build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8687888990 219>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1789
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1741 Posted: 14-Oct-2014 at 22:46
Не се разбираме. Да се повторувам немам намера. Очекував посодржајна дебата од изнесеното дека ова е само 5%, или дека ете за глупости се трошат многу пари а ова барем има ефект. Ефектот ми е јасен, а вам не ви е јасно, дека во вакво државно уредување ваквите субвенции се спорни и затоа е дебатата во западна Европа. А ЈСП и сличните претпријатија се многу слична појава, и со години укажувам на тоа дека вака не смее да биде. Тоа е класичен социјалистички концепт останат од предходниот систем. И не водам инает, кажувам јасно, дека целта можеби ѓи оправдува средствата, но тоа е во спротивност со правилата на пазарната економија и функцијата на државата, со што ваквите субвеции во старт ѓи прави спорни, па макар се работело и за 100 евра годишно. Тоа е моето мислење. Бидете поздравени и се читаме со некоја друга тема.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1742 Posted: 18-Oct-2014 at 12:44
Има некој инфо до каде е наводниот "план проект" за сателитска навигација за полетување и слетување од скопскиот аеродром? Изгледа тоа само беше вест за телевизија веќе почна да се спушта маглата во Скопје а немаат абер од тоа. Изгледа и оваа година ќе утнеме на крајот
http://caa.gov.mk/vesti/21/725/Sostanok_vo_Skopje-_Voveduvanje_sistem_za_satelitska_navigacija_shto_kje_ovozmozi_poletuvanje_i_sletuvanje_na_skopskiot_i_ohridskiot_aerodrom_vo_uslovi_na_magla.html
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1743 Posted: 21-Oct-2014 at 16:17
Излезе зимскиот ред на летање
http://caa.gov.mk/Upload/File/Red-na-letanje-sezona-zima-2014-2015.pdf
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1744 Posted: 21-Oct-2014 at 16:39
Originally posted by avijacijamk

Излезе зимскиот ред на летање
http://caa.gov.mk/Upload/File/Red-na-letanje-sezona-zima-2014-2015.pdf


Абе овие од агенција цудни изроди се, како може да го има берлин во зимски ред на летање - кога луѓето од ГЕРМАНИјА флај ја повлекоа од продажба линијата поради слаб интерест..... ЦЦЦЦ кои дегени зимааат плати од 1000 и 2000 евра, боже прости им незнааат што прават !!!!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1789
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1745 Posted: 21-Oct-2014 at 16:45
Е нели "Germania" ја откажа линијата Берлин-Скопје?
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1746 Posted: 21-Oct-2014 at 17:07
Originally posted by Denko

Е нели "Germania" ја откажа линијата Берлин-Скопје?


На интернет не ги дава картите а ете наводно има 1 лет неделно. Да не е префрлен како чартер што го нуди некоја агенција?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1747 Posted: 21-Oct-2014 at 17:31
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Denko

Е нели "Germania" ја откажа линијата Берлин-Скопје?


На интернет не ги дава картите а ете наводно има 1 лет неделно. Да не е префрлен како чартер што го нуди некоја агенција?


КАко чартер нивните летови за овој регион ги нудеа нивните летови АИР ПРИШТИНА, ама и кај нив ги нема повеќе, туку само до 31.10.2014
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1748 Posted: 21-Oct-2014 at 17:45
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Denko

Е нели "Germania" ја откажа линијата Берлин-Скопје?


На интернет не ги дава картите а ете наводно има 1 лет неделно. Да не е префрлен како чартер што го нуди некоја агенција?


КАко чартер нивните летови за овој регион ги нудеа нивните летови АИР ПРИШТИНА, ама и кај нив ги нема повеќе, туку само до 31.10.2014За Берлин летовите ги имаше и на web страната и можеа дирекно и од таму да се купат додека за Дизелдорф се продаваа во Ер Приштина иако исто ги реализираше Germania
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1749 Posted: 21-Oct-2014 at 17:59
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Denko

Е нели "Germania" ја откажа линијата Берлин-Скопје?


На интернет не ги дава картите а ете наводно има 1 лет неделно. Да не е префрлен како чартер што го нуди некоја агенција?


