build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 210>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1071
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиокомпании и линии
    Posted: 20-Mar-2019 at 23:57
Во вторникот за Милано околу 120 патници, еден убав дел од Албанија (Елбасан, Корча, Поградец итн.) и другиот дел од Македонија најголем дел млади (според дијалектите Ох, Бт, Пп), а имаше и двајца постари патници од истокот во посета на роднини.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Mar-2019 at 09:43
koga sme veke kaj Ohrid:

http://hr.n1info.com/Biznis/a378588/Janevski-Hrvatska-za-makedonski-turizam-jedno-od-strateskih-trzista.html

"S te strane, Hrvatska im je i jedno od strateških tržišta za razvoj turizma, a o jačanju turističke suradnje, osim s ministrom turizma Garijem Cappellijem, razgovarao je i s predstavnicima Croatia Airlinesa, o mogućnostima otvaranja nove linije Ohrid-Zagreb."

fingers crossed (za slednata sezona)
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1071
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Mar-2019 at 11:11
Прв лет MMX - OHD
Mалме - Охрид 118 патници
Охрид - Малме 66
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Mar-2019 at 15:35
Голема е веројатноста сето оваа да е плод од послениот саем во Берлин....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Mar-2019 at 15:33
Originally posted by gorazd

breaking news:

Eurowings seasonal (jun-sept) Stuttgart - Ohrid 2 weekly, Düsseldorf - Ohrid 1 weekly (july & avg)

cenite za Stuttgart se tolku soleni sto ne znam koja e poentata, mozno e da se raboti za charteri (maybe Air Pristina?), letovite za STR operated by Czech , DUS operated by Eurowings


Директно они ги реализираат летовите, а тоа со Czech e дека со авионот а319 што ја рентаат од нив(барем така мислам-за рентањето)....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Mar-2019 at 13:59
breaking news:

Eurowings seasonal (jun-sept) Stuttgart - Ohrid 2 weekly, Düsseldorf - Ohrid 1 weekly (july & avg)

cenite za Stuttgart se tolku soleni sto ne znam koja e poentata, mozno e da se raboti za charteri (maybe Air Pristina?), letovite za STR operated by Czech , DUS operated by Eurowings

Edited by gorazd - 11-Mar-2019 at 14:08
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Mar-2019 at 10:53
:facepalm:
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Mar-2019 at 09:45
ona koga ministri dogovaraat aviolinii...

izborot na linii e po ista logika kako na onoj dokument sto prosloto leto bese potpisan megju MK i RO (otvaranje na Skopje-Bukarest i pazi bogati Constanta-Ohrid).

Edited by gorazd - 08-Mar-2019 at 09:45
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Mar-2019 at 09:19
Originally posted by Тркало

https://ohridpress.com.mk/105064?fbclid=IwAR2SdLNX_ZyIMVRR0hdzeGAqKAd8GgLNHpj0VhOYiY6cgRnhTahwp0j_cWU

Некаква си најава за летови Охрид - Варна и Скопје - Софија.Не знам колку проценти е озбилно (лично мислам до кај 20😁) ама пологично ми е Варна Скопје и Софија Охрид ама who knows...


Нема тука логика околу летовите, туку има политика. Само сети се дека две реченици подоцна вчера рекоа дека со воз меѓу Скопје и Софија ќе се патувало за еден саат и сите работи ќе ти бидат јасни
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1071
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Mar-2019 at 20:16
https://ohridpress.com.mk/105064?fbclid=IwAR2SdLNX_ZyIMVRR0hdzeGAqKAd8GgLNHpj0VhOYiY6cgRnhTahwp0j_cWU

Некаква си најава за летови Охрид - Варна и Скопје - Софија.Не знам колку проценти е озбилно (лично мислам до кај 20😁) ама пологично ми е Варна Скопје и Софија Охрид ама who knows...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Feb-2019 at 15:26
Oд Април : Меминген х5 неделно(до јули после х4)
           Фридрисхафен х5 (до јули после х4)


*На мобилната апликација ги има за резервирање.....

Edited by Obedineta Makedonija - 28-Feb-2019 at 15:33
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Feb-2019 at 14:15
Originally posted by pbanks

ok, mislev da ne ima nekade ubava lista da ja pregledam
prosetav preku Fare Finder vekje na par destinacii sto me interesiraatОд вчера се ставени во систем али резервација само за дискаунт клуб членовите
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Feb-2019 at 13:54
ok, mislev da ne ima nekade ubava lista da ja pregledam

prosetav preku Fare Finder vekje na par destinacii sto me interesiraat
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Feb-2019 at 13:51
Originally posted by pbanks

Каде може да се погледне?https://wizzair.com/#/

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Feb-2019 at 13:15


Каде може да се погледне?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Feb-2019 at 11:51
И Охрид - Лондон е преку цела година за 2019
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Feb-2019 at 11:40
Објавен е зимскиот ред на летање на Wizz - Барса и Вакше пак се ставени во систем и преку зимска сезона(доколку не се предомислат)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Feb-2019 at 12:59
Edelweiss: Zürich-Ohrid 1weekly od April (2 weekly jul&avg)
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Feb-2019 at 11:05
Италија им изрече парични казни на авиопревозниците Рајанер и Визер за нивните нови правила за рачен багаж.

Агенцијата за заштита на конкуренцијата во Италија (АГЦМ) соопшти дека таксите од пет до 25 евра, кои компаниите ги наплаќаат на патниците, за да земат поголеми куфери во авионот, претставуваат прекршување.

Рајанер е казнет со три милиони евра, Визер со милион евра.

– Рачниот багаж е суштински елемент од услугата воздушен транспорт и неговото пренесување треба да биде дозволено без наметнување на дополнителни трошоци, се наведува во одлуката АГЦМ.

Новите правила за рачен багаж беа воведени од двете големи буџетски компании во ноември.

Тие ја намалија големината на куферите, кои компанијата им дозволува на патниците да ги внесат во авионот.

Од АГЦМ им забележаа на Рајанеар и Визер и за практиката таксите за поголемите куфери да не бидат вклучени во основната цена на билетот.

Според агенцијата, ова е во спротивност со правилата во Европската унија.

https://novatv.mk/italija-so-milionski-kazni-za-rajaner-i-vizer-za-naplatata-na-rachen-bagazh/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Feb-2019 at 16:30

Имаше штрајк на контролорите на летање на Приштинскиот аеродром.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 210>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.