build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 206207208209210 213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4141 Posted: 16-Jan-2019 at 11:54
Ексју слабо стојат со вести, еден настан кај нас ќе ги држи недела дена.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4142 Posted: 16-Jan-2019 at 11:56

Плус им носи сообраќај, дивите кучиња во дискусии се стимулирани и прават по милион рефрешови на ден
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4143 Posted: 16-Jan-2019 at 11:59
Треба некој пак да ги трола со дијазепам
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4144 Posted: 16-Jan-2019 at 17:37
Originally posted by pbanks


Originally posted by gorazd

 Memmingen-Tirana,  cetvrta Wizz destinacija
Тирана не ја доживувам како некоја голема конкуренција, дури ни за Охрид. Повеќе може да влијае на косовскиот дел од колачот на кој што претендираме. Впечатоков ми е на памет, немам бројки да го поткпрепам, но мислам дека сум во право.


Албанија од година во година има сериозен прилив на туристи од странство, озбилна бројка на посетители, така што растот на авиосообраќајот во земјата нема да ја креираат ниту делови од Македонија, ниту делови од Косово.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4145 Posted: 16-Jan-2019 at 18:55

Се согласувам. Сакам да кажам дека развојот кај нив со Виз Ер или бил која друго компанија не го доживувам како конкурентски. Едноставно е друг „кечмент ареа“.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4146 Posted: 21-Jan-2019 at 12:39
Случајно видов дека WIzz го имаат скинато Софија - Варна(беше х7)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4147 Posted: 21-Jan-2019 at 12:45
Го сефтосав Бремен
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4148 Posted: 21-Jan-2019 at 20:21
fino, se nadevam na istoto so Turku.

Air Prishtina: ne gi sledam mnogu no mi se cini deka ozbilno go zgolemuvaat brojot na letovi megju MK i Svajcarija: SKP-ZRH daily od April (8 weekly vo spic sezona) plus OHD-ZRH 3-4 weekly na leto.

vo sporedba Edelweiss so skromni 3 weekly ZRH-SKP preku tekot na celoto leto (no 6 weekly vo April Dunno)

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 497
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4149 Posted: 21-Jan-2019 at 20:59
Originally posted by pbanks

Го сефтосав Бремен

Одличен избор. Бремен е прекрасен град во секое годишно време, со задоволство би живеел таму Big%20smile Гледам нема патепис од Бремен, ќе ставам некоја фотка вечерва.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #4150 Posted: 22-Jan-2019 at 09:57
Ne znajah oti tolko golema e pobaruvackata za letovi do severna Germanija. Bremen, Hamburg i Hanover se isto daleko kako Skopje, Nis i Sofia.

Dobro ke bese da vidame linija na primer od Salzburg ili Praga.

Ama kako i da e, se nadevame na najdobroto.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4151 Posted: 22-Jan-2019 at 10:15
Originally posted by ironm

Originally posted by pbanks

Го сефтосав Бремен

Одличен избор. Бремен е прекрасен град во секое годишно време, со задоволство би живеел таму Big%20smile Гледам нема патепис од Бремен, ќе ставам некоја фотка вечерва.


Уствари Бремен искочи случајно, целев на Хамбург, но повратниот лет многу повеќе ми се исплатеше преку Бремен. Но дефинитивно му се радувам, особено што имам и пријател во Олденбург па ќе искочи убаво комбо Хамбург-Бремен-Олденбург.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4152 Posted: 22-Jan-2019 at 15:24
Ќе ги тестирам Визер втор пат во мојот живот веќе нареден месец. Се надевам дека лошото искуство ќе ми се поправи овој пат, особено што повторно се решив да купам од поскапиот пакет билети.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #4153 Posted: 22-Jan-2019 at 17:53
Originally posted by gorazd

fino, se nadevam na istoto so Turku.Air Prishtina: ne gi sledam mnogu no mi se cini deka ozbilno go zgolemuvaat brojot na letovi megju MK i Svajcarija: SKP-ZRH daily od April (8 weekly vo spic sezona) plus OHD-ZRH 3-4 weekly na leto. vo sporedba Edelweiss so skromni 3 weekly ZRH-SKP preku tekot na celoto leto (no 6 weekly vo April Dunno)Избори во април, можеби тоа е одговорот
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4154 Posted: 24-Jan-2019 at 12:03
Во оваа вест го нема спомнато зголемувањето кај Базел, што се и соодветствува со тоа што сеуште стои 7 во нивниот систем.....

https://www.routesonline.com/news/38/airlineroute/282615/wizz-air-s19-further-network-expansions-as-of-23jan19/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4155 Posted: 24-Jan-2019 at 12:58
Larnaca odma so A321?  hrabro hrabro

slobodnite dodatni frekvencii za basel (ako gi ima)=  "placeholder" za nesto drugo Dunno


Edited by gorazd - 24-Jan-2019 at 13:01
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #4156 Posted: 25-Jan-2019 at 11:53
И Барселона е ставена со А321 конфигурација.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4157 Posted: 25-Jan-2019 at 12:24
Originally posted by Марко СВ.Н.

И Барселона е ставена со А321 конфигурација.


Уште еден доказ дека рутата не беше суспендирана поради недостаток на патници - туку од други оперативни причини...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4158 Posted: 04-Feb-2019 at 12:50
Од средина на Март - Wizz Air во сообраќај го вклучува својот прв А321Neo базиран се разбира во Будимпешта.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #4159 Posted: 04-Feb-2019 at 14:24
Сабајлево Turkish беше со А332.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #4160 Posted: 04-Feb-2019 at 16:57
Кај ги наоѓаат македонскиве стујардеси во Визер,ко од улица собрани....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 206207208209210 213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.512 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.