build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 186187188189190 211>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3741 Posted: 11-Jan-2018 at 16:18
Така и мислев. Ај еве пбанкс убаво ти одговори, јас би ти удрил воспитна па ќе се воздржам
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3742 Posted: 11-Jan-2018 at 16:36
Originally posted by Tranquilis

Така и мислев. Ај еве пбанкс убаво ти одговори, јас би ти удрил воспитна па ќе се воздржам


А што би се случило доколку министерството се одлучи во новиот пакет летови за субвенционирање да ја вклучи да речеме релацијата кон Лондон, на пример? И што доколку се јави „Рајан“ да лета од Гетвик. Хипотетички кажано, дали тогаш „Визер“ ќе продолжи да лета и по јуни на релацијата Скопје-Лондон-Скопје?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3743 Posted: 11-Jan-2018 at 17:39


Друго е поентата Бојан.

Секако нема гаранција дека сите линии на Виз ќе останат тука засекогаш и сигурно ќе има некои претумбации во иднина. И сето тоа е нормално. Но дека Виз ќе остане, тоа е факт. Насловот дава впечаток како да постојат дилеми дали Виз ќе лета до година од Македонија

Инаку текстот си е ОК.

Ова е чистo читателска рецензија
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3744 Posted: 11-Jan-2018 at 18:24


Се гледа дека исто школо сме учеле со пбанкс. А и ред други работи. Ах пуста судбино..
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3745 Posted: 11-Jan-2018 at 18:29
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Tranquilis

Така и мислев. Ај еве пбанкс убаво ти одговори, јас би ти удрил воспитна па ќе се воздржам


А што би се случило доколку министерството се одлучи во новиот пакет летови за субвенционирање да ја вклучи да речеме релацијата кон Лондон, на пример? И што доколку се јави „Рајан“ да лета од Гетвик. Хипотетички кажано, дали тогаш „Визер“ ќе продолжи да лета и по јуни на релацијата Скопје-Лондон-Скопје?


Станстед, не Гетвик.

Ај убаво праша па убаво ќе ти одговорам. На каква било акција од Рајанер на (ин)директно конкурентска линија Виз ер ќе реагира дупло поагресивно и ќе додаде капацитет за овие да не видат *бан денар. Се случило досега многу пати, ама посебно во оваа ситуација каде Виз Ер има дефинитивна доминација на инаку 'тенок' пазар. Нема шанси да ги пуштат да пркнат и фатат корен. Кој сака нека дојде, Wizz Air нема конкуранција за short haul P2P од Македонија. And they're here for the long haul, no pun intended. Уште да имаше некој кадарен да изигра паметно од наша страна за да ги максимизира опциите, ама за жал со Турци си имаме работа а они не само што не соработуваат туку почнаа и да уценуваат за национален превозник..

Edited by Tranquilis - 11-Jan-2018 at 18:34
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3746 Posted: 11-Jan-2018 at 18:39
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1723
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3747 Posted: 11-Jan-2018 at 22:29
Глупости!
А за момент помислив дека SKP ќе има алтернатива во денови со магла...
Нов автопат, 20мин одалеченост еден од друг...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 490
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #3748 Posted: 12-Jan-2018 at 14:55
Originally posted by alexsend

Глупости!
А за момент помислив дека SKP ќе има алтернатива во денови со магла...
Нов автопат, 20мин одалеченост еден од друг...


Незнам дали штипскиот карго аеродром беше замислен и за патен сообраќај ??ако е така тоа е стварно убава идеа , но ете ако веќе тоа неможе , барем тие пари неможат и не смеат да одат за изградба на канализација , кога фалат многу други работи за аеродромите ..
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #3749 Posted: 17-Jan-2018 at 00:17
Mozete podeliti vasa uskustva u vezi letova sa makedonskih aerodroma

