build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 158159160161162 210>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3181 Posted: 19-Sep-2016 at 11:13
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by avijacijamk

Wizz Air extends Ohrid service into winter

http://www.exyuaviation.com/2016/09/wizz-air-extends-ohrid-service-into.htmlКао демек "бум" инфо, ако го има видено или слушнато некој договорот на Wizz со О. Охрид, ќе види дека тоа им е обврска.


Токму така. За сите други е сензационална вест
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3182 Posted: 19-Sep-2016 at 11:15
Originally posted by Obedineta Makedonija


Као демек "бум" инфо, ако го има видено или слушнато некој договорот на Wizz со О. Охрид, ќе види дека тоа им е обврска.


Јас сепак ќе се радувам
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3183 Posted: 19-Sep-2016 at 11:17
Originally posted by avijacijamk


Токму така. За сите други е сензационална вест


Види, имаме две опции - првата, да славиме успеси според постигнатото и да држиме темпо и притискаме за понатамошен развој. Втората е да се правиме паметни и да си пукаме во нога.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3184 Posted: 20-Sep-2016 at 13:57
Wizz го објави редот на летање за лето 2017, ги има сите летови освен Меминген...., се надевам дека се работи за допрецизирање или системски проблем некој а не за „CUT“ опција.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3185 Posted: 20-Sep-2016 at 14:01
Originally posted by Obedineta Makedonija

Wizz го објави редот на летање за лето 2017, ги има сите летови освен Меминген...., се надевам дека се работи за допрецизирање или системски проблем некој а не за „CUT“ опција.


Веројатно ќе биде опериран преку 'W' од друга база. Ако се реконструира распоредот веројатно лесно ќе се воочи дали е 100% пополнет.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3186 Posted: 20-Sep-2016 at 16:37
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Obedineta Makedonija

Wizz го објави редот на летање за лето 2017, ги има сите летови освен Меминген...., се надевам дека се работи за допрецизирање или системски проблем некој а не за „CUT“ опција.


Веројатно ќе биде опериран преку 'W' од друга база. Ако се реконструира распоредот веројатно лесно ќе се воочи дали е 100% пополнет.


Претпоставував, ама викам да не се случи нешто неочекувано, инаку со операции W до Ниш и Охрид, базата во ск е пополнета со операции, останува уште решение за 3 неделни кон и до Мемингем
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3187 Posted: 21-Sep-2016 at 08:19
Најверојатно Мемингем ќе биде врзан со летот од Тузла, со поаѓање од Мемингем во 14:45.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3188 Posted: 21-Sep-2016 at 16:21
Мемингем е кастрирана -1
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3189 Posted: 21-Sep-2016 at 17:28
Originally posted by Obedineta Makedonija

Мемингем е кастрирана -1


Што значи тоа? Укината?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3190 Posted: 21-Sep-2016 at 17:35
Кастрација во превод ти е - сечење, не укинување.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3191 Posted: 22-Sep-2016 at 07:53
Тоа е пред се поради распоредот на Тузла, кај нив е два пати неделно. Ако дојде 4ти авион би се вратил назад и тоа со нормални фреквенции.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3192 Posted: 22-Sep-2016 at 10:03
Moze li podetali informacii za Memmingen? Na nivnata strana seuste mozat da se bukirat letovi od Skopje do Memmingen zatoa mi e cudna informacija deka letot ke se "kastrira"? Sto potocno ke se sluci i od koga ke pocne da se primenuva taa odluka? I vo idnina ve molam tie sto malku poveke gi pratite ovie slucuvanja zbor dva poveke koga se raboti za vakvi informacii. Blagodaram odnapred
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3193 Posted: 22-Sep-2016 at 10:25
Originally posted by kultuzin

