build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8384858687 242>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lavudin View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lavudin Quote  Post ReplyReply #1681 Posted: 15-Sep-2014 at 22:23
Барселона ако се договори , ќе стане една од  најкористените линии од страна на Македонците (мое мислење)  ,и плус знам дека е многу тешко , ама да може да се уфрли и Женева ( чисто тетка ми почесто да свратува ,знам и она живее за такво нештоYes) , Визз ќе го достигне врвот  )) Поздрав Thumbs%20Up
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #1682 Posted: 18-Sep-2014 at 13:43
Ќе има ли некогаш Скопје - Прага. Цела источна европа е одсечена од Скопје, нема директни летови. Или како алтернатива веќе имам спомнато Скопје - Брно кој може да послужи и како алтернатива на Скопје - Виена (одалечен е само 130км од Виена, со 10 автобуси и 6 железнички поврзувања дневно). За Брно - Прага поврзаноста да не збориме.

Што се однесува до туристичкиот потенцијал, Прага е рангирана на 5то место во свет најомилена туристичка дестинација - пред Париз, и далеку пред Барцелона. http://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Destinations-cTop-g1

А за гастербајтери, официјално во Чешка има преку 3.000 македонски државјани и уште пола од тоа што земале чешки пасоши (има и многу егејци). Да не зборам колку има без документи и бугарски пасоши. Јас знам барем 5 луѓе.

Ми иде на нерви што плаќам 300 евра за да дојдам до Скопје, или да се тегнам со кола до Меминген 4,5 саата возење. Авионско поврзување би било одлично.

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Tranquilis

Originally posted by N23

Генерално муабетот ми е дека ова ми е втор лет со Виз од/до Скопје на "негастејбартерска" линија и пополнетоста не е најповолна. Ова го споредувам чисто со летови од/до Љубљана и Београд со Виз, каде буквално немаше едно слободно место. Она што мене искрено ме загрижува е што и после неколку години од влезот на ВИЗ, немаме култура за летање со авион, па дури и онаму каде повратна карта со багаж до 32 кила кошта 100 евра! За летовите кон Скандинавија од другари ми е познато дека се прилично добро исполнети, но очигледно туристички дестинации и натаму не се примамливи за нашите граѓани. Од друга страна јас навивам за лет до Пиринеите, па затоа и очекувам своевиден бум на летови до туристичкиве дестинации, зашто реално Париз, Милано и сл. се достапни дестинции што за летање што за престој од 3-4 дена,  а да не збориме колку Пиринеите се атрактивни за туризам. Али очигледно моите желби и реалноста се нешто друго.


Пиринеите, Пиринеите.. да знаеш какви битки бијам за Барселона веќе неколку години. Ама кај успеав да го протнам Париз, зошто не и ова. А во право си за се што напиша.


N23 - па јас не се согласувам дека е слаба исполнетоста на авионите на ВИЗ АИР, за потсетување - како мала илустрација еве ви Статистиката на линиите на визз.

„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1683 Posted: 18-Sep-2014 at 16:49
Originally posted by markoboj

Ќе има ли некогаш Скопје - Прага. Цела источна европа е одсечена од Скопје, нема директни летови. Или како алтернатива веќе имам спомнато Скопје - Брно кој може да послужи и како алтернатива на Скопје - Виена (одалечен е само 130км од Виена, со 10 автобуси и 6 железнички поврзувања дневно). За Брно - Прага поврзаноста да не збориме.

Што се однесува до туристичкиот потенцијал, Прага е рангирана на 5то место во свет најомилена туристичка дестинација - пред Париз, и далеку пред Барцелона. http://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Destinations-cTop-g1

А за гастербајтери, официјално во Чешка има преку 3.000 македонски државјани и уште пола од тоа што земале чешки пасоши (има и многу егејци). Да не зборам колку има без документи и бугарски пасоши. Јас знам барем 5 луѓе.

