build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 215216217218219 220>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 628
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4321 Posted: 24-Apr-2020 at 16:30
Би знаел ли некој интутивино да предвиди дали до карјот на Маj/првите денови на Јуни, ќе летаат авиони Швајцарија-МК?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #4322 Posted: 25-Apr-2020 at 18:26
Kolku sto vidov Turkish Airlines najavuva pocetok na domasni letovi i internacionalni vo Maj ,mislam deka poveketo aviokompanii veke vo Maj ke otpocnat so letovi , no sepak za sega e seuste rano da se kazuva i voedno planira bilo kakvo patuvanje ...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8362
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4323 Posted: 30-Apr-2020 at 08:31
Авиокомпаниите по багателни цени нудат билети и за почетокот на мај, државата апелира да се почека

И покрај апелот на Министерството за транспорт и врски граѓаните да се воздржат од купување авиобилети за патување во странство, авиокомпаниите кои летаат од македонските аеродроми веќе продаваат карти за најголем број од дестинациите до кои се лета од Скопје и Охрид. На веб-страниците на некои авиокомпании може да резервира билет за летови што би се реализира и на почетокот на мај, додека најголем дел од дестинациите се очекува да продолжат нормално да се одржуваат во јуни.

„Со оглед на настанатата состојба со вирусот Ковид-19, во овој момент не може да се предвиди кога повторно ќе се воспостави и нормализира авионскиот сообраќај за превоз на патници. Се до донесувањето на нова Одлука од страна на Владата на Република Северна Македонија, апелираме до сите граѓани да се воздржат од резервации на билети, се со цел дополнително да не се изложуваат на финансиски трошоци“, велат од Министерството за транспорт и врски.

И покрај ваквиот апел, авиокомпаниите продаваат авиобилети за дестинациите што се опслужуваат од македонските аеродроми.

„Визер“ продава билети за летови за периодот по 17 мај, кои за некои дестинации се нудат и по цена од само 609 денари во еден правец. „Кроација ерлајнс“ продава авиобилети од Скопје за Загреб за летови по 1 јуни. „Ер Србија“ нуди авионски билети од Скопје за Белград за летови, за коишто смета дека ќе можат да се организираат по 9 мај. Авиобилети од Скопје за Виена преку интернет-страницата на „Остриан ерлајнс“ можат да се набават за периодот по 21 мај.

И додека авиокомпаниите се обидуваат час поскоро да почнат повторно со летови до и од аеродромите, голема недоумица за нив е новиот пакет правила за летање што Европската комисија треба да го донесе во мај, со кој ќе се бара социјално дистанцирање на аеродромите и во авионите. Овие правила ќе имаат големо влијание и врз дестинациите што се опслужуваат од македонските аеродроми, бидејќи правилата ќе важат за сите земји-членки на ЕУ.

https://meta.mk/aviokompaniite-po-bagatelni-czeni-nudat-bileti-i-za-pochetokot-na-ma%d1%98-drzhavata-apelira-da-se-pocheka/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8362
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4324 Posted: 11-May-2020 at 12:10
Катар ервејс“ летово нема да лета меѓу Скопје и Доха, укинати и летовите за Тел Авив и Измир

По речиси три години директни летови меѓу Скопје и Доха, „Катар ервејс“ летово нема да ја опслужува оваа авиолинија. Глобалната пандемија на корона вирусот и огромното намалување на интересот за патување со авиони придонесоа катарската авиокомпанија од крајот на мај да планира авиосообраќај само до 52 дестинации, додека во јуни би се активирале редовните летови до вкупно 80 дестинации, се нагласува во нивното официјално соопштение.

На веб-страницата на „Катар ервејс“ можат да се набават авиобилети за директни летови меѓу Скопје и Доха дури за крајот на октомври годинава. Во меѓувреме, патниците кои треба да летаат кон и од оваа дестинација имаат избор за трансфер од аеродромите на неколку града во регионов (Истанбул, Виена, Загреб и Белград), преку кои тие би патувале од и до Скопје.

Покрај „Катар ервејс“, скопскиот аеродром летово ќе остане и без планираното воспоставување на новите дестинации кон Израел и Турција. Планираните летови меѓу Скопје и Измир за крајот на мај се откажани, а истото важи и за директното поврзување меѓу Скопје и Тел Авив за првата половина на јуни, пишува специјализираниот портал за авиација „Екс-ју авиејшн“.

