build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 214215216
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4301 Posted: 17-Jan-2020 at 13:50
looking good:

makfax 14.1: Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот АППТ, по саемот во Лондон денес на состанок со израелската авиокомпанија ISRAIR повторно го актуелизираше постоечкиот интерес за отпочнување на директна линија на релација Тел Авив – Скопје – Тел Авив. На денешниот состанок со претставници од компанијата се договараа детали за отпочнување на соработката оваа сезона со два лета неделно, по што се очекува соработката и понатаму да се развива и бројот на летови и гости од Израел да расте во текот на годините.

Со оглед на заинтересиранотста на израелската авиокомпанија ISRAIR, директниот лет од Тел Авив до Скопје се планира да почне да оперира кон крајот на месец мај и целта е покрај аранжманите од 3,4 и 5 дена за РС Македонија, летот да е достапен и за сите слободни патувачи од Израел кои сакаат да ја посетат државава, со главен фокус “сити брејк” и тенденција за оддржливост на линијата во текот на целата година.

Денешниот состанок е резултат на неколкумесечните средби и преговори со израелската авиокомпанија ISRAIR, кои иницијално се започнаа за време на интернационалниот саем WTM во Лондон при крајот на минатата година, а продолжија со нивна посета на државава, по што следеше најавата за директна, наместо чартер линија.


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4302 Posted: 17-Jan-2020 at 14:05
Originally posted by gorazd

looking good:
makfax 14.1: Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот АППТ, по саемот во
Лондон денес на состанок со израелската авиокомпанија ISRAIR повторно го
актуелизираше постоечкиот интерес за отпочнување на директна линија на
релација Тел Авив – Скопје – Тел Авив. На денешниот состанок со
претставници од компанијата се договараа детали за отпочнување на
соработката оваа сезона со два лета неделно, по што се очекува
соработката и понатаму да се развива и бројот на летови и гости од
Израел да расте во текот на годините.

Со оглед на
заинтересиранотста на израелската авиокомпанија ISRAIR, директниот лет
од Тел Авив до Скопје се планира да почне да оперира кон крајот на месец
мај и целта е покрај аранжманите од 3,4 и 5 дена за РС Македонија,
летот да е достапен и за сите слободни патувачи од Израел кои сакаат да
ја посетат државава, со главен фокус “сити брејк” и тенденција за
оддржливост на линијата во текот на целата година.

Денешниот
состанок е резултат на неколкумесечните средби и преговори со
израелската авиокомпанија ISRAIR, кои иницијално се започнаа за време на
интернационалниот саем WTM во Лондон при крајот на минатата година, а
продолжија со нивна посета на државава, по што следеше најавата за
директна, наместо чартер линија.Браво , овие напори се за пофалба на агенцијата, Тел Авив односно Израел е едена од најсолидните дестинации и за бизнис, туризам, наука......
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4303 Posted: 17-Jan-2020 at 15:06
Мамецот е фрлен, чекаме да се закачи рибата

Дали ќе ја добиеме Русија оваа година.....


https://aeronewsglobal.com/wizz-air-announces-4-new-routes-from-st-petersburg/?fbclid=IwAR0n_yviKi49tTtI6SxFEd7LT5lbI5P2i7ktwM-KvBgWix9k5nQHkw3z7c8
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4304 Posted: 20-Jan-2020 at 08:55
Убава индиректна опција дека баш Софија е од првите кои добиле лет до Ст. Петерсбург и за нас. Нормално додека не добиеме директен лет.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4305 Posted: 20-Jan-2020 at 12:18
Originally posted by pbanks

Убава индиректна опција дека баш Софија е од првите кои добиле лет до Ст. Петерсбург и за нас. Нормално додека не добиеме директен лет.


Не заборавај и имај на ум дека, веќе некоја авиокомпанија има поднесено барање во русија за летови од Ст. Петерсбург до СКП......
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4306 Posted: 20-Jan-2020 at 12:30
Да, знам но драго ми е дека до тогаш барем има опција преку Софија.