КАко чартер нивните летови за овој регион ги нудеа нивните летови АИР ПРИШТИНА, ама и кај нив ги нема повеќе, туку само до 31.10.2014За Берлин летовите ги имаше и на web страната и можеа дирекно и од таму да се купат додека за Дизелдорф се продаваа во Ер Приштина иако исто ги реализираше Germania


Да, меѓутоа правовремено се продаваа и на Аир Приштина, ако не веруваш уште ги имаш и таму провери.....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1789
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1750 Posted: 21-Oct-2014 at 21:53
Последниот лет што на веб страната го дава е 31.10.14. и тоа е се народе. Hа здравје!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1751 Posted: 22-Oct-2014 at 01:15
@Obedineta ne rekov deka me veruvam tuku deka istovremeno kartite se nudea na dvete mesta potocno Air Prostina i na web stranata dodeka za Dizeldorf gi ima samo preku Air Pristina.Toa bese muabetot
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1752 Posted: 03-Nov-2014 at 13:39
Јанакиески: Наскоро директна авионска линија од Охрид кон европска метропола

Министерот Јанакиески најави дека ќе наскоро ќе биде објавен повик за нова нискобуџетна авио компанија...Милион услужени патници за 9 месеци е успех на сите учесници во авиособраќајот, посочуваат надлежните. Од концесионирањето во 2010-та бројот на патници е зголемен за 66 проценти.

Министерот Јанакиески најави дека ќе наскоро ќе биде објавен повик за нова нискобуџетна авио компанија со летови до Шпанија и Норвешка, а исто така наскоро може да очекуваме директна линија од Охрид до европска метропола.

„Веќе се припрема целокупната документација за објава за нов повик за изнаоѓање на нискобуџетна авиокомпанија каде што ќе побараме четири нови линии да се воспостават од Скопје кон Шпанија и Норвешка, но и други еврпски центри. Но, уште позначајно е тоа што ќе бараме да се воспостави директна линија од Охрид кон европска метропола, бидејќи сакаме и од Охрид да има редовни линии“, нагласи министерот Јанакиески.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ја прими Јана Ивановска, која во вторникот пристигна како милионити патник на аеродромот Александар Велики. Доби ваучер од 200 евра и викенд патување во Истанбул, награда од менаџментот на ТАВ и Владата.

http://mrt.com.mk/node/16298
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1753 Posted: 03-Nov-2014 at 15:44
celoto soopstenie na ministerstvoto za transport i vrski:

Државата ќе субвенционира летови кон Шпанија и Норвешка - 3.11.2014

Министерството  за транспорт и врски подготвува документација за нов повик за избор на нискобуџетна авиокомпанија којашто со субвенции би воспоставила четири нови дестинации од Скопскиот аеродром, кон Шпанија и Норвешка, како и директна линија од Охридскиот аеродром до европска метропола. Во првата половина на следната година, според плановите на ресорното Министерство, се очекува да се распише повик и за избор на национален авиопревозник. 

 - Ќе бараме четири нови дестинации од Скопје, кон Шпанија и Норвешка,  и една дестинација од Охрид. Ќе одиме  повторно со субвенции, со колкав износ ќе бидат ќе видиме, но рамката е  5 милиони евра во наредните три години. Условите генерално се многу слични како и претходниот пат. Со тоа би се овозможиле нови  линии за македонските граѓани, но исто така и зголемување на бројот на патниците,  изјави денеска министерот за транспорт Миле Јанакиески.

Според него,  целта е  летовите кон Шпанија и Норвешка да стартуваат од јуни или најдоцна од септември следната година, а покрај тие дестинации ќе се разгледаат и други.

Со субвенционирањето на директна авиолинија од Охрид, укажа Јанакиески, ќе се искористат капацитетите на Охридскиот аеродром. - Капацитетот на аеродоромот во Охрид се уште не е искористен до крај. Сакаме во наредниот период Охридскиот  аеродром да заживее и да има директни линии од Охрид кон европски центри, пред се за развој на туризмот, рече Јанакиески.

Тој потенцира дека станува збор за нов повик на кој „Виз Ер“, авиокомпанијата којашто со субвенции од Владата реализира летови од Македонија, ќе нема предност во однос на останатите заинтересирани.

 - Ова ќе биде повик за нови дестинации и многу сличен на минатиот, така што секоја авиокомпанија ќе може да се пријави. Никоја  нема да има предност, туку сите ќе може да учествуваат бидејќи се работи за нов пакет. Воопшто нема да има никакви предности сегашната авиокомпанија која оперира од Македонија, рече Јанакиески.  

