build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 169170171172173 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3401 Posted: 13-Feb-2017 at 19:07
Originally posted by гитардемон

88% од патниците на Катар Ервејс се транзитни патници. Едвај 1/10 лета со нив за да оди во Катар. Сега од Скопје буквално ќе имаме достап до 150 дестинации низ цел свет со само едно прекачување, со истиот билет. Мене ми изгледа на доста голема придобивка.


Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3402 Posted: 13-Feb-2017 at 19:15
Originally posted by гитардемон

88% од патниците на Катар Ервејс се транзитни патници. Едвај 1/10 лета со нив за да оди во Катар. Сега од Скопје буквално ќе имаме достап до 150 дестинации низ цел свет со само едно прекачување, со истиот билет. Мене ми изгледа на доста голема придобивка.


Не викам не, затоа реков далеки дестинации. Јас би одел до Хонг Конг ако има некој билет за 450-500е што сега може да се најде пример со Етихад или Туркиш од Софија или Белград. Ако има таква цена на карта може и туризам да повлече од но и до Мк.
Инаку и сега имаш врска со Дубаи па и од таму има 150+ дестинации.

Edited by FlytheSky - 13-Feb-2017 at 19:17
Критичар за критика
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1682
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3403 Posted: 13-Feb-2017 at 23:28
Одлично што почнуваат, супер! Но и до сега со ФлајДубаи и Емирати можеше да леташ каде сакаш, јас со нив повеќе пати летав транзит преку Дубаи. Мислам дека Катар се доста поскапи но ќе фатиме некоја промоција 100%.

Edited by alexsend - 13-Feb-2017 at 23:28
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3404 Posted: 14-Feb-2017 at 00:52
Prasajte gi nasite od Avstralija i Nov Zeland dali ne e dobra linija Katar Skopje.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3405 Posted: 14-Feb-2017 at 09:22
Wizz Air considering new EX-YU routesLow cost carrier Wizz Air is planning to further expand in the former Yugoslavia in the coming period and is considering new services from both Macedonia and Kosovo. As EX-YU Aviation News learns, the no frills airline is mulling potential flights from Skopje to Rome Ciampino, Malta and Vaxjo in Sweden. Furthermore, Wizz is considering introducing services from Pristina to London Luton. Skopje Airport continues to maintain its position as Wizz Air's largest base in the former Yugoslavia with three aircraft already stationed in the city. The airline will launch a new two weekly service between Budapest and the Macedonian capital this April. Over the past year, there have been indications the carrier could base a fourth jet, however, neither the airline nor the airport have confirmed such plans yet. Last week, the Macedonian Minister for Transport said the government would offer fresh subsidies to carriers for the launch of new flights from the country.

Wizz Air will enter the Kosovan market this April with the launch of state sponsored flights between Budapest and Pristina. Both the airline and Pristina Airport have been engaged in drawn-out negotiations over the introduction of new services. Speaking at a press conference in December, Wizz Air's Chief Commercial Officer, George Michalopoulos, said the carrier was "in continued discussions with Pristina Airport over new routes". "Hopefully this is just the start", Mr Michalopoulos noted. The only airline flying between Pristina and London is Germania.

This summer, Wizz Air plans to base an additional two aircraft in the former Yugoslavia, add at least thirteen new routes and offer over two million seats for sale from the region. The carrier’s expansion will begin in Tuzla this March with the stationing of a second Airbus A320 in the city and the launch of flights to Bratislava, Cologne, Friedrichshafen, Nuremberg and Vaxjo. Similarly, in Belgrade, the no frills carrier will base a second jet from mid-May, which will see the introduction of flights to Friedrichshafen, Nuremberg, Hannover and Malta. The airline will also launch services from Budapest to Sarajevo, Basel to Osijek, as well as boost capacity on its London - Ljubljana route.

http://www.exyuaviation.com/2017/02/wizz-air-considering-new-ex-yu-routes.html#comment-form
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3406 Posted: 14-Feb-2017 at 13:41
Originally posted by kultuzin

Prasajte gi nasite od Avstralija i Nov Zeland dali ne e dobra linija Katar Skopje.


Ама патетики изнакажа. Секако дека е добра, но сега имаат конекција преку Дубаи со Emirates и FlYDubai.
Со доаѓањето на Катар можно е да откаже FlyDubai тоа е мојата поента, ќе се случи истото како во Загреб со тамошното доаѓање на Emirates, FlyDubai се повлече иако се работи за ист сопственик.
Критичар за критика
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 603
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3407 Posted: 14-Feb-2017 at 15:34

