build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 180181182183184 211>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3621 Posted: 07-Aug-2017 at 17:54

Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3622 Posted: 07-Aug-2017 at 22:06
Почнал да р'ѓа авионов на контики
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3623 Posted: 08-Aug-2017 at 18:20
IB2800     MADRID         IBERIA AIRLINES 22:10 AIRBUS A340-600
IB2801     MADRID         IBERIA AIRLINES 00:15 AIRBUS A340-600
ПА ПА ПА....
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3624 Posted: 08-Aug-2017 at 23:48
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3625 Posted: 09-Aug-2017 at 02:33Се надевам ќе има и подобри слики од моливов

Дали во Скопје некогаш воопшто слетал патнички авион со поголем капацитет? Гледам Ербасите 340-600 на Иберија се конфигурирани за 346 патници. Претпоставувам DC-10-30 на ЈАТ кои редовно слетувале на SKP во 80-те се блиску, но сепак помали. Можеби во 1999 кога се изнесуваа косовски бегалци слетал поголем патнички авион? Дали некој знае повеќе?

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3626 Posted: 09-Aug-2017 at 14:57
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3627 Posted: 09-Aug-2017 at 16:59
Jas 1999g. imam videno Boeing-747 na skopskiot aerodrom i toa go nacekav na sletuvanje...
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3628 Posted: 10-Aug-2017 at 08:59
do lani imase nekoja 747, stoese podoglo vreme na parkingot pred stariot terminal
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3629 Posted: 10-Aug-2017 at 09:22
Originally posted by vladegf

do lani imase nekoja 747, stoese podoglo vreme na parkingot pred stariot terminal


Си измешал нешто годините - Турската карго конфигурација на Б747 стоеше до 2009 пасле тоа отиде лизинг во Бразил а пред 2-3 години е надвор од употреба и расклопен е скоро целиот на паркинг за „вечно почивалиште“ ми се чини во Мексико беше...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3630 Posted: 10-Aug-2017 at 11:50

ништо чудно
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3631 Posted: 11-Aug-2017 at 02:12
Originally posted by гитардемонhttps://www.shutterstock.com/video/clip-25350-stock-footage-tower-air-defunct-boeing-skopje-airport-macedonia-betacamsp-good-audio.html?src=rel/3740906:0/gg
Боинг 747-200

Листата на поголеми патнички авиони од 747-200 е прилично кратка. Ербас А-380 сигурно нема слетано. Значи останува доколку можеме да исклучиме или потврдиме слетување на некој од овие авиони:

B 777-300

B 747-300
B 747-400
B 747-8


Originally posted by vladegf

imase nekoja 747, stoese podoglo vreme na parkingot pred stariot terminal
Го знам, имам направено фотки од него  
Ама прашував само за патнички.
Иначе транспортни авиони испослетаа секакви во 1999. Би било убаво доколку чита некој што тогаш работел на аеродромот да се регистрира на форумов и да сподели инфо. Само не ми е јасно како е можно да нема речиси никакви фотки на интернет... Ваљда не е дека ништо од тоа не е фотографски регистрирано...

Иначе од транспортни авиони, во Скопје има слетувано и вториот најголем авион во светот Антонов Ан-124. Се сеќавам со сигурност на барем една посета во средината на 90-те, а еве најдов снимка и од 2009, така да можеби доаѓал повеќе пати:

Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3632 Posted: 11-Aug-2017 at 09:30
od pred nekolku dena

@usembassyskopje


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3633 Posted: 11-Aug-2017 at 11:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3634 Posted: 11-Aug-2017 at 12:03
Originally posted by Staro Skopje

Tower Air (defunct) Boeing 747, 1999 Skopje airport Macedonia (BetacamSP, good audio)

https://www.shutterstock.com/video/clip-25350-stock-footage-tower-air-defunct-boeing-skopje-airport-macedonia-betacamsp-good-audio.htmlСтајте го уште 5-6 пати видеото....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3635 Posted: 13-Aug-2017 at 15:55
14.08
Skopje-Vaxjo 176/180
Vaxjo-Skopje 60/180
Има шанси да отиде seasonal
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3636 Posted: 14-Aug-2017 at 08:31
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Марко СВ.Н.

Се оправи Vaxjo ---> 24.07
Skopje-Vaxjo 162/180
Vaxjo-Skopje 171/180
Следи ја насоката Вексје - Скопје првата недела на Септември.


Ете, не мораше да чекаш ни до тогаш. Directionality е уште поекстремно.

Поентата ми беше да не се избрзува со заклучоци врз основа на load factor на неколку лета. И се уште важи.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3637 Posted: 14-Aug-2017 at 09:24
Load factor не значи и автоматски добивка/загуба. Основен фактор очигледно, е цената на тие места што биле продадени, а после се земаат предвид и неколку други фактори. Кај low-cost компаниите навистина LF е важен, но кај компании како QR и FZ каргото ги вади.

Tranquilis, дали W6 не превезува никакво карго?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3638 Posted: 14-Aug-2017 at 09:37
Не превезуваат карго.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3639 Posted: 15-Aug-2017 at 14:27
Втората по големина германска авиокомпанија прогласи банкрот


http://denar.mk/152052/biznis/vtorata-po-golemina-germanska-aviokompanija-proglasi-bankrot
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11964
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3640 Posted: 17-Aug-2017 at 16:13
Еуровингс ќе лета од Скопје за Минхен

Нискобуџетната компанија Еуровингс од 31. октомври отвара нова линија од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје до аеродромот „Франц Јозев Штраус“ во Минхен.

Летот ќе се реализира два пати неделно, односно секој вторник и петок .Цената на авиобилетите почнува од 39.99 евра.Билетите за летовите на оваа линија се веќе во продажба преку веб-страницата на авиокомпанијата eurowings.com.

– Среќни сме што Скопје се приклучува на нашата глобална мрежа од 150 дестинации. Веруваме дека оваа линија ќе обезбеди фантастични нови можности за зајакнување на релациите меѓу Македонија и Германија, а со тоа и дека ќе им овозможи на патниците од двете земји полесно да ги доживеат двата одлични града, Скопје и Минхен, изјави Иван Ореч, Директор за развој на мрежата на авиолинии на Еуровингс.

Генералниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој пак нагласува дека ова е уште една придобивка за граѓаните на земјава.

– Патниците и во Македонија и во Германија ќе имаат уште еден директен лет што ќе ги поврзува двете земји. Ова исто така го означува и почетокот на работењето на Еуровингс, како нискобуџетна авиокомпанија, на македонскиот воздухопловен пазар. Скопскиот аеродром „Александар Велики“ ќе биде поврзан со главниот аеродром во Минхен, што ќе претставува одличен избор и можност за продлабочување на комуникацијата меѓу двата града. Друг важен факт за Еуровингс како членка на групацијата Луфтханза, е дека нашите патници, не само од Македонија, туку и од регионот, ќе имаат дополнителни конекции и во Европа и на интерконтинентално ниво надвор од Минхен – изјави Ерсој.

Тој најавува дека и во иднина ТАВ Македонија ќе се обидува да обезбеди што повеќе авиокомпании да почнат да летаат од и до скопскиот аеродром.

http://plusinfo.mk/vest/123466/eurovings-kje-leta-od-skopje-za-minhen
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 180181182183184 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.512 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.