build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 188189190191192 242>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3781 Posted: 06-Mar-2018 at 11:00
TUIfly to add new Skopje service

Leisure airline TUIfly will launch seasonal summer flights between Dusseldorf and Skopje in cooperation with the Reiseburo Prishtina tour operator. Services will run once per week, each Saturday from Dusseldorf and Sunday from Skopje, starting July 7 until September 2. Ticket can be purchased through the operator's website. TUIfly will introduce a dozen of new seasonal routes to the former Yugoslavia this summer, primarily to Montenegro. Details for the new Dusseldorf - Skopje flights can be found here.


http://www.exyuaviation.com/2018/03/tuifly-to-add-new-skopje-service.html
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3782 Posted: 08-Mar-2018 at 15:18
Не знам зошто нема никакви информации за понеделничкиот вечерен лет на „Визер“ од Меминген за Скопје. Имало emergency situation, наводно проблеми со авионот на оваа нискобуџетна компанија (не е прв пат да се случи!), со испоплашени патници кои 40 минути биле сведоци на турбуленции и некакви проблеми со авионот. Во авионот се активирале сите можни сигнали за опасност, а на слетување во Скопје имало и противпожарни возила на аеродромска писта.

Не знам зошто се молчи за вакво нешто. Ме интересира, бидејќи брат ми леташе со тој авион. Јас само еднаш имам летано со „Визер“ и тогаш баш во Братислава не полетавме поради технички проблеми. Луѓе говорат за слични проблеми и при летови до други дестинации, па ме интересира КАКО и КОЛКУ се одржуваат авионите од флотата стационирана во Скопје?
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #3783 Posted: 08-Mar-2018 at 17:16
Turbulencii mislam deka e edna rabota a probiemi so avionot e drugo. Shto tocno se slucuvalo, dali imash nekoja informacija povekje od brat ti? Dali patnicite bile izvesteni navreme za se? Od kaj si informiran deka site mozni signali za opasnost bile vkluceni?
Pozdrav
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3784 Posted: 08-Mar-2018 at 19:30
Originally posted by BOJAN

Не знам зошто нема никакви информации за понеделничкиот вечерен лет на „Визер“ од Меминген за Скопје. Имало emergency situation, наводно проблеми со авионот на оваа нискобуџетна компанија (не е прв пат да се случи!), со испоплашени патници кои 40 минути биле сведоци на турбуленции и некакви проблеми со авионот. Во авионот се активирале сите можни сигнали за опасност, а на слетување во Скопје имало и противпожарни возила на аеродромска писта.

Не знам зошто се молчи за вакво нешто. Ме интересира, бидејќи брат ми леташе со тој авион. Јас само еднаш имам летано со „Визер“ и тогаш баш во Братислава не полетавме поради технички проблеми. Луѓе говорат за слични проблеми и при летови до други дестинации, па ме интересира КАКО и КОЛКУ се одржуваат авионите од флотата стационирана во Скопје?


Муабетот ти е на ниво на „новинариве“ од овие простори - посебно со алармите(аларм во патничка кабина не се слуша) и освен тоа - Wizz e компанија кој аима најмлада флота во Европа а авионите им ги сервисира Луфтханза Техник(еден од најдобрите даватели на сервисни услуги во авијацијата), а тоа со пожарните и слично доколку имало - си е процедура и постапка за која проценка носи пилотскиот екипаж на воздухопловот и ја информираат кулата! Позз
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3785 Posted: 09-Mar-2018 at 10:11
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by BOJAN

Не знам зошто нема никакви информации за понеделничкиот вечерен лет на „Визер“ од Меминген за Скопје. Имало emergency situation, наводно проблеми со авионот на оваа нискобуџетна компанија (не е прв пат да се случи!), со испоплашени патници кои 40 минути биле сведоци на турбуленции и некакви проблеми со авионот. Во авионот се активирале сите можни сигнали за опасност, а на слетување во Скопје имало и противпожарни возила на аеродромска писта.

Не знам зошто се молчи за вакво нешто. Ме интересира, бидејќи брат ми леташе со тој авион. Јас само еднаш имам летано со „Визер“ и тогаш баш во Братислава не полетавме поради технички проблеми. Луѓе говорат за слични проблеми и при летови до други дестинации, па ме интересира КАКО и КОЛКУ се одржуваат авионите од флотата стационирана во Скопје?


