build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 237238239240241 242>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4761 Posted: 13-Apr-2023 at 19:48
Originally posted by Obedineta Makedonija

Љубљана - Словенците исто имаат тњковен повик, скопје е во приоритетна прва група…


Ама во нивниот повик наводно имало клаузула дека линијата не смее да е предмет на финансиска поддршка од друг извор — тешко дека ќе добиваат субвенции од две места на таа рута.

Edited by гитардемон - 13-Apr-2023 at 19:49
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
deni86 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote deni86 Quote  Post ReplyReply #4762 Posted: 13-Apr-2023 at 19:54
Секоја нова линија е добредојдена, но мислам дека наредниот модел за субвенции би требало да биде променет по пимерот на словенечкиот. Најпрво да се одредат дестинациите па потоа да аплицираат авиокомпаниите за тие дестинации.
Реално не сме некој интересен пазар за авиокомпаниите но вака имаме летови буквално до секое селце во Германија, а нема ниеден лет до Шпанија, Прага, блискиот исток кои мислам имаат потенцијал да бидат исплатливи
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4763 Posted: 13-Apr-2023 at 21:06
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Obedineta Makedonija

Љубљана - Словенците исто имаат тњковен повик, скопје е во приоритетна прва група…


Ама во нивниот повик наводно имало клаузула дека линијата не смее да е предмет на финансиска поддршка од друг извор — тешко дека ќе добиваат субвенции од две места на таа рута.


Главните критериуми ги имаше објавено пред некој ден на ех ЈУ
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4764 Posted: 13-Apr-2023 at 21:35

Originally posted by Tranquilis

Добро, со кој памет се објавуваат docx документи?

Haha i Slovencite ne bile nisto poarni

Originally posted by deni86

Секоја нова линија е добредојдена, но мислам дека наредниот модел за субвенции би требало да биде променет по пимерот на словенечкиот. Најпрво да се одредат дестинациите па потоа да аплицираат авиокомпаниите за тие дестинации.
Реално не сме некој интересен пазар за авиокомпаниите но вака имаме летови буквално до секое селце во Германија, а нема ниеден лет до Шпанија, Прага, блискиот исток кои мислам имаат потенцијал да бидат исплатливи
  zasto da ne, vredi da se proba. Mene mi se dopagja i zagrebskiot model na incentives. Samo te molam nemoj da narekuvas gradovi ko Bremen, Nirnberg ili Karlsruhe selca, jezivo e.

Back to Top
Phalanx View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #4765 Posted: 13-Apr-2023 at 22:20
Soglasuvam se so deni86.

Ako ne se lazam eden od prvite 2-3 povici za subvencii imase kriterium da se puste linija za Španija - na krajta izleze Barcelona. Dobro bi bilo da se najdat pak edni "must-have" destinaci vo sledniot tender.

Mos pa pametno ke bide Makedonija da se dogovare so AirSerbia da pustat poveke ruti od SKP i OHD pod mantilo na Open Balkan. Vaka bi se minimire rizkot na sopstven nacionalen avio prevoznik a mozas da dobijas konekcija do vazni centri kako Amsterdam, Minhen, Praga, Paris, Madrid, itn.

Fun fact za Minhen - gradot e sega okruzen so WizzAir letovi za Skopje samo Minhen go nema (Stuttgart, Salzburg, Memmingen, Nuernberg - site megu 125-200km odalecni od glavniot grad na Bavarija)
Back to Top
deni86 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote deni86 Quote  Post ReplyReply #4766 Posted: 13-Apr-2023 at 23:57
Така ми дојде да напишам..знам дека се далеку од села. Поентата ми беше дека Германија веќе одамна е добро покриена.
Не знам која целта да се субвенционираат летови на пример до Штутгард кога веќе имаш летови до Баден Баден, Хан, Нирнберг, Фридрихсхафен, кои се на помалку од 100 км одалеченост. Франкфурт е друга приказна бидејќи е главен аеродром со одлична конекција за интерконтинентални летови.
Проблемот кај нас е што пред да се објави некој тендер не се прави никаква анализа како да се добие максимум бенефит за вложените пари. Бочварски веќе си ја увиде грешката па срамежливо најави нов тендер за крајот на годината.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4767 Posted: 14-Apr-2023 at 11:01
Originally posted by deni86

Така ми дојде да напишам..знам дека се далеку од села. Поентата ми беше дека Германија веќе одамна е добро покриена.
Не знам која целта да се субвенционираат летови на пример до Штутгард кога веќе имаш летови до Баден Баден, Хан, Нирнберг, Фридрихсхафен, кои се на помалку од 100 км одалеченост. Франкфурт е друга приказна бидејќи е главен аеродром со одлична конекција за интерконтинентални летови.
Проблемот кај нас е што пред да се објави некој тендер не се прави никаква анализа како да се добие максимум бенефит за вложените пари. Бочварски веќе си ја увиде грешката па срамежливо најави нов тендер за крајот на годината.
Stuttgart e glaven grad na edna od najbogatite germanski pokraini kade ziveat mnogu nasinci. Konekcijata so Stuttgart e korisna i isplatliva vo sekoj pogled, zatoa Stuttgart bese uste od jugoslovensko vreme na mapata na skopskiot aerodrom!

