build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 218219220
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13428
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4381 Posted: 01-Dec-2020 at 10:31
Windrose maintains EX-YU expansion plans

Ukrainian carrier Windrose will begin its expansion in the former Yugoslavia this week by introducing three new routes, despite various restrictions imposed as a result of the coronavirus pandemic. The carrier will commence services from Kiev to Podgorica tomorrow, followed by Skopje on Sunday and Belgrade next Monday. All flights will operate twice per week with the 49-seat Embraer E145 aircraft. Plans to increase frequencies to Zagreb from the existing two weekly to three weekly as of December 4, has been pushed back until December 18. The airline has emphasised its new routes to and from the former Yugoslavia will also offer convenient short connections from Kharkiv, Dnipro and Odessa.

Overall, Windrose will operate 34 flights to the Montenegrin capital this winter with 1.666 one-way tickets on sale. Montenegro’s two international airports, Podgorica and Tivat, saw 44.320 Ukrainian nationals flying to and from the country during the third quarter of the year. The Ukrainian carrier will also run 32 flights to both Skopje and Belgrade over the winter, offering 1.568 one-way seats. Zagreb is being served by 61 flights, with Windrose offering 3.450 seats. A number of rotations to the Croatian capital are being operated by the larger ATR72 aircraft. The new flights will mark the first time Skopje has been linked to Kiev with a nonstop service and will see the resumption of operations between Belgrade and the Ukrainian capital after nine months.

Commenting on the new service, the Ukrainian Embassy in Macedonia said, “For the first time in the history of Ukraine's relations with Macedonia there will be nonstop flights between the two countries. The service will contribute to intensifying bilateral cooperation - strengthening business links, tourism development in both countries and familiarising Macedonian citizens with Ukraine and vice versa”. The Ukrainian Embassy in Montenegro noted, “The availability of direct flights will contribute to the development of Montenegro as a winter tourist destination and will facilitate the development of cultural and economic cooperation between our countries”. So far, Windrose has not scheduled its flights to any country in the former Yugoslavia for the upcoming summer season.

https://www.exyuaviation.com/2020/11/windrose-maintains-ex-yu-expansion-plans.html?fbclid=IwAR3c-wDxHfhiMoFREiTnMPyIMvQ5RpGiL4cUPDbT_vdK6sVgMa7ATYm6ujw
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #4382 Posted: 03-Dec-2020 at 20:43
Znaci ke setame do Kiev
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4383 Posted: 06-Dec-2020 at 13:47
НОВИ ЛЕТОВИ ДО СКОПЈЕ ДО КИЕВ И АБУ ДАБИ, ЕВТИНИТЕ ЛЕТОВИ ЌЕ СЕ ВРАТАТ ПО ОТВОРАЊЕТО НА ГРАНИЦИТЕ, РЕЧЕ БОЧВАРСКИ

Од денеска, преку Скопскиот аеродром е воспоставена директна авионска линија меѓу Скопје и Киев, а во текот на месецов ќе се воведе и Скопје-Абу Дабу, рече министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Северна Македонија, ќе ги реализира авиокомпанијата „Виндроуз“, а ќе ги има секој четврток и недела.

Летовите од аеродромот Бориспиљ ќе се извршуваат со авиони „ембраер-145“ и „АТР72-600“.

Бочварски најави дека веќе е потпишан договорот со „Визер“ и во текот на месецов се очекува да почнат летовите кон Абу Даби.

На новинарско прашање дали и кога ќе бидат обновени евтините летови кои беа укинати поради коронакризата, Бочварски рече дека работат на враќање на линиите, но дека тоа не е прашање кое треба еднострано да се дискутира, туку се однесува и на билетаралните односи меѓу земјите.

„Како ќе се отвораат границите, како ќе се олеснуваат протоколите и како здравствените работници во земјите ќе имаат олеснителни околности, така ќе го следиме тој процесот и ќе ги враќаме евтините авиолнии“, кажа министерот, додавајќи дека за следната година Министерството за транспорт и врски има 69.5 милиони денари за субвонцирања на овие евтини авиолетови.