Moze li podetali informacii za Memmingen? Na nivnata strana seuste mozat da se bukirat letovi od Skopje do Memmingen zatoa mi e cudna informacija deka letot ke se "kastrira"? Sto potocno ke se sluci i od koga ke pocne da se primenuva taa odluka? I vo idnina ve molam tie sto malku poveke gi pratite ovie slucuvanja zbor dva poveke koga se raboti za vakvi informacii. Blagodaram odnapred


Се намалува од три на два пати неделно. Можеш сам да провериш на следниот линк, внеси SKP и FMM.

https://book.wizzair.com/en-GB/TimeTable

Edited by Tranquilis - 22-Sep-2016 at 10:26
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3194 Posted: 22-Sep-2016 at 11:05
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by kultuzin

Moze li podetali informacii za Memmingen? Na nivnata strana seuste mozat da se bukirat letovi od Skopje do Memmingen zatoa mi e cudna informacija deka letot ke se "kastrira"? Sto potocno ke se sluci i od koga ke pocne da se primenuva taa odluka? I vo idnina ve molam tie sto malku poveke gi pratite ovie slucuvanja zbor dva poveke koga se raboti za vakvi informacii. Blagodaram odnapred


Се намалува од три на два пати неделно. Можеш сам да провериш на следниот линк, внеси SKP и FMM.

https://book.wizzair.com/en-GB/TimeTable


Blagodaram. Sega e pojasno. Kolku sto gledam toa kratenje ke pocne od April 2017. Zatoa apeliram do site sto ste poupateni vo ovaa problematika da zboruvate so pojasen jazik ovde na forumot. Znaci informacijata bi bila "pocnuvajki od April 2017 Wizz ke ima dva leta od Skopje do Memmingen i obratno mesto dosegasnite tri leta".
A ne kolenje, besenje, kastrenje na linii i za na kraj samo vie dvajca trojca da se razberete a prasanje e dali i vie si se razbirate.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3195 Posted: 22-Sep-2016 at 14:20
Епа ова не ти е јавен информативен сервис, така да секоја информација е добредојдена, никој не ти е должен ништо. Поздрав до Германија, и знамето не го даваме!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3196 Posted: 22-Sep-2016 at 14:28
Е де ништо битно. Едни линии се зголемуваат едни намалуваат. Затоа годинава рипна Берлин и го додадоа Хановер. Да се надеваме на подобри новини наредната година
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3197 Posted: 22-Sep-2016 at 17:49
WTF, Memmingen ?!? Skopje dolgo vreme se pojavuvase vo top 5 po brojot na patnici kako najdobra Wizz-destinacija od FMM (posle London,Dublin i Porto all @Ryanair) a i od licno iskustvo ovaa destinacija mi izgledase kako siguren kandidat za zgolemuvanje na frekvenciite

Golemo iznenaduvanje!

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3198 Posted: 22-Sep-2016 at 18:08
Originally posted by gorazd

WTF, Memmingen ?!? Skopje dolgo vreme se pojavuvase vo top 5 po brojot na patnici kako najdobra Wizz-destinacija od FMM (posle London,Dublin i Porto all @Ryanair) a i od licno iskustvo ovaa destinacija mi izgledase kako siguren kandidat za zgolemuvanje na frekvenciite

Golemo iznenaduvanje!Биди сигурен, намалувањето е резултат на објаснувањето кое го даде Tranquilis и сигурно ќе биде може и 4 неделни - доколку дојде 4тиот А320
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3199 Posted: 22-Sep-2016 at 20:21
oops gi propustiv tie postovi #travelling (i toa bas TZL, hah)
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3200 Posted: 23-Sep-2016 at 14:22
Чех Ерлајнс го смени А319 за АТР72 Турбопропелер за од и до Скопје со оглед на тоа дека летаат скоро празни од август навака. Така ќе биде до 31 октомври за кога ќе се врати А319 но преку Загреб ќе собира и спушта патници.

Edited by FlytheSky - 23-Sep-2016 at 14:23
Критичар за критика
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 158159160161162 210>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.590 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.