Edited by Denko - 14-Apr-2023 at 11:02
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #4768 Posted: 14-Apr-2023 at 17:34
За мене е сосема неочекувано што нема ни една линија до Шпанија. Впрочем ТАВ носеше претставници на шпански туристички агенции, како и "инфлуенсери" во Македонија, за да промовира што имаме да понудиме. Помалку е жално што немаме ни една "туристичка" дестинација.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4769 Posted: 03-May-2023 at 11:34
Originally posted by Phalanx

Ocekuvah barem malce poveke... Ni Barcelona, ni Larnaca... pak samo Gastarbeiterski...

------------------------

СО СУБВЕНЦИИ „ВИЗЕР“ ЌЕ ЛЕТА ОД СКОПЈЕ ЗА ЉУБЉАНА, ШТУТГАРТ, ЛУКСЕМБУРГ И САЛЦБУРГ ОД 1 НОЕМВРИ, „ЛУФТХАНЗА“ ЗА ФРАНКФУРТ ОД 23 АПРИЛ

Авиокомпанијата „Визер“ ќе воведе четири нови авиолинии од Меѓународниот аеродром Скопје од 1 ноември. Од 23 април, пак, авиокомпанијата „Луфтханза“ ќе лета за Франкфурт десет пати во неделата.

Министерството за транспорт и врски денеска ги објави новите авиолинии кои ќе ги субвенционира државата. „Луфтханза“ конкурирала за субвенции за една авиолинија односно од Скопје до аеродромот во Франкфурт.

Компанијата „Визер“ ќе добие субвенции за летовите до Љубљана, Штутгарт, Луксембург и Салцбург. Овие летови ќе стартуваат од 1 ноември и ќе ги има три пати неделно.

Финансиската поддршка ќе биде 7 евра по патник во заминување превезен од Меѓународен аеродром Скопје. Договорите со авиокомпаниите ќе биде на три години, за што од буџетот се предвидени 5 милиони евра.

„Компаниите ќе мора овие линии да ги одржуваат три години од денот на склучување на договорот во спротивно ќе мора да ги вратат парите кои ги добиле како субвенции“, рече министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.


https://sdk.mk/index.php/naslovna/so-subventsii-vizer-ke-leta-od-skopje-za-lublana-shtutgart-luksemburg-i-saltsburg-od-1-noemvri-lufthanza-za-frankfurt-od-23-april/


Се ми се чини како да ја избрзаа работата со Визз Аир, Унгарците ги нема никаде 20 дена, да не биде - пу пу неважи…
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
deni86 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote deni86 Quote  Post ReplyReply #4770 Posted: 03-May-2023 at 23:05
Ке ги објават, сеуште е рано. Далеку е ноември. Реално овој пат не видовме ништо ново и атрактивно. Ова се гастарбајтерски рути(веќе има летоби до поблиските аеродроми) кои би опстојувале без субвенции и до сега требаше да бидат воведени без разлика дали од Визз или некоја друга нискобуџетна компанија.
Барселона, Мадрид, Прага оваа година само преку соседните аеродроми.
Да се надеваме на нов тендер до крајот на годината но скоцкан да се привлечат и нови авиокомпании и летови до овие дестинации
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4771 Posted: 04-May-2023 at 00:03
Originally posted by deni86

Ке ги објават, сеуште е рано. Далеку е ноември. Реално овој пат не видовме ништо ново и атрактивно. Ова се гастарбајтерски рути(веќе има летоби до поблиските аеродроми) кои би опстојувале без субвенции и до сега требаше да бидат воведени без разлика дали од Визз или некоја друга нискобуџетна компанија.
Барселона, Мадрид, Прага оваа година само преку соседните аеродроми.
Да се надеваме на нов тендер до крајот на годината но скоцкан да се привлечат и нови авиокомпании и летови до овие дестинации


