнат)5. Зголемен капацитет на виз. 2 милиони не би требало да се проблем

+
-Од средина на јуни до средина на септември (Аустријан од 11-12 на 13-14)
-Од април Адрија од 11 на 14
-Флај Дубаи од 2 на 3
*и како крајно ако го земеме фактот дека владата најави нова тура на субвенции за втората половина на 2018....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8817
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Feb-2018 at 22:51
Епа...

1. Растот од Виз ер од ланските нови летови Q1-Q2
2. LOT Q2-Q4
3. Кроација + фреквенција
4. Агеан (ако тргнат)
5. Зголемен капацитет на виз.

2 милиони не би требало да се проблем
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Feb-2018 at 21:44
Изјава на корпоративниот директор на ЛОТ. по повод денешната вест за Скопје и Подгорица.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=24419
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Feb-2018 at 18:06
Башка - со термините е ептен во директна „војна“ со другите партнерски Star Aliance членки(Аустријан, Адрија), всушност тоа е здраво, со тоа ќе имаме ниски и конкурентни цени на задоволство на патниците.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1398
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Feb-2018 at 17:57
Originally posted by BOJAN

ЛОТ во Македонија не е случаен избор. Да не заборавиме, настрана соседните земји, по Турција следи Полска по бројот на туристи што ја посетиле нашата земја. Бројката на туристи расте, а на Македонија се гледа исклучително позитивно во оваа земја.

Истовремено, веројатно дека ЛОТ сака да ја направи Варшава како своевиден хуб за нашата земја во однос на летањето кон Источна Европа. Полскиот главен град има одлични поврзувања со земјите од Балтикот, Белорусија и Русија, но и со земјите од северниот дел на Европа.


Незаборавај на конекциите кон УСА што ги нуди ЛОТ... првенствено Чикаго(Илиноис) и Големото јаболко(Џерси) каде имаме најконцентрирана Македонска дијаспора.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 190>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.418 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.