Според него,  Советот за јавни набавки до петок треба да се изјасни за документацијата за објавување на повикот за избор на консултантска компанија за воспоставување национален авиопревозник. Доколку Советот даде позитивно мислење наредната недела повикот ќе биде распишан, информира Јанакиески.

Ќе се бара, појасни, консултантска компанија со искуство во анимирање компании  и знаење како да се воспостави национална авиокомпанија. Откако ќе се склучи договорт, избраната компанија заедно со Министерството за транспорт и концесионерот на скопскиот аерородм „ТАВ“ треба да анимираат што е можно поголем број  компании, кои ќе понудат услови. Врз база на нивните услови  и она на што ние можеме да го понудиме ќе се направи еден пакет кој потоа ќе биде презентиран пред јавноста и ќе распишеме јавен повик со кој ќе бараме национален авиопревозник, појасни Јанакиески, истакнувајќи оти се очекува јавниот повик за избор на национален авиопревозник да биде објавен во првата половина на следната година. 

Плановите за нови дестинации Јанакиески ги претстави по средбата со Јана Ивановска, милионитиот патник на Скопскиот аеродром годинава. Ако дозволат временските услови, според Јанакиески, до крај на годинава на „Александар Велики“ се планира бројка од милион и 200 илјади патници.  -Тоа навистина е еден  голем раст на бројот на патниците. Оваа година на аеродромот „Александар Велики“ растот на бројот на патниците ќе биде над 20 проценти и можам да кажам дека ќе биде шампион по раст на патници во регионот и поширокот, наведе Јанакиески

http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=4893
Edited by gorazd - 03-Nov-2014 at 15:46
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1754 Posted: 03-Nov-2014 at 16:02
samo kratok komentar :
koi cetiri destinacii ????
Osven Oslo i Barcelona (mada i tie se rizicni) ne gledam drugi realni kandidati.
se nadevam deka se raboti za propust vo soopstenieto i deka se misl na cetiri novi destinacii od koi (barem dve) ke mora da bidat vo spomenatite zemji.

mislam deka ako sakaat da privlecat nekoja druga low cost kompanija ke treba da delat subvencii po destinacija , a ne da gi uslovuvaat uste od start da otvorat 4. Ovaka nema da ne cudi ako kako edinstveni pak se prijavat samo (za zal) WIZZ

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1755 Posted: 03-Nov-2014 at 16:31
Originally posted by gorazd

samo kratok komentar :koi cetiri destinacii ???? Osven Oslo i Barcelona (mada i tie se rizicni) ne gledam drugi realni kandidati.se nadevam deka se raboti za propust vo soopstenieto i deka se misl na cetiri novi destinacii od koi (barem dve) ke mora da bidat vo spomenatite zemji.mislam deka ako sakaat da privlecat nekoja druga low cost kompanija ke treba da delat subvencii po destinacija , a ne da gi uslovuvaat uste od start da otvorat 4. Ovaka nema da ne cudi ako kako edinstveni pak se prijavat samo (za zal) WIZZ


Неможам да сватам, што е тоа цитирам „ЗА ЖАЛ“, кое лошо го имаш видено, ќе речеш конкуренција, а јас кратко би ти рекол не секогаш имаат полза патниците од тоа, Мислам дека подобра опција од Wizz во моментот за Скопје нема, за краток период(само нека продолжи нагорниот тренд на патници) и останатите компании сами без повик ќе си влезат кај нас, а јас Навивам за Wizz, како предвидување би рекол, Барцелона, Осло, Хамбург и Прага/Варшава.
*Охрид - или Лутон или евентуално ако сетоа тоа пројде центар од Италија/Австрија/Словенија....

Edited by Obedineta Makedonija - 03-Nov-2014 at 16:32
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1756 Posted: 03-Nov-2014 at 17:45
Од Скопје Барселона, Осло, Прага и Будимпешта!
Додека за Охрид било која дестинација е премија, а места во Италија и Швајцарија би биле може најдобар избор.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1757 Posted: 03-Nov-2014 at 17:47
Барселона и Осло може или Wizzair да ги опслужи или Осло да влезе со Norwegian што не верувам. Тука некаде котира и Easyjet или Vueling со конекциите но можни се премногу дестинации.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1758 Posted: 03-Nov-2014 at 19:57
За Охрид со Лутон или Лондон воопшто нема да се посреќат, да се самоцитирам со некоја измена од пред некоја страна...

