build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 199>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 337
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: Yesterday at 03:42
Инаку Визер,која користи државни субвенции истовремено, компанијата ја „зајакна“ линијата Лондон-Приштина од три на пет лета неделно, почнувајќи од 29 октомври, откако претходно најави дека воведува три нови рути кон Приштина, и тоа од Мемингем, Базел и Дортмунд.

-Ова ќе преставува силен удар по Визер во Скопје
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 337
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 03:35
„Визер“: Летовите до Барселона, Ваксјо и Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот

Авиокомпанијата „Визер“ попладнево соопшти дека авиолиниите од Скопје до Ваксјо и Барселона и од Охрид до Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот и ќе бидат функционални само во летната сезона.

- Наскоро, авиокомпанијата ќе го објави летниот распоред за 2019 година и патниците ќе можат веќе да ги планираат своите патувања и да ги резервираат своите карти на Wizz рутите од Македонија, се наведува во изјавата од авиокомпанијата.

Оттаму посочуваат дека вообичаена пракса во авионската индустрија е фреквенциите на летовите да се менуваат според патните периоди и перформансите на рутите и оти „Визер“ постојано ги следи перформансите на своите рути за да овозможи најпопуларните дестинации да имаат најниски цени.

- Wizz Air ја нагласува својата посветеност на македонските корисници преку постојано проширување на својата мрежа со ниски цени и создавање на повеќе достапни туристички патувања од аеродромите во Скопје и Охрид. Wizz Air во моментов нуди 30 рути до 14 земји со капацитет од 1,6 милиони седишта, остварени во продажба во 2018 година, што претставува раст од 23 проценти во споредба со 2017 година. Оваа година, авиокомпанијата го зголеми капацитетот на своите седишта со замена на 2 Аирбус А320 авиони од локалната флота со два нови Аирбус А321 и најави една нова рута од Охрид до Виена, која започнува во ноември, информираат од авиокомпанијата.

На официјалната веб страница на авиокомпанијата не може да се резервираат билети од Скопје до Барселона и Ваксјо и од Охрид до Лондон. Последниот лет од Скопје до Барселона за кој може да се резервира билет е 26 октомври, а од Охрид за Лондон 24 октомври. По 16 септември веќе не можат да се купат и билети за летовите од скопскиот аеродром до Ваксјо во Шведска.

„Визер“ беше единствената компанија која се пријави на тендерот за доделување на субвенции за нискобуџетски компании што беше поништен минатата недела.

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска најави дека деновиве ќе биде објавен нов тендер за финансиска поддршка на нискобуџетски летови.

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1491
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Aug-2018 at 20:12
Originally posted by Tranquilis

http://www.mtc.gov.mk/media/files/Javen_povik_EN.pdf

Линкот го имавте веќе неколку страници наназад, ама еве ви го пак. Точка 11.

Дај потрудете се малку ...


На тоа и мислев кога им реплицирав...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Aug-2018 at 18:57
http://www.mtc.gov.mk/media/files/Javen_povik_EN.pdf

Линкот го имавте веќе неколку страници наназад, ама еве ви го пак. Точка 11.

Дај потрудете се малку ...
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1524
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Aug-2018 at 18:36
Originally posted by BOJAN

А зошто јас помислувам дека сето ова е само една голема игра договорена од двете страни? Едноставно кажано, „Визер“ ќе укине неколку линии што досега ги опслужуваше за да ги задоволи критериумите на надлежното министерство за воведување на нови авиолетови од двата аеродрома. Едноставно, на следниот јавен повик ќе декларираат дека немаат ниту еден лет од Охрид, по што повторно ќе го впишат Лондон, или, пак, од Скопје повторно ќе ја впишат Барселона во игра. По ова, „Визер“ пак би ги добила субвенциите за наредните три години, а би оперирала на истиот број на линии како и досега.
Jasno e deka ima nekoja igra od strana na Wizzair, no da bideme realni. Koi se tie isplatlivi novi destinacii? Da imase takvi Wizzair 100 pati ke gi vovedese.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1491
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Aug-2018 at 18:20
Не оди тоа така баш, не дека не е можно ама не е реално барем во оваа ситуација
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Aug-2018 at 17:16
@BOJAN имајќи во предвид каква држава сме, голема е веројатноста да си во право... Корупција и се е можно.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3346
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Aug-2018 at 17:08
А зошто јас помислувам дека сето ова е само една голема игра договорена од двете страни? Едноставно кажано, „Визер“ ќе укине неколку линии што досега ги опслужуваше за да ги задоволи критериумите на надлежното министерство за воведување на нови авиолетови од двата аеродрома. Едноставно, на следниот јавен повик ќе декларираат дека немаат ниту еден лет од Охрид, по што повторно ќе го впишат Лондон, или, пак, од Скопје повторно ќе ја впишат Барселона во игра. По ова, „Визер“ пак би ги добила субвенциите за наредните три години, а би оперирала на истиот број на линии како и досега.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8900
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Aug-2018 at 16:55
трите откажани линии стануваат сезонски.

