build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 210211212213214 216>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4221 Posted: 10-Jun-2019 at 07:35
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9074
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4222 Posted: 10-Jun-2019 at 08:17
Originally posted by ironm


Ми го префрлија летот во друг тајминг. Кога букира ти? Можеби имаш подоцна букирано, па веќе биле направени промените за тебе. Да напоменам уште еднаш, јас не летам за Бремен од Скопје, туку летам од Бремен за Скопје.

И јас летам Бремен-Скопје следната недела. Но немам промени. Незнам кога точно ја купив картата, но беше релативно бргу од кога го промовираа летот.
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #4223 Posted: 11-Jun-2019 at 07:50
Јас купив карти за Ларнака 21ви-28ми Јули. Ми пишаа меил дека нема да има лет на 21ви, туку на 24ти. Сменив и повратно на 31ви, среќа за смештајот не ми правеа проблем да сменам датуми на престој. Таман се' се реши, ете ги пак со нов меил. Полетувањето нема да е од Скопје туку од Софија. Превоз до таму? Снајдете се сами. Ценење на туѓо време, пари и планови - нула! Им пишав меил, ама што дека сум пишал? Се надевам дека на нареден тендер за субвенции од владата ќе имаат точка според која ќе одговараат за вакви ситуации, а не ко до сега да само известуваат со меил и да не сносат никакви последици..
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1875
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4224 Posted: 11-Jun-2019 at 17:09
Многу лоша ситуација... нив им каснат од ербас они на нас... и тоа е тоа... да не се повтори...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4225 Posted: 11-Jun-2019 at 23:33
Сега баш проверував и нема дополнителни измени од последните(втора по ред измена што беше од пред 10тина дена), првиот лет кон Ларнака и Турку е на 31.07
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4226 Posted: 12-Jun-2019 at 21:22
OHD spic-sezona zgolemuvanja (jul-avg): Arkia so treta nedelna frekvencija, Correndon i Tui za Holandija vkupno 10x(!) weekly

Polska ostanuva so 3 weekly
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #4227 Posted: 13-Jun-2019 at 16:27
https://www.change.org/p/klm-introduce-klm-flights-to-north-macedonia

одлична иницијатива ... би било прекрасно да се види Transavia/KLM во Македонија.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #4228 Posted: 15-Jun-2019 at 11:13
Според flightradar, денеска на летот WK417 на Edelweiss од Цирих за Охрид најавен Bombardier CS300(HB-JCB) на Swiss или по ново Airbus A220-300.Мислам дека е прва операција на CS300 во Македонија.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #4229 Posted: 16-Jun-2019 at 21:02
Originally posted by Тркало

Според flightradar, денеска на летот WK417 на Edelweiss од Цирих за Охрид најавен Bombardier CS300(HB-JCB) на Swiss или по ново Airbus A220-300.Мислам дека е прва операција на CS300 во Македонија.

Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4230 Posted: 17-Jun-2019 at 17:44
Denes patuvav Doha - Skopje, sum patuval so niv mozebi 10 pati od skp i nazad, deneska najkvalitetno beshe ispolnet vozduhoplovot, 100% vo economy i 9 od 12 vo biznis. Beshe i overbooked taka da dobiv free upgrade vo biznis . Nekade 80% od patnicite bea nashi od Avstralija od toa shto go slushav po muabeti na gate...
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #4231 Posted: 18-Jun-2019 at 02:05
Qatar Airways има во просек најниски цени за повратен лет од Австралија кон Скопје, освен тоа е една од двете опции за летање од Австралија кон Скопје кој има само едно прекачување (Другата е врзаниот лет меѓу FlyDubai и Emirrates) и згора на тоа подобра врска бидејќи летовите воглавно им се многу добро координирани така што преседнувањето е само 2 часа. За секој кој летал почесто на подолги врски знае како да ги вреднува овие одлики.
Освен тоа ако купиш повратна карта на време може да те чини помеѓу 1200-1600 АУД само до пред 6 години најевтините авионски карти (со две и обично долги преседнувања) не беа под 2100 АУД.
Имам чувство дека сега и Македонците од Австралија си приуштуваат почесто да летаат за Македонија.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #4232 Posted: 03-Jul-2019 at 00:18
Естонска Нордика ќе прекинат на 26-ти октомври со најголем број летови, првично непрофитабилните, а полски ЛОТ најверојатно ќе преземат дел од функциите (и сега летаст под нивен код - LO)
Со оглед дека ЛОТ го презеде Катовице за Охрид, можно е и линијата Талин - Охрид да ја задржат (која е еднаш неделно, но постоела поголема заинтересираност, секако со поасална сатница).
Сега со Air BAltic ќе останат единствени "стандардни" компании (ако и вториве го вбројуваме во нив) од Полска до Естонија.

аhttps://majandus24.postimees.ee/6712890/nordica-lopetab-oma-nime-alt-lendamise-ja-sulgeb-veel-viis-liini

Edited by Тркало - 03-Jul-2019 at 00:21
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4233 Posted: 11-Aug-2019 at 09:34
Ohno

Easyjet: Geneva-Tirana


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4234 Posted: 11-Aug-2019 at 12:37
Originally posted by gorazd

Ohno
Easyjet: Geneva-Tirana


Kako pust ostrov izgleda ne racunaat - od site strani ne zaobikolija
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #4235 Posted: 11-Aug-2019 at 20:02
Sto e so Wizzair za London...ceni za eden pravec bez bagaz standard im se nad 300 funti...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4236 Posted: 11-Aug-2019 at 22:14
За кои датуми?
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #4237 Posted: 13-Aug-2019 at 00:34
Cel Avgust i pola Septemvri...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1875
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4238 Posted: 13-Aug-2019 at 07:48
Стандард цени за тие месеци
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4239 Posted: 13-Aug-2019 at 16:10
Ептен стандардни цени до пола септември. Авионите се полни.

Гледај ги затоа Лондон - Скопје на 27 август и натаму. 17 фунти. Живо џабе.

Edited by Tranquilis - 13-Aug-2019 at 16:14
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #4240 Posted: 14-Aug-2019 at 03:08
Друго би додал ајде точно дека Британија е најелитна дестинација во Европа и да се држи линија на британски аеродроми захтева средства од авиокомпаниите и е љута борба кој ќе ја добие дадената линија...
Но да се држи цела Британија со конекција само до Лутон, мислам дека тука треба да се изврши притисок и од страна на владата...не е логично да има линии до Турку и Ларнака а да нема до Бирмингам,Манчестер,Ливерпул...па и Њукасл,Бристол,Глазгов,Единбург,Белфаст,Даблин...а во Британија последните години се доселија доста македонци,а и на сегашнава линија Лутон-Скопје, не памтам авионот да не бил полн...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 210211212213214 216>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.717 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.