build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 187188189190191 212>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3761 Posted: 06-Feb-2018 at 12:35
FUCK YEAH!

LOT: Warsawa - Skopje od 1 Juni   (6x sedmicno) so Embraer 175

Edited by gorazd - 06-Feb-2018 at 12:56
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3762 Posted: 06-Feb-2018 at 12:43
Originally posted by gorazd

FUCK YEAH!LOT: Warsawa - Skopje od 1 Juni   (6x sedmicno) so <span style="color: rgb67, 67, 67; font-family: "Helvetica Neue", Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: left; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; : rgb255, 255, 255; text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial; display: inline !imant; : none;">Embraer 175</span>Јуху !

Постои ли некаква можност и за воспоставување на некоја друга линија до Полска, да речеме Краков или Катовице на југ?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3763 Posted: 06-Feb-2018 at 13:08
Originally posted by BOJANПостои ли некаква можност и за воспоставување на некоја друга линија до Полска, да речеме Краков или Катовице на југ?


tesko (edinstveno ako Wizz iznenadi povtorno)

Krakow: LOT leta od Krakow samo do Warsawa. edinstven lowcoster koj leta od Krakow a e interesen za nas e Ryanair megutoa oni ne ignoriraat

Katowice: LOT (ista situacija ko gore). Wizzair ekspandira od Juni , megu drugoto pocnuvaat so letovi do Podgorica pa se e mozno

OHD ova leto ke ima charteri od Katowice i Warsawa


Edited by gorazd - 06-Feb-2018 at 13:09
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #3764 Posted: 06-Feb-2018 at 13:31
Ако ова не ме натера да ја посетам Варшава, не знам што ќе ме натера!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3765 Posted: 06-Feb-2018 at 13:41
Аууу Бравооо... на Балканските скапаници ќе им се затне устата со ќењањето по блоговите дека Скопје е скапана low cost дестинација.....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3766 Posted: 06-Feb-2018 at 13:45
Originally posted by Obedineta Makedonija

Аууу Бравооо... на Балканските скапаници ќе им се затне устата со ќењањето по блоговите дека Скопје е скапана low cost дестинација.....


секогаш ќе зборат. предрасудите на балканот се фиксни, неможеш да им ги избиеш од глава.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3767 Posted: 06-Feb-2018 at 15:43
ЛОТ во Македонија не е случаен избор. Да не заборавиме, настрана соседните земји, по Турција следи Полска по бројот на туристи што ја посетиле нашата земја. Бројката на туристи расте, а на Македонија се гледа исклучително позитивно во оваа земја.

Истовремено, веројатно дека ЛОТ сака да ја направи Варшава како своевиден хуб за нашата земја во однос на летањето кон Источна Европа. Полскиот главен град има одлични поврзувања со земјите од Балтикот, Белорусија и Русија, но и со земјите од северниот дел на Европа.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3768 Posted: 06-Feb-2018 at 17:57
Originally posted by BOJAN

ЛОТ во Македонија не е случаен избор. Да не заборавиме, настрана соседните земји, по Турција следи Полска по бројот на туристи што ја посетиле нашата земја. Бројката на туристи расте, а на Македонија се гледа исклучително позитивно во оваа земја.

Истовремено, веројатно дека ЛОТ сака да ја направи Варшава како своевиден хуб за нашата земја во однос на летањето кон Источна Европа. Полскиот главен град има одлични поврзувања со земјите од Балтикот, Белорусија и Русија, но и со земјите од северниот дел на Европа.


Незаборавај на конекциите кон УСА што ги нуди ЛОТ... првенствено Чикаго(Илиноис) и Големото јаболко(Џерси) каде имаме најконцентрирана Македонска дијаспора.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3769 Posted: 06-Feb-2018 at 18:06
Башка - со термините е ептен во директна „војна“ со другите партнерски Star Aliance членки(Аустријан, Адрија), всушност тоа е здраво, со тоа ќе имаме ниски и конкурентни цени на задоволство на патниците.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3770 Posted: 06-Feb-2018 at 21:44
Изјава на корпоративниот директор на ЛОТ. по повод денешната вест за Скопје и Подгорица.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=24419
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3771 Posted: 06-Feb-2018 at 22:51
Епа...

1. Растот од Виз ер од ланските нови летови Q1-Q2
2. LOT Q2-Q4
3. Кроација + фреквенција
4. Агеан (ако тргнат)
5. Зголемен капацитет на виз.

2 милиони не би требало да се проблем
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3772 Posted: 06-Feb-2018 at 23:09
Originally posted by pbanks

Епа...1. Растот од Виз ер од ланските нови летови Q1-Q22. LOT Q2-Q43. Кроација + фреквенција4. Агеан (ако тргнат)5. Зголемен капацитет на виз. 2 милиони не би требало да се проблем

+
-Од средина на јуни до средина на септември (Аустријан од 11-12 на 13-14)
-Од април Адрија од 11 на 14
-Флај Дубаи од 2 на 3
*и како крајно ако го земеме фактот дека владата најави нова тура на субвенции за втората половина на 2018....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3773 Posted: 06-Feb-2018 at 23:47
Честито ново име на Аеродромот...осеќам за ден два ќе бидне и Скопје-Атина
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3774 Posted: 07-Feb-2018 at 09:13
Во текстот на ексју пишале дека Сезонска линијата Варшава - Скопје?? А во систем за резервација ја има до крај на летна сезона а за зимска уште немаат објавено, а јас никаде не прочитав во нивното соопштение за тоа дека е сезонска - башка сезонска со 6 неделни фрекфенции.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3775 Posted: 07-Feb-2018 at 23:06
Originally posted by avijacijamk

Честито ново име на Аеродромот...осеќам за ден два ќе бидне и Скопје-Атина


Можда оваа визита е во таа насока:

Шилегов и Каминис со заедничка порака до јавноста

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, в петок во Атина ќе имаат официјална средба, а во пресрет на неа, во заедничка колумна дадоа одговори на многу отворени прашања за актуелната политичка состојба во двете држави. Заедничката колумна е објавена во утрешните изданија на македонскиот дневен весник „Слободен печат“ и грчкиот дневен весник „Ta Nea“.

                                [...]

На крајот од колумната тие додаваат дека како градоначалници на главните градови, решиле да го отворат патот кон поблиска соработка и силно ги охрабруваат нивните национални влади да го вложат тој дополнителен напор потребен за да не се пропушти новата можност и да се постигне договор кој им служи на основните интереси на двете земји и гарантира подобра иднина за сите нивни сограѓани.

novatv.mk
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3776 Posted: 09-Feb-2018 at 12:39
ex-yu: Correndon charter Maastricht - Ohrid 
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #3777 Posted: 12-Feb-2018 at 09:09
Denesniot let od Doha do Skopje gledam deka e otkazan, da nema nekoj info koja e pricinata, dali mozebi nema dovolno patnici na taa ruta kako shto se ocekuvashe i postoi shansa frekfenciite da bidat namaleni od 4 na 3 nedelno?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1103
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #3778 Posted: 13-Feb-2018 at 19:35
Air Serbia откажа сезонските летови од Охрид?
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3779 Posted: 13-Feb-2018 at 19:49
Да
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3780 Posted: 13-Feb-2018 at 20:37
Јас на ова би додал само едно - се што имаше да се каже околу нив(Air Serbia) Tranqulis го кажа пред 3-4 години....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 187188189190191 212>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.