build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 218>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 04-Apr-2011 at 13:36
Одлично ќе биде ако виз ер направат база. Тоа е многу подобро решение од национална компанија, која набива цени, место како цела Европа да си одиме на кафе во со авион за викенд во некој европски центар, да плаќаме по 300е повратна.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 04-Apr-2011 at 14:57
Да ви кажам право ја сум горе доле задоволен од тав. Многу работи ни се придвижија за една година. Веста за базата и за лет за Charleroi (сум летал за Charleroi од Софија со Wizzair топ си е) се супер и треба многу да не радуваат.

Edited by toasumjas - 05-Apr-2011 at 15:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 04-Apr-2011 at 17:23
Конечно да видиме ние нешто од таа битна позиција што сме ја имале на балканов.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 04-Apr-2011 at 17:51
За аеродромот одлично би било да се инвестира и во изградба на оние 10-тина км автопат кон Косово и проширување на преминот. ОК, тоа е уствари многу битно за бизнисот во цела држава.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 05-Apr-2011 at 00:41
Originally posted by krale

Одлично ќе биде ако виз ер направат база. Тоа е многу подобро решение од национална компанија, која набива цени, место како цела Европа да си одиме на кафе во со авион за викенд во некој европски центар, да плаќаме по 300е повратна.
Мислам никој нема никакви дилеми дека такво присуство на Виз во Скопје ќе биде одлично. Ама зарем придобивките ги гледаш во можноста за викенд кафица во Венеција или Брисел и во можноста нашите збеснати поимотни сограѓани да изнесуваат дополнителни суми евра од државава, трошејќи ги на глупости? Доколку „придобивките“ се сведуваа на тоа, тогаш најдобро воопшто да не доаѓаат ниту Виз ниту некој друг. За среќа не е баш така и придобивките се од сосема поинаква природа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 05-Apr-2011 at 09:19
Ајде сега, па сме заборавиле што е Европа во тој случај. Веројатно и понекој повеќе европјани ќе дојдат тука, ќе фрлат многу повеќе пари него што може некој наш да изнесе. Само придобивка може да има од ова. Нема веројатно сега да се затвараме, кога молиме со децении малку да се овориме према европа.

Edited by lslcrew - 05-Apr-2011 at 09:19
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 05-Apr-2011 at 09:27
Originally posted by lslcrew

Ајде сега, па сме заборавиле што е Европа во тој случај. Веројатно и понекој повеќе европјани ќе дојдат тука, ќе фрлат многу повеќе пари него што може некој наш да изнесе. Само придобивка може да има од ова. Нема веројатно сега да се затвараме, кога молиме со децении малку да се овориме према европа.


јас се сложувам тука, изливот на девизи нема сигурно да го браниме со тоа што нема да патуваме, туку со тоа што ќе привлечеме туристи тука.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 05-Apr-2011 at 09:39
Кловер,

а зашто да не одат поимотните на викенд во Венеција? Затоа што сигурно и Англичани и други ќе доаѓаат овде на кафенце и прошетка низ споменици од Отоманскиот и Вмровскиот период

НИКОГАШ ама баш никогаш затвореноста не продуцирала економски раст. Поготово за мали земји, кои мора да бидат МАКСИМАЛНО отворени (во стил на Монако, Луксембург, Сингапур, Хонг конг итн).
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 05-Apr-2011 at 10:25
Па тоа и кажа човекот, не знам што му се вдадовте сите Кажа дека придобивките не се гледаат во шетањето на скопјани низ Венеција за помали пари, туку во останатите работи што ќе се случат благодарение на евтините летови.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 05-Apr-2011 at 10:31
Originally posted by гитардемон

Па тоа и кажа човекот, не знам што му се вдадовте сите Кажа дека придобивките не се гледаат во шетањето на скопјани низ Венеција за помали пари, туку во останатите работи што ќе се случат благодарение на евтините летови.


во Венеција има еден добар Open Air Festival кој се одржува 2 недели пред промоција на летовите на WizzAir.  Wallbash

ЗА малку ќе се запишев во листата скопјани што шетаат во Венеција Wallbash
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 05-Apr-2011 at 10:34
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by krale

Одлично ќе биде ако виз ер направат база. Тоа е многу подобро решение од национална компанија, која набива цени, место како цела Европа да си одиме на кафе во со авион за викенд во некој европски центар, да плаќаме по 300е повратна.
Мислам никој нема никакви дилеми дека такво присуство на Виз во Скопје ќе биде одлично. Ама зарем придобивките ги гледаш во можноста за викенд кафица во Венеција или Брисел и во можноста нашите збеснати поимотни сограѓани да изнесуваат дополнителни суми евра од државава, трошејќи ги на глупости? Доколку „придобивките“ се сведуваа на тоа, тогаш најдобро воопшто да не доаѓаат ниту Виз ниту некој друг. За среќа не е баш така и придобивките се од сосема поинаква природа.


Друже сега истите тие ги трошат парите на викенд кафица во Солун. Така да нема ништо да изгубиме, повеќе ќе изгуби Солун .
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 05-Apr-2011 at 10:36


Абе оти вака не се сфаќаме Тоа што кажа Cloverstack, и јас го сфатив, е дека:

Придобивката за нас не е фактот што сега ќе можеме да одиме евтино во Венеција, туку придобивката е што вакви храбри потези од компаниите се лепак за други компании да дојдат, што само по себе повлекува уште поголем прилив на пари. Регистрирање на фирми кај нас - вработување, плаќање даноци, и сл. башка прилив на патници од странство, и слично.