Ми иде на нерви што плаќам 300 евра за да дојдам до Скопје, или да се тегнам со кола до Меминген 4,5 саата возење. Авионско поврзување би било одлично.


Те разбирам.
И мене ми беше така додека живеев во Будимпешта. Цели три и пол години.

За жал, 3`000 се капка во морето. Тоа што на тебе ти се чини многу е ништо надвор од границите на Македонија.
Исто така, Македонците не се баш познати по патување до citybreak дестинации како Прага.

А не дека не се трудам баш деновиве да помине една таква, централно-источно-европска дестинација. За жал, има малку слух за нашава приказна, а тие земји примарно се гледаат како појдовни за уште позападна Европа.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1684 Posted: 22-Sep-2014 at 12:08
Од саботата Скопје-Мемингем исполнетост некаде 85-90%



Tranquilis има некоја друга варијанта до Прага освен Скопје-Минхен(Мемингем)-Прага?

Edited by jyvation - 22-Sep-2014 at 12:12
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1685 Posted: 22-Sep-2014 at 13:21
Некој заборави да каже дека 70% од тие што патуваат се албанци.
Инаку Скопскиот аеродром е центар за Косово,се повеќе косовари има кои летаат од Скопје.
Да не се општо земено албанциве,за македончето незнам дали им се исплати да држат повеќе од три линии.

Edited by kiriOK - 22-Sep-2014 at 13:22
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1686 Posted: 22-Sep-2014 at 13:24
Originally posted by jyvation

Од саботата Скопје-Мемингем исполнетост некаде 85-90%

Tranquilis има некоја друга варијанта до Прага освен Скопје-Минхен(Мемингем)-Прага?


>95% беа продадени.

Од моменталната мрежа, тоа ми личи на најблиската опција.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1687 Posted: 22-Sep-2014 at 13:34
Originally posted by kiriOK

Некој заборави да каже дека 70% од тие што патуваат се албанци.
Инаку Скопскиот аеродром е центар за Косово,се повеќе косовари има кои летаат од Скопје.
Да не се општо земено албанциве,за македончето незнам дали им се исплати да држат повеќе од три линии.


Не се 70%, помалку се.

Во секој случај, коментаров е
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1688 Posted: 23-Sep-2014 at 00:20
Мислам дека е штета што Визер не воведе лет до Хамбург,Прага или Осло затоа што таму има многу иселеници Македонци па и Албанци што би ја користеле оваа конекција. Се надевам нешто ќе се промени гледам од други места се додадоа доста нови места али кај нас не...
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1689 Posted: 23-Sep-2014 at 08:05
Originally posted by avijacijamk

Мислам дека е штета што Визер не воведе лет до Хамбург,Прага или Осло затоа што таму има многу иселеници Македонци па и Албанци што би ја користеле оваа конекција. Се надевам нешто ќе се промени гледам од други места се додадоа доста нови места али кај нас не...


Се работи на случајот
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
DarkoSwe View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote DarkoSwe Quote  Post ReplyReply #1690 Posted: 23-Sep-2014 at 12:29
Deneska Wizzair trgna od Skopje kon Stockholm so 170 patnici (Loadfactor 94%)
I se vrati od Stockholm so 151 patnici (Loadfactor 84%)

Edited by DarkoSwe - 23-Sep-2014 at 12:30
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1691 Posted: 23-Sep-2014 at 13:14
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by avijacijamk

Мислам дека е штета што Визер не воведе лет до Хамбург,Прага или Осло затоа што таму има многу иселеници Македонци па и Албанци што би ја користеле оваа конекција. Се надевам нешто ќе се промени гледам од други места се додадоа доста нови места али кај нас не...


