build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 168169170171172 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3381 Posted: 03-Feb-2017 at 12:33
Има ли некој инфо - што е со денешниот лет на Wizz Air од Софија за Охрид(11:35) и (12:25)Охрид - Бергамо
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3382 Posted: 03-Feb-2017 at 12:39
vidi bogati i Austrian pojacuva na 13 weekly:

OS 779 D VIE SKP 1010 1145 0 26MAR17 28OCT17 320 1:35
OS 775 X1 VIE SKP 2230 0005+1 0 17JUN17 05OCT17 320 1:35
(od avstriski forum)
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3383 Posted: 03-Feb-2017 at 13:10
Originally posted by gorazd

vidi bogati i Austrian pojacuva na 13 weekly:OS 779 D    VIE   SKP    1010    1145   0 26MAR17 28OCT17 320 1:35       OS 775 X1   VIE   SKP    2230    0005+1 0 17JUN17 05OCT17 320 1:35(od avstriski forum)Да да, од 23.06(петок) се воведува и ноќен лет се до 15.09.2017
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3384 Posted: 06-Feb-2017 at 12:12
ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхен и до Дизелдорф

По првичните отпочнати преговори, деновиве претставник на Еуровингс дојде во Скопје и се сретна со менаџментот на ТАВ Македонија и претставниците на маркетинг-одделот на ТАВ Аеродроми од Истанбул, како и надлежните владини институции и туристичките агенции од земјава.

Еуровингс со седиште во Дизелдорф е дел од групацијата Луфтханза и се смета за нискобуџетна авиокомпанија. Лета до повеќе од 140 дестинации во над 40 земји во Европа, а позната е по добрата мрежа на рути до атрактивни туристички локации за одморање. Лета во повеќе земји од регионот, како Албанија, Бугарија, Хрватска, Србија, Косово, Црна Гора, Србија, Турција.

– Преговорите со Еуровингс се дел од нашите маркетинг активности кои постојано ги спроведуваме, со цел проширување на мрежата на линии од двата македонски аеродроми. Моментално со германскиот авиопревозник разговараме за линии до главниот аеродром во Минхен и до Дизелдорф. Доколку преговорите завршат успешно, македонските граѓани не само што ќе добијат дополнителни воздушни врски до овие градови во Германија, туку и нови конекции во рамки на Европа, како и интерконтинентални конекции за летање благодарение на код-шер договорот меѓу компанијата мајка-Луфтханза и компанијата ќерка – Еуровингс, вели Алпер Ерсој, генерален директор на ТАВ Македонија.

Како што објаснува тој, ТАВ Аеродроми постојано презема слични активности, одржува состаноци и преговара со авикомпании и тур-оператори. Така есента минатата година маркетинг-одделот на холдингот организира посета на полски и француски тур-оператори на Македонија и на Охрид, што резултира со конкретен договор и од оваа летна сезона најголемиот полски тур-оператор ќе почне со летови од Варшава и од Катовице до Охрид.

Во 2016 година ТАВ во Македонија го донесе најголемиот европски тур-оператор, Томас Кук, што отпочна летови на рутата Брисел-Охрид, а во исто време, стартуваа и чартерите Охрид-Белград на Ер Србија и Охрид-Тел Авив на Аркиа. Од скопскиот аеродром минатата година беа отворени 4 нови линии до Берлин, Копенхаген, Братислава и Хановер со Виз ер.

