build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 178179180181182 219>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3581 Posted: 19-Jul-2017 at 13:12
najeksluzivniot artikl sto ke go procitate vo vrska so prviot let Qatar Airways:

anna.aero prisutni na prviot let na Qatar Airways

http://www.anna.aero/2017/07/19/qatar-airways-launches-flights-doha-skopje/

"The evidence of the Australian connection was clear on the first flight to Skopje, with anna.aero observing many passengers on the flight connecting with the airline from Australia, with plenty coming from Melbourne in particular. Most Macedonians in Australia live in the southern part of the country. The first flight to Skopje, which had a 100% load factor, also had passengers from Singapore, Hong Kong and China. "
Edited by gorazd - 19-Jul-2017 at 13:13
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3582 Posted: 20-Jul-2017 at 09:51
Originally posted by gorazd


Originally posted by Џоле

Пак ќе се навратам на мојот проблем со резервирање и плаќање карта на страницата на Визер. Значи, го поминав целиот процес утрово и стигнав до плаќањето, ги пополнив сите полиња и не ми дава опција да кликнам на копчето PAY AND BOOK NOW.

Ако некој друг има искуство, нека даде предлог што би можело да биде проблемот.

Однапред благодарам.


Hm, da ne si propustil vo Billing Details nesto (ulica , postenski broj itn). Ne bi trebalo da ima problem


Само да кажам дека проблемот е надминат и картите се успешно платени и резервирани. Очекувајте репортажа во темата за Патописи од Малта некаде во октомври, ако сè биде во ред

Edited by Џоле - 20-Jul-2017 at 09:52
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3583 Posted: 20-Jul-2017 at 10:26
Originally posted by Џоле

Originally posted by gorazd


Originally posted by Џоле

Пак ќе се навратам на мојот проблем со резервирање и плаќање карта на страницата на Визер. Значи, го поминав целиот процес утрово и стигнав до плаќањето, ги пополнив сите полиња и не ми дава опција да кликнам на копчето PAY AND BOOK NOW.

Ако некој друг има искуство, нека даде предлог што би можело да биде проблемот.

Однапред благодарам.


Hm, da ne si propustil vo Billing Details nesto (ulica , postenski broj itn). Ne bi trebalo da ima problem


Само да кажам дека проблемот е надминат и картите се успешно платени и резервирани. Очекувајте репортажа во темата за Патописи од Малта некаде во октомври, ако сè биде во ред


Само без големи очекувања од малта - предвреме да ти наговестам
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3584 Posted: 23-Jul-2017 at 17:58
Се оправи Vaxjo ---> 24.07
Skopje-Vaxjo 162/180
Vaxjo-Skopje 171/180
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3585 Posted: 24-Jul-2017 at 08:53
Originally posted by Марко СВ.Н.

Се оправи Vaxjo ---> 24.07
Skopje-Vaxjo 162/180
Vaxjo-Skopje 171/180
Следи ја насоката Вексје - Скопје првата недела на Септември.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3586 Posted: 24-Jul-2017 at 11:06
5ка во еден момент


Edited by Obedineta Makedonija - 24-Jul-2017 at 11:06
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3587 Posted: 24-Jul-2017 at 13:00
Од 04.11.2017 Fly Dubai воведува дополнителен 3(трет) неделен лет од Дубаи за Скопје (Сабота: 09:10DXB - 12:05SKP; SKP13:20 - 21:20DXB)


Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3588 Posted: 24-Jul-2017 at 16:49
Одговор кон QR? Сега со новата стратегија Emirates и FlyDubai ќе имаат такво партнерство што всушност FZ ќе стане feeder airline за EK. Баш ме интересира какви ќе бидат цените, бидејќи QR има ненормално ниски цени низ целата своја мрежа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3589 Posted: 24-Jul-2017 at 18:13
Originally posted by гитардемон

Одговор кон QR? Сега со новата стратегија Emirates и FlyDubai ќе имаат такво партнерство што всушност FZ ќе стане feeder airline за EK. Баш ме интересира какви ќе бидат цените, бидејќи QR има ненормално ниски цени низ целата своја мрежа.


Моменталните цени за резервација повратен билет СК-Дубаи е околу 280е. најефтино досега - а како пто рече ти, би му дошло како контра одговор ....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3590 Posted: 24-Jul-2017 at 19:00
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by гитардемон

Одговор кон QR? Сега со новата стратегија Emirates и FlyDubai ќе имаат такво партнерство што всушност FZ ќе стане feeder airline за EK. Баш ме интересира какви ќе бидат цените, бидејќи QR има ненормално ниски цени низ целата своја мрежа.


