build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201202203 212>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4001 Posted: 14-Sep-2018 at 08:52
Кој чита е во предност

"- Not later than 10th January 2019, to establish and/or maintain a base of at least one air carrier (aircraft) at one of the airports in the Republic of Macedonia for the period for which the financial support is granted."

Со новиот тендер Wizz воопшто не мора да базира нов авион.

Со волку релаксиран тендер воопшто не ми е јасно зошто поддршката за нови линии не се дисперзира на повеќе компании.

Аргументот за "работни места во Македонија" не ми држи вода. Давам приоритет на диверзификација на понудата.

Edited by Tranquilis - 14-Sep-2018 at 08:54
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4002 Posted: 14-Sep-2018 at 11:12
jes da e konfuzno ova "vospostavuvanje i/ili odrzuvanje" ...
no tekstot e identicen so ponisteniot tender, "to establish and/or maintain a base of at least one air carrier" stoese i vo ponisteniot oni sepak ponudija avion za SKP

one way of reading it: establish i mantain za novi kompanii, samo mantain za dodaten avion na Wizz DunnoEdited by gorazd - 14-Sep-2018 at 11:18
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4003 Posted: 14-Sep-2018 at 12:01
Не би го мешал поништениот тендер од аспект на тоа што понудил Wizz. Би можеле да понудат и небо и земја ако знаат дека ќе биде поништен. Wink wink nudge nudge.

Од друга страна, во претходниот тендер ќе мораа да базираат авион во Охрид. Сега веќе не. За мене тоа беше главната придобивка за Македонија. Со новиот тендер Wizz има далеку подобра позиција затоа што веќе има базиран авион во Скопје.

Со други зборови, коментарите на Обединета Македонија во суштина се на место, само што додава и пошироки мислења на тема политички партии па не е толку лесно секогаш да се согласи човек
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Mate View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mate Quote  Post ReplyReply #4004 Posted: 16-Sep-2018 at 17:24
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4005 Posted: 27-Sep-2018 at 08:02
https://www.exyuaviation.com/2018/09/aegean-to-resume-athens-skopje-in.html
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4006 Posted: 09-Oct-2018 at 10:44
Aegean има update во систем и наместо АТР42 - летовите ќе се обавуваат со DASH-8.

*Петок е денот на отварање на понудите за апликантите за авиосубвенциите
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4007 Posted: 09-Oct-2018 at 11:10
Aegean има извонредно ниски понуди за Скопје-Атина, особено ако земеме во предвид дека само картата за воз на релација Солун-Атина-Солун е околу 90 евра. Сепак, типот на авиони што ќе сообраќаат на оваа релација воопшто не ми се допаѓа... од моето досегашно искуство говорам
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4008 Posted: 09-Oct-2018 at 13:59
Aegean: konecno se pusteni vo prodazba i konekcii preku ATH (iako falat destinacii kako AMS, BCN i drugi)

 SKP-Rhodos 156€, Larnaka 170€ , TLV 190€ ...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4009 Posted: 11-Oct-2018 at 07:42
Вчера се враќав со Карат за Скопје, во авионот имаше не повеќе од 40-50 патници (од нив околу 20 Јапонци). За одење натаму пак пред 4 недели беше полн до последното мест, секако затоа што иселениците во Австралија се враќаат, може 95% од патниците продолжија на трансфер во Доха. И има барем 3 наши стјуардеси што е баш симпатично.

*Ако има некој некогаш прилика да лета со А350-900/1000 на Катар од се срце му препорачувам, ги надминува 777,787 и А380 во секое поле. Преубаво искуство.

Edited by alexsend - 11-Oct-2018 at 07:43
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4010 Posted: 12-Oct-2018 at 11:57
lol stama
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4011 Posted: 12-Oct-2018 at 17:21
Денеска пратив прашања во врска со тоа кој испратил понуда од авикомпаниите, но од Министерство нема никаков одговор...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4012 Posted: 13-Oct-2018 at 11:36
Originally posted by BOJAN

Денеска пратив прашања во врска со тоа кој испратил понуда од авикомпаниите, но од Министерство нема никаков одговор...
I vo najsredenite zemji za odgovor se ceka barem 2-3 dena. Inaku za Makedonija vednas ke ti kazam... ne cekaj odgovor oti ke se iznacekas...
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4013 Posted: 16-Oct-2018 at 08:11

https://faktor.mk/zavvrshi-povikot-za-subvencioniranje-na-niskobudzetni-letovi-samo-eden-avioprevoznik-prijavenEdited by gorazd - 16-Oct-2018 at 08:23
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4014 Posted: 16-Oct-2018 at 22:03
Originally posted by Obedineta Makedonija

Најголема утка во моментот се Владата и неспособноста на Сугаре а најголеми губитници на веќе прифатени услови од 2 на 1 авиони(вклучително и намален број на линии, вработувања, зголемен број на патници, предност пре конкурентските аеродроми во регионот) - се граѓаните на Македонија.