Авиосообраќајот од двата аеродрома во земјава беше прекинат на средината на март, без најава од државните власти за конкретен датум кога тој повторно ќе биде воспоставен. На веб-страницата на Меѓународниот аеродром Скопје е објавен единствено зимскиот ред на летање, којшто беше со важност до 28 март годинава, додека претстојниот летен ред за летање засега не е публикуван.

Епидемијата со корона вирусот влијаеше за прв пат по неколку години во земјава да има намалување на бројот на превезени патници кај воздухопловниот превоз. Во првиот квартал од 2020 биле превезени 10,5 отсто помалку патници во однос на истиот период лани. Најголемо намалување кај бројот на патници се очекува во вториот квартал, бидејќи аеродромите во Скопје и Охрид не работеа цел април, а нема најава дека ќе профункционираат редовните летови ниту во мај.

https://meta.mk/katar-ervejs-letovo-nema-da-leta-megju-skopje-i-doha-ukinati-i-letovite-za-tel-aviv-i-izmir/
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4325 Posted: 29-May-2020 at 10:11
ajde malku pozitiva: 

Wizz: Skopje - Salzburg! od 3 Juli dva pati sedmicno


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4326 Posted: 29-May-2020 at 10:21
И јас одма дојдов за ова Фала богу една нормална вест. А и симпатична дестинација.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4327 Posted: 29-May-2020 at 10:39
odlicna destinacija od turisticki aspekt (vo tekot na celata godina) i mnogu korisna za diasporata. So toa e sovladan i posledniot (gastarbajterski) bastion - Avstrija. Mislam deka dolgorocno ima potencijal duri i za treta destinacija (Bratislava ja racunam ko VIE) ...

LJU is next  


Edited by gorazd - 29-May-2020 at 10:42
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #4328 Posted: 01-Jun-2020 at 12:39
Јас би рекол дека Чешка е последниот гастарбајтерски бастион, кои никако да го пробијат. Ај разбирам Прага, скап е аеродромот, ама зошто не другите чешки аеродроми?
Во моментов Прага од сите страни е окупирана со летови до Скопје (Нуремберг, братислава, Салцбург), ама мораш минимум 3 саата да возиш со кола. Бар на 2 саата да го намалат (Брно).
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #4329 Posted: 01-Jun-2020 at 13:08
^ Визер отвори линија Тирана - Прага, Скопје никако да дојде до Чешка...
ಠ_ಠ
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4330 Posted: 03-Jun-2020 at 09:55
Една работа не ми е јасна, читам насекаде по портали и коментари се споменува кратење на -1 А320 на Wizz во Скопје, а според распоредот на летање никаде нема кратења освен 1 или 2 дестинации, нема други кратења...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8362
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4331 Posted: 05-Jun-2020 at 11:30
„Визер“ ја продолжи суспензијата за летови од и до Македонија

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ денес најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Република Северна Македонија, авиокомпанијата ја продолжува суспензијата на сите летови до земјата до 14 јуни.

„Патниците со резервирани билети погодени од овие суспендирани летови кои ги направиле резервациите директно на wizzair.com или на мобилната апликација на авиокомпанијата, ќе бидат автоматски известени преку електронска порака. 120% од целата сума ќе им бидe автоматски префрлена на Wizz сметката на корисникот, и истите ќе можат да ги искористат во текот на наредните 24 месеци за купување на сите производи и услуги на Wizz Air. Патниците исто така можат да одберат опција за враќање на парите – за која треба подолго време да се реализира – и ќе бидат информирани за сите потребни чекори за трансфер на парите преку банка или преку картичка во посебна електронска порака. Во овој случај, патниците ќе можат да изберат 100% поврат на сумата. Патниците кои направиле резервација преку туристички агенции – вклучувајќи ги и онлајн туристичките агенции – треба да ја контактираат компанијата преку која ги купиле своите билети“, соопштија од компанијата.

