build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 216>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 25-Jun-2011 at 17:55
Edit:

i kako sto premetiv, veke preku 2 nedeli ne gledam let od Mat Airways... i ako ima, se pise "Canceld"... znae li nekoj sto e rabota?
Back to Top
janevj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote janevj Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 29-Jun-2011 at 12:23
BelleAir - албанска нискобуџетна компанија, според нивниот сајт, од 17.07 до 23.10 лета Анкона Скопје Анкона секој четврток и недела, се полетува од Анкона 7.00, се слетува во Скопје 8.50 .... за назад кон Анкона се полетува 14.40, а се слетува во Анкона во 16.30.
Направив некоја конфигурација за цена на карти и отприлиак ми испадна ЕУР.160

www.belleair.it
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 29-Jun-2011 at 12:39
Како што напишав во еден post погоре, според МАТ немало доволно интерес за патување во Амстердам и МАТ нелетаат, иако се единствени со редовна лиценца за летови од Скопје за Амстердам. На промоцијата на првиот лет во Амстердам дури и дадоа ветувања дека сакаат да ја прошират соработката со аеродромите во Холандија со тоа што ќе летаат редовно и зимно време ама и од тоа нема ништо. Во меѓувреме, турско-холандската Corendon воведе и 4-ти лет неделно.
Од тука сигурно дека МАТ имаат некои внатрешни проблеми можеби делумно поради сопственичката удел на Kon Tiki.
ова е официјалното видео од првиот лет на МАТ меѓутоа дел од коментарот кога се кажува дека МАТ планира да лета и преку зимско време е на хоалндски.

http://www.schiphol.nl/InDeSamenleving/SchipholTV/SchipholTV.htm?http://www.schipholtv.com/2011/04/22/brandweersaluut-voor-mat-airways/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 29-Jun-2011 at 12:53
Слушнав муабети дека авиокомпанијата на  МАТ сака да ја превземе некоја Турска компанија  ,и да почне да лета од Турција-Скопје-Европа ?
има некој инфо во врска со ова?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3642
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 29-Jun-2011 at 18:39

Со Визер до Венеција за 25.99 евра

среда, 29 јуни 2011, 18:00

Од Скопје до Венеција од септември ќе може да се лета за 25.99 евра во еден правец. Со ваква промоција нискобуџетниот авиопревозник Визер денеска го промовираше проширувањето на своето присуство во Македонија. Унгарската компанија кој од 19 јуни стартуваше со идентична понуда од Скопје за Лондон размислува и за зголемување на бројот на дестинациите од Скопје за што во тек биле анализи. Комерцијалниот директор на Визер, Ѓорги Абран вели дека се разгледувале повеќе опции, чија реализација ќе зависела и од интересот на македонските граѓани за постојните понуди.

Менаџерскиот тим на ТАВ кој интензивно работи на модернизација на скопскиот аеродром веќе од јули најавува влез на неколку реномирани авиокомпании со што ќе се зголеми бројот на патници за 20%, а на летовите за 30%. Германската „Ер Берлин“ турски „Пегасус“ швајцарската „Еделвајс“, италијански „Белер“ се само дел од нив кои стартуваат во шпицот на туристичката сезона, најави9 Мурат Орнекол, директор на ТАВ Македонија.

Надлежните најавуваат дополнителна либерализација кон крајот на летото до кога треба да се поништат неколку билатерални договори за ексклузивитет во летањето на одредени авиокомпании, потпишани во минатото со повеќе земји членки на Европската Унија:„Очекуваме со ратификација на договорот ИСС за европска заедничка воздухопловна област, до крајот на летото на сите овие бариери, кои беа наследени од страна на билатералните договори, да се поништат“, изјави Дејан Мојсовски, агенција за цивилна воздушна пловидба. Инаку раководството на ТАВ веќе најави дека новиот модерен изглед на Александар Велики ќе биде промовиран на 8 септември, денот на македонската независност.

http://www.time.mk/read/5d9e5ad943/3d44581a88/index.html
Back to Top
Balken Airways View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Balken Airways Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 30-Jun-2011 at 08:23

Thursday, June 30, 2011

Skopje success for Wizz Air

Wizz Air plans Skopje expansion

The low cost airline Wizz Air, which began flights from London Luton to Skopje only 10 days ago, is recording strong passenger figures and vows to expand its services from the Macedonian capital. From September 20 the airline will launch flights from Treviso in Italy to Skopje with more routes to be added during the 2011/2012 winter season. The airline has already sold some 8.250 one way tickets from Skopje to London. Furthermore, it expects to handle approximately 25.000 passengers on flights from Skopje to London and Treviso by the end of the year.

