build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7677787980 211>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1726
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1541 Posted: 22-Mar-2014 at 11:02
Целосно сме отсечени од источна Европа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1542 Posted: 22-Mar-2014 at 12:03
Летен ред на летање(лето 2014) од и кон Скопје и делумно Охрид - Редовен и Нередовен(сезонски) авиосообраќај.

1. Нередовен авиосообраќај
http://caa.gov.mk/Upload/File/red%20na%20letanje%20carter%202014%20novo%20mk.pdf

2.Редовен авиосообраќај
http://caa.gov.mk/Upload/File/red%20na%20letanje%20sezona%202014.pdf
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1864
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1543 Posted: 22-Mar-2014 at 16:08
Да затоа колку што прочитав негде на екс-ју блогот , ЈАТ (Аир Србија сега) ќе воведат линија за Москва по цена од 130 евра (нешо така).
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1544 Posted: 22-Mar-2014 at 17:22
Originally posted by daci92

Да затоа колку што прочитав негде на екс-ју блогот , ЈАТ (Аир Србија сега) ќе воведат линија за Москва по цена од 130 евра (нешо така).Нешто грешка си прочитал..... Како мислиш Аир Србија (јат) ?? Па тие веќе имаат години наназад линија Белград-Москва!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1864
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1545 Posted: 23-Mar-2014 at 09:17
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by daci92

Да затоа колку што прочитав негде на екс-ју блогот , ЈАТ (Аир Србија сега) ќе воведат линија за Москва по цена од 130 евра (нешо така).Нешто грешка си прочитал..... Како мислиш Аир Србија (јат) ?? Па тие веќе имаат години наназад линија Белград-Москва!!

Епа можеби ја намалиле цената , незнам ,знам дека пред еден месец кога барав некој информации во коментари прочитав дека Белград- Москва е 130 евра карта (што е многу малку)
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #1546 Posted: 23-Mar-2014 at 10:24
Originally posted by daci92

Логиката држи ,да не држеше до сега ќе имавме бар 1 лет дневно до Прага. Да ,знам дека има Македонци, исто така има многу Македонци и околу Брно и Острава , има и во Оломоуц (ако не се лажам) но компаниите сеуште не се трудат да отворат линија до Прага или Брно ,а зашто е тоа така незнам тоа е нивна пресметка. Катовице е исто така доста добро поврзано колку што знам ,но ни до таму нема линија од Скопје. Влијае и поврзаноста за визз ,затоа што би имале трансфер патници.А за Малмо и Гетеборг јас верувам дека имаат многу повеќе балкански емигранти од Прага, па и Чешка.Оломоуц - Брно - 77 km. (и поблизу е, зашто аеродромот Брно е на север). Острава - Брно е 170км. Но најинтересна е поврзаноста Брно - Виена само 133км. Може слободно Брно да се промовира како Виена север како Мемминген кој е 135км оддалечен од Минхен, па е Минхен запад
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1079
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1547 Posted: 23-Mar-2014 at 20:43
Ако веќе спомнуваме за ефтина алтернатива на Виена - 85 км. источно е аеродромот во Братислава.Само кај нив Рајан е во иста улога како Виз во Скопје.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1548 Posted: 24-Mar-2014 at 20:34
Денес на ТВ покојзнае кој пат повторно беа најавени новите летови на Wizz Air и НАЈБИТНО ОД ЦЕЛИОТ ПРИЛОГ беше тоа што на крајот од прилогот напоменааа дека во моментот во тек се преговори со уште една позната нискобуџетна авиокомпанија која треба да почне да оперира кон три нови дестинации од Скопје(врочем тааа информација во ноември месец ја спомна премиерот кој каза дека во тој момент тогаш треба да започнат преговори со упте една компанија за 3 нови дестинации).... Се надеваме дека наскоро во блиска иднина ќе добиеме и конкретни(позитивни) информации....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1549 Posted: 24-Mar-2014 at 23:37
Originally posted by Obedineta Makedonija

