build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 204>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: 12-Dec-2018 at 21:10
Aegean od Juni tri pati nedelno
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Dec-2018 at 10:20
Утрешниот вечерен лет на Туркиш со 737-800мах
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Dec-2018 at 13:01
rumors, rumors:

"Една од поуспешните средби во Измир е со авионската компанија Пегасус и туристичката агенција Џоли травел, со кои Директорот Јаневски и амбасадорот на Република Макеоднија во Република Турција, н.е. Звонко Муцунски  дискутираа за нова директна линија Измир – Скопје– Измир и Измир-Охрид- Измир, кои би требало да почнат да оперираат од крајот на месец мај, 2019 година."

ako prodolzi padot na lirata ...


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Dec-2018 at 11:23
Не верувам дека има некаков плафон на дестинации. Повеќе се работи за неработење на актуелното државно раководство и на ТАВ за привлекување нови дестинации. Бројот на луѓе што патуваат и доаѓаат во нашата земја ќе расте, сакале ние тоа или не, тоа е глобален тренд. Лењавост се вика тоа.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Dec-2018 at 18:44
Po toa shto gledam na exyu blogot, ima dosta najavi za novi letovi za letniot kalendar, Hrvatska, Slovenija, Kosovo, Crna Gora, Belgrad.
Shto se odnesuva do Skopje nema nikakva najava, dali mislite deka dostignat e plafonot za destinacii koi Skopje moze realno da gi pokrie ili ima potencijal za novi letovi naskoro? Pozdrav
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Nov-2018 at 22:02
Originally posted by BOJAN

Тендерот за субвенции на авиопревозниците е објавен во денешна „Нова Македонија“. Претпоставувам дека во текот на денов ќе го има и на веб-страницата на Министерството за транспорт и врски. Пријавувањето е до крај на декември и нема никакви вистини околу најавите дека Air Albania ќе влегува кај нас. Од авикомпаниите се бара да имаат превезено минимум 10 милиони патници во 2017 година.


http://mtc.gov.mk/media/files/MK_-_Javen_povik1.pdf
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Nov-2018 at 12:31
Тендерот за субвенции на авиопревозниците е објавен во денешна „Нова Македонија“. Претпоставувам дека во текот на денов ќе го има и на веб-страницата на Министерството за транспорт и врски. Пријавувањето е до крај на декември и нема никакви вистини околу најавите дека Air Albania ќе влегува кај нас. Од авикомпаниите се бара да имаат превезено минимум 10 милиони патници во 2017 година.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Nov-2018 at 12:43

Сигурно прават „дополнителни анализи“
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Nov-2018 at 11:14
Цела среќа што „го објавија“ тендерот за авиосубвенции
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Nov-2018 at 14:24
Originally posted by Tranquilis

Разбери ги, полни раце работа, башка незгодно да потсетуваш народ дека сакаш да даваш пари на Маѓари..


- драми
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Nov-2018 at 14:14
Разбери ги, полни раце работа, башка незгодно да потсетуваш народ дека сакаш да даваш пари на Маѓари..
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Nov-2018 at 13:04
Али добро е да напоменеме дека минатата недела рекоа дека до крајот на неделата(16.11) ке биде објавен повикот, ама ете уште нема абер....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Nov-2018 at 10:11
Originally posted by Tranquilis

Осеќам ќе биде тешко Wizz Air да добие следна рунда поддршка..


Хаха, од политичких разлога не ни заслужува поддршка . Проблемот со Македонија е проблем на бројките. Едноставно, они го имаат најголемиот број патници, што би го сонувала било која авиокомпанија. Сепак, за да се достигне таквото ниво на контрола на пазарот се потребни години на субвенционирање и паметна работа на конкурентот што би се пријавил. А да се разбереме, не сме центар на светот и нема странските нискобуџетни да се занимаваат со нас. Од друга страна, радикален рез со „Визер“ ќе предизвика незадоволство кај самата јавност во извесен период, но тоа би било единствен начин за истиснување на Маџарите. Сепак, на крајот останува прашањето која би била нашата корист од сето ова.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Nov-2018 at 18:09
Осеќам ќе биде тешко Wizz Air да добие следна рунда поддршка..
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Nov-2018 at 14:35
Се согласувам со целта, но не и со методот
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Nov-2018 at 09:30
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Phalanx

Mislam deka treba da se razglede moznosta za nacionalen avioprevoznik ako pak ke propadne tenderot. Ni treba samo eden dobar strateski partner kako sto e so Air Serbia / Etihad i Air Albania / Turkish.


Ви требаат и десетици милиони $ за фрлање, ама сигурен сум дека ќе биде забавно да ве гледаме како ги трошите.Da vo pravo si Tranquilis. Ke treba desetici milioni. No za sekoj benefit ti treba i investicija. Site znaeme deka subvenciite za LCC bea edna golema "success story" ama sega e vreme da odime cekor napred i da se konektirame so pogolemite hubovi vo Evropa.

I taka gledame kako se frlat desetici milioni $ za katastrofalni proektirani avtopati, za novi izbori sekoj 2 godini, aerodromi sto se transformirat vo kanalizaci (Aerodromot vo Stip) itn...
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Nov-2018 at 09:19
Originally posted by Phalanx

Mislam deka treba da se razglede moznosta za nacionalen avioprevoznik ako pak ke propadne tenderot. Ni treba samo eden dobar strateski partner kako sto e so Air Serbia / Etihad i Air Albania / Turkish.


Ви требаат и десетици милиони $ за фрлање, ама сигурен сум дека ќе биде забавно да ве гледаме како ги трошите.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Nov-2018 at 14:44
Mislam deka treba da se razglede moznosta za nacionalen avioprevoznik ako pak ke propadne tenderot. Ni treba samo eden dobar strateski partner kako sto e so Air Serbia / Etihad i Air Albania / Turkish.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Nov-2018 at 17:00
ova 26ti epten mi zvuci random pogotovo sto zimskiot red na letanje zavrsuva na 30tiEdited by gorazd - 07-Nov-2018 at 17:05
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Nov-2018 at 15:04
Пак е кратко, пак ќе пропадне. Ако експресно го објават повикот и експресно заврши процедурата ќе фати средина на декември/крај на година. Значи некој треба да е спремен да отвори нови линии за три месеци. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 204>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.609 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.