build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 197>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: Yesterday at 16:55
Qatar slednata nedela si plus edna rotacija so A321

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Jul-2018 at 22:17
Да нотираме една информација, од изутринава па најверојатно до крајот на летната чартер сезона(Анталија) како чартер превозник од и кон анталија покрај постоечките 3 компании кои оперираат од и до Анталија, ќе имаме и 4та компанија - Anadolu Jet(Turkish Airlines) - секоја среда
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jul-2018 at 08:23

може е некој типична глупост, почеток на летови после промена на устав Nuts
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jul-2018 at 08:09
Што се деси со Aegean? Или се премислија за Скопје
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Jul-2018 at 07:59
Originally posted by Obedineta Makedonija

Turkish Airlines Boom

Istanbul – Skopje eff 01APR19 Increase from 14 to 16 weekly, 18 weekly from 26JUN19, TK1007/1008 operated by 737/A321


navistina golemo, skoro 3 leta dnevno.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jul-2018 at 07:38
Originally posted by Obedineta Makedonija

Turkish Airlines Boom

Istanbul – Skopje eff 01APR19 Increase from 14 to 16 weekly, 18 weekly from 26JUN19, TK1007/1008 operated by 737/A321Vekje se staveni i vo sistem http://prntscr.com/k51gbb

Bravo za Turkish

Edited by laziale - 11-Jul-2018 at 07:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Jul-2018 at 02:02
Originally posted by BOJAN


  Уште една загуба на угледна авиокомпанија од скопскиот аеродром, јас така би го нарекол тоа.


Номинално да, но во пракса врската беше катастрофа.

- еднаш летав за Прага со нив, летовите беа навистина закажани во ненормално време, неспоредливо со ниеден друг лет
- незнам како е сега, но до Прага летав со АТР, односно времето за лет беше дуплирано во однос на „нормален лет“ што се осеќа за дестинација како Прага.
- неколку пати се обидував да најдам добра конекција преку нив, никогаш не ја најдов. Фактот дека летаа само 3 пати неделно ги правеше проблематични за планирање, а цената не беше конкурентна

Би било супер Чех да се вратат во иднина, но се надевам под нормални услови. ЛОТ се супер пример како тоа се прави.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Jul-2018 at 12:52
Turkish Airlines Boom

Istanbul – Skopje eff 01APR19 Increase from 14 to 16 weekly, 18 weekly from 26JUN19, TK1007/1008 operated by 737/A321
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Jul-2018 at 10:52
Originally posted by gorazd


Originally posted by BOJAN


Не ја гледам поентата ама баш секоја линија да биде покриена со Визер. Уште една загуба на угледна авиокомпанија од скопскиот аеродром, јас така би го нарекол тоа.
zaguba vo sekoj slucaj no koga ke go prevedes tekstot ke vidis deka Czech ustvari i ne se ponasa bas kao ugledna aviokompanija.Ne e poentata Wizz da gi odrzuva site linii, nego smeta sto destinacija so tolkav potencijal kako PRG so godini se muci so prevoznici kao Czech i neatraktivni schedule-i u nikoe doba u sred nok.


Така е Горазд, имено нивното понашање конкретно кон оваа линија воопшто не е сериозно а не е ни сезонско - од средина на Јуни до 09.09 - ја би го нарекол чартер.... имено авионите секоја вечер каснат по 2-3 саати...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Jul-2018 at 10:49
dali linijata kon SKP e edinstvena koja e prekinata od CSA? Da ne e neshto slicno kako Alitalia na vremeto koga prekinaa povekje linii vklucuvajki i SKP.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Jul-2018 at 10:35
Originally posted by BOJANНе ја гледам поентата ама баш секоја линија да биде покриена со Визер. Уште една загуба на угледна авиокомпанија од скопскиот аеродром, јас така би го нарекол тоа.


zaguba vo sekoj slucaj no koga ke go prevedes tekstot ke vidis deka Czech ustvari i ne se ponasa bas kao ugledna aviokompanija.

Ne e poentata Wizz da gi odrzuva site linii, nego smeta sto destinacija so tolkav potencijal kako PRG so godini se muci so prevoznici kao Czech i neatraktivni schedule-i u nikoe doba u sred nok.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Jul-2018 at 10:03
Originally posted by gorazdouch  PRG cancelledhttp://zdopravy.cz/csa-rusi-spojeni-s-makedonii-linka-do-skopje-necekane-konci-13608/P.S mislam deka Wizz bi rastural na ovaa linija (po primerot na BUD)јас сум 99% сигурен дека ќе ја убацат после овој „офсајд“ на CSA
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Jul-2018 at 09:31
Originally posted by gorazdouch  PRG cancelledhttp://zdopravy.cz/csa-rusi-spojeni-s-makedonii-linka-do-skopje-necekane-konci-13608/P.S mislam deka Wizz bi rastural na ovaa linija (po primerot na BUD)Не ја гледам поентата ама баш секоја линија да биде покриена со Визер. Уште една загуба на угледна авиокомпанија од скопскиот аеродром, јас така би го нарекол тоа.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Jul-2018 at 09:23
ouch  PRG cancelled

http://zdopravy.cz/csa-rusi-spojeni-s-makedonii-linka-do-skopje-necekane-konci-13608/

P.S mislam deka Wizz bi rastural na ovaa linija (po primerot na BUD)


Edited by gorazd - 10-Jul-2018 at 09:27
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Jul-2018 at 16:22
Originally posted by laziale

deneska Lot so E195 vo SKP. Dali e ova prv E195 otkoa pocnaa da letat kon SKP? https://www.flightradar24.com/data/flights/lo592


Не ги следиш работите ич....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Jul-2018 at 16:03
deneska Lot so E195 vo SKP. Dali e ova prv E195 otkoa pocnaa da letat kon SKP? https://www.flightradar24.com/data/flights/lo592
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jul-2018 at 15:10
Air Bucharest е планиран да започне на 11ти Јули но може да биде пролонгиран за наредна недела.Иначе и лани Air Serbia леташе чартери од Базел.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jul-2018 at 08:51
Air Serbia vo zamena za Air Bucharest? Dunno
Edited by gorazd - 07-Jul-2018 at 08:57
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jul-2018 at 12:44
ne se osmeluvam da burickam tolku deep
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Jul-2018 at 11:03
Originally posted by gorazd

pisi bre Brussels, Tel Aviv, Amsterdam, Warsaw da te ceo svet razume Ohno  otsekogas im e nekako zapostaven ohd-web sajtot . SN ko da e nekoja dubiozna bezimena aviokompanija


A си ги видел ли пропратните информации на страницата на скопскиот? На пример делот за кои авиокомпании оперираат ...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 197>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.