build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 221>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 09-Oct-2011 at 11:40
Originally posted by alexsend

Цццц...Драги мои, Виз лета за Венеција од 22-ти Септември.
Хм, не знам кога им бил првиот лет, ама јас летав на 20.09. (24. враќање) за Венеција со нив.
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 09-Oct-2011 at 12:19
Навистина бескорисен текст, би апелирал и до членовите да прават елементарна селекција кои текстови од медиумите ги постираат, бидејќи некогаш само се рециклираат истите информации кои повеќе пати сме ги прочитале.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 09-Oct-2011 at 13:52
Originally posted by OKA


Originally posted by alexsend

Цццц...Драги мои, Виз лета за Венеција од 22-ти Септември.
Хм, не знам кога им бил првиот лет, ама јас летав на 20.09. (24. враќање) за Венеција со нив.


Епа јас летав на 24 натаму, тоа беше второ полетување од Скопје. Значи првото е 20-ти не 22-ри. Како и да е не е 1.10!

Edited by alexsend - 09-Oct-2011 at 13:53
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 10-Oct-2011 at 09:30

Прашање до OКА и alexend, дали беа полни авионите, и процентуално дали патниците беа претежно Македонци?

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 11-Oct-2011 at 08:24
Бев пријатно изненаден кога видов дека има нешто над 100 патници (се трудев да добројам) и во двата правци, искрено очекував 50-60 но имаше доста повеќе, но не беше преполн со оглед дека има капацитет за 180 па за фаќање место не беше проблем. На мојата карта имаше реден број 82-85, а чекирав 2 дена порано.
Што се однесува до патниците имаше неколку групи на Албанци и Италијани (овие нешто постари и посериозни) но мислам дека барем половина беа Македонци, многу од нив видов и на враќање што верувам дека биле чисто туристички до Венеција (ова за Македонците). Сепак во Местре и Тревизо има неколку илјади гастербајтери.

Случка од пасошко:
Јас чекам да ми го проверат пасошто, на шалтерот лево од мене еден дечко накај 30 го предава својот пасошот.
Полицаецот: Каде патуваш?
Дечкото: Не, Незнам...
Полицаецот: Незнаеш?? ОК, зборуваш Македонски?
Дечкото: Не...
(Службеникот го повикува својот албански колега)
Полицаецот: Албански?
Дечкото: ....ааа...не, не...
Полицаецот: Аха...доообро, а зборуваш Англиски?
Дечкото: Не...
Полицаецот: А Германски зборуваш?
Дечкото: Не...
Полицаецот: Добро а Италијански, Шпански знаеш ли (почнува да се нервира)??
Дечкото: ааааа, Не...
Полицаецот: ОК ајде вака...на кој јазик знаеш зборувате дома?
Дечкото: ама Не...:S
Полицаецот: Аха...не зборувате по дома а?
Дечкото: Не, не!
Полицаецот: (претходно му се обраќана албанскиот колега) Ај сега ние тројца ќе се прошетаме малку!
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 11-Oct-2011 at 11:11
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 14-Oct-2011 at 13:58
     XLF 950     LYON     XL AIRWAYS FRANCE     14:30     LANDED 14:45 od denes e ovaa, i ne mi e prv pat na rasporedot z aletanje na skopskiot aerodrom da va vidam taaa kompanija so taa destinacija uste najmalku 2-3 pati ja imam videno istata relacija !!!! Dali znae nekoj za sto se raboti ???????
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 14-Oct-2011 at 18:38
Баш и јас се зачудив...Dunno
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 14-Oct-2011 at 18:52
Originally posted by UrbanFreak

Прашање до OКА и alexend, дали беа полни авионите, и процентуално дали патниците беа претежно Македонци?