Изминатата 2016 година беше успешна за ТАВ Македонија. Продолжи високиот, двоцифрен раст на бројот на патници и достигна вкупно 1.794.376 патници на двата македонски аеродрома, „Александар Велики“ во Скопје и „Св. Апостол Павле“ во Охрид, со годишен пораст од 15 отсто. Во исто време, бројот на летови се зголеми за 8.9 проценти, односно во 2016 година беа реализирани вкупно 16.883 летови.
http://www.skopjeinfo.mk/tav-pregovara-so-eurovings-za-letovi-do-minhen-i-do-dizeldorf
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #3385 Posted: 06-Feb-2017 at 12:56
Originally posted by Obedineta Makedonija

ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхен

http://www.skopjeinfo.mk/tav-pregovara-so-eurovings-za-letovi-do-minhen-i-do-dizeldorf


So dusa go cekam ovaj let LOLApplause

@Obedineta Makedonija
Mislas li deka ovoj let uste vaj godina moze da se realizire?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3386 Posted: 06-Feb-2017 at 13:17
Originally posted by Phalanx


Originally posted by Obedineta Makedonija

ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхенhttp://www.skopjeinfo.mk/tav-pregovara-so-eurovings-za-letovi-do-minhen-i-do-dizeldorf
So dusa go cekam ovaj let LOLApplause@Obedineta MakedonijaMislas li deka ovoj let uste vaj godina moze da se realizire?


Има платени кој треба да мислат, ја знам колку и ти - може повеќе оптимист сум само
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3387 Posted: 06-Feb-2017 at 14:20
Од јули директен лет Скопје-Доха со Катар ервејс Авиокомпанијата Катар ервејс денеска официјално потврди дека од 17 јули годинава ќе почне да лета на линијата Скопје-Доха-Скопје, најави министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.Катар ервејс денеска официјално потврди дека од 17 јули годинава ќе почне да лета на линијата Скопје-Доха-Скопје, најави министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.
- Како што не информираа од Катар ервејс, авиокомпанијата ќе почне со процедурите за добивање на потребните дозволи за летање и веќе од 17 јули се воспостави првиот лет од Скопје кон Доха. Се работи за една глобална авиокомпанија која ќе понуди нови можности за македонските граѓани и директни летови кон Блискиот Исток, рече Мисајловски на денешната прес-конференција.
Нагласи дека со тоа се реализира уште едно залагање на Владата за зголемување на бројот на достапни авиолинии и додаде дека во последните неколку години авиосообраќајот во Македонија постигна вистински напредок како по бројот на патници, така и по бројот на нови дестинации.
- Минатата година ја завршивме со рекордни 1,8 милиони патници што поминале низ двата аеродрома. Денеска имаме преку триесетина дестинации од кои 25 се достапни преку нискобуџетните летови. Остануваме на истиот курс, со иста политика, а тоа е привлекување на нови авиокомпании што ќе понудат нови дестинации со пристапни цени на билетите, рече Мисајловски.
Во 2005 година од двата аеродрома биле превезени вкупно 579.913 патници од кои 525.983 од аеродромот „Александар Велики“, а 53.930 до „Свети Апостол Павле“. Лани од скопскиот аеродром биле превезени 1.651.826 патници, а од охридскиот 142.550 или вкупно 1.794.376 патници.
Во 2005 година од македонските аеродроми се летало на вкупно 17 дестинации во 2006 на 18, 2007 на 20,...2015 на 31 и во 2016 на 35 дестинации.
Од 35-те дестинации Визер покрива 25, а други авиопревозници ги покриваат дестинациите Загреб, Дубаи, Белград, Љубљана, Истанбул, Виена и Цирих. Авионите на Визер сообраќаат до Лондон, Венеција, Малме, Базел, Ајндховен, Дортмунд, Милано, Минхен, Меминген, Стокхолм, Гетеборг, Брисел, Франкфурт, Келн, Париз, Барселона, Осло, Нирнберг, Хамбург, Фридрихшафен, Базел преку Охрид, Берлин, Копенхаген, Братислава и Хановер.
http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=117922#.WJh3rVMrLIU
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3388 Posted: 06-Feb-2017 at 15:27
Originally posted by Obedineta Makedonija

ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхен и до Дизелдорф


Толку од идејата Луфтханза да дојде во Скопје. Со оваков развој ќе има само губитници. Никој нема да добие, освен ТАВ на кус рок.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3389 Posted: 06-Feb-2017 at 15:46
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Obedineta Makedonija

ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхен и до Дизелдорф


Толку од идејата Луфтханза да дојде во Скопје. Со оваков развој ќе има само губитници. Никој нема да добие, освен ТАВ на кус рок.


