build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181182183184185 211>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3641 Posted: 24-Aug-2017 at 09:04
фото: @skopjeairport (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #3642 Posted: 25-Aug-2017 at 11:22
Едно прашање до поупатените:

Дали со влегувањето на Вардар во групната фаза од ЛЕ, може да се очекува зголемен број на чартери (па и зголемен интерес за редовните линии) од страна на навивачите на гостинските тимови? И дали таа бројка на екстра патници би донела до некој позначаен пораст на патници?
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3643 Posted: 27-Aug-2017 at 19:16
04.09.2017
TK1005     ISTANBUL       TURKISH AIRLINES      19:35 AIRBUS A330-300
TK1006     ISTANBUL       TURKISH AIRLINES      21:05 AIRBUS A330-300
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3644 Posted: 31-Aug-2017 at 08:25
http://plusinfo.mk/vest/124597/kje-se-zgolemi-kapacitetot-na-ohridskiot-aerodrom-za-niskobudjetni-letovi

Па нели претходната влада правеше штетни договори со Wizz на сметка на граѓаните, нели директните субвенции беа лоши, нели Wizz НЕчинеше....??
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3645 Posted: 31-Aug-2017 at 09:43
Originally posted by Obedineta Makedonija

http://plusinfo.mk/vest/124597/kje-se-zgolemi-kapacitetot-na-ohridskiot-aerodrom-za-niskobudjetni-letovi

Па нели претходната влада правеше штетни договори со Wizz на сметка на граѓаните, нели директните субвенции беа лоши, нели Wizz НЕчинеше....??


Obedineta, мене ми изгледа дека Wizz барала средба со новиот министер за да опипа терен и да се запознае со него, а не дека новиот министер ги молел за средба. Ако го прочиташ текстот, министерот си го збори и она што го вети - Охрид како аеродром за нискобуџетни компании и влез на повеќе авиокомпании.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3646 Posted: 31-Aug-2017 at 10:38
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Obedineta Makedonija

http://plusinfo.mk/vest/124597/kje-se-zgolemi-kapacitetot-na-ohridskiot-aerodrom-za-niskobudjetni-letovi

Па нели претходната влада правеше штетни договори со Wizz на сметка на граѓаните, нели директните субвенции беа лоши, нели Wizz НЕчинеше....??


Obedineta, мене ми изгледа дека Wizz барала средба со новиот министер за да опипа терен и да се запознае со него, а не дека новиот министер ги молел за средба. Ако го прочиташ текстот, министерот си го збори и она што го вети - Охрид како аеродром за нискобуџетни компании и влез на повеќе авиокомпании.


Немој жити се со овие теории, немој те молам, СКП или ОХД не се Ататурк или Фиумичино па да не молам ај сега да не отвараме други подтеми
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3647 Posted: 31-Aug-2017 at 11:00


ОМ. Излесе ли зимската шема за СКП?

Видов дека Виз ја намалиле Малта на 1 лет неделно. Исто така пробав да разгледам карти за ноември со Чесите и не ми дава ништо.


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3648 Posted: 31-Aug-2017 at 15:09
Originally posted by pbanks

ОМ. Излесе ли зимската шема за СКП? Видов дека Виз ја намалиле Малта на 1 лет неделно. Исто така пробав да разгледам карти за ноември со Чесите и не ми дава ништо.Малта е намалена пред 10тина дена од 2 на 1 а Прага не ни беше во план после 25 септември .....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3649 Posted: 31-Aug-2017 at 15:51
Моментално Малта има одличен LF околу 95%, можеби земале во предвид затоа што е сезона во моментов, а Малта има потенцијал за 2x неделно и зимава според мене.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3650 Posted: 31-Aug-2017 at 16:29
Малку не сум во тек со европската авијација - ако Wizz сака да почне линија некаде, дали им треба одобрение и од двата аеродроми или пак агенции за цивилно воздухопловство на двете држави? Или за аеродром во ЕУ нема никаква потреба?

Знам на пример дека компаниите од блискиот исток имаат договор со САД за отворено небо, што значи дека ако посакаат, можат слободно да си отворат линија, без да им треба никакво одобрение од САД, само ќе треба да се договорат за слотови со аеродромот во прашање.

Да го скратам муабетот - ако Wizz сака да отвори линија кон Солун/Атина, дали Грците може да ја закочат процедурата?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3651 Posted: 13-Sep-2017 at 13:11
Наскоро се очекува да биде возобновена директната авионска линија меѓу Сараево - Скопје, најавија денеска во Скопје министрите за транспорт на двете држави Горан Сугарески и Исмир Јуско.

Двајцата министри на прес-конференција во македонската Влада истакнаа дека заложбите на двете влади ќе бидат најскоро што може да биде воспоставена оваа авионска линија.

