build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 196197198199200 220>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3941 Posted: 29-Jul-2018 at 12:04
Originally posted by Obedineta Makedonija

Наскоро авионско поврзување меѓу Атина и Скопје

https://fokus.mk/ertkatrugalos-sakame-da-bideme-ne-samo-sosedi-tuku-i-prijateli-i-sorabotnitsi/

aj да видиме ии оваа чудо....


Линијата ќе профункционира евентуално после референдумот ако излезе позотовен. Проверена информација
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3942 Posted: 29-Jul-2018 at 14:28
aman vise ...

nego dali Wizz ke se pokazat dovolno smeli da ja vklucat Atina vo nivnite novi destinacii ili e "rezervirana" za Aegean

u princip dovolno e Wizz da privlece samo 1% od tie nasi 3 milioni vleguvanja godisno vo Grcija (status 2015, sega se verojatno i poveke) i ete ti gi tie 30k za two weekly, produzen vikend u ATH namesto Solun Dunno

no verojatno nesto gastarbajtersko kako Karlsruhe ili Salzburg ima poise sansi ...
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3943 Posted: 01-Aug-2018 at 14:56
Малме намалена на 6 weekly
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3944 Posted: 01-Aug-2018 at 17:46
Malmö namalena na 5 weekly od Sept Dunno Basel vo zima down na 6 weekly

neka poglednat tie sto gi sledat redovno Wizz-rutite... under construction
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3945 Posted: 03-Aug-2018 at 06:25
Утринава СКП премиерно го имаше 737-8MAX(CORENDON) на линија Скопје-Анталија.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3946 Posted: 06-Aug-2018 at 10:16
Wizz:

Memmingen-Pristina  (avion od Temisvar basa)
Dortmund-Pristina
Dortmund-Tirana

EDIT:
Basel-Pristina not on sale yet (spavas li mirno easyjet)
Edited by gorazd - 06-Aug-2018 at 10:48
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3947 Posted: 06-Aug-2018 at 10:43
Originally posted by gorazd

Wizz: Memmingen-PristinaDortmund-PristinaDortmund-Tirana+ базел
И нормално чекаа да видат што ќе им истекне на изгубените како Сугаревски(што го поништија денес повикот) и ресурсите ги пренасочија кон соседот/ите каде и најмногу ќе не боли и ќе се каеме, ама тоа е кога имаме “поништен” влада - им остана уште да се самопоништат!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3948 Posted: 06-Aug-2018 at 10:50
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by gorazd

Wizz: Memmingen-PristinaDortmund-PristinaDortmund-Tirana+ базел
И нормално чекаа да видат што ќе им истекне на изгубените како Сугаревски(што го поништија денес повикот) и ресурсите ги пренасочија кон соседот/ите каде и најмногу ќе не боли и ќе се каеме, ама тоа е кога имаме “поништен” влада - им остана уште да се самопоништат!


Тендерот што беше објавен го поништија?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3949 Posted: 06-Aug-2018 at 10:55
smanji dozivljaj gore

"Комисијата констатирала дека доставеното барање за доделување на финансиска поддршка  не е доставено согласно точка 2. 1 од Документацијата за барање, односно на трите запечатени внатрешни пликоа не е наведен полниот назив и адреса на авиопревозникот, што е еден од условите пропишани во Документацијата за барање"

Dunno


Edited by gorazd - 06-Aug-2018 at 11:18
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3950 Posted: 06-Aug-2018 at 11:03
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #3951 Posted: 06-Aug-2018 at 11:21
Cccc...

Znaci ima edna budala i edna uste pogolema budala...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3952 Posted: 06-Aug-2018 at 11:32
Какви идиоти. Преку глава ми е од бирократи
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3953 Posted: 06-Aug-2018 at 12:05
A zosto ne se navedeni polniot naziv na aviokompanijata i adresata?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3954 Posted: 06-Aug-2018 at 12:12
Originally posted by Denko

A zosto ne se navedeni polniot naziv na aviokompanijata i adresata?


Верувам дека не е намерно. Кој би сакал да изгуби тон време на изготви тендерска документација и намерно да не напише таква банална работа за да целата работа пропадне?

Тоа се глупости кои само бирократ може да ги смисли и да го губи и своето и туѓото време.

