build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 166167168169170 219>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3341 Posted: 23-Dec-2016 at 10:43
Originally posted by Tranquilis

Abu Dhabi’s Etihad to dismiss group CEO James Hogan?

Abu Dhabi’s carrier Etihad Aviation Group is reportedly planning to dismiss president and chief executive James Hogan.

German business paper Handelsblatt Global cited multiple independent sources as confirming Hogan’s departure, following what it described as a “failed spree of acquisitions in Europe”.

The airline is now planning to roll back its European investments, which include a 29 per cent stake in Air Berlin bought in 2011, a 49 per cent stake in Air Serbia acquired in 2013 and a 49 per cent stake in Alitalia acquired this year, according to the publication.

It said supervisory board chairman Ahmed Ali Al Sayegh would lead the effort, which could see the airline sell its European holdings at considerably less than their value.

The publication reported that Etihad had suffered $2.6bn in losses from its European investments.


http://gulfbusiness.com/abu-dhabis-etihad-dismiss-group-ceo-james-hogan/

Ќе падне сеир..


Сеирот со Алиталија е на праг, ама тек допрва со Аирсрбија ќе биде "смеење"
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #3342 Posted: 24-Dec-2016 at 02:48
Swiss so novi promotivni ceni na bilet do Svajcarska od 70 evra za sledeceu nedelju 24og i 25og decembri..
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #3343 Posted: 01-Jan-2017 at 21:36
Originally posted by Марко СВ.Н.

Germania Flug ќе лета цела година Zurich-Ohrid,изгледа Helvetic нема да се вратат.


Снимкава е од лет на Хелветик Цирих - Охрид на 24 декември По бројот на летот веројатно е и чартер.
https://www.youtube.com/watch?v=5cZhXmNGx9k

На истиот канал од истиот датум гледам и две слетувања на А319 (или два пати снимено) на Адриа, според официјалната веб страна на аеродромот - два чартери од Базел истиот ден покрај Хелветик и Германиа од Цирих.Патем, драгиот ни градоначалник најави задржување и зголемени фреквенции на веќе постоечките редовни линии и посебно чартерите.Интересно е после потврдата за чартери од Полска, за прв пат спомнувањето на Чешки чартери.

Штета, не успеа да ги задржат Finnair, а веќе подолго време имаше најави (и само најави) за летни чартери од Скандинавија.

А малку да се свртат кон рускиот пазар и не е лошо, се почесто посетители се и од таа 'околина'.

Edited by Тркало - 01-Jan-2017 at 22:33
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3344 Posted: 02-Jan-2017 at 13:59
Да овие чартери беа наменети за враќање на дијаспората за време на Божиќните и Новогодишните празници.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3345 Posted: 05-Jan-2017 at 18:32
Софија го помина Белград со неверојатен раст од неверојатни +21.8%

SOF 2016
4.980.387 +21.8%

BEG 2016
4.924.664 +3.1%
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3346 Posted: 06-Jan-2017 at 16:16
Денес на петровец сабајлешни две пренасочувања. Сега моментално од 16 часот во следните 5 часа нема да има спуштања и полетувања поради силен ветер. Пренасочувања има Виз Ер за Софија.

Кроација иде назад


Edited by FlytheSky - 06-Jan-2017 at 16:36
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3347 Posted: 07-Jan-2017 at 19:47
Марко ова што чартер е од Скопски.

Критичар за критика
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #3348 Posted: 08-Jan-2017 at 13:00
Originally posted by FlytheSky

Денес на петровец сабајлешни две пренасочувања. Сега моментално од 16 часот во следните 5 часа нема да има спуштања и полетувања поради силен ветер. Пренасочувања има Виз Ер за Софија.

Кроација иде назад


CTN како на гроздобер да биле   
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3349 Posted: 08-Jan-2017 at 16:09
Кроација ако не може да слета се враќа за Загреб тоа само што штедат пари ради пренасочувања и такси. Плус Приштина ја откажаа пред некое време и таму немаат врска.
Критичар за критика
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3350 Posted: 11-Jan-2017 at 09:43
Wizz Air најверојатно поради слабата исполнетост ги прекинува на одреден период летовите од Лутон - Охрид, последниот е денес а наредниот(рестарт) од 26.03.2017.

*Беше за очекување, бидејќи на неколку наврати ја следен пополнетоста и беше мизерна од 50-60 седишта на 2-3 дена пред полетување или на сам ден, значи линијата нема капацитет за цела година.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3351 Posted: 11-Jan-2017 at 10:29
Originally posted by Obedineta Makedonija

Wizz Air најверојатно поради слабата исполнетост ги прекинува на одреден период летовите од Лутон - Охрид, последниот е денес а наредниот(рестарт) од 26.03.2017.

