build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 122123124125126 216>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #2461 Posted: 23-Oct-2015 at 09:44
Вистина е, вчера ЧСА имаше прес конференција.

Ќе летаат од лето 2016 за Загреб, Скопје и Сарајево + многу други дестинации.
Стнува збор за редовни летови (не прочитав никаде сезонски), Скопје - 3 пати неделно, Сараево и Загреб 4 пати неделно.

Директорот за маркетинг и провоз Јан Тотх, во интервју кажува дека балканските дестинации се за странци кои сакаат да патуваат до Прага или идат на трансфер. Затоа летовите ќе бидат така направени да се стига во Прага рано сабајле, а се лета до Балкан доцна вечер. Целат на трансфери до западна Европа. Исто така вика дека правеле анализа за балкан и дека има доволно простор без конкуренција.

Исто така најавија дека ќе почнат да наплаќаат храна и пијалоци за сите летови (сем Алма Ата и Сеул), и дека картата ќе биде поевтина за 8 ЕУР ако пријавиш само рачен багаж - 8кг. Дури 1/3 од патниците сега немаат потреба од чекиран багаж.

Најавија и дека оваа година се профитабилни (13,8 мил ЕУР), прв пат три квартали профитабилност по 7 години. ЧСА од лани е во приватна сопственост - Korean air има 44%, 34% има Travel Service (Smart wings) на локален бизнисмен Jiri Simane, и околу 20% остана државна сопственост.

Извори:
http://www.denik.cz/ekonomika/csa-planuji-na-pristi-leto-linky-na-island-nebo-na-maltu-20151022.html
http://www.financninoviny.cz/zpravy/csa-umozni-cestovat-jen-s-prirucnim-zavazadlem-planuji-linky-na-island-nebo-na-maltu/1272609
http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/obchodni-reditel-csa-nebudeme-se-orientovat-jenom-na-vychod-1238987?tryMobileVersion=1
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2462 Posted: 23-Oct-2015 at 13:06
Има коментар на Фејсбук кај нив картите сеуште не се пуштени во продажба али наскоро ќе бидат. Наздравје CSA после толку време
Уште ова со Братислава да бидне иако веста е изјаловена ради многу фактори...
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #2463 Posted: 23-Oct-2015 at 16:03
Аирлијa некa е ни е стaрo-нoвaтa линијa/кoмпaнијa.
Сaмo не сфaтив дaли линијaтa ќе биде сезoнскa или преку целa гoдинa?

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2464 Posted: 23-Oct-2015 at 17:42
Колку би била карта отприлика знае некој?Иначе добро е ако се реализира ова.Стварно фалеше Прага
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2465 Posted: 25-Oct-2015 at 14:39
Од денес Швајцарската чартер компанија Germania Flug Ag (HolidayJet) ќе оперира со Airbus A321 за Скопје и Приштина.Летовите се организирани од Air Prishtina.

Edited by Марко СВ.Н. - 25-Oct-2015 at 14:40
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2466 Posted: 26-Oct-2015 at 15:50
CSA и официјално ја објавија веста на нивниот сајт денес поврзана со минатонеделниот прес, каде се наведува и стои дека летовите каде е наброен скопје ќе се одвиваат согласно побарувачката(дали само сезонски или цела година) а продажбата ќе почне постепено за сите линии во текот на октомври или ноември преку нивните партнери....Линк:
http://www.csa.cz/cs/portal/csa-novinky/novinky.htm

Edited by Obedineta Makedonija - 26-Oct-2015 at 15:51
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #2467 Posted: 26-Oct-2015 at 18:25
Samo me plasi da ne bidat razocarani cesive. Znaejki ja CSA, najniskata cena ke bide 250eur, odnosno za tricleno semejstvo iselenici e mnogu (750eur). wizz od nuremberg e sepak poatraktivna opcija, i ke im go jadat lebot na CSA.

Sto se odnesuva za konektivni letobi, Praga e dobro povrzana so istocna evropa i rusija, pa mozda ke bide gateway za tie destinacii.... Aj da vidime...
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2468 Posted: 26-Oct-2015 at 18:31
Originally posted by markoboj

Samo me plasi da ne bidat razocarani cesive. Znaejki ja CSA, najniskata cena ke bide 250eur, odnosno za tricleno semejstvo iselenici e mnogu (750eur). wizz od nuremberg e sepak poatraktivna opcija, i ke im go jadat lebot na CSA.

Sto se odnesuva za konektivni letobi, Praga e dobro povrzana so istocna evropa i rusija, pa mozda ke bide gateway za tie destinacii.... Aj da vidime...


Ќе видиме....., мислам дека би биле добра опција за нашите - времето ќе покаже.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #2469 Posted: 26-Oct-2015 at 19:06
Originally posted by markoboj

Samo me plasi da ne bidat razocarani cesive. Znaejki ja CSA, najniskata cena ke bide 250eur, odnosno za tricleno semejstvo iselenici e mnogu (750eur). wizz od nuremberg e sepak poatraktivna opcija, i ke im go jadat lebot na CSA.

Sto se odnesuva za konektivni letobi, Praga e dobro povrzana so istocna evropa i rusija, pa mozda ke bide gateway za tie destinacii.... Aj da vidime...Mislam deka ne si vo pravo. Bas pred nekoj den proveriv koi se cenite na CSA i staviv da vidam kolku e let Rim-Praga povraten (go zemav Rim bidejkji e slicna odalecenost ko Skopje-Praga, no pretpostavuvam deka Fiumicino ima pogolemi pobaruvacki od Skopskiot aerodrom) i cenata se dvizese od 110 do kaj 130 evra (gledav bookingot da bide mesec dena odnapred, samo so racen bagaz), sto smetam deka e sosema ok cena. Da se nadevame deka letovite kje bidat popularni, pa SKP da bide destinacija preku cela godina.