Мала луфта би останала за комбинација со Франкфурт...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3390 Posted: 06-Feb-2017 at 16:02
Само мене нешто не ми штима како што треба а тоа е- излегување со соопштение уште во процес на почетни или понапредни преговори без донесен заклучок. Некако не ми стои дека е во духот на бизнис/деловни преговори кои се движат во насока на конечен договор или имаат друга позадина а тоа е да анимирааат внимание од 3та страна.....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #3391 Posted: 06-Feb-2017 at 16:30
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Obedineta Makedonija

ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхен и до Дизелдорф


Толку од идејата Луфтханза да дојде во Скопје. Со оваков развој ќе има само губитници. Никој нема да добие, освен ТАВ на кус рок.


Eurowings i Lufthansa si ja delat avionskata flota, kako i personal, ruti i slicno. Patnici mozat bez problem da letat naprimer so Eurowings do Minhen i posle da prodolzat od tamo so Lufthansa do druga destinacija. Cheers
Mislam deka za pocetok ne e loso Lufthansa da si ja puste "kjerkata" u Skopje. Ako ima dobri brojki sigurno ke napravat eden upgrade. Za pocetok e bitno da bidame povrzani so golemi aerodromi kako Minhen (i Diseldorf). Nie sme edinstven grad u regioniot so ne e direktno povrzen so Minhen, eden aerodrom so preku 30.000.000 patnici godisno i destinacii niz celiot svet.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3392 Posted: 06-Feb-2017 at 16:34
kako prvo smetam deka Bavarija i posebno NRW se dovolno golemi pazari koi bi izdrzale dve niskobudzetni kompanii i kako vtoro ne gledam pricina zosto na Wizz treba da mu se ostavi monopol na low cost ruti od SKP Dunno
 
(konecno se setil nekoj da go reanimira DUS, dolgogodishnata Top3 destinacija od SKP)


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3393 Posted: 06-Feb-2017 at 23:08
Povtorno nisto za Karlsruhe. A toj aerodrom ima ogromen potencijal. Osobeno poradi dijasporata no i poradi razvoj na turizmot zatoa sto se raboti za Region so ogromen broj na studenti i Region koj e eden od najbogatite vo Germanija. Treba da se dodade deka Aerodromot za razlika od nekoj drugi pomali aerodromi ima mnogu dobra konekcija so javen prevoz. Na Baden Baden zastanuvaat duri i brzite ICE vozovi.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3394 Posted: 07-Feb-2017 at 08:52
Originally posted by gorazd


kako prvo smetam deka Bavarija i posebno NRW se dovolno golemi pazari koi bi izdrzale dve niskobudzetni kompanii i kako vtoro ne gledam pricina zosto na Wizz treba da mu se ostavi monopol na low cost ruti od SKP Dunno (konecno se setil nekoj da go reanimira DUS, dolgogodishnata Top3 destinacija od SKP)


Eurowings не е нискобуџетна компанија. Само ќе трошат време и пари со несоодветен модел за овој пазар. Ќе летаат кон дестинации каде немаат никаква компетитивна предност, а нема да нудат ни битни конекции преку Луфтханза. Почекајте и ќе видите - камо среќа да е поинаку.

P.S. Кога ќе напишеш `сметам`, тоа за мене значи дека си ги погледнал бројките и си направил одредена математика, што би било пријатно изненадуваање. Поправи ме ако грешам.

Edited by Tranquilis - 07-Feb-2017 at 09:37
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3395 Posted: 07-Feb-2017 at 13:14
...