Се работи на случајот



Чим е така супер. Барем ти ги буцни затоа што сепак има потенцјал на некоја од овие линии но треба некој да го потегне тоа тие самите не верувам дека се многу охрабрени за тоа. Исто така и дискусијата за Охрид што беше има доста потенцјал али додека некој нешто преземе Албанците ќе си направат свој аеродром во Јужна Албанија и овој аеродром ќе стане бескорисен.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1692 Posted: 23-Sep-2014 at 13:23
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by avijacijamk

Мислам дека е штета што Визер не воведе лет до Хамбург,Прага или Осло затоа што таму има многу иселеници Македонци па и Албанци што би ја користеле оваа конекција. Се надевам нешто ќе се промени гледам од други места се додадоа доста нови места али кај нас не...


Се работи на случајот


НАздравувањето да го сватиме како "со господ напред" или наздравје на "добар пат сме"
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1693 Posted: 25-Sep-2014 at 23:05
ВЛАДАТА ЌЕ СУВЕНЦИОНИРА ЕВТИНИ ЛЕТОВИ И ВО 2015- ТА





Тригодишниот договор за субвенционирање на авиокомпаниите од страна на македонската влада истекува во јули наредната година. Од Владата за МРТ потврдуваат дека на почетокот на 2015- тата ќе биде објавен нов повик оглас за финансиска подршка на авиопревозник, а парите во буџетот веќе се обезбедени, велат од таму.

Министерството за транснпорт и врски на почетокот на следната година ќе распише нов јавен меѓународен повик во конкурентна тендерска постапка за доделување финансиска подршка со цел развој на воздухопловниот сектор во Република Македонија и воздушниот сообраќај да биде што подостапен за граѓаните на Република Македонија, велат од Владата.

Владата продолжува со субвенционирање на авиокомпании што ќе донесат поконкуренти цени. Од буџетската каса за субвенции во авиобизнисот беа одделени 4,9 милиони евра, еднократна кеш инјекција од 40 илјади евра за секоја новоотворена дестинација, како и пари за секој превезен патник.

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1694 Posted: 25-Sep-2014 at 23:59


Se soglasuvam deka na toj nacin se razviva vozduhoplovniot sektor vo RM, no od druga strana mora da se otvori temata kolku e vo red narodnite pari da zavrsuvaat na kontata na privatni aviokompanii, i sekako sozdavanjeto na neednakov natprevar pomegu ponuduvacite na avio-uslugi.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1695 Posted: 26-Sep-2014 at 08:57
Туркиш Ерлајнс, утринскиот лет како и попладневниот денес го опслужува со Аирбас А330, навистина ретка работа која може да се види кај нас!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1696 Posted: 26-Sep-2014 at 09:55
@ TK A330 Adzilak 2014 (?)


Edited by gorazd - 26-Sep-2014 at 09:56
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1697 Posted: 26-Sep-2014 at 14:38
Секогаш е возбудливо кога големи авиони слетуваат на SKP, нели и лани имаше една A330ка има слика поназад.
Back to Top
DarkoSwe View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote DarkoSwe Quote  Post ReplyReply #1698 Posted: 26-Sep-2014 at 17:03
A320 i A319 od Adria se prakjat ovie dena namesto CRJ900, super!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1699 Posted: 26-Sep-2014 at 17:12
Originally posted by DarkoSwe

A320 i A319 od Adria se prakjat ovie dena namesto CRJ900, super!


Ништо посебно, ако се земе предвид дека минатата сезона Адрија летниот период оперираше со 11 неделни лета а оваа сезона со 7 и логички е некаде пуштање авиони со поголем број седишта
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
DarkoSwe View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote DarkoSwe Quote  Post ReplyReply #1700 Posted: 27-Sep-2014 at 10:15
Denesniot let od Skopje do Stockholm (Wizz) imase 165 patnici (LF 92%)
i se vratija 170 patnici (LF 94%) od Stockholm do Skopje
Isto taka od Skopje do Eindhoven (Wizz) 170 patnici (LF 94%)
i se vratija 129 patnici (LF 83%) do Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8384858687 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.613 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.