Моменталните цени за резервација повратен билет СК-Дубаи е околу 280е. најефтино досега - а како пто рече ти, би му дошло како контра одговор ....


Јас летав за Дубаи за 200 (2016) и 240евра (2017) повратна со FlyDubai со Скопје.
Инаку со најава на летот за Доха Катар ги тргна визите за МКД граѓани, штета што немаме ист третман и од АЕД со оглед на тоаш што визите има се прескапи - 110евра...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3591 Posted: 24-Jul-2017 at 20:09
Originally posted by alexsend

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by гитардемон

Одговор кон QR? Сега со новата стратегија Emirates и FlyDubai ќе имаат такво партнерство што всушност FZ ќе стане feeder airline за EK. Баш ме интересира какви ќе бидат цените, бидејќи QR има ненормално ниски цени низ целата своја мрежа.


Моменталните цени за резервација повратен билет СК-Дубаи е околу 280е. најефтино досега - а како пто рече ти, би му дошло како контра одговор ....


Јас летав за Дубаи за 200 (2016) и 240евра (2017) повратна со FlyDubai со Скопје.
Инаку со најава на летот за Доха Катар ги тргна визите за МКД граѓани, штета што немаме ист третман и од АЕД со оглед на тоаш што визите има се прескапи - 110евра...


Да може си летал по тие цени ама во промотивен период не на редовна невообичаена цена
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3592 Posted: 24-Jul-2017 at 20:10


Кога го земаме во предвид нашиот пазар за овие компании скоро да не станува збор за директен сообраќај, туку за понатамошни летови кон Австралазија и Африка. Оттука и им се исплати да летаат кон сите овие дестинации со мала куповна моќ (пример Тбилиси, Ереван, Сараево, Скопје). Дубаи е малку попопуларен како финална дестинација, но Доха е финална дестинација на само 18% од сите патници на QR. Предноста да се лета со QR е што целото ваше патување ќе биде на иста компанија, додека кај Emirates добивате производ од пониска класа на вашиот прв лет - имено Fly Dubai.

Кај QR се избрани овие тајминзи за летот, за трансферите кон летовите за Мелбурн/Перт/Сиднеј и Аделејд да бидат минимални. Слетувањето во Доха во 18:45 е на време дури и за бранот на поаѓање кон цела источна и југоисточна Азија, а и источна Африка.

Верувам дека во иднина може да направат нешто за бранот кон САД (поаѓањата од Доха се околу 07-08 AM), како што имаат направено со летовите за Софија (наизменично секој ден). Моментално од Скопје со (релативно по)краток трансфер преку Доха може само за JFK и PHL, додека останатите дестинации во САД се со околу 9-10 часа чекање.


Edited by гитардемон - 24-Jul-2017 at 20:15
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3593 Posted: 24-Jul-2017 at 21:34
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by alexsend

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by гитардемон

Одговор кон QR? Сега со новата стратегија Emirates и FlyDubai ќе имаат такво партнерство што всушност FZ ќе стане feeder airline за EK. Баш ме интересира какви ќе бидат цените, бидејќи QR има ненормално ниски цени низ целата своја мрежа.


Моменталните цени за резервација повратен билет СК-Дубаи е околу 280е. најефтино досега - а како пто рече ти, би му дошло како контра одговор ....


Јас летав за Дубаи за 200 (2016) и 240евра (2017) повратна со FlyDubai со Скопје.
Инаку со најава на летот за Доха Катар ги тргна визите за МКД граѓани, штета што немаме ист третман и од АЕД со оглед на тоаш што визите има се прескапи - 110евра...


Да може си летал по тие цени ама во промотивен период не на редовна невообичаена цена280EUR е редовна цена за Дубаи сега?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3594 Posted: 24-Jul-2017 at 22:45
Цените од базел до скопје беа пред 7 часови околу 25илјади денари. 10минути подоца видов 7 илјади 5минути потоа 12 илјади. Резервирав, 2 минути подоцна 25 илјади денари😂 за еден правец.
Резервирав со италианецот пред 2 месеци за октомври, базел-скопје-базел со сите привилегии за 2 патници 390 франкови. Цените се движаат на луд правец, среќа треба да си имаш
Back to Top
kokimih View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote kokimih Quote  Post ReplyReply #3595 Posted: 25-Jul-2017 at 08:16
Ryanair ja засилува ценoвната војна

Ирската нискотарифна авиокомпанија „Ryanair“ најави дека може да ги намали тарифите со до 9% по некои правци во очекување на зголемена конкуренција во следните неколку месеци, пишува „BBC“.