„Визер“ во септември објави дека до крајот на март 2021 нема да ги има летовите до Барселона, Бремен, Хановер, Ларнака, Сандефјорд (Норвешка) и до два аеродрома во Шведска, Скавста во близина на Стокхолм и Вешо, а претходно беше укината и линијата до Салцбург.


https://sdk.mk/index.php/makedonija/novi-letovi-do-skopje-do-kiev-i-abu-dabi-evtinite-letovi-ke-se-vratat-po-otvoraneto-na-granitsite-reche-bochvarski/
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4384 Posted: 06-Dec-2020 at 13:54
Ја сум во шок да речам со тоа дека Абу Дали- goes on... браво!!
Само сигурно мислел дека ќе биде ставена за резервации а не дека ќе почне!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4980
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4385 Posted: 06-Dec-2020 at 15:16
Мора нешто Wizz да прави со авионите во AUH, не е дека имаат баш и многу опции.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4386 Posted: 06-Dec-2020 at 21:55
Interesno, neznam dali zabeleza nekoj, za vo juni nudat tri leta do Bukurest, za evropskoto
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4387 Posted: 08-Jan-2021 at 11:25
Ancona rumour 2.0

formirana e nova italianska regionalna aviokompanija "Kairos Air" koja ke bide bazirana na aerodromot vo Ancona i koja ke koristi ATR 72 turboprop avioni. Iternacionalni destinacii planiraat da im bidat: Skopje, Tirana, Split i Corfu


image @corriereadriatico

Pred Corona imase initijativa od aerodromot za davanje na subvencii na stranski kompanii (koga Wizz pokaza interes)


Edited by gorazd - 08-Jan-2021 at 11:29
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4388 Posted: 02-Feb-2021 at 14:46
ПО САМО ДВА МЕСЕЦА СЕ УКИНУВА АВИОНСКАТА ЛИНИЈА СКОПЈЕ-КИЕВ

Украинскиот авиопревозник „Виндроуз“ ќе ја укине линијата Скопје-Киев само два месеца откако беше лансирана. Последните летови ќе бидат в четврток и в недела, со уште две ротации во март, по што линијата целосно ќе биде укината.

„Виндроуз“ е првата компанија која директно ги поврзе Македонија и Украина. Оваа авиокомпанија неодамна воведе повеќе нови линии кон земјите од поранешна Југославија, како Загреб, Подгорица и Белград, кои ќе продолжат да постојат.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/po-samo-dva-mesetsa-se-ukinuva-avionskata-linija-skopje-kiev/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4389 Posted: 06-Feb-2021 at 18:12
ОД 15 ФЕВРУАРИ СЕ ВРАЌААТ ЛЕТОВИТЕ МЕЃУ АТИНА И СКОПЈЕ, ОБЈАВИ ГРЧКАТА АВИОКОМПАНИЈА

Од 15 февруари ќе се вратат летовите меѓу Атина и Скопје – грчката авиокомпанија „Ејџиан ерлајнс“ ги претстави плановите за обнова на линиите со одредени земји од поранешна Југославија.

Превозникот планира да ги врати летовите меѓу Атина и Скопје во следните 10 денови, два пати неделно со авион од типот „АТР42“ со 48 седишта, преку својата регионална подружница „Олимпик ер“.

Летовите помеѓу двата главни градови на Грција и Северна Македонија беа суспендирани на почетокот на ковид пандемијата лани во март.

Влезот во Грција сѐ уште е забранет за најголем дел граѓани од земјите надвор од Европската Унија. Затворени се и трите патни гранични премини Богородица, Дојран и Меџитлија.

Грчките граѓани можат да влезат во Северна Македонија без никакви ограничувања.

Пред две недели, македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи потпиша во Атина повеќе билатерални договори.