Муабетот ти е на ниво на „новинариве“ од овие простори - посебно со алармите(аларм во патничка кабина не се слуша) и освен тоа - Wizz e компанија кој аима најмлада флота во Европа а авионите им ги сервисира Луфтханза Техник(еден од најдобрите даватели на сервисни услуги во авијацијата), а тоа со пожарните и слично доколку имало - си е процедура и постапка за која проценка носи пилотскиот екипаж на воздухопловот и ја информираат кулата! Позз


Obedineta Makedonija, јас велам дека има сведоци за проблеми со авионот. По правило, вакви вести не стигнуваат до македонските медиуми. Јас сум убеден дека треба да ги споделам на форумов и прашувам како и колку Wizz Air ги одржува своите авиони. Инаку, колку што јас знам, авиони не се спуштаат на писта крај флота од противпожарни возила.

Edited by Џоле - 09-Mar-2018 at 12:04
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3786 Posted: 09-Mar-2018 at 13:41
Fakt e deka avionite na wizz vo posledno vreme imaat dosta defekti, ne samo od nasata baza, a koja e pricinata ne znam iako normalno e da se pojavi esto ali ne tolku cesto.Protivpozarni vozila ima samo ako pobara ekipazot, sto znaci se rabotelo za poseriozen defekt.Tresenje mozebi imalo poradi vibracii na eden od motorite, toa e najcesta pojava.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3787 Posted: 09-Mar-2018 at 14:25
Како што слушав разговор меѓу пилотите и контролата на летање, не слушнав за никаков дефект.Проблемот бил лошото време, формирање на кумулонимбус во почетна фаза над аеродром, и јак силен ветар од југ што ваљда сето овоа придонело за турбуленции и подолг прилаз на авионот.Не знам од каде излегла информацијата за противпожарни возила.

Edited by Марко СВ.Н. - 09-Mar-2018 at 14:26
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3788 Posted: 21-Mar-2018 at 18:59
Нови сезонски летови Истанбул-Охрид со Онур ер и Татилбудур

Директни летови од Истанбул до охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, за првпат ќе воведе турската авиокомпанија Onur Air, во соработка со турскиот тур-оператор Tatilbudur, беше соопштено денеска на заедничка прес-конференција со ТАВ Аеродроми, на истанбулскиот аеродром „Ататурк“.

Летовите до Охрид, кој на турската јавност и е познат како светски туристички центар под заштита на УНЕСКО, ќе се одвиваат секоја недела, поаѓајќи од аеродормот Ататурк во Истанбул во 13:40 часот, и враќајќи се од Охрид за Истанбул во 15:00 часот. Летовите на Онур ер до Охрид, ќе бидат со авиони од типот Ербас А320.

Говорејќи на прес-конференцијата за промоција овие летови, генералниот директор на Onur Air, Теоман Тосун, изјави:

„Ние како Онур Ер многу сакаме да летаме на дестинации кои не сме ги покривале досега. Само ни треба некој малку да нè поттикне. Татилбудур ни го даде овој поттик и сила. ТАВ нè подржаа. Многу им благодариме за тоа. Веќе го доживеавме ова во Чанаккале, сега летаме со 90 проценти искористеност, и се надеваме дека ќе биде исто и со Охрид, каде што имаме наше големо културно наследство“

Главниот извршен директор на Tatilbudur, Џенк Ангин, изјави:

„Како Tatilbudur.com сме среќни што во 20-та година од нашето постоење ќе работиме на ваков значаен проект. Со оглед на тоа што линијата Истанбул-Охрид ќе биде прв комерцијален лет од Турција за Охрид, ова е исклучително важен проект за нас, за нашата земја, за ТАВ и за Онур Ер. Со овој проект, имаме за цел да станеме туроператорот кој ќе носи најмногу турски туристи на Балканот. Годинава, ќе организираме 22 тури до Охрид, со 23 лета. Со овие летови, ќе им овозможиме на турските туристи да патуваат по поволни цени, во шест земји без визи: Македонија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија и Косово.“

Генералниот директор на ТАВ Македонија, Алпер Ерсој, изјави:

„ТАВ во 2010 година ги презеде аеродромите во Скопје и во Охрид. Благодарение на нашите промотивни активности и разни соработки, успеавме да го зголемиме бројот на патници на охридскиот аеродром од 36.000 на 155.000 во 2017 година. Покрај сезонските летови од Холандија, Белгија, Англија, Израел, Полска и Србија, кои ги имаме на охридскиот аеродром, оваа година во портфолиото, освен летовите на Онур ер, ќе вклучиме и сезонски летови од Естонија. Најголемиот број на туристи во Македонија доаѓаат од Турција. Овие две земји делат длабоки историски и културни врски. Додека од Истанбул за Скопје се оставруваат по 19 летови неделно, директните летови до Охрид, со иницијативата на Онур ер и Татилбудур, ќе почнат за прв пат, и ние сме многу среќни поради тоа.’’