„Визер“: Летови до Барселона, Ваксјо и Лондон само во лето

Напишано од
 МИА
 -
112

Авиокомпанијата „Визер“ попладнево соопшти дека авиолиниите од Скопје до Ваксјо и Барселона и од Охрид до Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот и ќе бидат функционални само во летната сезона.

„Наскоро, авиокомпанијата ќе го објави летниот распоред за 2019 година и патниците ќе можат веќе да ги планираат своите патувања и да ги резервираат своите карти на Wizz рутите од Македонија“, се наведува во изјавата од авиокомпанијата.

Оттаму посочуваат дека вообичаена пракса во авионската индустрија е фреквенциите на летовите да се менуваат според патните периоди и перформансите на рутите и оти „Визер“ постојано ги следи перформансите на своите рути за да овозможи најпопуларните дестинации да имаат најниски цени.

„Wizz Air ја нагласува својата посветеност на македонските корисници преку постојано проширување на својата мрежа со ниски цени и создавање на повеќе достапни туристички патувања од аеродромите во Скопје и Охрид. Wizz Air во моментов нуди 30 рути до 14 земји со капацитет од 1,6 милиони седишта, остварени во продажба во 2018 година, што претставува раст од 23 проценти во споредба со 2017 година. Оваа година, авиокомпанијата го зголеми капацитетот на своите седишта со замена на 2 Аирбус А320 авиони од локалната флота со два нови Аирбус А321 и најави една нова рута од Охрид до Виена, која започнува во ноември“, информираат од авиокомпанијата.

На официјалната веб страница на авиокомпанијата не може да се резервираат билети од Скопје до Барселона и Ваксјо и од Охрид до Лондон. Последниот лет од Скопје до Барселона за кој може да се резервира билет е 26 октомври, а од Охрид за Лондон 24 октомври. По 16 септември веќе не можат да се купат и билети за летовите од скопскиот аеродром до Ваксјо во Шведска.

„Визер“ беше единствената компанија која се пријави на тендерот за доделување на субвенции за нискобуџетски компании што беше поништен минатата недела.

Министерот за транспорт и врски Горан  Сугарески денеска најави дека деновиве ќе биде објавен нов тендер за финансиска поддршка на нискобуџетски летови.


https://plusinfo.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B5%D1%80-%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B4%D0%BE-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D1%98%D0%BE-%D0%B8/


Edited by pbanks - 13-Aug-2018 at 16:55
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Aug-2018 at 14:39
Јас сум на одмор во близина на Барса и фаќам сеир

Ама гледам ич нема потреба да коментирам. Само читајте што пишува пбанкс и ставете мој потпис.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8900
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Aug-2018 at 13:40

Се согласувам, но ако не се лажам дел од критериумите од претходните тендери беа неможноста да се укине линија во одреден период. Иако таа обврска (претпоставувам) не се префрлаше од тендер на тендер, веројатно континуитетот на државна подршка создаваше уште една варијабла која Виз (или некој друг) треба да ја земат во предвид пред да прават вакви промени. Односно дека можеби и непрофитабилните линии се одржуваа во некоја таква констелација а ние како граѓани имавме добивка од сето тоа со уште една опција за летање (во случајот на Барца не било каква).

Кога станува очигледно дека новата влада е во најмала рака неозбилна на оваа тема (самото влечкање беше неозбилно, откажувањево е неозбилно, времето кое ќе помине до следниот тендер е неозбилно). Виз ер (ли било кој) секако ќе се ориентира на дестинации кои влегуваат во описот на Tranquilis.

Ќе дадам еден мој микро пример кој е поврзан со ова што го зборувам. Спората транзиција на власта и едно слично вакво влечкање за 2 различни проекти чинеа две работни места кај мене во фирма, бидејќи никој неможе вечно да ги чека да породат квалитетни и ефикасни одлуки. Едниот од тие два проекта (кој беше извозно ориентиран меѓу другото) беше трајно (или за во догледно време) напуштен бидејќи тајмингот и околностите тотално се променија во меѓувреме. Едноставно се однесуваат како целиот свет околу да е статичен и може до бескрај да се влечкаат некои работи.