Gyorgy Abran, Wizz Air’s Chief Commercial Officer, said at a press conference in Skopje that this was only the beginning of the airline’s presence on the Macedonian market as the no frills carrier plans to introduce new routes soon. “This is a very good start and we plan to introduce more routes, but we will first wait and see how our current offer performs”, Abran told the press.

Wizz Air has big ambitions for the EX-YU region and is plans to base a second aircraft in Belgrade by the end of the year. The airline also serves Croatia on a seasonal summer basis.

http://exyuaviation.blogspot.com/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 03-Jul-2011 at 10:07
Turkish Airlines wins the Best Airline in Europe award for 2011
London - 22 June 2011
Turkish Airlines was named the Best Airline Europe at the 2011 World Airline Awards, in a ceremony held in the French Air and Space Museum at the Paris Air Show.

The runners-up in this category are Swiss Intl Air Lines taking 2nd place in the category, ahead of Lufthansa in 3rd position.

Voted by over 18.8 million airline passengers from 100 different nationalities, the World Airline Awards™ are the most prestigious and respected quality recognition of front-line product and service standards across the world airline industry. With 200 airlines featured, the awards reflect customer satisfaction levels across 38 different items of airline front-line product and service.

Best Airline Europe

1 Turkish Airlines
2 Swiss International Air Lines
3 Lufthansa

http://www.worldairlineawards.com/Awards_2011/europe.htm
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Balken Airways View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Balken Airways Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 04-Jul-2011 at 09:23

Monday, July 4, 2011

The end of Mat?

Another Mat ceases operations

EX-YU aviation news can reveal that Mat Airways, Macedonia’s largest airline, has suspended all services until further notice. Although it started operations only a year ago it seems the airline could have the same fate as its predecessor MAT Macedonian Airlines. Mat Airways is owned by Serbia’s largest tour operator – Kon Tiki Travel. However, the Belgrade based company has been experiencing financial difficulty of its own and wants to concentrate on its core business in Serbia rather than finance an airline in Macedonia.

Mat Airways’ Boeing 737-500 operated its last service on June 20 and has been grounded ever since. Macedonia’s other charter airline, Skywings International, which tied up with Mat due to both financial problems and problems with the Macedonian Civil Aviation Agency has managed to restart its own flights, offering services from Sarajevo to Dusseldorf with its Boeing 737-300. Mat managed to restart operations to most destinations once served by MAT Macedonian Airlines. Only 2 days after it ceased flights on June 20 it was to commence flights from Ohrid to Tel Aviv in Israel. The airline has not officially commented on the suspension of flights. Only several days ago Mat’s CEO said that the airline would commence scheduled flights from Skopje in September.

Macedonia hasn’t had much success with its own airlines. The country’s first national carrier ceased operations in 1996 after 5 years in service due to fledgling passenger numbers and finances. A new airline, MAT Macedonian Airlines, was set up in 1994 and became the country’s flag carrier in 2000. It suffered financial problems and due to building debt was banned from landing at several key airports. In 2009 the Civil Aviation Agency grounded the airline’s single aircraft due to safety concerns although politics and corruption is said to have been involved in the airline’s grounding.

Nevertheless, it’s the end of another Mat for now. The difference this time being that those travelling from Skopje and Ohrid have a much wider array of airlines to choose from.

http://exyuaviation.blogspot.com
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 04-Jul-2011 at 18:05
Another banana company went down
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 04-Jul-2011 at 18:11
незнам дали е проклетство ова што се случува со нашиве авио -компании???Unhappy
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 04-Jul-2011 at 18:14
Originally posted by vladegf

незнам дали е проклетство ова што се случува со нашиве авио -компании???UnhappyНе знам колку е наша оваа Контики.Па и поранешниот МАТ.Барем името да им беше пооригинално.
Почнувам да мислам дека се освен државна авиокомпанија ќе е утка од почеток,примери имавме доволно.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 04-Jul-2011 at 18:15
Originally posted by Тркало

Originally posted by vladegf

незнам дали е проклетство ова што се случува со нашиве авио -компании???UnhappyНе знам колку е наша оваа Контики.Па и поранешниот МАТ.Барем името да им беше пооригинално.
Почнувам да мислам дека се освен државна авиокомпанија ќе е утка од почеток,примери имавме доволно.

Апсолутно се сложувам
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 04-Jul-2011 at 20:33
Државна авиокомпанија не се прави доколку не добива субвенции од државата.
Back to Top
Balken Airways View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Balken Airways Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 07-Jul-2011 at 08:21

Thursday, July 7, 2011

Mat to resume flights?

