build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 211212213214215 216>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1842
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4241 Posted: 14-Aug-2019 at 07:42
А сепак EasyJet не множи со 0 Ваљда да има математика они би улетале, сепак најдобро го знаат тој пазар
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1625
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4242 Posted: 14-Aug-2019 at 07:50
Originally posted by alexsend

А сепак EasyJet не множи со 0 Ваљда да има математика они би улетале, сепак најдобро го знаат тој пазар


Сепак најдобро овој(балканскиот) пазар го знае Визз, а ако мислиш на Швајцарија - да тие го знаат најдобро
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #4243 Posted: 13-Sep-2019 at 20:14
Dali znae nekoj zasto ne moze da se bookira veke let so Wizzair na relacija Memmingen - Ohrid?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 599
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4244 Posted: 13-Sep-2019 at 20:55
Мислам дека е стопирана продажбата бидејќи се одвива некаква реконструкција на аеродромот во Меминген. Можеби има и друга причина, но не сум запознат.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #4245 Posted: 13-Sep-2019 at 21:13
Originally posted by ironm

Мислам дека е стопирана продажбата бидејќи се одвива некаква реконструкција на аеродромот во Меминген. Можеби има и друга причина, но не сум запознат.


Da ama site letovi od Memmingen se prenasoceni za Friedrichshafen. A i sega gledam i letovite Memmingen-Pristina ne se na prodazba. Recisi site letovi od FMM-OHD ne se vo sistemot na Wizzair.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 599
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4246 Posted: 19-Sep-2019 at 14:55
Наскоро нови авионски линии до Охрид и Скопје од Анкара, Измир и Истанбул

Охрид, 19. септември 2019 (ОХРИДПРЕС0 – Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), а во соработка со ТУРСАБ и Aegean Regional (Асоцијација на турски туристички агенции), дваесет туроператори од Турција денес одржаа бизнис состаноци со македонскиот туристички сектор.

– Како резултат на претставувањето на туристичките потенцијали на државава и учеството на саемот за туризам во Измир минатата годинакако земја-партнер, АППТ ја продолжи промоцијата преку информативното патување кое претставува можност за отпочнување на соработка помеѓу бизнис секторот на двете земји,и нивно запознавање со нашата култура, традиција и историја. Ова директно ќе се одрази и на зголемување на бројот на туристи и ноќевања на гости од Турција, а дополнително најавени се и нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул. Според досегашното искуство, турските туристи најмногу се заинтересирани за југозападниот дел од Македонија (чаршиите во Охрид, Скопје и Битола), отоманските споменици накултурата, но и за македонската традиционална кујна и вино. Согласно тоа, туроператорите од Турција за време на престојот во земјава ќе имаат можност за посета на овие дестинации, вклучително и винскиот регион. Зголемениот број на авионски линии значи поедноставена можност за патување на Турците кон Македонија и обратно, а интересот е резултат на добрата соработка во минатото и историската близина поради која сеуште постојат силни семејни и пријателски врски, информираат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот.

Во периодот јануари-јули 2019 година во државава престојувале 65.403 турски туристи, кои оствариле 96.325 ноќевања. Според бројот на гости и ноќевања, Турците најмногу го посетиле скопскиот, а потоа југозападниот регион. (Крај)

https://ohridpress.com.mk/?p=96600

Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #4247 Posted: 27-Sep-2019 at 22:28

Croatia airlines

Продажба до 06.10

*попустот важи за авионските билети купени на croatiaairlines.hr

Celebrate with us 30 years of flying and get a special discount on flight tickets!

Discount can be obtained on our website by using the promo code.

Promo code: HMJF5N34NJOE

The discount is applied to:

tickets bought on the Croatia Airlines website www.croatiaairlines.com until 6th October 2019

flights in the period from 1st November 2019 to 31st August 2020

Croatia Airlines (OU) operating flights only, including Air Nostrum (YW) flights operated on behalf of Croatia Airlines.

The discount is applicable to ticket fare only, all taxes and charges have to be paid in full amount.
Edited by carver91 - 27-Sep-2019 at 22:28
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4248 Posted: 30-Sep-2019 at 18:22
Adria is gone

Adria vo Skopje ostava dupka od otprilike 45.000 patnici godisno koi ke (treba da) se prenasocat preku drugi aviokompanii.

ogromna sansa za Wizz: SKP-LJU

"Во Словенија живеат 20 илјади граѓани на Македонија кои станаа словенечки граѓани. Има и околу 20 илјади кои работат во Словенија како македонски граѓани. Словенија е прва локација за студенти од Македонија. Таму студираат скоро 800 студенти од Македонија и тоа е најголема бројка во поширокиот регион.Ова меѓу другото го изјави словенечкиот амбасадор Милан Јазбец при денешната посета на Кавадарци, одговарајќи на прашање од МИА."


