build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 207208209
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 404
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4161 Posted: 05-Feb-2019 at 09:27
Originally posted by kiriOK

Кај ги наоѓаат македонскиве стујардеси во Визер,ко од улица собрани....
Дај прибери се.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 404
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4162 Posted: 05-Feb-2019 at 09:28
And in other news, Germania goes belly up.

Али нема везе, фамилијата веќе работи на следниот проект.

Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9009
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4163 Posted: 05-Feb-2019 at 09:32
Originally posted by Tranquilis

And in other news, Germania goes belly up.

Али нема везе, фамилијата веќе работи на следниот проект.Кој и да е тој, сигурно ќе има ефект на годинешниве бројки... Веројатно и на нивните и на нашите. Иако не ми е ќејф да тепаме на тој начин
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 404
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4164 Posted: 05-Feb-2019 at 09:35
Originally posted by pbanks

Кој и да е тој, сигурно ќе има ефект на годинешниве бројки... Веројатно и на нивните и на нашите. Иако не ми е ќејф да тепаме на тој начин


Види, одржлив бизнис на долг рок тепа ситно профитерски. Ова е само еден очекуван резултат, нема тука што да се жали.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9009
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4165 Posted: 05-Feb-2019 at 09:42

Ама субвенциите......

Thumbs%20Up
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 404
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4166 Posted: 05-Feb-2019 at 09:43


Edited by Tranquilis - 05-Feb-2019 at 09:46
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 404
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4167 Posted: 08-Feb-2019 at 10:33
Значи, Србија ќе даде 5 милиони годишно поддршка за нови линии од Ниш.

Во превод? Најверојатно ќе ги дадат на Ер Србија да лета со авиончиња од типот на АТР. Во превод (копирано од коментар на ексју):

Da ti brzo preracunam sta znaci finansirati ATR od 70 sedista kontra A320 sa 180.

Pretpostavke sa prosecnim vrednostima: W6 CASK = 50% JU CASK. Znaci recimo 3.1 i 6.2 centi (2017). W6 LF 85%, JU LF 70%. 2 puta nedeljno, prosecna evropska destinacija (INI-DUS).

Broj prevezenih putnika godisnje i po letu:
ATR: ~10k, ~50
A320: ~30k, ~150

Prosecna cena povratne karte da bi bili na nuli:
ATR: ~250 EUR
A320: ~100 EUR

Prosecna podrska po putniku / povratan let / jednosmerno:
ATR: ~100 EUR / ~50 EUR
A320: ~30 EUR / ~15 EUR

Pa sad ti vidi sta je bolje.

I onda sve to uporedis sa prosecnom podrskom od 5 EUR po putniku u jednom smeru u Skoplju i shvatis koliko je sati..

Edited by Tranquilis - 08-Feb-2019 at 13:39
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4168 Posted: 16-Feb-2019 at 15:12
Да ги пофалам Визер од втора. Ербасот 321 им е беспрекорен за летањеп, а и беше речиси целосно полн и на одење и на враќање од Берлин. На време стигнати.

Екипажот беше професионален, а едина жалба имам за дел од патниците. Ми го поправија впечатокот, а искрено не очекував толкав авион и број на патници за Берлин.

П.с. Знае ли некој зошто Адриа вчера слетуваше во Скопје од Франкфурт, а истовремено полетуваше од тука за Минхен. Нешто од Приштина пренасочено?

За на крај, ми се чини дека почна да важи и за скопскиот аеродром да важи практиката за гужва на секјурити чек, нешто незамисливо пред некоја година.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 698
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #4169 Posted: 16-Feb-2019 at 16:30

Имаше штрајк на контролорите на летање на Приштинскиот аеродром.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 207208209

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.514 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.