Најверојатно на 20. м.м. сум патувал со премиерното полетување на Wizz од Скопје за Венеција. И тоа со билет со реден број 013 Shocked.
Инаку, авионот беше исполнет максимално, 95%, според слободна проценка. Што се однесува до составот на патниците, најголемиот дел беа македонски граѓани, значително помалку странци. Од друга страна пак, интересно е да се потенцира дека близината на Верона, Падова, Венето и воопшто конвергирањето на аеродромот Марко Поло во Венеција кон северниот, индустриски регион на Италија, најверојатно придонесе кон фактот дека во авионот, сепак, не беа, како што очекував, најбројни туристите, чија крајна дестинација би биле гондолите на Венеција. Имено, во листата на патници имаше и една група на десетина помлади албански, економски емигранти, потоа, МК бизнисмени кои патуваа во посета на некои од многубројните саеми во северна Италија, студенти и слични групи...
Во секој случај патувањето (дури и за тие како мене со висина >190) беше мошне пријатно, кратко, ефективно, со можност да си набавиш пијалок или сендвич по фер цена, љубезен персонал, хигиена и одржаност на авионот на ниво.
Багажот е уредно опслужен и бесплатно превезен до 10 кг, а за 15 евра по правец може и баба Зумбула да ја однесете до Венеција. Исто толку евра, ако ја враќате назад, за Скопје. На Марко Поло аеродромот има одличен хендлинг и опслужување. За 5,50 евра Wizz ве сместува во супер автобус (внимание: има и малку поефтин, но неудобен градски бус!) кој вози до Plazzale Roma, стартната точка на сите туристи во Венеција. Инаку, само авиобилетот (повратен) со резервацијата, мене лично ме чинеше неполни 42,00 евра. Платено со кредитна карта и чекирано преку нет, се разбира.
И за крај, главната поента на Wizz-овата Венеција: досега туристички, со авион сум патувал во Минхен, Париз, Дубровник, Барселона, Прага, Рим, Виена... и за било која од овие дестинации, поради преседнувањето, патувањата траеле од 5 па до 12 часа. Wizz-овата Венеција од Скопје, е конечно дестинација која не е чартер опслужена, ами редовна, директна линија, комотност што за мене дефинитивно ќе биде од пресудно значење при планирање на следни туристички патувања.
Еве, сега, многу мерак имаме на Берлин, ама, се уште нема директен лет. Но, турциве се амбициозни, па ќе почекаме...Edited by OKA - 14-Oct-2011 at 18:58
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 15-Oct-2011 at 01:19
Originally posted by OKA

Багажот е уредно опслужен и бесплатно превезен до 10 кг, а за 15 евра по правец може и баба Зумбула да ја однесете до Венеција. Исто толку евра, ако ја враќате назад, за Скопје.

Алаш-вериш компанија!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 16-Oct-2011 at 20:37
Ова се надевам е заебанција за Ryanair

18 месеци откако почна да им го наплаќа на своите патници користењето на тоалетите во авионот, најлудата европска авиокомпанија најави нова мерка со која ќе поефтинат билетите: отстранување на WC-ата.
Компанијата Рианер, со седиште во Даблин, најави дека во својата флота Боинзи со кои годишно превезува 75 милиони патници ќе го отстрани "вишокот" WC-a и ќе остави само по еден во авион, во кој просечно по лет се возат 189 луѓе.

Рианер објаснува дека потегот е во интерес на клиентите бидејќи на овој начин ќе можат да се вградат дополнителни 6 седишта со што просечната цена на авиобилетот ќе се намали за 5 проценти.

Освен наплаќањето на WC-ата, Рианер во меѓувреме експериментираше и со идеи од типот авионот да има само еден пилот, да воведува летови со стоење а се најавува и превоз во кој ќе им биде забранет влез на деца.

http://on.net.mk/zhivot/drugi-raboti/ima-li-wc-vo-avionot

Ако е ова точно ич нека не доаѓаат. Ок ни е со Wizz []
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 16-Oct-2011 at 21:23
Originally posted by OCB

Originally posted by OKA

Багажот е уредно опслужен и бесплатно превезен до 10 кг, а за 15 евра по правец може и баба Зумбула да ја однесете до Венеција. Исто толку евра, ако ја враќате назад, за Скопје.

Алаш-вериш компанија!


Визз Аир е одлична компанија! Едноставно тоа е нискобуџетна авио-компанија така што се определени да понудат основна услуга со што постигнуваат ниска цена. Секоја дополнителна услуга се наплаќа дополнително. Бритиш Ервејс да лета за Скопје сигурно повратна карта ќе биде повеќе од 250 евра, а со Визз Аир просечно се наоѓа за 80евра+30евра за багаж, значи околу 110 евра. Разликата е само што со Бритиш има повеќе простор меѓу редовите, даваат еден сендвич и пијалок и место на Хитроу слетуваат на Лутон, што значи 2 саат повеќе потрошено време затоа што аеродромот е катастрофално концепиран и 5 мин има возење од авион до терминал, а и поради полошата поврзаност со централен Лондон (има само автобус, за разлика од Хитроу каде што има се што може да се замисли ).
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 17-Oct-2011 at 15:19
Брилијантно !!!!!!!! На средбата помеѓу претседателот на Р.М и емирот од Катар една од позначајните точки во разговорот била и боздушното поврзување на МКД со Катар при што во текот на денот ќе бил потпишан договор за воздушно поврзување на двете земји !!!!!!! Значи луѓе на повидок е нова воздушна линија МКД-КАТАР !!!!!!! АИРЛИЈА НЕКА Е    
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 18-Oct-2011 at 20:27
Tuesday, October 18, 2011
Blu-express (Rome - Skopje)