Безнадежно е било што веќе во оваа држава ….
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4772 Posted: 04-May-2023 at 17:53
Дубаи, Доха, Прага и Барселона.
Се друго генерално е покриено.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4773 Posted: 16-May-2023 at 23:15
Мислам дека и месец дена по објавувањето(читај излетувањето) Визз сеуште официјално нема објавено ништо, ниту внесено во систем за резервации, се ми мириза на “прле пред магаре”
*дај боже да грешам, ама водејќи си од минатото досега оваа е прва ваква ситуација со невообичаен молк…
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4774 Posted: 18-May-2023 at 10:24
2/4 Gi stavija vo Sistem Ljubljana od 27.09 do 01.11 x2 nedelno i od 02.11 x3    
                          Luxemburg od sredina na dekemvri x3
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 84
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4775 Posted: 19-May-2023 at 08:39
Dali ima nekoj info kako napreduva linijata na Lufthansa do Frankfurt?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4776 Posted: 05-Jun-2023 at 12:47
Охрид - Белград, одлежено за од 19.06
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4777 Posted: 13-Jun-2023 at 08:30
Туркиш ги има катнато без малку сите вечерни летово од и кон скопје, дали некој знае зошто…
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 84
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #4778 Posted: 15-Jun-2023 at 09:11
Ke gi vratat povtorno od 17ti spored FR https://www.flightradar24.com/data/flights/tk1005#
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4779 Posted: 18-Jun-2023 at 09:12
Во Србија изгледа почнува хаос кој многумина го најавуваа. АирСрбија откажува летови поради недостаток на посади и авиони. Само денес 12. Изгледа дека премногу се раширија. Недостаток на пилоти има во сите компании, како Аир Сербиа, така и во приватните Пинк Аир РојалЧартер Сервис, итн. Засега не е откажано Скопје. Не знам дали почнаа летови за Охрид

Edited by nenad - 18-Jun-2023 at 09:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4780 Posted: 18-Jun-2023 at 19:18
СКОПЈЕ ВО ПРЕГОВОРИ СО КАТАР ЕРВЕЈС И ФЛАЈДУБАИ: Oдлуката на крајот ќе ја донесат авиокомпаниите

ТАВ Македонија почнува преговори со Катар ервејс и со Флајдубаи за нивното потенцијално враќање во Скопје откако тие ги прекинаа операциите на почетокот на пандемијата на корона вирусот, објавиexzuaviation. Генералниот директор на ТАВ Македонија, Неџат Курт, изјави:

„Би сакале повторно да воспоставиме дестинации како што се Доха и Дубаи, кои беа прекинати од Qatar Airways и Flydubai за време на кризата со Ковид-19. Работиме кон постигнување на оваа цел и одржавме состаноци и преговори со авиокомпаниите, поддржани од амбасадите во овие земји, но одлуката на крајот ја носат самите авиокомпании“. Скопје загуби нон-стоп летови до Заливот по повлекувањето на двата превозници од пазарот.

Flydubai започна со летови до Скопје во октомври 2012 година и ја одржа услугата до март 2020 година. Во последните три години од работењето, бројот на патници во просек изнесуваше околу 27.000 годишно. Од пандемијата, во регионот, Flydubai воведе операции во Љубљана и ги удвои своите фреквенции до Белград, истовремено обновувајќи ги летовите до Загреб, како и сезонските услуги за Дубровник и Тиват.

Од друга страна, Катар ервејс изјави дека услугите на EX-YU Aviation News во Скопје ќе продолжат кога ќе бидат комерцијално одржливи. Македонскиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, претходно разговараше со катарскиот амбасадор во земјава, при што ја истакна потребата Катар ервејс да ги обнови услугите меѓу Доха и Скопје. „За нас е особено важно да ги обновиме летовите меѓу Скопје и Доха, за да ги одржиме деловните односи меѓу двете земји“, рече Бочварски.

Во 2019 година, поголемиот дел од патниците на Катар ервејс во Скопје беа трансфери. Тие првенствено потекнуваат или биле наменети за австралискиот пазар - 33%, потоа Индија 7%, Тајланд 5% и Сингапур 4%. Во својата последна цела година на работење, во 2019 година, „Катар ервејс“ опслужи 29.856 патници на летовите до и од Скопје, што е речиси исто како и претходната година, кога пречека 29.874 патници на релација. „Катар ервејс“ неодамна соопшти дека темпото со кое ќе се воведат нови линии во наредните години ќе зависи од испораките на авиони кои се повеќе се одложуваат од производителите.

https://faktor.mk/skopje-vo-pregovori-so-katar-ervejs-i-flajdubai-odlukata-na-krajot-ja-nosat-samite-aviokompanii
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 237238239240241 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.602 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.