И сега што ако се откаже Флај Дубаи??!?!? Ако не почнеше да лета Катар гарант ти ке исхејташе дека кај нас никој не лета. Вака пак хејташ.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3408 Posted: 14-Feb-2017 at 17:54
Не е тоа никаков "хејт" баш е добра размена на мислења. Подобро научи нешто од моите мислења отколку да се браниш. Не гледам што браниш, јас баш изнесов дека е добро секое доаѓање на нови компании и дека се повеќе ќе ги има, посебно се надевам Редовни авиокомпании.
Критичар за критика
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 603
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3409 Posted: 14-Feb-2017 at 22:14
А зошто се ставаш над мене и мислиш дека имам потреба да учам од тебе? Ако сум стигнал да учам од твоиве постови тршко мене. На сите одамна ни е јасна твојата цел и птисуство на форумот а тоа е контрирање на сечиј пост.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3410 Posted: 14-Feb-2017 at 23:38
Имаш ти доста многу да учиш, не мора од мене. Прво ако не знаеш еве ќе ти објаснам, форум како форум е полигон за размена на мислења и ставови по одредени теми. Немам јас што да се согласам со тебе по ниту едно прашање. Ако ова не го разбираш читај си весник, не си ти за на форум да разменеш мислења со други.
И второ како што гледам не си баш упатен во авиосообраќајот.
И како трето јас се надевам дека на скопски аеродром ќе има што е можно повеќе редовни авиокомпании вклучувајќи го и Катар, ама се надевам и што помала монополизација од страна на Виз Ер.
Критичар за критика
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 603
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3411 Posted: 15-Feb-2017 at 00:13
Prvo: dali ja treba da ucam ili ne ne e tvoja rabota. Jas toa sto mislam deka treba da go naucam ke si go naucam od tamu kaj so treba.
Vtoro: ja dali sum za na forum ili ne pak ne e tvoja rabota. Jas na forumov sum od 2009, koa ti kako ekspert za aviosoobrakaj si bil na drugo mesto negde i nandrug svet mozebi.
I treto i posledno kriticare : jas so nikogo na forumov ne sum se nategal osven so tebe i uste eden najpameten na svet koj za sva srekja go baniraa kojznae od koga.
Pozdrav

Edited by vladegf - 15-Feb-2017 at 00:15
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 142
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3412 Posted: 17-Feb-2017 at 19:14
Originally posted by gorazd


Originally posted by Марко СВ.Н.

Belair ќерка компанија на Air Berlin ги прекинува сите операции од Април оваа година,со тоа се укинува саботниот лет од Цирих-Скопје со тоа што летовите се организирани од Air Prishtina.Се надевам некои од сегашниве компании кои ја летаат оваа релација ќе го заменат овој лет.
FlyNiki gi prevzema tie letovi


Edelweiss Air го превзема овој лет за Скопје.
WK1441/WK1442
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3413 Posted: 28-Feb-2017 at 09:33
Наводно денес Wizz ќе промовира 3 лета надвор од СКП, ако тоа се случи по default следи 4ти А320. 1/2

Edited by Obedineta Makedonija - 28-Feb-2017 at 09:35
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3414 Posted: 28-Feb-2017 at 09:36
Да точно е, ќе има прес на Александар Велики! Епа честито. 2/2

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3415 Posted: 28-Feb-2017 at 12:08
По по по, огромна експанзија на Wizz Air во МК - со 4ти А320:

Ново: х2 Рим Чампино, Малта, Ваксјо

Зголемени фрекфенции во СК од 2 на 3 : Ајндховен, Брисел Шарлероа, Копенхаген и Меминген се враќа повторно на 3.

Зголемени Фрекфенции од 2 или 3 на 4 : Гетеборг, Братислава.

Зголемени од 5 на 7 : Базел, Малме.

И во ОХД - Базел од 3 на 4 неделни.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3416 Posted: 28-Feb-2017 at 12:09
Originally posted by Obedineta Makedonija

По по по, огромна експанзија на Wizz Air во МК - со 4ти А320:

Ново: х2 Рим Чампино, Малта, Ваксјо

Зголемени фрекфенции во СК од 2 на 3 : Ајндховен, Брисел Шарлероа, Копенхаген и Меминген се враќа повторно на 3.

Зголемени Фрекфенции од 2 или 3 на 4 : Гетеборг, Братислава.

Зголемени од 5 на 7 : Базел, Малме.

И во ОХД - Базел од 3 на 4 неделни.


        
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3417 Posted: 28-Feb-2017 at 12:23
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Obedineta Makedonija

По по по, огромна експанзија на Wizz Air во МК - со 4ти А320:

Ново: х2 Рим Чампино, Малта, Ваксјо

Зголемени фрекфенции во СК од 2 на 3 : Ајндховен, Брисел Шарлероа, Копенхаген и Меминген се враќа повторно на 3.

Зголемени Фрекфенции од 2 или 3 на 4 : Гетеборг, Братислава.

Зголемени од 5 на 7 : Базел, Малме.

И во ОХД - Базел од 3 на 4 неделни.


        


Твоите заложби во нетака далекото минато сеуште имаат отпечаток....   
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3418 Posted: 28-Feb-2017 at 12:46
ооо, најава за интересна статистичка година. Ваљда конечно ќе ја смачкаме Приштина
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3419 Posted: 28-Feb-2017 at 12:55
.. и сево ова од 14 јули. Повеќе информации:

https://book.wizzair.com/en-GB/about_us/news/wizzen541

Edited by Tranquilis - 28-Feb-2017 at 12:55
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1682
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3420 Posted: 28-Feb-2017 at 17:18
Каква пријатна вест
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 169170171172173 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.609 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.