Охрид е едно од најстарите езера во светот и едно од четирите најголеми езера во Европа, како и една од ретките резерви на чиста вода во Европа. Заштитен од УНЕСКО, Охрид е културно богат град со препознатлива архитектура и ракотворби, каде што различни култури живеат во хармоонија со векови.

Шест градови на Турција се поврзани со Охрид

Патниците на Онур ер, освен што ќе бидат во можност да остварат директен лет од Истанбул до Охрид, во Турција ќе имаат можност да летаат во 6 градови по пристапни цени, и тоа во: Адана, Алања-Газипаша, Анталија, Истанбул, Измир и Трабзон.

Покрај за патниците кои живеат во Македонија, билетите ќе бидат достапни и за патниците од Албанија, и можат да се купат преку веб-страницата на Онур ер www.onurair.com, преку кол-центарот на следниов број: 0850 210 66 87, како и преку овластени агенти за продажба.

Тур-операторот Tatilbudur.com почнувајќи од 1997 година до денес, нуди широк спектар на производи и услуги, во моментов преку нив достапни се тури за Охрид од 7 ноќи и 8 дена, со цени кои почнуваат од 249 евра.

http://www.ohrid1.com/vest-statija/61322/novi-sezonski-letovi-istanbul-ohrid-so-onur-er-i-tatilbudur
За сè има вторпат
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3789 Posted: 21-Mar-2018 at 20:22
109€ u eden pravec Ohno
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3790 Posted: 22-Mar-2018 at 12:28
Originally posted by gorazd

109€ u eden pravec Ohno


Може „лош“ датум си закачил, инаку синоќа баш гледав и има повратни за 150е.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3791 Posted: 22-Mar-2018 at 14:51
Јас пак гледав за Јули и 150 евра во еден правец беше.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3792 Posted: 22-Mar-2018 at 14:59
Originally posted by daci92

Јас пак гледав за Јули и 150 евра во еден правец беше.


Па нормално во шпиц дека ќе се, вака ако гледаш во тој период и Wizz имаат цени за во еден правец од 12.000-16.000....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3793 Posted: 26-Mar-2018 at 06:31
„Скопје достигна 12 милиони патници, се прошири со две писти и сега се свртевме кон друга стратегија за популаризација на авиосообраќајот во Македонија и од Охрид“

http://www.alsat-m.tv/mk/%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%9F%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8-%D0%BE/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3794 Posted: 26-Mar-2018 at 13:11
Medical emergency пред малку на аеродром,патник во несвест.



Edited by Марко СВ.Н. - 26-Mar-2018 at 13:12
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3795 Posted: 26-Mar-2018 at 21:08
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #3796 Posted: 29-Mar-2018 at 19:06
22.03 let rim-skopje,traumaticno sletuvanje so wizz. Avionot pocna da se spusta so trkalata i naednas se podigna nagore, se zalepivme za sedistata, pola avion vristese, od pilotskata kabina stama, neznam sto se sluci dali tehnicki problem ili vremenski uslovi, sletavme vo 17:05 ,sletavme vo vtor obid posle 15 min.barem da kazea sto se sluci i zosto.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3797 Posted: 29-Mar-2018 at 19:11


Иако непријатно искуство и исто би реагирал како тебе, мислам дека go-around е нормална пракса дури и пред самото слетување ако пилотот процени дека сите услови не се исполнети.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3798 Posted: 30-Mar-2018 at 11:51
Да али сепак треба да ја кажат причината зошто слетувањето не било успешно.Во овој случај претпоставувам 1-2 минути пред слетување е извршен go-around.Причини има доста (авион на писта,птици на писта,нестабилен прилаз итн.)

Edited by Марко СВ.Н. - 30-Mar-2018 at 11:55
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #3799 Posted: 30-Mar-2018 at 14:20
@pbanks

Фала ти многу на информацијата.

Многу ми беше криво што керката многу се исплаши,незнам како ке го надминеме сега стравот..А вчера гуглав на јутјуб,и гледав видео на бритиш ама таму им кажаа на патниците дека е стандардна и безбедна пракса ,да не се вознемируваат и никој не дигна паника,па си мислам да кажаа што се случува ,немаше да има вриштења и паники.

Edited by Mate - 30-Mar-2018 at 14:25
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #3800 Posted: 30-Mar-2018 at 14:21
@Марко СВ.Н.
Да,скроз долу бевме ,е сега што беше причината незнам,не кажаа.
Магливо беше,а и слетавме малку пред Коциас(незнам дали има врска ова)

Edited by Mate - 30-Mar-2018 at 14:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 188189190191192 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.535 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.