https://vecer.mk
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4332 Posted: 09-Jun-2020 at 14:25
@ deckite od Ceska: ona koga ke procitas vakvi biseri "Скопје никако да дојде до Чешка... " 

dolgi godini imavme direktna linija so Praga so Czech Airlines a vo poslednite dve godini od nejzinoto postoenje i so prilicno pogodni ceni no ne ja koristevte pa se povlekoa. Brojot na nasite tamu e zanemarliv vo sporedba so Avstrija i Slovenija no i pokraj toa sum ubeden deka SKP-PRG so Wizz bi funktioniralo i e edna od onie linii sto ni treba a gi nemame zaedno so Ljubljana i Geneva
Back to Top
viktor.a View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Oct-2019
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote viktor.a Quote  Post ReplyReply #4333 Posted: 10-Jun-2020 at 00:59
Се надоврзувам на вашите коментари за летови од Скопје до Прага.
Изминатиов период Европската Македонска дијаспора неколку пати директно им сугерираше на Wizz air за воведување на најбараните (неопходни) летови.
Од Скопскиот аеродром:
1) Скопје-Женева (голем потенцијал, нашинците кои живеат пред се во Женева, Лозана, Југозападна Швајцарија. Исто така и за нашинците кои гравитираат во Источна Франција, пограничниот предел на швајцарско-француската граница).
2) Скопје-Прага (исто така голем потенцијал, за нашинците во Чешка, но би била голема искористеноста за нашинците кои живеат во Германија, пред се во пограничните градови, како што е Дрезден. Нивниот број, од година во година постојано се зголемува.
3) Скопје-Клагенфурт (Австрија) (повторно голем потенцијал на искористеност би било. Го впишавме токму Клагенфурт, од проста причина што официјална Љубљана нема да дозволи на ниско буџетните авио-компании да воспостават летови пред се со градовите од Балканот, се додека не се донесе одлука за повторно обновување на „Адриа“, или воведување на Словенечи национален авио-превозник со друго име/бренд. Местоположбата на аеродромот Клагенфурт е на самата словенечко-австриска граница што дозволува искористување на авио услугите на нашинците во двете држави Австрија и Словенија. Овој аеродром е оддалечен од Љубљана нешто повеќе од 70-тина километри, 100-тина километри од Марибор и 50-тина километри од Крањ, како и од другите помали градови од Северна и Источна Словенија. Но исто така, важно аеродромот во Клагенфурт е оддалечен 100-тина километри од австрискиот град Грац. Сметаме дека доколку „Адриа“ или друг Национален Словенечки авио-превозник повторно воведе летови од Љубљана до Скопје, нема многу да влијае на бројот на нивните патници, под претпоставка и да ја има веќе воведено авио-линијата Скопје-Клагенфурт (некоја ниско буџетна авио-компанија). Бидејќи Љубљана најповеќе е трансфер зона. Но, да не се заборави дека во Словенија бројот на нашинците е голем (вклучително и на тековите македонски студенти), но и во Јужна Австрија не е занемарлив овој број. Зборот ми е дека може да опстојуваат двата аеродрома и Љубљана и Клагенфурт (барем двапати неделно со ниско-буџетна авио-компанија) со услуги до и од Скопје.
4) Скопје-Мадрид (директна конекција со центарот на Пиринејскиот полуостров. Трансфер зона за другите градови во Шпанија и Поругалија. Можност за шпанските туристи интензивно да ја посетуваат Македонија, а нивниот број од година во година се зголемува и постојано се пројавува интерес).

Од Охридскиот аеродром:
1) Охрид-Трст (Итлија) (средишен аеродром на линијата Љубљана-Венеција, местоположбата на овој аеродром дозволува искористување на авио-услугите на нашинците и во Словенија и Источна Италија. Овој аеродром би бил алтернатива на Љубљанскиот аеродром и на аеродромот во Тревизо. Оваа авио-линија би ја користеле и нашите соседи од Албанија).
2) Охрид-Антверп (Белгија) (местоположбата на овој аеродром е на самата белгиско-холандска граница, неколку десетици километри од Брисел и 100-тина километри од Амстердам и Ротердам. Се знае голем потенцијал за белгиските и холандските туристи кои го посетуваат Охрид, а нивниот број е огромен. Но, дел и искористување на нашинците во овие две држави, како и од соседите од Албанија.
Back to Top
viktor.a View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Oct-2019
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote viktor.a Quote  Post ReplyReply #4334 Posted: 10-Jun-2020 at 01:14
Мислам би требало и ние Македонците во Македонија  интензивно да пишуваме, да побараме од Wizz Air воведување на овие летови, можеби ќе наидат на слух и разбирање. Кога повеќе клиенти им сугерираат, ќе се запрaша самат компанија. 
Патем Wizz Air наиде на „плодна почва“ во Тирана.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4919
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4335 Posted: 10-Jun-2020 at 07:25
Многу пати е повторено тука: Wizz Air нема право да оперира летови SKP-GVA, бидејќи како компанија регистрирана во ЕУ/ЕЕЗ, барем една од двете точки (појдовната и дојдовната) мора да се во ЕУ.