Јас разбирам да недостасува нешто суштинско, но ова? Ова го зборувам и од искуство. Сум ги видел и двете страни. Како све се руши за некоја ваква глупост или како многу поголеми недостатоци се толерираат со обичен записник каде комисијата ќе даде свое толкување (кое само таа може да го смисли) и работата е чиста. Бркајќи ја формата, се губи суштината зошто некој процес тече на прво место.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3955 Posted: 06-Aug-2018 at 12:41
Originally posted by gorazdsmanji dozivljaj gore "Комисијата констатирала дека доставеното барање за доделување на
финансиска поддршка  не е доставено согласно точка 2. 1 од
Документацијата за барање, односно на трите запечатени внатрешни пликоа
не е наведен полниот назив и адреса на авиопревозникот, што е еден од
условите пропишани во Документацијата за барање"Dunno


За каков “смањен” доживлај збориш бре човек? Зарем не е доволно голем “доживлај” - тоа што сите до една ама баш сите јавни постапки поврзани со финансии си ги само поништија, зарем не е оваа “доживлај”
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3956 Posted: 06-Aug-2018 at 13:14
Не верувам дека станува збор за некакви печати на насловната страница. Мене ми се чини дека од владата не се задоволни со фактот што на јавниот повик се достави само една понуда од „Визер“, веројатно очекувале конкуренција. Од друга страна, не го одобрувам во ниту еден случај „Визер“, кој денеска се обидува на сила да протурка нови субвенции од владата преку отворање на нови летови од приштинскиот аеродром. Едноставно кажано, имаа добар пазар, практичен монопол од скопскиот аеродром и не сметам дека треба да се манипулира.

Едноставно кажано, „Визер“ нема многу да добие од намалувањето на летовите од скопскиот аеродром. Бројот на патници што би се пренасочиле кон Приштина е мал и е ограничен на населението од јужниот дел на Косово. Од друга страна, патниците од земјава во иднина би можеле да се пренасочат кон Софија или Солун, а таму „Визер“ не доминира како во Скопје.

„Визер“ е во многу подобра ситуација од владата во овој случај, но мислам дека и они ќе изгубат. Од друга страна, мислам дека на следниот повик владата треба МНОГУ ПОСЕРИОЗНО да поработи на привлекување на други нискобуџетни авиокомпании. Конечно, оваа војна меѓу владата и „Визер“ е НЕПОТРЕБНО отворена.

Edited by BOJAN - 06-Aug-2018 at 13:18
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3957 Posted: 06-Aug-2018 at 13:19
Мавни се од теории на заговор. И премисата и заклучокот се погрешни.

Бирократска грешка е. Facepalm.

Како и обично, знае пбанкс што збори.   

Edited by Tranquilis - 06-Aug-2018 at 13:21
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #3958 Posted: 06-Aug-2018 at 13:32
Мене не ме изненадува Приштина тоа сепак беше прашање на време. Тоа што ние мислевме дека Wizzair нмеа да се фокусира как нив се враќа како бумеранг. Следниот очекуван момент е паѓање на бројките од Скопје и редукција на летови бидејќи косовсрите ќе летаат од Приштина. Во контекст на тоа што го кажа пбенкс, апсолутно се сложувам. Кај нас е побитно да имаш два печата отколку главниот дел. Затоа државата е таква како што е. Сега прашање е дали на вториот повик ќе се јави пак Визер, можеби фокусот ќе го насочат на други пазари
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #3959 Posted: 06-Aug-2018 at 13:37
Ќе се јават, а што ќе праат Туку само џабе време се губи на глупости..

А где је печат?Edited by Tranquilis - 06-Aug-2018 at 13:56
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3960 Posted: 06-Aug-2018 at 20:28
Originally posted by pbanks


Originally posted by Denko

A zosto ne se navedeni polniot naziv na aviokompanijata i adresata?
Верувам дека не е намерно. Кој би сакал да изгуби тон време на изготви тендерска документација и намерно да не напише таква банална работа за да целата работа пропадне?
Тоа се глупости кои само бирократ може да ги смисли и да го губи и своето и туѓото време.
Јас разбирам да недостасува нешто суштинско, но ова? Ова го зборувам и од искуство. Сум ги видел и двете страни. Како све се руши за некоја ваква глупост или како многу поголеми недостатоци се толерираат со обичен записник каде комисијата ќе даде свое толкување (кое само таа може да го смисли) и работата е чиста. Бркајќи ја формата, се губи суштината зошто некој процес тече на прво место.
Ocigledno deka ima nekoja igra. Mene mi e somnitelno vakva kompanija da napravi birokratski previd so imeto i adresata. Pa covek ke aplicira za nesto i sto pati ke proveri dali napisal se korektno, a da ne zborivam za licnite podatoci.

Edited by Denko - 06-Aug-2018 at 20:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 196197198199200 220>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.938 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.