build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 220>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2581 Posted: 05-Dec-2015 at 17:11
Originally posted by one1

Originally posted by rukio

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=57F879F6F0B1204398CAC0A5FEF45596       Ништо засега од национален авиопревозник,ќе почекаме уште некое време


За да влезе ВМРО со нивното вечно владеење во бизнисов. Видоа какво парам парче прави ВизЕр и сакаат место ВизЕр да инсталираат нивни центар и притоа со тек на време да го избркаат ВизЕр. Само не знам какви ќе бидат тие авиони, таа безбедност, тие еден куп акредитации а да не зборуваме за создавање на реноме во овој бизнис.
Национален авиопревозник НЕ Е ТАКСИ КОМПАНИЈА.


Не „Глупај Тропости“ - ако може на таков начин да ти кажам што сакаш да кажеш, оваа влада им додели 10 милиони а не да ги избрка - пред да кажеш нешто размисли дали држи вода. Стратегијата и понатаму е 100% low cost а сега после резултатите од оваа студија ќе биде како што Амди Бајрам милува да каже 107,9%, ама и владата беше под некој притисок од страна на ТАВ да им направи ќејф за национален превозник - ама со оваа може им докажаа дека нема место за такво нешто со што политиката која до сега ја милување владата додатно ќе биде зајакнета во делот на субвенции за low cost.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2582 Posted: 06-Dec-2015 at 12:46
Сметам дека е голема грешка што е укинат автобусот што едно време одеше од Приштина до нашиот аеродром..штета
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2583 Posted: 07-Dec-2015 at 00:01
Знае ли некој за што станува збор, со тие чести откажувања изминатите неколку недели - ненајавено.

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2584 Posted: 07-Dec-2015 at 01:21
Za ovoj belgradskiov veke sum pisuval. Poveke od jasno e deka go otkazuvaat poradi mal broj patnici!?
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2585 Posted: 07-Dec-2015 at 10:10
Има некој информации што се случи со летовите на Czech Airlines до Скопје? Гледам сеуште не се пуштени
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2586 Posted: 07-Dec-2015 at 10:26
Originally posted by Denko

Za ovoj belgradskiov veke sum pisuval. Poveke od jasno e deka go otkazuvaat poradi mal broj patnici!?


Белград во последните 1ипол година никогаш не бил откажан без разлика колкав број на патници има - причината кај Аир Србија е бидејќи имаат проблеми со АТР-овите затоа и завчера пуштија кон скп навечер А319 а додека тоа со бројот на патници што го викаш е карактеристика за Аустриан - а Croatia исто сигурно поради технички проблеми го имаат откажано бидејќи досега не им се случило да откажат лет.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2587 Posted: 07-Dec-2015 at 12:32
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2588 Posted: 07-Dec-2015 at 17:54
Во моментов аеродромот е затворен поради маглата,1 авион е во hold. (според METARот 200m прегледност а може и помалце да падне но да се надеваме дека ке се расчисти)
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2589 Posted: 07-Dec-2015 at 20:35
Нели прошла зима се пуваа дека ке се полетува и селтува во магла? изгледа муабетот им бил ветар и магла
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2590 Posted: 07-Dec-2015 at 21:00
Originally posted by vladegf

Нели прошла зима се пуваа дека ке се полетува и селтува во магла? изгледа муабетот им бил ветар и маглаА да не се "пуваш" кога не се разбираш. Како прво самата конфигурација на пистата не дозволува инсталирање на повисока категорија на систем, каков што во регионов на пример најсовремен е во Софија каде се слетува и на 150 метри видливост во магла како што е на пример сега. И мислам дека пистата не одговара поради околните брда нешто што во време на СФРЈ не е земано во предвид за идно развивање на аеродромот. Значи си треба нова писта ама не на скопска котлина можеби на штипска. А околу категориите нека објасни некој поупатен околу називите на овие системи.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2591 Posted: 07-Dec-2015 at 21:08
значи ја не се пувам ја прашав. Ко што гледаш има прашалник на крајот од реченицата. И не прашувам за џабе пошто лани истиов овој период го збореа некои си надлежни тоа што ја го прашав сега. Иначе фала на исрпното објаснување

Еве повели:

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=4EABD9D1674FF04F987D215F68FCDBA2


Edited by vladegf - 07-Dec-2015 at 21:13
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2592 Posted: 07-Dec-2015 at 21:46

Прашањето е на место. На место е и муабетот дека е добро да се направи најавуваниот карго аеродром во Штип но би било супер истиот да може да ги превзема и летовите од Скопје кога ќе има потреба за тоа. Е сега не се разбирам до толку за да знам колку е оваа изводливо но факт е дека со изградбата на новиот автопат Штип Скопје патувањето од и до штипскиот Аеродром ќе биде многу брзо и удобно.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2593 Posted: 07-Dec-2015 at 21:55
ТАВ не е крив што конфигурацијата на теренот е таква каква што е... Слетувања во Приштина и Охрид ќе се изведуваат со тоа што ВизЕр посекако ќе слетува поради тоа што се LCC додека овие останатите делумно ќе откажуваат летови и веројатно враќаат пари.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2594 Posted: 08-Dec-2015 at 09:46
Originally posted by one1

..со тоа што ВизЕр посекако ќе слетува поради тоа што се LCC ..
Kje sletuva zatoa shto mozhe.

Patem recheno, vo nishkava vekje ima relevantni diskusii od lani vo vrska so znachitelnoto simnuvanje na landing minimum za vidlivost.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2595 Posted: 08-Dec-2015 at 10:17
Не знам, ме интересира дали некој знае дали би можело да се постави систем за слетување од повисока категорија доколку се изгради нова писта на скопскиот аеродром со насоka 02-20 или 03-21? Односно слетувањата да бидат на 02/03, а полетувањата од 20/21.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2596 Posted: 08-Dec-2015 at 11:00
во моментов 2 празни авиона на Wizz од Катовица и Будимпешта се приближуваат кон Скопје, според METAR 250m прегледност што пак не е доволно за слетување...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2597 Posted: 08-Dec-2015 at 11:20
Originally posted by Марко СВ.Н.

во моментов 2 празни авиона на Wizz од Катовица и Будимпешта се приближуваат кон Скопје, според METAR 250m прегледност што пак не е доволно за слетување...


Значи минимум x2 е потребно... за да се реализира слетување.?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2598 Posted: 08-Dec-2015 at 11:33
прашав еден контролор во Скопје и ми рече дека 700-800 метри му требаат за да слета..

Edited by Марко СВ.Н. - 08-Dec-2015 at 11:34
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2599 Posted: 08-Dec-2015 at 11:36
Originally posted by Марко СВ.Н.

прашав еден контролор во Скопје и ми рече дека 700-800 метри му требаат за да слета..


Да до лани беше така, ама мислам по иницијатива на WIzz мин. беше симнат на 500, ако не с елажам нека каже Tranquilis
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2600 Posted: 08-Dec-2015 at 11:40
Тоа е требало порано да се мисли каде ке се гради аеродром сега има многу фактори кои сметаат за вградување на подобра категорија на ILS..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 220>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.781 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.