Предупредувањето на најголемиот европски превозник по бројот на патниците доаѓа по појавата на слични коментари за ценовниот притисок и од конкурентите на „Ryanair“ во последниве недели.

Конкуренцијата расте, откако авиокомпаниите повторно ги свртеа своите капацитети во Турција и Северна Африка, изјави „Ryanair“.

Коментарите погодија акциите на компанијата. На Лондонската берза акциите на „Ryanair“ поевтинија со 2,96% и покрај големиот раст на профитот, која го забележа компанијата. Toа е најсилниот пад од пред 4 месеци.

Профитот пред даноци се зголеми за 55% до 397 милиони евра во трите месеци до 30-ти јуни, потпомогнат од силниот период околу Велигден. Приходите пораснаа за 13% до 1,68 милијарди евра. Просечната тарифа во кварталот е зголемен за 1% до 40,3 евра.

Авиокомпанијата соопшти дека очекува тарифите да се намалат за 5% во шесте месеци до крајот на септември и со 8% во шесте месеци до крајот на март 2018-та година.

„Очекуваме ценовната средина да остане многу конкурентна“, коментира шефот на компанијата Мајкл О’Лири во соопштението. „EasyJet“ и „Wizz Air“ исто така, рекоа дека тарифите ќе бидат под притисок ова лето.

На почетокот на денешната седница акциите на „EasyJet“ поевтинија за 3,5%, додека сопственикот на „British Airways“, „IAG“ забележа пад од 2,5% на акциите.

Раководството на „Ryanair“ исто така го повтори предупредувањето за сериозните паѓања на летовите меѓу Велика Британија и Европа, ако преговорите за „Brexit“ не доведат до билатерален договор за летовите. Авиокомпанијата предупреди дека може да ги поништи летовите и да ги премести своите операции во странство, ако нема таков договор.

„Имаме потреба од разјаснување, за да можеме да планираме распоред за 2019-та година“, изјави за „BBC“ главниот финансиски директор на компанијата Нил Сорахан.

„EasyJet“ објави минатата недела дека добила сертификат за авиопревозник во Австрија, за да може да продолжи да лета во ЕУ по „Brexit“.

http://denar.mk/150258/biznis/ryanair-ja-zasiluva-cenovnata-vojna
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3596 Posted: 25-Jul-2017 at 09:01
Qatar Airways направија досега невидена маркетинг кампања во МК, браво!Edited by Obedineta Makedonija - 25-Jul-2017 at 09:02
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3597 Posted: 25-Jul-2017 at 10:23
Сериозен буџет и време одвоија, дефинитивно. Иако не можам да разберам зошто. Пребарував и прегледував по социјални мрежи, влегувањето на останатите пазари во регионот не беше вака помпезно. Како и да е, фина промоција за државава.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3598 Posted: 25-Jul-2017 at 10:27
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by alexsend

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by гитардемон

Одговор кон QR? Сега со новата стратегија Emirates и FlyDubai ќе имаат такво партнерство што всушност FZ ќе стане feeder airline за EK. Баш ме интересира какви ќе бидат цените, бидејќи QR има ненормално ниски цени низ целата своја мрежа.


Моменталните цени за резервација повратен билет СК-Дубаи е околу 280е. најефтино досега - а како пто рече ти, би му дошло како контра одговор ....


Јас летав за Дубаи за 200 (2016) и 240евра (2017) повратна со FlyDubai со Скопје.
Инаку со најава на летот за Доха Катар ги тргна визите за МКД граѓани, штета што немаме ист третман и од АЕД со оглед на тоаш што визите има се прескапи - 110евра...


Да може си летал по тие цени ама во промотивен период не на редовна невообичаена цена
Speaking of prices, SKP-DAR со QR повратен за 395 евра. Во промотивен период, секако.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #3599 Posted: 26-Jul-2017 at 08:34
Во септември летам за SKP од BNE ама решив овојпат да не летам со QR чисто ради моменталната ситуација во Катар. Но кога гледав онака информативно летови пред 3 месеци понудите за повратен лет беа околу 1500 AUD се се околу 2000. Реално ако цените на добар дел од седиштата од австралија до скопје им се под 1700 АУД тогаш може да се очекува пофрекфентно летање од Австралија према Скопје бидејќи не постојат многу опции кои ќе те донесат до Скопје за под 26 часа.
Ова е посебно битно за повозрасните патници.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3600 Posted: 26-Jul-2017 at 13:37

Убава глетка
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 178179180181182 219>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.563 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.