Blu-express launches 2 weekly flight to Skopje:

Flight number: BV2140
Departure city: FCO
Departure time: 11.00
Arrival time: 12.40
Arrival city: SKP
Aircraft type: B737-300
Day operating: ---4--7

-------------------------------------------------------------------------------------------
Return
-------------------------------------------------------------------------------------------

Flight number: BV2141
Departure city: SKP
Departure time: 13.15
Arrival time: 14.55
Arrival city: FCO
Aircraft type: B737-300
Day operating: ---4--7


http://tesdfdfd.blogspot.com/2011/10/blu-express-rome-skopje.htmlNeka se samo mnozat !!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 19-Oct-2011 at 19:01

И тоа од 80 евра... што е одлично за Рим

Но мислам дека би можела да падне цената, со оглед на тоа дека Рим - Истанбул е 54 евра и нешто центи... ама пак и тоа зависи многу

Во секој случај многу добро.

Почнуваат со летови од 30 Октомври.

Па нека е со среќа и нека се множат.

Скопје-Рим огромен плус за СКП, браво и нека продолжи трендот на нови дестинации... па за некое време да целиме и на прекоокеански летови....

сајтот: http://www.blu-express.com/it/index.htmlEdited by FoSsiL - 19-Oct-2011 at 19:08
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 19-Oct-2011 at 19:13
Осумдесет евра е во еден правец, повратна е 160,00. Искрено, понуденава цена повеќе е middle, отколку low cost.
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 19-Oct-2011 at 19:21
Па да... Но сепак е најдобра опција сега за сега...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 19-Oct-2011 at 21:43
Без Муабети !!!!! Цената за почеток е екстра 160е жошто кога леташе мат на таа дестинација картата беше и по 190е во 1 правец, така да екстра е !!!!! Само нека има патници на линијата па и во блиска иднина да се зголеми бројот на летови а и бројот на компании кои ќе летаат на таа линија со што би имало конкурентност и автоматски пониски цени !!!!
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 19-Oct-2011 at 22:05
Ако на 180 евра се додадат два оброка од по 10 евра и пијалоци за 6 евра, дополнителен багаж од 30 евра и весници од 5 евра, се доаѓа до цена (~250 евра) по која најнормално сум патувал Скопје-Рим-Скопје со Ер Италија и други компании. 
Феноменот на "колена во врат" во "згужваните" low cost авиони е само бонус на констатацијава колку е ова неповолна цена од Блу...
Ваква дестинација не смее да чини повеќе од 89,90 евра за повратен билет. Тогаш на сите рестрикции во вид на храна, пијалок, весници, багаж, комоција... може и да се замижи.
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3649
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 20-Oct-2011 at 12:46
eve i na mkd

„Блу-експрес“ почнува да лета за Рим од 30 октомври


http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/10/20/18052008_EI-DVY.jpg

Италијанската буџетска компанија „Блу-експрес“ ќе отвори нова авиолинија од Рим за Скопје која треба да стартува на 30 октомври.


Линијата ќе собраќа двапати неделно во четвртоците и неделите. Полетувањата од Скопје се во 11.00 часот, а оние од Рим во 13.15 часот.


Ќе се лета со авионот Боинг 737-300, а во Рим ќе се слетува на тамошниот Фиумичино аеродром, кој е и домицилен аеродром на „Блу-експрес.“ Компаниајта е и единствена буџетска авиокомпанија која полетува од овој аеродром.


„Блу-експрес“ е сопственички поврзана со компанијата „Блу Панорама Ерлајнс,“ која има втора најголема флота за прекуокеански летови во Италија и која е прва европска авиокомпанија која го има нарачано новиот авион на Боинг 787 Дримлајнер.


Билетот за првиот лет на 30 откомври чини 79,50 евра во една насока, а цената е иста во двата правца.


„Блу-експрес“ за себе вели дека се разликува од останатите буџетски компании зашто има соработка со туристички агенции, преку кои можат да се купат билети, ако патниците не сакаат тоа да го прават преку Интернет или со кредитни картички.

http://daily.mk/cluster3/4190e53299e7700b66cd734cdda7fe1b/956485/blu-ekspres-pochnuva-da-leta-za-rim-od-30-oktomvri
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 221>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.