Денес на ТВ покојзнае кој пат повторно беа најавени новите летови на Wizz Air и НАЈБИТНО ОД ЦЕЛИОТ ПРИЛОГ беше тоа што на крајот од прилогот напоменааа дека во моментот во тек се преговори со уште една позната нискобуџетна авиокомпанија која треба да почне да оперира кон три нови дестинации од Скопје(врочем тааа информација во ноември месец ја спомна премиерот кој каза дека во тој момент тогаш треба да започнат преговори со упте една компанија за 3 нови дестинации).... Се надеваме дека наскоро во блиска иднина ќе добиеме и конкретни(позитивни) информации....Лесно да се претпостави т.е веќе кажано од порано тоа е Easyjet. Тие беа заинтересирани заедно со Визер пред офицјално да влезат во Македонија.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1550 Posted: 25-Mar-2014 at 01:05
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Obedineta Makedonija

Денес на ТВ покојзнае кој пат повторно беа најавени новите летови на Wizz Air и НАЈБИТНО ОД ЦЕЛИОТ ПРИЛОГ беше тоа што на крајот од прилогот напоменааа дека во моментот во тек се преговори со уште една позната нискобуџетна авиокомпанија која треба да почне да оперира кон три нови дестинации од Скопје(врочем тааа информација во ноември месец ја спомна премиерот кој каза дека во тој момент тогаш треба да започнат преговори со упте една компанија за 3 нови дестинации).... Се надеваме дека наскоро во блиска иднина ќе добиеме и конкретни(позитивни) информации....Лесно да се претпостави т.е веќе кажано од порано тоа е Easyjet. Тие беа заинтересирани заедно со Визер пред офицјално да влезат во Македонија.


Здравје боже - па ќе видиме
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1551 Posted: 25-Mar-2014 at 10:20
Сега забележав дека - со летниот ред на летање од и кон Скопје, Кроациа има новитет во однос на код-шеер соработка така да на нивните попладневни летови во понеделник и петок ќе ги има и ознаките на САС - скандинавиан аирлинес (SK 9330), истото важи и за Аир Србија каде и тиe ќе имаат код-шеер соработка на попладневните летови(секој ден) каде ќе стои до нивната ознака и ознаката на Таром (RO 9211) од Романија!!

Edited by Obedineta Makedonija - 25-Mar-2014 at 10:24
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1552 Posted: 26-Mar-2014 at 17:51
Пред 1 саат поминав низ улица Никола Вапцаров(која води од бившо МакДоналдс кон плоштад) каде на самиот крај на улицата наспроти Тренд се местеа светлечки рекламни панели за одбележување на деловниот простор каде ќе биде сместено претставништвото на Ал Италија, Значи италијаните полека но сигурно навлегуваат малку позериозно на нашиот пазар!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1553 Posted: 26-Mar-2014 at 18:08
Малку забуна ми направи првата дестинација, пошочно операторот на истата.... Дали некој од останатите како например Tranquilis има некое инфо за што станува збор ? Или е некоја грешкаhttp://skp.airports.com.mk/Upload/Downloads/Doc/MK-EU-MAP_5_SummerTimeline14.pdf
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1554 Posted: 27-Mar-2014 at 11:26
Originally posted by Obedineta Makedonija

Малку забуна ми направи првата дестинација, пошочно операторот на истата.... Дали некој од останатите како например Tranquilis има некое инфо за што станува збор ? Или е некоја грешкаhttp://skp.airports.com.mk/Upload/Downloads/Doc/MK-EU-MAP_5_SummerTimeline14.pdf


Интересно.

Најверојатно е грешка - можеби нешто слично било планирано пред месец-два, па останало во некоја табела.
Во секој случај рутата би била директна, Wizz Air не оперира thru flights.

Edited by Tranquilis - 27-Mar-2014 at 11:26
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1555 Posted: 27-Mar-2014 at 13:28
Originally posted by build.mk


Освен кон Дубаи, македонските аеродроми и понатаму нема да бидат поврзани со летови кон останатите континенти.

Засега е познато дека од македонските аеродроми ќе има директни чартер летови кон Бодрум, Дизелдорф, Анталија и Амстердам.


Бодрум и Анталија се во Азија. Него, ај клик на линкот )))

www.wizzair.mk

Шо ти е курназ!