Никој не спомена никакво затворање. Отворање, и тоа какво! А последица од тоа, која треба да нè радува? Прилив на пари! Не евтино шетање (што не е лошо).

Edited by гитардемон - 05-Apr-2011 at 10:37
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 05-Apr-2011 at 10:47
. Се согласувам ја у потполност и со тебе и со кловер. Само дадов малце математика дека бројот на кафе пијачи ќе остане ист
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 05-Apr-2011 at 10:51
Мене и покрај сите овие евтини билети Солун ми е примарна дестинација за полетување. Тоа што го заборавате е дека ако сакам да летам од Скопје, треба да ставам +15€ во цената за да стигнам до аеродром. А цел пат од Битола до Солун ме чини 15€. А и вас од Скопје ве чини толку до Солун, и тоа до аеродром.

Мора да се реши автобускиот превоз, оти на крајот Венеција ќе испадне поевтина дестинација од аеродромот

Edited by гитардемон - 05-Apr-2011 at 10:52
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 05-Apr-2011 at 11:18
Originally posted by гитардемон

Мене и покрај сите овие евтини билети Солун ми е примарна дестинација за полетување. Тоа што го заборавате е дека ако сакам да летам од Скопје, треба да ставам +15€ во цената за да стигнам до аеродром. А цел пат од Битола до Солун ме чини 15€. А и вас од Скопје ве чини толку до Солун, и тоа до аеродром.

Мора да се реши автобускиот превоз, оти на крајот Венеција ќе испадне поевтина дестинација од аеродромот


Секаде е така. Имаш летови во Лондон со по смешни суми за 10-30 фунти, а само брзиот воз од Хитроу чини 16.50 фунти до центар на град (еден правец).
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 05-Apr-2011 at 13:38
Ти ми зборуваш за брз воз. Ако имам пари за брз воз, имам и за бизнис класа (карикирам). Од Венизелос до центарот на Атина (20 километри низ густ сообраќај) е 1 евро. Ај Грците се рекордери во фрлање на пари во празно, ама и во САД од JFK до центарот ако се сеќавам добро беше максимум 5 долари (веројатно има попрецизно на Google.)

Не велам дека во светот е поевтино, ама не те возат со Лада за 1500 денари Heathrow и Gatwick се друго, Luton и Stanstead се друго. Превозот до SKP со ништо не заслужил да чини 900-1000 денари во еден правец (со легални таксисти).

Ама ме однесе во грешен правец со муабетот Не е важно колку е во Лондон и во Мадрид, важно е дека мене ми е поевтино да одам дури и до Софија со автобус и да летам оттаму, отколку да одам од Скопје, само затоа што ме чини 20 евра до аеродром. Башка можам и да прошетам неколку саати низ Софија ТАВ ќе мора да поработи на ова, кога веќе ЈСП не сака.

Edited by гитардемон - 05-Apr-2011 at 13:40
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 05-Apr-2011 at 13:52
На Heathrow со обичниот воз ти е 7 фунти до центар.

А што мислиш колку ќе те кошта ако си од некој друг град?
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 05-Apr-2011 at 14:40
Originally posted by гитардемон

Ти ми зборуваш за брз воз. Ако имам пари за брз воз, имам и за бизнис класа (карикирам). Од Венизелос до центарот на Атина (20 километри низ густ сообраќај) е 1 евро. Ај Грците се рекордери во фрлање на пари во празно, ама и во САД од JFK до центарот ако се сеќавам добро беше максимум 5 долари (веројатно има попрецизно на Google.)

Не велам дека во светот е поевтино, ама не те возат со Лада за 1500 денари Heathrow и Gatwick се друго, Luton и Stanstead се друго. Превозот до SKP со ништо не заслужил да чини 900-1000 денари во еден правец (со легални таксисти).

Ама ме однесе во грешен правец со муабетот Не е важно колку е во Лондон и во Мадрид, важно е дека мене ми е поевтино да одам дури и до Софија со автобус и да летам оттаму, отколку да одам од Скопје, само затоа што ме чини 20 евра до аеродром. Башка можам и да прошетам неколку саати низ Софија ТАВ ќе мора да поработи на ова, кога веќе ЈСП не сака.


Никој не е будала за 5 или 10 евра помалку да оди до софија 5 сати со аутобус плус уште минимум 40 минути по гужвата у софија до летиштето. Не ме свакај погрешно со ова не сакам да кажам дека превозот до скопскиот аеродром не треба да се среди али тезава дека поише се исплатело да идеш до софија заради 1000 денари такси не ти држи.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 05-Apr-2011 at 14:49
Одлична вест само напред и браво за ТАВ!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 05-Apr-2011 at 14:50
Математиките никако не излегуваат да одиш до Солун или Софија. Еден правец е 20е, и тоа со свое возило. А кај ќе го оставиш? Или некој треба да те врати. Вака со такси си за истите пари во Скопје, без граници и чекање - иако признавам за Битола е малце специфично пошто е слепо црево инфраструктурно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 218>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.516 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.