build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 190191192193194 211>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3821 Posted: 14-May-2018 at 18:56
Originally posted by gorazdinfo od dvata polski tur operatori sto gi nudat charter aranzmanite:termini na pr. vo Juli (vo zavisnost od aranzmanot): 2.7, 5.7, 9.7, 12.7 itn...stay tuned

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3822 Posted: 17-May-2018 at 16:27
Ohno

We have held discussions with company "Aegean Airlines" and the flight will be operational over the course of 2018, said Greek Alternate Minister of Foreign Affairs Georgios Katrougalos regarding the Athens-Skopje flight.

"There are discussions in Aegean over the flight's activation. We see this as a positive development, like every measure that promotes economic cooperation between the two countries," Katrougalos told MIA at Wednesday's press briefing.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3823 Posted: 22-May-2018 at 11:17
Субвенциите во авиособраќајот на седница на Владата

https://standard.mk/subvenciite-vo-aviosobrakjajot-na-sednica-na-vladata/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3824 Posted: 23-May-2018 at 18:43
"Министерството за транспорт и врски до крајот на следниот месец ќе распише тендер за избор на авиокомпании кои ќе добиваат финансиска поддршка од државата за евтини авиолинии од македонските аеродроми, со посебен фокус на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид."

"За оваа намена, од буџетот на министерството за транспорт и врски се издвоени 54 милиони денари за оваа година, но финансиската конструкција е направена за три години, потврдуваат од ресорното министерство."

"Пред година и пол Европската комисија отвори и истрага за субвенциите кои македонската Влада и ги дава на унгарската компанија Визер. Од „Аустриан ерлајнс“ тогаш соопштија дека Владата ја поттикнува нелојалната конкуренција во авиосообраќајот и дека навистина е тешко да се натпреваруваат со субвенционирани нискотарифни компании." slobodnaevropa.mk

Austrian Airlines: dve godini podocna i Wizz i Eurowings i Vueling i Ryanair (Laudamotion) im otvorija bazi u sred Wien. pa nema posmesno.Edited by gorazd - 23-May-2018 at 18:44
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3825 Posted: 30-May-2018 at 08:02
Од вчера во базата на WIzz во Скопје пристигнат е нивниот најнов А321 произведен и испорачан на 25.05.2018 HA-LTC
Испишуваме нова страница во македонската авијација....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #3826 Posted: 30-May-2018 at 10:03
Dali ima nekoja slika od vozduhoplovot?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3827 Posted: 30-May-2018 at 11:02
Originally posted by laziale

Dali ima nekoja slika od vozduhoplovot?


https://www.planespotters.net/photo/838871/ha-ltc-wizz-air-airbus-a321-231wl
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3828 Posted: 30-May-2018 at 11:30
Вториот А321 стига на 17.06.2018 попладнето и влегува во сервис од 18.06.2018.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3829 Posted: 30-May-2018 at 12:45

Cheers

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3830 Posted: 03-Jun-2018 at 12:41
Денешниот лет на Wizz од Скопје до Париз со А321 ќе биде со 210 патници, тоа е доказ дека ниту еден чекор на Wizz не е во празно, туку перфектно одмислено!
Браво Скопје!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #3831 Posted: 04-Jun-2018 at 10:17
Dali momentalniot A321 i drugiot shto ke doje ke gi opsluzuvaat istite destinacii, mislam deka se Malme, Nirnberg, Pariz, denes gledam Fridrihshafen i Rim ili ke rotiraat po potreba?
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3832 Posted: 04-Jun-2018 at 11:18
Овие дестинации се со а321: Memmingen,Frankfurt-Hahn,Hamburg,Nuremberg,Berlin-SXF,Cologne,Friedrichafen,Hannover,Malmo,Gothenburg,Rome-CIA,Bratislava,Paris-BVA,Eindhoven
Другите со а320 без разлика дали имаат полн авион со 180 патници.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3833 Posted: 10-Jun-2018 at 09:51
Денешниот лет на Wizz AIr со А321 од Скопје за Париз до овој момент има чекирани 207(230) патици, а повратниот 204.Исто денес Нимберг - Скопје 206 патници.
*Мислам секој додатен коментар за работата и функционирањето на Wizz Air во Македонија ќе се смета за “Бош“ муабет, и повеќе од одлично знаат што прават!

