build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4001 Posted: 14-Sep-2018 at 08:52
Кој чита е во предност

"- Not later than 10th January 2019, to establish and/or maintain a base of at least one air carrier (aircraft) at one of the airports in the Republic of Macedonia for the period for which the financial support is granted."

Со новиот тендер Wizz воопшто не мора да базира нов авион.

Со волку релаксиран тендер воопшто не ми е јасно зошто поддршката за нови линии не се дисперзира на повеќе компании.

Аргументот за "работни места во Македонија" не ми држи вода. Давам приоритет на диверзификација на понудата.

Edited by Tranquilis - 14-Sep-2018 at 08:54
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 328
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4002 Posted: 14-Sep-2018 at 11:12
jes da e konfuzno ova "vospostavuvanje i/ili odrzuvanje" ...
no tekstot e identicen so ponisteniot tender, "to establish and/or maintain a base of at least one air carrier" stoese i vo ponisteniot oni sepak ponudija avion za SKP

one way of reading it: establish i mantain za novi kompanii, samo mantain za dodaten avion na Wizz DunnoEdited by gorazd - 14-Sep-2018 at 11:18
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4003 Posted: 14-Sep-2018 at 12:01
Не би го мешал поништениот тендер од аспект на тоа што понудил Wizz. Би можеле да понудат и небо и земја ако знаат дека ќе биде поништен. Wink wink nudge nudge.

Од друга страна, во претходниот тендер ќе мораа да базираат авион во Охрид. Сега веќе не. За мене тоа беше главната придобивка за Македонија. Со новиот тендер Wizz има далеку подобра позиција затоа што веќе има базиран авион во Скопје.

Со други зборови, коментарите на Обединета Македонија во суштина се на место, само што додава и пошироки мислења на тема политички партии па не е толку лесно секогаш да се согласи човек
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #4004 Posted: 16-Sep-2018 at 17:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.