"Eurowings ne e niskobudzetna kompanija" zvucis kako MOL ; )
Eurowings e niskobudzetna kompanija megutoa sigurno ne ultra low cost kako Wizz i Ryanair

7te momentalni nedelni frekvencii do Bavarija (vklucuvajki mestenca kako Memmingen i Friedrichsafen pa i Nürnberg) i posebno popularnosta na Memmingen koja spored oficijalni podatoci na toj aerodrom i minatata godina e najuspesnata Wizz destinacija so nesto povekje od 50iljadi patnici i vo Top5 se dovolen pokazatel deka juzna Germanija ima potencijal za uste edna "niskobudzetna" kompanija da se upika vo toj pazar na slicen nacin na koj Ryanair go stori so Memmingen-Sofia. A dali Eurowings e najsoodvetnata za toa kojznae ... nikoj i ne go tvrdese toa.

Toa sto MUC e vo igra e malo iznenaduvanje koe mozebi se dolzi na zelbite na skopskiot i minhenskiot aerodrom konecno da se vospostavi ovaa linija (MK, CrnaGora i Slovacka  se edinstvenite crni fleki vo Evropa na MUC) ili pak moznostite na Austrian na ovoj pazar se izcrpeni i Lufthansa so Eurowings preku Minhen pokusava da napravi nesto novo. Eurowings  tek ovaa letna sezona zapocnuva so letovi od MUC (na isklucivo zapadni destinacii)  i kako ke se razvivaat natamu e nepredvidlivo. Düsseldorf na prv pogled mi izgleda kako porealisticna opcija, dolgi godini nanazad bese edinstvenata germanska destinacija od SKP i vazese za klasicna gastarbajterksa linija pokraj Zürich (odrzuvana od MAT i razni charteri) plus najmnogu nasinci ziveat tokmu vo toj del od Germanija. Germanwings (prethodnikot na Eurowings) edno vreme letase od Köln za Skopje.
 
na kraj krajevi cenite na Eurowings za novite minhenski destinacii ne se razlikuvaat mnogu od onie na Wizz od Memmingen i toa e najbitniot kriterium po koj se orientira makedonskiot patnik. Eurowings leta od Pristina do cetiri germanski gradovi (ali tamu nemaat konkurencija pa cenite im se soodvetno soleni)

Moze od seto ova nisto nema da bide, samo go tupime za dzabe hah (Neznam zasto ovaa informacija morase da se spodeli so mediumite ako seuste se vo pregovori i nisto ne e potvrdeno)
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3396 Posted: 13-Feb-2017 at 13:30
Wizz utre ja objavuva prvata ruta od Frankfurt (FRA), se spekulira deka  se raboti za Sofia
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3397 Posted: 13-Feb-2017 at 13:47
Originally posted by gorazd

Wizz utre ja objavuva prvata ruta od Frankfurt (FRA), se spekulira deka  se raboti za Sofia


Штом отпочнуваат со летови од таму, мислам дека ќе следи постепено префрлање на сите дестинации од Хан .... нешто слично како Хамбург....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3398 Posted: 13-Feb-2017 at 17:07
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #3399 Posted: 13-Feb-2017 at 18:10

Со овој Катар навистина го отековме и од наша и од нивна страна. Сигурно дека е предност тоа што ќе има повеќе избор за далеки дестинации Азија+Австралија меѓутоа не гледам некоја голема придобивка освен евентуално заминување на Скај Дубаи. Исто така и визи за Катар и арапските земји се големо ограничување за Македонија и туризам.
Критичар за критика
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3400 Posted: 13-Feb-2017 at 18:27
88% од патниците на Катар Ервејс се транзитни патници. Едвај 1/10 лета со нив за да оди во Катар. Сега од Скопје буквално ќе имаме достап до 150 дестинации низ цел свет со само едно прекачување, со истиот билет. Мене ми изгледа на доста голема придобивка.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 168169170171172 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.609 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.