Може да се направи „исклучок“, но само врз база на билатерален договор (кој ние би го потпишале без око да ни трепне, ама земјите со сериозна авијација како Израел, ОАЕ, Швајцарија и Русија не би). Затоа во текот на претходните години имаше апели и залагања за формирање на Wizz Air Македонија со воздухоплови регистрирани тука (налик на W9 - Wizz Air UK и Wizz Air Україна). И во тој случај би бил потребен билатерален договор, но веројатно такви веќе постојат од времето кога имавме авиопревозници регистрирани кај нас. Некогаш договорите се рестриктивни, и за секоја нова линија треба да се преговараат услови (Турција и Србија нон-стоп кршат копја за BEG-IST, колку неделни фреквенции за TK и колку за JU, колку капацитет и слично), а некогаш се во форма на отворено небо и нема потреба од барање на одобрение (блискоисточните компании имаат нешто такво со ЕУ и САД).

Русија имаше таква иницијатива пред неколку месеци, каде дозволи летови од 30-тина држави само кон Санкт Петербург (меѓу кои и С. Македонија), при што Wizz ќе смееше да лета SKP-LED, но Русите се попишманија изгледа со короната.

Најново, Wizz Air формира фирма ќерка во ОАЕ, и ќе лета од Абу Даби. Скопје е на списокот на дестинации, и би требало да имаме линија SKP-AUH кога тогаш (која ќе биде оперирана од фирмата регистрирана во Абу Даби, не Будимпешта, иако де-јуре и де-факто авионите и екипажот се планира да бидат со европски лиценци и регистрации).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8362
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4336 Posted: 15-Jun-2020 at 11:39
Wizz Air ја продолжува суспензијата на сите летови од и до Македонија

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Република Северна Македонија, авиокомпанијата ја продолжува суспензијата на сите летови до земјата до 13ти Јули.

Патниците со резервирани билети погодени од овие суспендирани летови кои ги направиле резервациите директно на wizzair.com или на мобилната апликација на авиокомпанијата, ќе бидат автоматски известени преку електронска порака. 120% од целата сума ќе им бидe автоматски префрлена на Wizz сметката на корисникот, и истите ќе можат да ги искористат во текот на наредните 24 месеци за купување на сите производи и услуги на Wizz Air.
Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Република Северна Македонија, авиокомпанијата ја продолжува суспензијата на сите летови до земјата до 13ти Јули.

Патниците со резервирани билети погодени од овие суспендирани летови кои ги направиле резервациите директно на wizzair.com или на мобилната апликација на авиокомпанијата, ќе бидат автоматски известени преку електронска порака. 120% од целата сума ќе им бидe автоматски префрлена на Wizz сметката на корисникот, и истите ќе можат да ги искористат во текот на наредните 24 месеци за купување на сите производи и услуги на Wizz Air.

https://www.smartportal.mk/razno/wizz-air-ja-prodolzuva-suspenzijata-na-site-letovi/
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #4337 Posted: 15-Jun-2020 at 11:54
По 5ти пат годинава ми откажуваат лет Не презакажувам повеќе. Ќе чекам да се стабилизира ситуацијава до крај и тогаш ќе купам карта.
ಠ_ಠ
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4338 Posted: 15-Jun-2020 at 14:06
Originally posted by stef4o

Wizz Air ја продолжува суспензијата на сите летови од и до Македонија

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денес најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Република Северна Македонија, авиокомпанијата ја продолжува суспензијата на сите летови до земјата до 13ти Јули.

https://www.smartportal.mk/razno/wizz-air-ja-prodolzuva-suspenzijata-na-site-letovi/


pa ne mi izgleda tolku smart portalot ....
letovite se suspenzirani do 1 juli. neka proverat na wizzair.com


Edited by gorazd - 15-Jun-2020 at 14:07
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4339 Posted: 16-Jun-2020 at 12:37
Wizz Air “го сардиса регионот“ - Тирана, Софија, Белград, Приштина, Солун.......
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4340 Posted: 16-Jun-2020 at 13:18
Сега листав и правев преглед: муабетите со тоа дека СКП се крати од 5 на 4 А320 - чиста “гола вода“. според најновиот ред на летање нема никакви кастрења и промени со 2-3 ротации фрекфенција на линии и Редот на летање и френкфенцијата(со часовникот) се креирани за 5 авиони. Поззз
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 215216217218219 220>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.785 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.