*Толку неспособни и некадарни фолиранти немам видено досега.


Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
kokimih View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote kokimih Quote  Post ReplyReply #4015 Posted: 17-Oct-2018 at 10:31
Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании

Министерството за транспорт и врски повторно го поништи јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании кој што беше објавен на 13 септември годинава.

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска на прес-конференција во Владата, информираше дека до крајниот рок е доставена само понуда од Визер, но таа не одговара со условите и критериумите во тендерот.

Авиокомпанијата Визер доставила понуда во која сите четири дестинации од аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, планира да ги воведе во август 2019 година што е спротивно на еден од критериумите во тендерот.

- Во повикот јасно стои дека авиокомпанијата има обврска до 10 јануари 2019 година да воведе две линии од аеродромот во Охрид и уште две во рок од една година од потпишувањето на договорот. Авиокомпанијата Визер понудила сите четири дестинации да ги воведе во август 2019 година. Поради ова, комисијата констатираше дека условите од јавниот повик не се исполнети и даде препорака овој јавен повик да се поништи. Оваа фактичка состојба не ми остава никаква друга можност освен доследно почитувајќи ја уредбата и јавниот повик повторно да ја поништам и оваа постапка, нагласи Сугарески.

Тој додаде дека Владата останува доследна на мерката за финансиска поддршка за авиокомпании кои ќе понудат нови дестинации за македонските граѓани и оти средствата за субвенционирање се веќе предвидени во буџетите.

Министерот информира дека по итна постапка ќе достави до Владата информација со која во најкраток рок ќе се усвои неопходната уредба и веднаш потоа Министерството за транспорт и врски ќе објави нов јавен повик.

- Критериумите и условите нема да ги менуваме, тие ќе бидат исти како и на претходниот јавен повик, истакна Сугарески.

Тој нагласи дека нема никаква тенденција во поништувањето на тендерот и ги отфрли шпекулациите дека тендерот се мести за Air Albania.

Досега се објавени два јавни повика и оти двата беа поништени. На двата повика понуда достави само компанијата Визер.

Повторно поништен тендерот
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4016 Posted: 17-Oct-2018 at 10:34
ponishten e

Авиокомпанијата Визер доставила понуда во која сите четири дестинации од аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, планира да ги воведе во август 2019 година што е спротивно на еден од критериумите во тендерот.

- Во повикот јасно стои дека авиокомпанијата има обврска до 10 јануари 2019 година да воведе две линии од аеродромот во Охрид и уште две во рок од една година од потпишувањето на договорот. Авиокомпанијата Визер понудила сите четири дестинации да ги воведе во август 2019 година. Поради ова, комисијата констатираше дека условите од јавниот повик не се исполнети и даде препорака овој јавен повик да се поништи. Оваа фактичка состојба не ми остава никаква друга можност освен доследно почитувајќи ја уредбата и јавниот повик повторно да ја поништам и оваа постапка, нагласи Сугарески.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4017 Posted: 17-Oct-2018 at 10:53
Hm, zasto ucestvuvam na tender koga ne mozam da gi zapazam terminite te. uslovite? ocekuvaa onakvo "e pa aj pu pu ne vazi posto samo vie se javivte" kako za Iberskiot poluostrov vo prviot tender?

I nasive ali i Wizz mi se somnitelni vo ovoj slucaj

To be continued ...
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4018 Posted: 17-Oct-2018 at 10:59
Немаат слободни авиони претходно, а не сакаат да пратат сигнал дека изгубиле интерес. Сигналот се однесува повеќе на конкуренцијата отколку Владата, иако има елементи на двете.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4019 Posted: 17-Oct-2018 at 23:29
Originally posted by Tranquilis

Немаат слободни авиони претходно
Во тој случај како би се објаснила нивната понуда на претходниот тендер?
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4020 Posted: 18-Oct-2018 at 07:55
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by Tranquilis

Немаат слободни авиони претходно
Во тој случај како би се објаснила нивната понуда на претходниот тендер?


Многу лесно.

Си ја видел понудата? Ти личи на сериозна?
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201202203 212>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.482 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.