build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 211>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: 12-May-2019 at 09:58
Денеска според веб страната на Охридскиот аеродром најавен лет на Адриа, слетување од Венеција во 14:25 и полетување во 15:25 за Љубљана
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Apr-2019 at 23:31
LOT na mestoto na Small Planet, charteri Katowice - Ohrid
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Apr-2019 at 20:41
Безмалку 1 месец од преселбата на Туркиш на новиот аеродром во Истанбул а Туркиш кон Скопје сеуште со редукции на редот на летање кон Скопје...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Apr-2019 at 10:22
Туркиш - вчера со утринскиот лет премиерно го имаше А321neo на Скопје
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Apr-2019 at 16:10
linijava so Onur pocnuva denes (delumno kao charter, turski agencii odamna nudat balkanski turi so start i finish vo Ohrid).Vo slobodna prodazba cenite im se mnogu ponormalni nego lani.


Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Apr-2019 at 16:22
Onur air (Summer season 2019)
Every Saturday starting May 4 2019
Istanbul-Ohrid 16:15
Ohrid-Istanbul 18:30


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Apr-2019 at 23:44
Од 01.07 Базел со х10 - вторник, четврток и сабота добиваат втор(утрински) дневен лет кон и од БаЗел.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Apr-2019 at 14:05
Sta se desava sa redovnom linijom Skopje Izmir? Navodno je Pegasus bio zainteresovan ali jos nema nikakvih informacija....
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Apr-2019 at 13:34
Да и Измир исто со Pegasus
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Apr-2019 at 12:28
novi charteri Skopje-Dalaman(TR) ??
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Apr-2019 at 14:46
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Apr-2019 at 12:53
Цените за македонските Аеродроми се прескапи. Кога ќе земиш во предвид летот кон истанбул и назад чинеше 250 Франкови а за ист период да си леташ кон Скопје или Охрид ќе ти чини ~380Франкови. Да пишува дека ајде за скопје само 100евра пример, ама куферот ќе си го платиш 2пати по 25 евра плус седиштето дупло 14 евра и плус такса 15 евра и така се зезаат. А размислете што нудува истанбул и што нудува скопје .
Ни треба МАТ и тоа државно, да нуди добри цени ако сакаме повеќе патници. Еве Еделвеис нова компанија, цените до максимум...
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Apr-2019 at 12:04
odlicen start na Edelweiss ZRH-OHD so 174 patnici na prviot let
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Apr-2019 at 19:21
Не знам можно е, али тие 12 max8 не влијаат многу на нивната мрежа дестинации, секако некои авиони им стојат паркирани, а и можат да пратат widebody за да ги пренесат сите патници , наместо од други аеродроми или слично.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Apr-2019 at 17:43
Originally posted by Марко СВ.Н.

Не е поради Max8, се спрема транзиција од Ataturk на новиот аеродром кој ке почне да опрерира од 8 Април, а стариот ќе се затвори.Сите линии се откажани во период од 5 до 7 април , кога ќе трае преносот на целата опрема на Turkish кон новиот аеродром.


Konkretno za mojot let na 27mi april pricinata e max8, razgovarav so nivniot support i toa mi go rekoa. Sega namesto od Skopje ke letam od Solun so utrinskiot let.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Apr-2019 at 15:41
Не е поради Max8, се спрема транзиција од Ataturk на новиот аеродром кој ке почне да оперира од 8 Април, а стариот ќе се затвори.Сите линии се откажани во период од 5 до 7 април , кога ќе трае преносот на целата опрема на Turkish кон новиот аеродром.

Edited by Марко СВ.Н. - 05-Apr-2019 at 13:54
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Apr-2019 at 13:20
Da, poradi max8.
Trebashe da letam za Malaga na 27mi april so utrinskiot let ama beshe otkazan i me stavija na vecerniot.
Glavna pricina max8
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Apr-2019 at 10:24
znae nekoj sto se slucuva so restrikcijata na letovi na Turkish od i kon Skopje.......(eventualno problemite so max8)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Mar-2019 at 20:56
Originally posted by nenad


Moram da go kritikuvam sajtot na Ohridskiot aerodrom nikakva informacija nema, ko da e praven za 19 vek.

Сајтот им е за 19 век, ама морам да ги пофалам - на пасошка контрола - 5 полицајци и 3+PB персонал на чекирање за стотина патници т.е. неполн авион, а Милано 4 луѓе за Визз од Охрид, Ер Србија од Белград и уште неколку индиски и други азиски лета... Исто за пофалба и др.служби во Охрид (имаше само еден цариник и 2-3 на скенер) и генерално насмеани лица.
За налето ќе видиме😁

Edited by Тркало - 25-Mar-2019 at 20:57
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Mar-2019 at 17:06
Нема директен,Скопје едино.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.686 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.