Случајно имам потреба да патувам до тој град во последниве година дена, и е шокирачки лошо поврзан не само со Скопје, туку генерално со Европа, особено во зимска сезона.

Сепак се работи за 5 милионски град, втор по големина и по важност руски град, не очекував да биде така.

Регуларни линкови со 1 хоп има саму преку ЛОТ и Туркиш преку цела година од СКП. Трансферите се ужасни со по 20 часа разлика.

Лани повеќе ми се исплатеш да отидам со Norwegian од Приштина до Хелсинки па да фатам воз, отколку било што друго и во смисла на пари и во смисла на време.

Добро е што на Русите им доаѓа памет и го либерализираат пазарот.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1874
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4307 Posted: 20-Jan-2020 at 15:17
Имаше убава конекција пред 3-4 години со АлИталија, летав за Питер и трансферот беше некои 4-5 часа. Инаку сега со Туркиш повратна карта е ретко по 400 што е апсурд.

Едвај чекам директен лет, градот е врв!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4308 Posted: 20-Jan-2020 at 15:24
Originally posted by alexsend

Имаше убава конекција пред 3-4 години со АлИталија, летав за Питер и трансферот беше некои 4-5 часа. Инаку сега со Туркиш повратна карта е ретко по 400 што е апсурд.

Едвај чекам директен лет, градот е врв!


Јас сега ќарив карти со Ер Србија за околу 250ЕУР со трансфер од само 45 за натаму, но со преноќување на враќање. Приично разумна опција, но и кај нив Питер е сезонски и и во Април кога продолжува се само х2 неделно.

Со согласувам, градот тотално ми ги надмина очекувањата а уште не сум го ни видел летно време
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4309 Posted: 21-Jan-2020 at 23:05
Originally posted by gorazdShalom!
ja cekavme Arkia, izgleda gi docekavme Israir: 
ima raspored na letovi Tel Aviv - Skopje 2 weekly vo periodot 11 Juni - 25 Oktomvri
letovi vo cetvrtok i nedela: TLV-SKP 6H745 19.30-21.15,  SKP-TLV 6H746 22.30-02.05 (skoro identicen schedule so nivnite belgradski letovi). bileti ne gledam vo slobodna prodazba a aviokompanijava nema angliski sajt Ohno moze se raboti za charteri, stay tuned Dunno
Edit: Israir pokraj Belgrad leta i do Sofia, Solun, Tirana i Tivat (spored wiki)https://www.routesonline.com/news/38/airlineroute/288941/israir-schedules-new-eastern-europe-routes-in-s20/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4310 Posted: 22-Jan-2020 at 09:01
Yeah! A320
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #4311 Posted: 23-Jan-2020 at 12:44
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by pbanks

Убава индиректна опција дека баш Софија е од првите кои добиле лет до Ст. Петерсбург и за нас. Нормално додека не добиеме директен лет.


Не заборавај и имај на ум дека, веќе некоја авиокомпанија има поднесено барање во русија за летови од Ст. Петерсбург до СКП......


Каде пишува дека некоја компанија поднела за оваа рута?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #4312 Posted: 29-Jan-2020 at 13:06
Според ex-yu Eurowings сечат поголем број балкански аеродроми.Во нашиов случај од Штутгарт и Дизелдорф до Охрид.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4313 Posted: 05-Feb-2020 at 13:04
rumours: Ancona

Aerodromot vo Ancona go odvrzuva keseto ... interes za ucestivo vo tenderot pokazale 10 kompanii (AirCorsica, Alitalia, Bulgarian Air Charter, Dat, EasyJet, Eden Viaggi, Nordica, Transavia, Volotea, Wizzair) so predlozeni 45 destinacii (megu koi i Skopje & Pristina).  tenderot tek ke sledi...

https://www.corriereadriatico.it/marche/ancona_marche_aeroporto_atene_milano_roma_amsterdam_europa_futuro_aerdorica_ultime_notizie-5028391.html
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 214215216

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.