Edited by гитардемон - 27-Mar-2014 at 13:30
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1556 Posted: 27-Mar-2014 at 14:10
Originally posted by гитардемон

Originally posted by build.mk


Освен кон Дубаи, македонските аеродроми и понатаму нема да бидат поврзани со летови кон останатите континенти.

Засега е познато дека од македонските аеродроми ќе има директни чартер летови кон Бодрум, Дизелдорф, Анталија и Амстердам.


Бодрум и Анталија се во Азија. Него, ај клик на линкот )))

www.wizzair.mk

Шо ти е курназ!


Благодарам за линкот. I'm on it.
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #1557 Posted: 27-Mar-2014 at 22:27
Originally posted by markoboj

Originally posted by Tranquilis

Originally posted by Denko

Originally posted by alexsend

Нелогично ми е ова, зошто Wizz го воведуваат Келн кога е на само 105km од Дортмунд.

Позитивно изненаден но сепак очекував Прага, Будимпешта...

Па само од Франкфурт Хан аеродромот до Франкфурт има 125km.


Meine, pak, mi e sosema logicno, i veruvam deka "Wizzovci" znaat sto pravat. Vo ovoj del na Germanija ima najmnogu gastarbajteri, a i samata Germanija e najgusto naselena tokmu vo ovoj del, taka sto Dortmund mislam deka e malku da odgovori na potrebite na patnicite.
Будимпешта не ја очекувајте во ниту една варијанта. Прага.. the jury is still out on that one. Многу тешко поради одредени околности.

Tranquilis зошто Прага е тешко? Кој е проблемот? Да не е скапиот Прашки аеродром, и виските такси? Многу голем проблем е што Скопје е лошо поврзано со централна и источна европа. Лет до Прага би помогнал многу.
Или пак како супер идеја - Скопје - Брно. Брно е на 2ч. возење од Прага, на 1,5ч од Виена, и на 30мин од Братислава. Одлично е поврзан со автобуски линии на Student Agency Брно - Виена на секој 2ч, за само 7,5 ЕУР, Брно - Прага на секој 30 мин за 8 ЕУР, Брно - Братислава 5 автобуси дневно за 7 ЕУР, плус да не збориме цела Чешка е одлично поврзана, па Полски Катовице на 2 саата, Будимпешта на 3 саата возење, Вроцлав и т.н.


Може одговор од Tranquilis, или мислење? Една страна поназад имавме и мала дебата. Благодарам.
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1558 Posted: 28-Mar-2014 at 00:05
@Tranquilis има шанси некогаш да се воведат летови и од Охрид? Поради близината со Албанија Охрид е екстра конекција за цел регион.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1582
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1559 Posted: 28-Mar-2014 at 01:18
МАKЕДОНЦИТЕ МАСОВНО ЛЕТААТ СО ПОЕВТИНИ БИЛЕТИ

НИСКОБУЏЕТНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ИМAAТ ПАТНИЦИ КОЛКУ И РЕГУЛАРНИТЕНискобуџетните авиокомпании што оперираат од земјава полека ги преземаат патниците на регуларните авиопревозници. Бројките покажуваат дека с` повеќе наши граѓани при патувањата се одлучуваат за нискобуџетни летови, за сметка на големите авиокомпании. Така, според бројот на превезени патници во текот на минатата година, „Визер“ е на првото место далеку пред големите „Туркиш ерлајнс“ и „Аустријан ерлајнс“.

Пониските цени на билетите, но и с` повеќето достапни дестинаци до кои оперираат нискобуџетните авиокомпании, доведуваат до константен пораст на нивниот број патници. Податоците на „ТАВ Македонија“ покажуваат дека трите нискобуџетни компани кои летаат од Скопје, „Визер“, „Флај Дубаи“ и „Пегасус“, лани заедно превезле 440.127 паници. За разлика од нив, со регуларните авиокомпании патувале 481.809 лица.

Најмногу летале со „Визер“ и тоа 358.003 патници, што е зголемување за неверојатни 241 отсто споредено со 2012 година. Оваа компанија ја следат „Туркиш ерлајнс“ со 127.855 превезени патници и „Аустријан ерлајнс“ со 104.995, додека останатите авиопревозници имале од 25.000 до 57.000 патници во текот на 2013 година.

