build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 229230231232233 242>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4601 Posted: 19-Apr-2022 at 12:48
30 секунди на Гугл ќе ти го одговорија прашањето, но штом си веќе тука:

https://gullivair.com

Во иднина, за да ти е полесен животот:

https://www.skyscanner.net
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #4602 Posted: 19-Apr-2022 at 14:28
Originally posted by гитардемон

30 секунди на Гугл ќе ти го одговорија прашањето, но штом си веќе тука:

https://gullivair.com

Во иднина, за да ти е полесен животот:

https://www.skyscanner.net


Blagodaram
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4603 Posted: 21-Apr-2022 at 09:37
novo:
od charter programata na Aurora: ednas sedmicno Skopje-Monastir (Tunis) so Nouvelair (tuniska aviokompanija) pocnuvajki od 21.6. Monastir e aerodrom na TAV btw.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4604 Posted: 27-Apr-2022 at 15:06
Originally posted by gorazd

@admins a da ja vratite "aviokompanii i linii"-niskata od nirvana?


Еве ја...
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4605 Posted: 03-May-2022 at 10:09
ПРЕСТАНА ПРОДАЖБАТА НА КАРТИ ЗА ЛЕТОТ СОФИЈА-СКОПЈЕ, НАЈАВУВАН ОД ПЕТКОВ КАКО ПРВА МЕРКА ЗА ГРАДЕЊЕ ДОВЕРБА

Бугарската авиокомпанија „Гуливер“ престана да продава карти за летот Софија-Скопје од 21 мај, објави специјализираниот авионски портал „Екс Ју Авијација“.

САКАМДАКАЖАМ.МК провери на сајтот на „Гуливер“ за онлајн продажба на карти каде покажува дека летовите од 21 мај натаму се распродадени, што е чудно, бидејќи денешниот лет беше со седуммина патници, а претходно, според наши извори од Скопскиот аеродром се случувало да има и летови со двајца-тројца патници, помалку од екипажот во авионот.

Засега е нејасно дали се укинува летот, бидејќи нема објаснување од бугарската авиокомпанија, која престана да продава карти и за Тирана. Скопје и Тирана беа единствените странски дестинации на „Гуливер“. „Гуливер“ го одржуваше летот Софија-Скопје со турбопропелерски авион АТР 72-600, кој е со капацитет од 65 седишта. Летовите беа во понеделник и сабота, во 5 часот наутро.

Авиолинијата Скопје-Софија беше најавувана како голем проект од бугарскиот премиер Кирил Петков, како прва од мерките за градење доверба меѓу двете земји. Во јануари, тој кажа дека авиолинијата ќе биде компромис од бугарската страна во преговорите со Македонија, бидејќи тие ќе ја финансираат.

„Бугарија може да биде иницијатор за стартување на линијата Софија-Скопје. Компромисот е кој ќе ја организира, тој и да ја финансира таа линија“, кажа тогаш Петков.

Авиолинијата почна да функционира пред месец дена со редовни летови, а во февруари го имаше првиот лет, со министрите за транспорт и врски на двете земји Благој Бочварски и Николај Сабев и со бугарски туроператори.

Ова е четврти обид да се воспостави редовна авиолинија меѓу главните градови на Македонија и Бугарија, а претходните три беа неуспешни поради мал број на патници.

Првите летови меѓу Скопје и Софија почнаа есента 1992 година, кога авиокомпанијата „Хемус Ер“ леташе со Лет Л-140, кој собира 18 патници. Подоцна се леташе со поголемите авиони Јаковлев Јак-40 и Тупољев Ту-140, бидејќи ја користеа патници од Косово за врзаната линија Софија-Осло. Но, по неколку години интересот се намали и летовите запреа.

По влезот на Бугарија во ЕУ, во декември 2007 година беше обновена линијата Софија-Скопје. Овојпат леташе „Бугарија Ер“, трипати неделно со АТР-42, со капацитет од 40 патници, по цена од 49 евра. Но, и овие летови не успеаја да привлечат доволно патници и повторно беа укинати.