 

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1625
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4249 Posted: 01-Oct-2019 at 10:36
Originally posted by gorazd

Adria is gone
Adria vo Skopje ostava dupka od otprilike 45.000 patnici godisno koi ke (treba da) se prenasocat preku drugi aviokompanii.
ogromna sansa za Wizz: SKP-LJU

"Во Словенија живеат 20 илјади граѓани на Македонија кои станаа
словенечки граѓани. Има и околу 20 илјади кои работат во Словенија како
македонски граѓани. Словенија е прва локација за студенти од Македонија.
Таму студираат скоро 800 студенти од Македонија и тоа е најголема
бројка во поширокиот регион.Ова меѓу другото го изјави словенечкиот
амбасадор Милан Јазбец при денешната посета на Кавадарци, одговарајќи на
прашање од МИА."

 
Ја се сомневам дека Wizz ќе пушти душа, али ај да се стрпиме уште некој ден, бидејќи ако имаат некави намери - тоа сега се прави....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4250 Posted: 01-Oct-2019 at 10:47
Колку од тие 45k летаа за Љубљна а колку беа трансфер? 
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4251 Posted: 01-Oct-2019 at 12:47
verojatno ne poveke od edna tretina od tie 45k no nasata diaspora vo SLO vo mnogu mal del ja koristea ovaa linija. Wizz i nivnite pristapni ceni se sosema drug pazar od Adria. brojkata od 40k nasi iselenici vo Slovenija ne e zanemarliva plus turisticki patuvanja vo dvete nasoki.

Malev-Budapest: Vo vremeto na Malev nad 90% od patnicite bea transfer a sega Wizz polni 2-3 A320 sedmicno do Budimpesta vo zavisnost od sezona i bez nekoja relevantno golema diaspora.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #4252 Posted: 01-Oct-2019 at 12:49
Јас додека студирав во Франција, имаше голем број на трансфер-патници за Париз, не само од Македонија, туку и од Албанија, Косово... По некогаш навистина се создаваа гужви а Аеродромот во Љубљана беше полн со патници. Негативно кај нив беше што летот за Париз одеше навечер, односно оние кои не живејат таму (како јас тогаш) им беше проблем за траспорт. Затоа јас и многу други ја преферираа Кроација и нивните летови кои беа на сабајле

Edited by JovanOdGjorche - 01-Oct-2019 at 12:50
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4253 Posted: 02-Oct-2019 at 11:21

"A solution has however not been found yet for flights to Balkan cities. Fraport Slovenije is particularly working on setting up a connection with Skopje, which is an important business destination."
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4254 Posted: 17-Oct-2019 at 07:42
Pegasus od pocetokot na letniot red na letanje prv pat daily do Sabiha

Sugarevski u misija da lobira za linija Skopje-Tel Aviv https://nezavisen.mk/se-razgleduva-mozhnosta-za-aviolinija-skopje-tel-aviv/
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4255 Posted: 24-Oct-2019 at 11:47
ako ve interesira kako im odi na Wizz so Larnaca:

217 patnici vcera (SKP-LCA) ili 94% (A321). not bad!
https://cyprus-mail.com/2019/10/23/bad-weather-forces-wizz-air-landing-at-paphos/
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4256 Posted: 24-Oct-2019 at 15:20
Vo izminatiov mesec dva pati letav so Wizz Air, ednash do Bratislava i ednash do Eindhoven, do Bratislava beshe 100% LF vo dvata pravca. Za Eindhoven, na odenje beshe 100% dodeka na vrakanje imashe samo 6 slobodni mesta.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #4257 Posted: 30-Oct-2019 at 09:53
Serbian regulator blocks Ryanair’s new Niš service.


https://www.exyuaviation.com/2019/10/serbian-regulator-blocks-ryanairs-new.html

The shit has hit the fan.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 450
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4258 Posted: 17-Nov-2019 at 11:57
izgleda se vrakaat charterite do Sharm El Sheikh i Tunis:


*Авионски билет со чартер лет на релација Скопје - Шарм Ел Шеик - Скопје (директен лет)
*Авионски билет со чартер лет на релација Скопје - Тунис - Скопје (директен лет)

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1625
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4259 Posted: 17-Nov-2019 at 13:17
Originally posted by gorazd


izgleda se vrakaat charterite do Sharm El Sheikh i Tunis:
*Авионски билет со чартер лет на релација Скопје - Шарм Ел Шеик - Скопје (директен лет)
*Авионски билет со чартер лет на релација Скопје - Тунис - Скопје (директен лет)Интересно, браво
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1842
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4260 Posted: 17-Nov-2019 at 17:41
После можеби 10 години повторно вратени! Супер. Следно Мароко и Израел
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 211212213214215 216>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.609 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.