Пристапна цена

Македонката Тања Kрстовска, која повеќе години живее во Kопенхаген, често ги користи услугите на нискобуџетните компании, особено кога станува збор за кратки патувања каде што нема потреба да носи многу багаж.

- Една од предностите што мене многу ми значи е тоа што можам да ја купам картата само неколку недели однапред и сепак да платам пристапна цена. Разликата во цената со регуларните компании е прилично голема ако го користам основниот пакет кај нискобуџетните и ја купам картата неколку месеци однапред. Друга предност е што нискобуџетните компании нудат директни летови до саканата дестинација, па не треба да планирам трансфер и да губам време помеѓу летовите - вели Kрстовска.

Таа последнава година до Македонија патува со „Визер“ од Малме, линија за која вели дека владее многу голем интерес поради многубројните македонски иселеници во Шведска и во Данска.

Според статистиката на „ТАВ Македонија“, најпопуларни дестинации од македонските аеродроми се Истанбул, Виена, Цирих, Лондон и Малме. На три од наведените пет дестинации летаат нискобуџетни компании, од кои за Лондон и Малме има само нискобуџетни летови, а летови за Истанбул имаат и двата вида авиокомпании.

Намалување на трошоците

Токму брзиот раст и продор на нискобуџетните компании во регионот ги принуди регуларните авиокомпании да преземат разни мерки за да може да им конкурираат. Словенечкиот национален превозник „Адрија ервејс“ почна да воведува елементи кои се карактерисктични за нискобуџетните летови. Раководството на компанијата објави дека од следниот месец ќе почне да ги наплаќа храната и пијалаците на своите летови, што според очекувањата би требало да се одрази и на цените на билетите.

- Со тоа нема многу да заработиме, но значително ќе заштедиме имајќи предвид дека се смалува целата прехранбена логистика. Kога ќе ја спроведеме мерката, единствените трошоци на аеродромите ќе ни се сведат на полнење гориво - изјави за словенечките медиуми директорот на „Адрија ервејс“, Марк Анжур.

Дополнително, оваа авиокомпанија во своите авиони ќе додаде дополнителни седишта, практика што исто така ја користат нискобуџетните компании.

Дел од авиокомпаниите почнаа да ги редуцираат летовите во регионот. Хрватскиот национален превозник „Kроација ерлајнс“ во летниот ред на летање објави дека ќе има еден лет помалку неделно од и кон Скопје. Наместо 9 лета како минатата година, ќе има 8 во текот на неделата. Нашите граѓани најчесто го користат Загреб како попатна дестинација за европските метрополи. Оваа компанија ги скратува и летовите кон Виена и кон Приштина.ШТЕДАТ НА СЕ

Сите нискобуџетни компании функционираат на сличен принцип. Директно летаат на релативно блиски дестинации што не се оддалечени повеќе од 1.500 километри, при што најчесто користат само еден тип авиони. Тие користат второстепени, регионални аеродроми бидејќи таму аеродромските такси се многу пониски отколку на големите воздушни пристаништа. За време на летот не се служат бесплатна храна и пиење, како што има при летовите на регуларните авиокомпании.

Билетите не се нумерирани со што се намалува времето за сместување на патниците, а имаат и помалку екипаж во авионот. Резервацијата и купувањето билети се врши исклучиво преку интернет, а во цената е вклучен само рачен багаж. Чекирање на дополнителен багаж се наплаќа. Ваквите компании немаат свои претставници и шалтери на аеродромите и на тој начин дополнително ги намалуваат административните трошоци.

Даница Тунтевска-Вујовиќ

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=234404026D82914D9DCA19B3E56BAF59
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1560 Posted: 28-Mar-2014 at 08:52
Originally posted by markoboj

Originally posted by TranquilisБудимпешта не ја очекувајте во ниту една варијанта. Прага.. the jury is still out on that one. Многу тешко поради одредени околности.


Може одговор од Tranquilis, или мислење? Една страна поназад имавме и мала дебата. Благодарам.


Мислењето е веќе цитирано, затоа и го пратив линкот погоре. Доколку има какви било шанси, ќе ви кажам. Во секој случај, во 2014-та тешко да има нешто ново од Скопје.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7677787980 211>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.482 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.