Mat voluntarily grounds aircraft to prepare for competition

Macedonia’s Mat Airways could resume services next week after it grounded one of its aircraft, as reported on Monday. The airline says that it voluntarily grounded its Boeing 737-500 and took “time out” to reconsider its position on the market and better prepare for increased competition. Mat Airways operated its last service on June 20. Since then its sole aircraft has been grounded while Skywings International Airlines decided to split from Mat, only a month after it joined the charter airline. Mat’s management says that its aircraft will probably return to the sky next week and has been given a new look. On the other hand, Mat has halted the sale of all its tickets.

The Macedonian Civil Aviation Agency says that it did not play a part in Mat’s service suspension and adds that the airline has a permit to operate flights from Skopje and Ohrid to Zurich, Dusseldorf, Berlin, Hamburg, Vienna and Copenhagen until June 15, 2012.

Meanwhile, the Turkish low cost Pegasus Airlines will commence 3 weekly flights from Istanbul’s Gokcen Airport to Skopje and 2 weekly flights from Izmir to the Macedonian capital. The airline will compete against Turkish Airlines, which operates flights to Skopje out of Istanbul’s Ataturk Airport. Flights from Izmir commence on August 15, while services from Istanbul will begin a day later on August 16. Flight details can be found on the right hand side in the new route launches section.

http://exyuaviation.blogspot.com/
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3642
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 07-Jul-2011 at 14:28

Уште две странски компании ќе летаат за Македонија

  • Објавено: пред 4 часа |
  • Прочитано: 159 |
  • Печати |
http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/07/07/b767arkf.jpg

Се повеќе странски компании почнаа да слетуваат на македонските аеродроми.


Од минатата недела холандската компанија „Аркефлај“ започна да лета од Амстердам за Охрид. Првиот авион со 169 патници слета на 1 јули.


„Аркефлај“ е холандска компанија, дел од групацијата „ТУИ Травел“ која еднаш неделно ќе лета меѓу Амстердам и Охрид со својот Боинг 737-800 со 180 седишта. Летовите ќе бидат сезонски и ќе траат до октомври.


„Аркефлај“ како конкуренција ги има чартер компаниите „Корендон Ерлајнс“ и „Трансавиа.ком“.


Од друга страна, турската буџетска авиокомпанија „Пегазус Ерлајнс“ ќе започне со летови 3 пати неделно од истанбулскиот Гокчен аеродром за Скопје и со 2 лета неделно од Измир до македонскиот главен град.


Авиокомпанијата ќе се натпреварува со „Туркиш Ерлајнс“, која има летови за Скопје од Ататурк ареодтомот во Истанбул.


Летовите од Измир ќе започнат на 15 август, а оние од Истанбул еден ден подоцна, на 16 август.

http://www.time.mk/read/af0ab3b03c/4f3f386f06/index.html
Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 07-Jul-2011 at 20:16
Пегасус не може да се натпреварува со Туркиш затоа што е околу два пати поевтина,а разликата во квалитет е минимална,а дали некоја знае која е очекувана цена Скопје - Истанбул,моја претпоставка е максимум 100 евра во 2 правци,а ако се купи билет порано можеби и поевтино
Back to Top
sedat View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Mar-2011
Location: struga
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sedat Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 07-Jul-2011 at 20:30
220 evra povratna skopje-istanbul
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 10-Jul-2011 at 18:30

САД го отвори небото за Македонија

Америка го отвори небото за летови од Македонија. Прва од Западен Балкан, земјава потпиша договор со САД и го регулира воздушниот сообраќај. Сега единствено се чека авиокомпанија која ќе понуди директна линија до еден од американските аеродроми.

Во меѓувреме листата на авиокомпании се зголемува. Покрај веќе познатите Пегасус, Бел ер, Eр Берлин и Визер, уште една германска компанија најави влез во зеемјата. Герман скај ќе оперира  за Скопје Цирих. Таа е 4-та компанија која ќе врши прелети кон оваа дестинација.

Со ова нема веќе монополи, дуополи. Пад на цените се очекува и за 50% вели Дејан Мојсовски директор на АЦВ.
Агенцијата стартува со кампања за граѓаните со цел да се добие посигурен и поефикасен авиосообраќај.

На аеродромите во Македонија агенцијата ќе постави информативни бироа каде патниците ќе можат да се жалат и да добијат информациии за нивниот лет. Со тоа граѓаните ќе бидат заштитени, а компаниите ќе мора да ги исполнат своите обврски.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/sad-go-otvori-neboto-za-makedonija
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 10-Jul-2011 at 19:04
Денес на бројот на мајка ми стигна порака за авио летови од некоја албанска компанија, имаше некое чудно и релативно непознато име и пишуваше дека нудат повратен лет скопје-венеција за околу 70 евра. На некој друг му стигнала ваква порака и имате ли претстава која е оваа компанија?
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 10-Jul-2011 at 19:52
Belle Air ?
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 216>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.