„Очекувам дека во наредните месеци, како што ќе се олеснуваат мерките за заштита, ќе имаме зголемување на соработката помеѓу нашите две земји, во сите сектори, вклучувајќи ги и туризмот и инвестициите“, изјави Османи.

https://sdk.mk/index.php/svet/od-15-fevruari-se-vrakaat-letovite-megu-atina-i-skopje-objavi-grchkata-aviokompanija/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4390 Posted: 06-Feb-2021 at 19:40
Ова е добра најава, во смисла на тоа дека ги открива намерите да ја отворат границата.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 651
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4391 Posted: 07-Feb-2021 at 13:11
Од Белград летаат со приватни авиони. Летовите им ги организира агенција ЛИНК, не е баш ефтино но не е ни скапо. Белград - Минхен е околу 2000 евра за цел авион, но трошоците можат да се поделат. Немам најточни информации за цените и дали летаат од Македонија, од оваа агенција не сакаа ништо да ми кажат, видоа дека не сум сериозен клиент, мислеа дека сум новинар.
Но вреди човек да се распраша
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4392 Posted: 16-Feb-2021 at 12:21
Originally posted by stef4o

ПО САМО ДВА МЕСЕЦА СЕ УКИНУВА АВИОНСКАТА ЛИНИЈА СКОПЈЕ-КИЕВ

Украинскиот авиопревозник „Виндроуз“ ќе ја укине линијата Скопје-Киев само два месеца откако беше лансирана. Последните летови ќе бидат в четврток и в недела, со уште две ротации во март, по што линијата целосно ќе биде укината.

„Виндроуз“ е првата компанија која директно ги поврзе Македонија и Украина. Оваа авиокомпанија неодамна воведе повеќе нови линии кон земјите од поранешна Југославија, како Загреб, Подгорица и Белград, кои ќе продолжат да постојат.ona koga ke izleze deka ExYuAviation lansiral poluvistini (bez zlobna namera sekako) i site nasi prepisuvacki portali ke se liznat so nego ...

ukinata->stopirana

Windrose od April se vraka so ednas sedmicno Kiev-Skopje (sekoj cetv.)
taka barem pokazuva nivniot website: windrose.aero

Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4393 Posted: 23-Feb-2021 at 07:46
Qatar go odlozuva vrakanjeto duri krajot na Mart 2022, a kojznae i togash dali ke se vrati... :
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4394 Posted: 23-Feb-2021 at 10:25
Originally posted by laziale

Qatar go odlozuva vrakanjeto duri krajot na Mart 2022, a kojznae i togash dali ke se vrati... :


Realno gledano se dodeka Avstralija im zabranuva na svoite gragjani da patuvaat vrakanjeto na Qatar ke poceka. Taa konekcija zavisi pred se od transferite za Sidnej/Melburn.

Eden Wizz ja odlozi Bratislava do Maj pa ne Qatar ...


Edited by gorazd - 23-Feb-2021 at 10:27
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #4395 Posted: 23-Feb-2021 at 19:41
Во држава со 0,0005% вакцинирани дали вие сериозно очекувате дека некој ќе ни дозволи да патуваме.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4396 Posted: 24-Feb-2021 at 18:16
КАТАР ГИ УКИНА ЛЕТОВИТЕ ЗА СКОПЈЕ НА НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ, А ДУБАИ ДО 1 НОЕМВРИ

Флај Дубаи“ и „Катар ервејс“ го одложија враќањето на редовните линии до Скопје најмалку до крајот на годинава.

„Катар ервејс“ веќе некое време го одложуваше обновувањето на линијата Доха-Скопје и тоа нема да се случи ни во октомври, како што претходно беше планирано, откако беше прекината продажбата на билети. Авиокомпанијата соопшти дека оваа линија се суспендира на неодредено време, но дефинитивно нема да има летови пред 2022 година.

„Флај Дубаи“ истовремено го одложи враќањето на летовите од Дубаи за Скопје. Тие требаше повторно да почнат на 28 март, а новиот датум е 1 ноември, но и тој не е сигурен.

Овие линии најмногу ги користеа патниците кои транзитираат кон Австралија и Нов Зеланд каде што моментално е на сила забрана за влез за сите странски државјани.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/katar-gi-ukina-letovite-za-skopje-na-neodredeno-vreme-a-dubai-do-1-noemvri/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 218219220

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.844 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.