build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 204205206207208 212>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4101 Posted: 07-Jan-2019 at 11:19
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Obedineta Makedonija

Рајан Аир избран за најлоша авио компанија според Британците.


А воедно и апсолутно најбезбедна во светот.
Tri avioni istovremeno da prijavat prinudno sletuvanje poradi nedostatok na kerozin e epten bezbedno.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4102 Posted: 07-Jan-2019 at 16:36
Ако си во авијација, ќе ти се разјасни. Апсолутно најбезбедна компанија се.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4103 Posted: 07-Jan-2019 at 19:14
Originally posted by гитардемон

Ако си во авијација, ќе ти се разјасни. Апсолутно најбезбедна компанија се.
Znaci ako ne sum vo aviacija ogranicen sum i ne mi e jasno sto znaci tri avioni istovremeno da baraat itno sletuvanje poradi nedostatok na kerozin!?

Edited by Denko - 08-Jan-2019 at 14:07
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1593
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4104 Posted: 08-Jan-2019 at 12:20
како си одат деновиве се повеќе ми доаѓа на ум дека ќе може да улета некоја „смешка“ околу веведувањето на новите линии )
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4105 Posted: 09-Jan-2019 at 11:01

Како беше со претходнитие повици? Дали дестинациите се објавуваа веднаш/заедно со веста дека Виз Ер победил или имаше мала пауза меѓу двете објави?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1593
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4106 Posted: 09-Jan-2019 at 11:33
Originally posted by pbanks

Како беше со претходнитие повици? Дали дестинациите се објавуваа веднаш/заедно со веста дека Виз Ер победил или имаше мала пауза меѓу двете објави?Имаше мал размав ама не до толку, башка преблиску е датумот за стартување на дестинациите!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4107 Posted: 09-Jan-2019 at 12:23
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by pbanks

Како беше со претходнитие повици? Дали дестинациите се објавуваа веднаш/заедно со веста дека Виз Ер победил или имаше мала пауза меѓу двете објави?Имаше мал размав ама не до толку, башка преблиску е датумот за стартување на дестинациите!


Владата се одлучи да му ги даде субвенциите на „Визер“, односно да се постигне договор. Доколку „Визер“ нема доволно авиони за да стартува со летовите од крајот на март, има нешто што се вика банкарска гаранција или како и да е во случајов, а што треба да си го плати како отштета „Визер“. Ако од владата доцнат со потпишување на договорот, тогаш унгарците треба да реагираат.

Во секој случај, договорот е ништовен ако не бидне ништо од воведувањето на новите дестинации, не гледам основа врз што „Визер“ треба да ги добие субвенциите.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4108 Posted: 12-Jan-2019 at 13:56
barajki letovi naidov na ovaa situacija:

Hm, so pocetokot na noviot leten red na letanje (momentalna situacija) ukinati se site codeshares na Air Serbia so Alitalia, Aeroflot(!), Montenegro Airlines(!) i Tarom.
tolku li im sisaat patnici codeshare-partnerite?Dunno 

ako ostane ovaka momentalniot shampion na codeshares od nasa perspektiva SKP-BEG ke ostane samo so Etihad-brojka

(nesto se desava, ex-yu prevzemi! Big%20smile)

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1593
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4109 Posted: 14-Jan-2019 at 08:15

Денеска нов договор со „Визер“ за субвенции на евтини авиолинии


Договор за финансиска поддршка за евтини авиолинии ќе потпишат денеска министерот за транспорт Горан Сугарески и претставници на нискобуџетната авиокомпанија „Визер".


Тоа е трет Договор за субвенции за авиолинии меѓу македонската Влада и „Визер“. Во нарендите три години на авиокомпанијата треба да ѝ бидат исплатени пет милиони евра. Субвенционираните летови од аеродормите во Скопје и во Охрид треба да ги опслужува од март годинава.

Договорот следи по третиот повик што го објави Владата за доделување финансиска поддршка по двата неуспешни огласи. На сите три повици понуда достави само „Визер“ која опслужува евтини авиолинии од македонските аеродроми во изминатите шест години.

* Овие сериозни биле

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/deneska-nov-dogovor-so-vizer-za-subvencii-na-evtini-aviolinii
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4110 Posted: 14-Jan-2019 at 10:25
Dali se ocekuva denes da bidat najaveni i novite destinacii?
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #4111 Posted: 14-Jan-2019 at 10:58
8 novi lini i +1 avion

Ohrid - Malmo
Ohrid - Milan Malpensa
Ohrid - Memmingen
Ohrid - Dortmund
Skopje - Baden Baden / Karlsruhe
Skopje - Larnaca
Skopje - Bremen
Skopje - Turku

Malce mi e cuden Turku ama "time will tell"
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1593
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4112 Posted: 14-Jan-2019 at 11:01
Skopje - Turku
Skopje - Bremen
Skopje Karslue
Skopje - Larnaca
Ohrid-Dortmund
Ohrid- Malmo
Ohrid-Malpensa
Ohrid-Memmingen
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4113 Posted: 14-Jan-2019 at 11:13
Феноменално, не очекував волку и баш ме радуваат Кипар и Турку.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4114 Posted: 14-Jan-2019 at 11:32
Karlsruhe i Bremen od mart , ostanatite od Juli

odlicni destinacii od Ohrid (bez iznenaduvanja no odlicni)


Turku Big%20smile


Edited by gorazd - 14-Jan-2019 at 11:34
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #4115 Posted: 14-Jan-2019 at 11:59
Turku?Pa kako ke napolnat avion za tamu
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4116 Posted: 14-Jan-2019 at 12:36
https://en.wikipedia.org/wiki/Immigration_to_Finland

Gothenburg 5weekly, Köln, Hamburg, Malta (!) 3 weekly

Basel 10 weekly!  haha @Easy Jet


Edited by gorazd - 14-Jan-2019 at 12:48
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4117 Posted: 14-Jan-2019 at 13:13
експертиве на екс-ју се во прединфарктна состојба. боже каков грозен менталитет вирее во овој регион. 
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1593
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4118 Posted: 14-Jan-2019 at 13:28
Originally posted by pbanks

експертиве на екс-ју се во прединфарктна состојба. боже каков грозен менталитет вирее во овој регион. Ќути
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4119 Posted: 14-Jan-2019 at 13:54
Единствено ме чуди фински Турку. Искрено очекував да биде избрана Чешка, како дестинација кон која досега редовно имало ависообраќај, или, пак, некој град од Пиринеите. Не знам ниту некој Македонец да живее во Финска, ниту пак некој турист да ни доаѓа од таму, ниту пак за нас да е Финска некоја атрактивна дестинација за патување. Инаку, останатите дестинации по мене се супер.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4120 Posted: 14-Jan-2019 at 14:25
На ексју ќе си гризнат од тулето
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 204205206207208 212>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.