Претпоследниот обид да се востанови линијата беше во 2010 година и тоа траеше кратко.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/prestana-prodazhbata-na-karti-za-letot-sofija-skopje-najavuvan-od-petkov-kako-prva-merka-za-gradene-doverba/
Carpe diem
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4606 Posted: 03-May-2022 at 16:50

Значи ни еден мини турбопроп два пати неделно не се пополнува. Да не зборуваме за автобускиот превоз кој од почетокот на короната е скоро непостоечки, а имаше и месеци каде воопшто не постоеше. Показател колку имаме ние контакт со соседната држава. Како да сме Северна и Јужна Кореја.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1330
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #4607 Posted: 03-May-2022 at 19:20
Авиокомпания GullivAir не планира спиране на редовната линия София - Скопие
https://bta.bg/bg/news/bulgaria/260170-aviokompaniya-gullivair-ne-planira-spirane-na-redovnata-liniya-sofiya-skopie
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #4608 Posted: 03-May-2022 at 20:31
Па, самите Бугари тоа си го прават со своите потези, не сме ние криви.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2016
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4609 Posted: 04-May-2022 at 17:30
Очекуван исход! Со сила беше воведена како политички прокет за две држави кои финански неможат да издржат таков лукзус. Подобро ќе беше да се воведат сезонски Софија-Охрид и Скопје-Варна/Скопје-Бургас. Еве шанса сега за летната сезона да дадат втора шанса со овакви линии. Доста со глупирањето!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4610 Posted: 01-Jun-2022 at 12:42
Нова авионска линија од Скопје до Измир

Нова сезонска авиолинија Скопје-Измир почнува од утре до крајот на октомври, а линиите ќе ги опслужуваат две авиокомпании.

- Задоволни сме што се отвора оваа сезонска авиолинија, меѓу Скопје и Измир, како еден од главните туристички центри на Турција, до кој досега немаше директна авиоврска. Измир е атрактивна дестиција за македонските граѓани, како од аспект на туристички патувања, така и од бизнис-аспект, со оглед на тоа што е третиот најголем град во Турција каде е сместено најважното извозно пристаниште и каде што се одржуваат бројни саеми. Сигурни сме дека оваа линија ќе придонесе и за зголемување на бројот на туристи, како и за зајакнување на економската соработка меѓу двете држави. Со ваквиот потенцијал, се надеваме дека во иднина може да стане и редовна авиолинија во текот на целата година - изјави Метин Батак, генерален директор на ТАВ Македонија.

Од ТАВ Македонија очекуваат зголемен авиосообраќај во престојната летна сезона и на двата македонски аеродроми – Меѓународниот Аеродром Скопје, од каде што во моментов се лета до 43 дестинации и Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид, од каде што моментално има летови до 13 дестинации.

https://faktor.mk/nova-avionska-linija-od-skopje
Carpe diem
Back to Top
Viktor Atanasovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2022
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Viktor Atanasovski Quote  Post ReplyReply #4611 Posted: 10-Jun-2022 at 08:12
Има некој информација кога ќе го објави владата повикот за субвенционирани летови?
Viktor.aa
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4612 Posted: 10-Jun-2022 at 09:13
Originally posted by Viktor Atanasovski

Има некој информација кога ќе го објави владата повикот за субвенционирани летови?


Нема да објави ..
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4613 Posted: 10-Jun-2022 at 09:14
Originally posted by Viktor Atanasovski

Има некој информација кога ќе го објави владата повикот за субвенционирани летови?