Share your travel experience by submitting a trip report to exyu@exyuaviation.com
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3750 Posted: 19-Jan-2018 at 10:46
Уште една „симпатична“ вест за македонските корисници на Wizz Air од крајот на март Wizz ги префрла своите операции кон Милано од Бергамо на Малпеза(главнен аеродром со интерконтинентални летови)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3751 Posted: 20-Jan-2018 at 19:48
Според системот на букирање на Wizz треба да очекуваме новости!?
Достапна е А321 конфигурација за следниве дестинации:
Memmingen,Frankfurt-Hahn,Hamburg,Nuremberg,Berlin-SXF,Cologne,Friedrichafen,Hannover,Malmo,Gothenburg,Rome-CIA,Bratislava,Paris-BVA,Eindhoven.
Дел од дестинациите се достапни со таа конфигурација од 30-ти Мај, другите од средината на Јуни, што значи за очекување е базирање на 2 А321, односно замена со 2 А320.Сеуште нема ништо официјално, ова е се сведено врз основа на системот на букирање.Се надевам дека ќе има новости наскоро,иако на пресот ништо не кажаа во врска со ова.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3752 Posted: 20-Jan-2018 at 20:14
Originally posted by Марко СВ.Н.

Според системот на букирање на Wizz треба да очекуваме новости!?
Достапна е А321 конфигурација за следниве дестинации:
Memmingen,Frankfurt-Hahn,Hamburg,Nuremberg,Berlin-SXF,Cologne,Friedrichafen,Hannover,Malmo,Gothenburg,Rome-CIA,Bratislava,Paris-BVA,Eindhoven.
Дел од дестинациите се достапни со таа конфигурација од 30-ти Мај, другите од средината на Јуни, што значи за очекување е базирање на 2 А321, односно замена со 2 А320.Сеуште нема ништо официјално, ова е се сведено врз основа на системот на букирање.Се надевам дека ќе има новости наскоро,иако на пресот ништо не кажаа во врска со ова.


+Келн
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3753 Posted: 20-Jan-2018 at 20:16
Го пишува во листата.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3754 Posted: 20-Jan-2018 at 20:37
Originally posted by Марко СВ.Н.

Го пишува во листата.


Извини - мој превид..

Инаку - со овој распоред, доаѓа дека со А321-ки ќе бидат опфатени 42 неделни лета(2х21 од Скопје од базата толку операции има 1 воздухоплов).
Значи убаво си израчунал од крајот на мај 2х321 и 2х320.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1078
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #3755 Posted: 24-Jan-2018 at 09:34
Eте ја веста и на екс Ју за 321.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3756 Posted: 24-Jan-2018 at 09:38
Originally posted by Тркало

Eте ја веста и на екс Ју за 321.


Suprise surprise

Препишувачи биле, препишувачи останале.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3757 Posted: 29-Jan-2018 at 17:18

Чартер летови Истанбул - Охрид од 15 април до октомври

Ова е договорено меѓу македонската компанија БТБ Тур и турската Татил Будур на туристичката берза ЕМИТТ во Истанбул, а аранжманите се во продажба.
http://plusinfo.mk/vest/141562/carter-letovi-istanbul--ohrid-od-15-april-do-oktomvri


edit: iskaca deka letovite gi izveduva Onur (ostanuva da se vidi dali ke bide 100% charter)


Edited by gorazd - 29-Jan-2018 at 17:33
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1579
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3758 Posted: 30-Jan-2018 at 19:11
Чартер линијата ќе ја оперира Onur Air од Истанбул - Ататурк.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3759 Posted: 05-Feb-2018 at 09:54
da ne ostane nezabelezano:

neverojatno ali i Croatia Airlines voveduva cetiri novi frekvencii ZAG-SKP (vkupno 12), del od niv se operated by Air Nostrum (Iberia Regional) so CRJ 1000

Edited by gorazd - 05-Feb-2018 at 09:55
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #3760 Posted: 06-Feb-2018 at 10:10
Dali nekoj ima info kako im odi na Qatar Airways dosega vo SKP? Spored toa shto go slusham od ljuge koi patuvale retko koga avionot e poln.
Ke patuvam do Tokio slednata nedela i spored dostapnosta na sedishtata vo biznis momentalno sum samo jas.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 186187188189190 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.562 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.