Edited by Obedineta Makedonija - 10-Jun-2018 at 09:54
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1589
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3834 Posted: 10-Jun-2018 at 12:26
Originally posted by Obedineta Makedonija

Денешниот лет на Wizz AIr со А321 од Скопје за Париз до овој момент има чекирани 207(230) патици, а повратниот 204.Исто денес Нимберг - Скопје 206 патници.
*Мислам секој додатен коментар за работата и функционирањето на Wizz Air во Македонија ќе се смета за “Бош“ муабет, и повеќе од одлично знаат што прават!
Koga nemas konkurencija i dobivas subvencii se drugo osven polni avioni bi bilo katastrofa.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3835 Posted: 10-Jun-2018 at 15:46
Originally posted by Denko

Originally posted by Obedineta Makedonija

Денешниот лет на Wizz AIr со А321 од Скопје за Париз до овој момент има чекирани 207(230) патици, а повратниот 204.Исто денес Нимберг - Скопје 206 патници.
*Мислам секој додатен коментар за работата и функционирањето на Wizz Air во Македонија ќе се смета за “Бош“ муабет, и повеќе од одлично знаат што прават!
Koga nemas konkurencija i dobivas subvencii se drugo osven polni avioni bi bilo katastrofa.


За какви субвенции зборуваш бре пријателе?? За што попрво тие 2-3 милиони кои ги земаа при секој повик ако знаеме дека отвараа по 5-6 линии и стационирааа по 1 авион?
*Париз конзистира 3-4 години, незаборавај...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1589
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3836 Posted: 10-Jun-2018 at 15:57
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

Originally posted by Obedineta Makedonija

Денешниот лет на Wizz AIr со А321 од Скопје за Париз до овој момент има чекирани 207(230) патици, а повратниот 204.Исто денес Нимберг - Скопје 206 патници.
*Мислам секој додатен коментар за работата и функционирањето на Wizz Air во Македонија ќе се смета за “Бош“ муабет, и повеќе од одлично знаат што прават!
Koga nemas konkurencija i dobivas subvencii se drugo osven polni avioni bi bilo katastrofa.


За какви субвенции зборуваш бре пријателе?? За што попрво тие 2-3 милиони кои ги земаа при секој повик ако знаеме дека отвараа по 5-6 линии и стационирааа по 1 авион?
*Париз конзистира 3-4 години, незаборавај...
Za takvi kakvi sto dobivaat od Vladata na RM, i ne se 2-3 milioni tuku 5.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3837 Posted: 10-Jun-2018 at 16:07
А дали се 5 милиони озбилни пари за тоа што го добиваме? И каде е просторот за дискусија за линии за кои веќе на големо истекле субвенциите, но линијата опстојува и се надградува?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3838 Posted: 10-Jun-2018 at 16:46
Мене ме интересира, постои ли некаква шанса за да добиеме некој бенефит плус за постојните линии или некои нови линии од субвенциите за претстојните три години?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3839 Posted: 10-Jun-2018 at 17:57
Originally posted by BOJAN

Мене ме интересира, постои ли некаква шанса за да добиеме некој бенефит плус за постојните линии или некои нови линии од субвенциите за претстојните три години?


Да се стрпиме да видиме што ќе понуди Мин. за Транспорт и Врски со публикувањето на новиот меѓународен повик за субвенции, според мене имаме многу простор за развој ама делумно лимитиран поради административни препреки ЕУ(МК) - трета земја
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3840 Posted: 10-Jun-2018 at 17:58
Originally posted by Denko

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

Originally posted by Obedineta Makedonija

Денешниот лет на Wizz AIr со А321 од Скопје за Париз до овој момент има чекирани 207(230) патици, а повратниот 204.Исто денес Нимберг - Скопје 206 патници.
*Мислам секој додатен коментар за работата и функционирањето на Wizz Air во Македонија ќе се смета за “Бош“ муабет, и повеќе од одлично знаат што прават!
Koga nemas konkurencija i dobivas subvencii se drugo osven polni avioni bi bilo katastrofa.


За какви субвенции зборуваш бре пријателе?? За што попрво тие 2-3 милиони кои ги земаа при секој повик ако знаеме дека отвараа по 5-6 линии и стационирааа по 1 авион?
*Париз конзистира 3-4 години, незаборавај...
Za takvi kakvi sto dobivaat od Vladata na RM, i ne se 2-3 milioni tuku 5.


Алоо жити се дај прекратете со тој муабет - муабетот е за пред кооперација, чисто да ти појаснам : Дискутираме за авиобизнис наспрема мизерни 5м евра за 3 години!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 190191192193194 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.608 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.