Нема да објави владата ништо
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4614 Posted: 10-Jun-2022 at 09:31
Da se nadevame deka Qatar ke se vrati vo bliska idnina i/ili Wizz otvori linija do Abu Dhabi, momentalno konekciite so bliskiot istok se relativno loshi, se odi preku Istanbul
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #4615 Posted: 17-Jun-2022 at 14:24
Почитувани форумџии,

Денеска ја имав таа несреќа да ми биде откажан лет на Визз до Скопје, па ме интересира ваше мислење околу правата кои ми следуваат. Секако, би требало да ми следува ре-рутирање или ре-букирање на друг лет на Визз, со тоа што доколку треба да преспивам, авиокомпанијата ги сноси трошоците за хотелот. Во овој случај (со преспивање) ми следува и 250еур компензација. Но, доколку бидам пренасочен на друг лет, а стигнам во приближно исто време (30мин покасно) не можам да разберам дали ми следува компензација? Мислења од поискусните "летачи" би биле добредојдени.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4616 Posted: 17-Jun-2022 at 15:05
Originally posted by berc

Почитувани форумџии,

Денеска ја имав таа несреќа да ми биде откажан лет на Визз до Скопје, па ме интересира ваше мислење околу правата кои ми следуваат. Секако, би требало да ми следува ре-рутирање или ре-букирање на друг лет на Визз, со тоа што доколку треба да преспивам, авиокомпанијата ги сноси трошоците за хотелот. Во овој случај (со преспивање) ми следува и 250еур компензација. Но, доколку бидам пренасочен на друг лет, а стигнам во приближно исто време (30мин покасно) не можам да разберам дали ми следува компензација? Мислења од поискусните "летачи" би биле добредојдени.
Ako ti obezbedat drug let so nepogolemo zadocnuvanje od 4 casa (ne sum siguren za saatnicata na docnenje) a ti go iskoristis togas ne ti sleduva nisto. Ako docnenjeto e pogolemo od 4 casa (intormiraj se tocno za casovite) togas ti sleduva paricen nadomestok. Ako kompanijata go menuva datumot ili vremeto na letot togas imas pravo da go otkazes istiot a celokupniot isnoz ke ti bide vraten! Ova e otprilika evropskata regulativa.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4617 Posted: 08-Sep-2022 at 12:02



На есен нова тура субвенции по “нов Европски модел”



https://alsat.mk/mk/bochvarski-definiran-nov-model-za-subventsionirani-letovi/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4618 Posted: 13-Sep-2022 at 15:22
Pokatastrofalna Web-Stranica od taa na WizzAir nema. Sekoj trat den e nedostapna. Minatata nedela 3 dena bese mrtva, denes pak e nedostapna!
Back to Top
MKDRobot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-Jun-2022
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote MKDRobot Quote  Post ReplyReply #4619 Posted: 13-Sep-2022 at 22:55
Konecno im tekna deka treba da flezat i novi avio kompanii so novi direktni letovi do glavnite golemi gradovi i pogolemi avioni , a ne samo wizz air , predlogot e super i se nadevam deka na esen ke se ostvari toa.
Robotocis
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4620 Posted: 14-Sep-2022 at 10:32
Originally posted by MKDRobot

Konecno im tekna deka treba da flezat i novi avio kompanii so novi direktni letovi do glavnite golemi gradovi i pogolemi avioni , a ne samo wizz air , predlogot e super i se nadevam deka na esen ke se ostvari toa.


Поголеми авиони? 🤣 Кој ќе ги наполни бе дете?

А убавината на капитализмот и слободниот пазар е тоа што никој никому ништо не брани, ама да имало есап досега ќе имало летови и за LHR и за CDG и за AMS, арно ама куповната моќ во државава е толку беззначајна на европско ниво, што едвај има патници за LTN, EIN и BVA. Со крахот на Blue Air во Романија, Wizz Air пренасочува многу од своите капацитети во Романија (примарно OTP) така што ќе има повеќе откажани линии од Балканот зимава, не само веќе споменатите од BEG & SKP. Многумина тука не сфаќаат каква сиромаштија е нашиот пазар на европско ниво.

Со новата рунда субвенции кои ќе мора да бидат по ЕУ правила (за разлика од претходните на ДПМНЕ кои донесоа многу резултати но се нелегални во ЕУ) може да го очекувате пак само Wizz Air, и тоа на линии кои веќе постоеја но беа укинати. BCN и/или LCA и нешто ново.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 229230231232233 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.536 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.