P.S. Nekoj da mi ja objasni logikata Sarajevo da bide 4x nedelno, a nie "samo" 3x? Pogolem e brojot na bosanskata dijaspora vo Ceska ili nesto drugo e rabotata?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2470 Posted: 26-Oct-2015 at 19:26
Со Сараево приказната мислам дека е тоа што Скопје е многу подобро поврзан од Сараево па они сакаат да го освојуваат оној пазар што е за транзит, односно патниците што би ја користеле Прага за транзит кон други места.
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #2471 Posted: 26-Oct-2015 at 19:55
Te molam proveri i koja konkurencija ja ima CSA na Praga - Rim. Ne se samo tie, znaci se ograniceni cenovno. Za skopje samo CSA se, konkurencijata se skapi letovi so prelet Belgrad, Viena, Istanbul.
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #2472 Posted: 26-Oct-2015 at 20:33
Originally posted by markoboj

Te molam proveri i koja konkurencija ja ima CSA na Praga - Rim. Ne se samo tie, znaci se ograniceni cenovno. Za skopje samo CSA se, konkurencijata se skapi letovi so prelet Belgrad, Viena, Istanbul.


Toa se stoi, ama ako ne se lazam CSA gledaat da stanat nekoj hibriden model so cenite samo za racen bagaz (dodusa ovaa praksa mnogu drugi kompanii pocnaa da ja voveduvaat). Kako i da e, samo vremeto ke kaze, a nase e da se nadevame deka ovaa linija kje bide uspesna.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2473 Posted: 26-Oct-2015 at 21:41
Да, изгледа го имаат променето пристапот со оглед на тоа дека за Прага - Рим може да се најдат карти и за нешто помалку од 100 евра, повратна.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2474 Posted: 27-Oct-2015 at 11:53
Денес на прес во скопје еден од официјалните лица на Катар Ервејс кој е дел од бизнис делегацијата на Катар во Скопје - изрази задоволство од условите и кажа дека се надева наредната година дека ќе биде во функција линијата Скопје - Доха, доколку има услови...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2475 Posted: 27-Oct-2015 at 12:06
Originally posted by Obedineta Makedonija

Денес на прес во скопје еден од официјалните лица на Катар Ервејс кој е дел од бизнис делегацијата на Катар во Скопје - изрази задоволство од условите и кажа дека се надева наредната година дека ќе биде во функција линијата Скопје - Доха, доколку има услови...http://www.exyuaviation.com/2015/10/qatar-airways-to-decide-on-sarajevo.html

Дали има ова врска со тоа? За нас е поинтересен овој дел..

Previously, services to Zagreb were operated via Budapest, making it highly likely that potential flights to Sarajevo would operate via another point in Eastern Europe.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2476 Posted: 27-Oct-2015 at 12:46
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Obedineta Makedonija

Денес на прес во скопје еден од официјалните лица на Катар Ервејс кој е дел од бизнис делегацијата на Катар во Скопје - изрази задоволство од условите и кажа дека се надева наредната година дека ќе биде во функција линијата Скопје - Доха, доколку има услови...http://www.exyuaviation.com/2015/10/qatar-airways-to-decide-on-sarajevo.html

Дали има ова врска со тоа? За нас е поинтересен овој дел..

Previously, services to Zagreb were operated via Budapest, making it highly likely that potential flights to Sarajevo would operate via another point in Eastern Europe.


Немам појма, мојата информација е од денешната посета на катарската делегација во која е и првиот потпретседател на Катар Ервејс
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2477 Posted: 27-Oct-2015 at 19:53
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2478 Posted: 28-Oct-2015 at 19:13
Според екс-Ју, постоела заинтересираност за летови од Марибор до Скопје од германската Express Airways...Убава идеја, со оглед дека разликата до Љубљана/Загреб е околу 90 минути по автопат, a до Грац 45 минути.Секако, не е за занемарување и локалната заедница и помалите општини околу.

Edited by Тркало - 28-Oct-2015 at 19:15
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2479 Posted: 31-Oct-2015 at 11:33
Navigator, некако замрзнавме со последните информации - како еден од изворите на неофицијалните информации во врска со летови на Rayan од СКП имаш ли нешто што можеш да споделиш како новина во врска со тоа, или било кој за било што : Wizz, Rayan, Qatar, CSA, Arkia.......

Edited by Obedineta Makedonija - 31-Oct-2015 at 13:35
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #2480 Posted: 31-Oct-2015 at 17:40
Originally posted by Obedineta Makedonija

Navigator, некако замрзнавме со последните информации - како еден од изворите на неофицијалните информации во врска со летови на Rayan од СКП имаш ли нешто што можеш да споделиш како новина во врска со тоа, или било кој за било што : Wizz, Rayan, Qatar, CSA, Arkia.......
Единствено за Ryanair добивам информации што можам далумно да ги споделам со вас. За останатите и јас се информирам оттука и другите форуми. Моментално немам нови информации. Веројатно во текот на следната недела ќе можам да апдејтирам. Stay tuned
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 122123124125126 216>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.797 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.