Решавањето на ова прашање, според министерот Сугарески, е од исклучително значење за двете држави. - Се надеваме дека оваа авионска линија која пред неколку години е укината ќе биде повторно активирана во најбрз можен рок се со цел граѓаните да можат на најбрз можен начин да стигнат до Сараево и до Скопје, истакна Сугарески.

Со воспоставувањето на авионската линија меѓу главните градови на двете држави се очекува дека ќе се олесни комуникацијата меѓу граѓаните и бизнис секторот.

Меѓу Македонија и Босна и Херцеговина од 2004 година постои билатерална спогодба за воздушен сообраќај.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3652 Posted: 13-Sep-2017 at 14:21
Originally posted by Марко СВ.Н.

Наскоро се очекува да биде возобновена директната авионска линија меѓу Сараево - Скопје, најавија денеска во Скопје министрите за транспорт на двете држави Горан Сугарески и Исмир Јуско.

Двајцата министри на прес-конференција во македонската Влада истакнаа дека заложбите на двете влади ќе бидат најскоро што може да биде воспоставена оваа авионска линија.

Решавањето на ова прашање, според министерот Сугарески, е од исклучително значење за двете држави. - Се надеваме дека оваа авионска линија која пред неколку години е укината ќе биде повторно активирана во најбрз можен рок се со цел граѓаните да можат на најбрз можен начин да стигнат до Сараево и до Скопје, истакна Сугарески.

Со воспоставувањето на авионската линија меѓу главните градови на двете држави се очекува дека ќе се олесни комуникацијата меѓу граѓаните и бизнис секторот.

Меѓу Македонија и Босна и Херцеговина од 2004 година постои билатерална спогодба за воздушен сообраќај.

Муабет за општа и неупатена раја! Ако некој може сооглед на реалните услови тоа е WIzz а нивниот концепт не е тој... така да чист популизам!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 382
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3653 Posted: 18-Sep-2017 at 17:38
Eurowings SKP-MUC e cancelled (email od Eurowings) WTF!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3654 Posted: 18-Sep-2017 at 20:26
Да баш сега приметив на нивната страна, пробав букирање но го немаше Скопје па се зачудив....
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3655 Posted: 19-Sep-2017 at 08:16
Кои шалабајзери
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3656 Posted: 19-Sep-2017 at 12:48
Originally posted by Tranquilis

Кои шалабајзери

Na tolku reklami i propaganda da otkazes linija - samo kazuva kolku si nesieriozen i miezeren, isto ko so Sarajevo
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 382
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3657 Posted: 19-Sep-2017 at 14:52
ne, nego toa kazuva kolku mal prioritet imaat Skopje i Sarajevo kako destinacii za zapadnoevropski aviokompanii ili Eurowings vo konkretniov slucaj.

sto ako bila mizerna pobaruvackata na bileti (i pokraj site reklami), pak se germancite krivi za toa? ne bi rekol.  Skopje e mozebi samo kolateralna steta vo pokerot za Air Berlin kade Eurowings se prema da popolni dobar del od dupkata (a kade Skopje ne igra nikakva uloga)

obozavam koga makedonec opisiva germanska kompanija kako mizerna. #priceless.

P.S izgleda nasite dva nedelni leta otisle za popolnuvanje na novite cetri dnevni leta Minhen-Keln. Prioriteti se prioriteti


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3658 Posted: 19-Sep-2017 at 16:51
Te molam ne gi vozdignuvaj posebno lufthansa - pred dva dena letav Frankfurt - Chicago so B747-800 - takva mizerija nemam videno i definitivno si se samopotvrdiv - Turkish br. 1 !!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #3659 Posted: 19-Sep-2017 at 18:49
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Tranquilis

Кои шалабајзери

Na tolku reklami i propaganda da otkazes linija - samo kazuva kolku si nesieriozen i miezeren, isto ko so Sarajevo
Drugar te molam, ne mesi bez veza politika u takva diskusija bez da se informiras prvo. Nema vrska toa so "propaganda" ( ).

Dlgo ja sledam situacijata za ova avionska linija. Problemot ne e od makedonskata drzva, problemot e od Lufthansa i AirBerlin. Relacijata MUC-SKP trebase da se lete so avion od AirBerlin. Kako sto znaeme site AirBerlin e bankrot. Lufthansa sakase da prezeme golem del od avionskata flota i piloti od AirBerlin ama zaradi strukturni problemi i drugi prcini ne bide sicko kako sto bese planirano. Avionskata linija MUC-SKP ke se otvore sigurno ko ke se resat site otvoreni prasanja za AirBerlin. Do togaj i ke bide se ok
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3660 Posted: 26-Sep-2017 at 11:51
Одма по откажувањето на MUC-SKP , Eurowings почнува нова рута Минхен-Приштина од наредната година
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181182183184185 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.