Edited by pbanks - 13-Aug-2018 at 13:41
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Aug-2018 at 10:59
da,  no istovremeno e i reality check za nas kako rabotat lowcosterite a i koi pazari  funkcioniraat (ako stopiranjeto na rutata e od ekonomski pricini)

voznemiruva sto sega imame nekolku rupi (barem taka mi se cini) vo schedule-ot na Wizz sto znaci deka e seuste "under construction".  tuka bi dodal eden ex-yu Vaxjö-komentar ("bombata") na  Tranquilis od pred da go ponistat tenderot btw.:

"expected. they need the plane elsewhere. Let's see what else will be killed from Skp"


inaku brojkite za Ohrid-Luton i ne se taka losi: Maj LF 86% Juni LF 88% 
Edited by gorazd - 13-Aug-2018 at 11:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8900
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Aug-2018 at 09:33

Чекај они ќе го прават Охрид хаб Sleepy. Незнам дали е ова поврзано со пропаднатиот тендер, веројатно не е или барем не е во таа мерка за тоа да биде клучна/единствена причина за ваков потег. Но, ова е убав пример што се случува кога ќе ја спуштиш топката и ќе губиш време. Наместо да ги антиципираш работите и да реагираш „преемптиве“, сега фино лепо ќе си палиме кола и ќе летаме за Барселона од Софија.

Во меѓувреме, го чекаме мали ѓокица со новиот тендер.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1574
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Aug-2018 at 08:42

Ајде Влада пуштајте нов тендер ASAP
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Aug-2018 at 08:12
https://www.exyuaviation.com/2018/08/wizz-to-end-two-routes-from-macedonia.html?m=1

Отиде и Барселона... Ова изгледа ќе има уште кратење.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1524
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Aug-2018 at 20:28
Originally posted by pbanks


Originally posted by Denko

A zosto ne se navedeni polniot naziv na aviokompanijata i adresata?
Верувам дека не е намерно. Кој би сакал да изгуби тон време на изготви тендерска документација и намерно да не напише таква банална работа за да целата работа пропадне?
Тоа се глупости кои само бирократ може да ги смисли и да го губи и своето и туѓото време.
Јас разбирам да недостасува нешто суштинско, но ова? Ова го зборувам и од искуство. Сум ги видел и двете страни. Како све се руши за некоја ваква глупост или како многу поголеми недостатоци се толерираат со обичен записник каде комисијата ќе даде свое толкување (кое само таа може да го смисли) и работата е чиста. Бркајќи ја формата, се губи суштината зошто некој процес тече на прво место.
Ocigledno deka ima nekoja igra. Mene mi e somnitelno vakva kompanija da napravi birokratski previd so imeto i adresata. Pa covek ke aplicira za nesto i sto pati ke proveri dali napisal se korektno, a da ne zborivam za licnite podatoci.

Edited by Denko - 06-Aug-2018 at 20:28
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Aug-2018 at 13:37
Ќе се јават, а што ќе праат Туку само џабе време се губи на глупости..

А где је печат?Edited by Tranquilis - 06-Aug-2018 at 13:56
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Aug-2018 at 13:32
Мене не ме изненадува Приштина тоа сепак беше прашање на време. Тоа што ние мислевме дека Wizzair нмеа да се фокусира как нив се враќа како бумеранг. Следниот очекуван момент е паѓање на бројките од Скопје и редукција на летови бидејќи косовсрите ќе летаат од Приштина. Во контекст на тоа што го кажа пбенкс, апсолутно се сложувам. Кај нас е побитно да имаш два печата отколку главниот дел. Затоа државата е таква како што е. Сега прашање е дали на вториот повик ќе се јави пак Визер, можеби фокусот ќе го насочат на други пазари
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Aug-2018 at 13:19
Мавни се од теории на заговор. И премисата и заклучокот се погрешни.

Бирократска грешка е. Facepalm.

Како и обично, знае пбанкс што збори.   

Edited by Tranquilis - 06-Aug-2018 at 13:21
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3346
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Aug-2018 at 13:14
Не верувам дека станува збор за некакви печати на насловната страница. Мене ми се чини дека од владата не се задоволни со фактот што на јавниот повик се достави само една понуда од „Визер“, веројатно очекувале конкуренција. Од друга страна, не го одобрувам во ниту еден случај „Визер“, кој денеска се обидува на сила да протурка нови субвенции од владата преку отворање на нови летови од приштинскиот аеродром. Едноставно кажано, имаа добар пазар, практичен монопол од скопскиот аеродром и не сметам дека треба да се манипулира.

Едноставно кажано, „Визер“ нема многу да добие од намалувањето на летовите од скопскиот аеродром. Бројот на патници што би се пренасочиле кон Приштина е мал и е ограничен на населението од јужниот дел на Косово. Од друга страна, патниците од земјава во иднина би можеле да се пренасочат кон Софија или Солун, а таму „Визер“ не доминира како во Скопје.

„Визер“ е во многу подобра ситуација од владата во овој случај, но мислам дека и они ќе изгубат. Од друга страна, мислам дека на следниот повик владата треба МНОГУ ПОСЕРИОЗНО да поработи на привлекување на други нискобуџетни авиокомпании. Конечно, оваа војна меѓу владата и „Визер“ е НЕПОТРЕБНО отворена.

Edited by BOJAN - 06-Aug-2018 at 13:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 199>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.