build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202203204205206 211>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4061 Posted: 20-Nov-2018 at 18:09
Осеќам ќе биде тешко Wizz Air да добие следна рунда поддршка..
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4062 Posted: 21-Nov-2018 at 10:11
Originally posted by Tranquilis

Осеќам ќе биде тешко Wizz Air да добие следна рунда поддршка..


Хаха, од политичких разлога не ни заслужува поддршка . Проблемот со Македонија е проблем на бројките. Едноставно, они го имаат најголемиот број патници, што би го сонувала било која авиокомпанија. Сепак, за да се достигне таквото ниво на контрола на пазарот се потребни години на субвенционирање и паметна работа на конкурентот што би се пријавил. А да се разбереме, не сме центар на светот и нема странските нискобуџетни да се занимаваат со нас. Од друга страна, радикален рез со „Визер“ ќе предизвика незадоволство кај самата јавност во извесен период, но тоа би било единствен начин за истиснување на Маџарите. Сепак, на крајот останува прашањето која би била нашата корист од сето ова.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4063 Posted: 21-Nov-2018 at 13:04
Али добро е да напоменеме дека минатата недела рекоа дека до крајот на неделата(16.11) ке биде објавен повикот, ама ете уште нема абер....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4064 Posted: 21-Nov-2018 at 14:14
Разбери ги, полни раце работа, башка незгодно да потсетуваш народ дека сакаш да даваш пари на Маѓари..
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4065 Posted: 21-Nov-2018 at 14:24
Originally posted by Tranquilis

Разбери ги, полни раце работа, башка незгодно да потсетуваш народ дека сакаш да даваш пари на Маѓари..


- драми
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4066 Posted: 28-Nov-2018 at 11:14
Цела среќа што „го објавија“ тендерот за авиосубвенции
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4067 Posted: 28-Nov-2018 at 12:43

Сигурно прават „дополнителни анализи“
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4068 Posted: 30-Nov-2018 at 12:31
Тендерот за субвенции на авиопревозниците е објавен во денешна „Нова Македонија“. Претпоставувам дека во текот на денов ќе го има и на веб-страницата на Министерството за транспорт и врски. Пријавувањето е до крај на декември и нема никакви вистини околу најавите дека Air Albania ќе влегува кај нас. Од авикомпаниите се бара да имаат превезено минимум 10 милиони патници во 2017 година.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4069 Posted: 30-Nov-2018 at 22:02
Originally posted by BOJAN

Тендерот за субвенции на авиопревозниците е објавен во денешна „Нова Македонија“. Претпоставувам дека во текот на денов ќе го има и на веб-страницата на Министерството за транспорт и врски. Пријавувањето е до крај на декември и нема никакви вистини околу најавите дека Air Albania ќе влегува кај нас. Од авикомпаниите се бара да имаат превезено минимум 10 милиони патници во 2017 година.


http://mtc.gov.mk/media/files/MK_-_Javen_povik1.pdf
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4070 Posted: 04-Dec-2018 at 18:44
Po toa shto gledam na exyu blogot, ima dosta najavi za novi letovi za letniot kalendar, Hrvatska, Slovenija, Kosovo, Crna Gora, Belgrad.
Shto se odnesuva do Skopje nema nikakva najava, dali mislite deka dostignat e plafonot za destinacii koi Skopje moze realno da gi pokrie ili ima potencijal za novi letovi naskoro? Pozdrav
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4071 Posted: 05-Dec-2018 at 11:23
Не верувам дека има некаков плафон на дестинации. Повеќе се работи за неработење на актуелното државно раководство и на ТАВ за привлекување нови дестинации. Бројот на луѓе што патуваат и доаѓаат во нашата земја ќе расте, сакале ние тоа или не, тоа е глобален тренд. Лењавост се вика тоа.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4072 Posted: 07-Dec-2018 at 13:01
rumors, rumors:

"Една од поуспешните средби во Измир е со авионската компанија Пегасус и туристичката агенција Џоли травел, со кои Директорот Јаневски и амбасадорот на Република Макеоднија во Република Турција, н.е. Звонко Муцунски  дискутираа за нова директна линија Измир – Скопје– Измир и Измир-Охрид- Измир, кои би требало да почнат да оперираат од крајот на месец мај, 2019 година."

ako prodolzi padot na lirata ...


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4073 Posted: 09-Dec-2018 at 10:20
Утрешниот вечерен лет на Туркиш со 737-800мах
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4074 Posted: 12-Dec-2018 at 21:10
Aegean od Juni tri pati nedelno
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4075 Posted: 21-Dec-2018 at 17:47
neverovojatno ali tenderot bil uspesen Dunno
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4076 Posted: 21-Dec-2018 at 18:34
Ај да видиме од „инсајдерите“ кои дестинации ќе бидат воведени од „Визер“?
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4077 Posted: 21-Dec-2018 at 19:11
ajde da prognozirame

Moja prognoza:

Skopje:

Geneva
Birmingham ili Bologna

Ohrid:
Katowice/Krakow/Warsaw (edna od tie)
Dortmund
Milano
Gothenburg


Koga ke se znaat destinaciite?
Dali moze da se ocekuva ushte eden avion da bide stacioniran vo SKP?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4078 Posted: 21-Dec-2018 at 19:22
Originally posted by laziale

ajde da prognozirame

Moja prognoza:

Skopje:

Geneva
Birmingham ili Bologna

Ohrid:
Katowice/Krakow/Warsaw (edna od tie)
Dortmund
Milano
Gothenburg


Koga ke se znaat destinaciite?
Dali moze da se ocekuva ushte eden avion da bide stacioniran vo SKP?


Женева отпаѓа - поради административни пречки, а за Охрид - мислам дека ќе виде скандинавија и околу или Бенелукс... Авион да - впрочем базирање на додатен авион е услов во повикот.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4079 Posted: 21-Dec-2018 at 19:23
Originally posted by gorazd

neverovojatno ali tenderot bil uspesen Dunno


Оваа е иронија или стварно го мислиш
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4080 Posted: 21-Dec-2018 at 19:26
Значи Официјално :
https://skopje1.mk/archives/15807
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202203204205206 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.608 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.