*Беше за очекување, бидејќи на неколку наврати ја следен пополнетоста и беше мизерна од 50-60 седишта на 2-3 дена пред полетување или на сам ден, значи линијата нема капацитет за цела година.


Тоа е тој финансиски ризик со промашени линии. 50к евра неделно во бунар и тоа само за една линија од два пати неделно. Собери и помножи и оп за неколку месеци сме стигнале до годишните субвенции за сите нови линии. Ова ради перспектива.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3352 Posted: 11-Jan-2017 at 10:33
Токму пред некој ден пријател ми ја пофали линијата Охрид-Лондон како многу поевтина опција за патување кон В.Британија. И самиот ја користи. Ми се чини дека ова е штета, не од аспект на губењето на самата врска, туку од фактот што никој во оваа земја не се има заинтересирано да направи примамливи понуди за патување за Британците. На пример, некоја од туристичките агенции која би понудила пакет аранжман за викенд-туризам, комбинација на хотел и авионски превоз.

Можам да разберам каква е состојбата со привлекување на големи туристички агенции на овој план, но секогаш е тука можноста да се направи нешто преку Визер и да се испромовира на неколку таргетирани сајтови низ Британија. Оние што би се фатиле на ваква понуди сигурно не би биле оние класични британски туристи.

Edited by BOJAN - 11-Jan-2017 at 10:34
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3353 Posted: 11-Jan-2017 at 11:27
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Obedineta Makedonija

Wizz Air најверојатно поради слабата исполнетост ги прекинува на одреден период летовите од Лутон - Охрид, последниот е денес а наредниот(рестарт) од 26.03.2017.

*Беше за очекување, бидејќи на неколку наврати ја следен пополнетоста и беше мизерна од 50-60 седишта на 2-3 дена пред полетување или на сам ден, значи линијата нема капацитет за цела година.


Тоа е тој финансиски ризик со промашени линии. 50к евра неделно во бунар и тоа само за една линија од два пати неделно. Собери и помножи и оп за неколку месеци сме стигнале до годишните субвенции за сите нови линии. Ова ради перспектива.


Германија, Шведска - да ама Лондон бев убеден дека нема сила за цела година
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3354 Posted: 11-Jan-2017 at 14:35
vo kontekst na vesta evo go brojot na patnici London - Ohrid:

Maj 2,628, Juni 2,885, Juli 2,702, Avg. 2,743, Sep. 2,283, Okt. 2,629, Nov. 1,520, Dek. 1,261


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3355 Posted: 11-Jan-2017 at 14:55
Originally posted by gorazd

vo kontekst na vesta evo go brojot na patnici London - Ohrid:Maj 2,628, Juni 2,885, Juli 2,702, Avg. 2,743, Sep. 2,283, Okt. 2,629, Nov. 1,520, Dek. 1,261


78.81 патника по правец, нема ни 45% посто
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3356 Posted: 12-Jan-2017 at 11:33
Skopje - Paris катната од 2 на 1 неделна фрекфенција до 26.03.2017
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3357 Posted: 12-Jan-2017 at 11:40
Greatest hits.

Предноста на Барса, Осло и слични (веројатно) е што се уште се сметаат како нови дестинации и им се дава шанса без оптимизирање во зима.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3358 Posted: 12-Jan-2017 at 12:04
Originally posted by Tranquilis

Greatest hits.

Предноста на Барса, Осло и слични (веројатно) е што се уште се сметаат како нови дестинации и им се дава шанса без оптимизирање во зима.


Гледано од букингот се екстра солидни (во едниот правец скоро целосно исполнети а во другиот 140-160) така да не е лошо според мене, а цената - за тоа незнам
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3359 Posted: 12-Jan-2017 at 17:19
http://www.qatarairways.com/iwov-resources/temp-docs/press-kit/Qatar%20Airways%20Factsheet%20-%20English.pdf

Според ова почнуваат од 17-ти Јули 4x.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #3360 Posted: 13-Jan-2017 at 00:31
Со оглед на постојаниот раст на патници нормално е да очекуваме дека некои од постарите (не веќе популарни) линии да се трансформираат во одржливи на подолги временски периоди. Да се надеваме дека ќе имаме секоја година нови дестинации кои ќе го имаат потенцијалот да се трансформираат во одржливи.
Катар дефинитивно ќе биде брза врска за австралија (она што е етихад во белград) а и азија ама очекувам и таа линија со време да се корегира и приспособи да стане поодржлива.
Знае некој што се случива со FlyDubai?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 166167168169170 219>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.578 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.