Originally posted by Тркало

Originally posted by avijacijamk

Немаше да ме изненади да објавеа дека сакаат линија до Рекјавик или слично.Лондон со која логика и памет...срамота

Да ги вложат парите во линии за Германија и Италија Охрид ќе стане регионален аеродром за целиот тој регион али тоа е


Тревизо би бил полн погодок (и/или Болоња),
- Базел исто (или Берн ),
- една од Дортмунд/Келн (или Хамбург Lübeck да не е копи пејст со SKP)
- Малме / Осло (Rygge)
- една од Ајндховен/Мастрихт/Ротердам/Шарлроа
- Брно/Братислава/Линц како алтернатива за Виена

Oвие 2-3 пати неделно би биле премија, на пример со 1 базиран авион во најоптимистичко сценарио:
                                 
BASEL       ---4--7     12:00     14:15     14:45     17:00
BASEL       --3----     09:50     12:05     12:35     14:50   
(*w6:bsl/u2:gva)
EINDHOVEN   1---5--     05:15     08:00     08:30     11:10
EINDHOVEN   --3----     16:00     18:45     19:15     21:55
(*w6:ein/fr:msc/hv:rtm)
LUBECK     -2---6-     06:30     09:10     09:40     12:20
LUBECK     ---4---     18:05     20:45     21:15     23:55
(*w6:lbc/u2:ham/sxf/fr:bre)
BRNO        ---4--7     06:20     08:20     08:50     10:50
(*w6:brn/u2:vie/prg/fr:bts/lnz)
MALMO       1---5--     12:15     15:00     15:35     18:15
MALMO       ------7     18:00     20:45     21:20     23:59
(*w6:mmo/u2:cph)
TREVISO      1---5--    19:30     21:10     21:40     23:20
TREVISO      --3----    05:00     06:40     07:10     08:50
(w6:tsf/u2/fr:fvg)
OSLO RYGGE* -2---6-     13:30     16:50     17:25     20:40
(DY/FR)

Во некоја подалечна иднина Линц во Австрија би бил интересен или во некоја доста пооптимистичка варијанта аеродромот во Сент Гален (на 100 км. од Цирих или макс. 60 мин. и на 10-тина км. од Брегенц), само дали 1500м. писта би била доволна за А-319/320 со целосна тежина
Е
[/QUOTE]   

Edited by Тркало - 03-Nov-2014 at 20:00
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1759 Posted: 03-Nov-2014 at 20:23
Originally posted by Тркало

За Охрид со Лутон или Лондон воопшто нема да се посреќат, да се самоцитирам со некоја измена од пред некоја страна...

Originally posted by Тркало

Originally posted by avijacijamk

Немаше да ме изненади да објавеа дека сакаат линија до Рекјавик или слично.Лондон со која логика и памет...срамота

Да ги вложат парите во линии за Германија и Италија Охрид ќе стане регионален аеродром за целиот тој регион али тоа е


Тревизо би бил полн погодок (и/или Болоња),
- Базел исто (или Берн ),
- една од Дортмунд/Келн (или Хамбург Lübeck да не е копи пејст со SKP)
- Малме / Осло (Rygge)
- една од Ајндховен/Мастрихт/Ротердам/Шарлроа
- Брно/Братислава/Линц како алтернатива за Виена

Oвие 2-3 пати неделно би биле премија, на пример со 1 базиран авион во најоптимистичко сценарио:
                                 
BASEL       ---4--7     12:00     14:15     14:45     17:00
BASEL       --3----     09:50     12:05     12:35     14:50   
(*w6:bsl/u2:gva)
EINDHOVEN   1---5--     05:15     08:00     08:30     11:10
EINDHOVEN   --3----     16:00     18:45     19:15     21:55
(*w6:ein/fr:msc/hv:rtm)
LUBECK     -2---6-     06:30     09:10     09:40     12:20
LUBECK     ---4---     18:05     20:45     21:15     23:55
(*w6:lbc/u2:ham/sxf/fr:bre)
BRNO        ---4--7     06:20     08:20     08:50     10:50
(*w6:brn/u2:vie/prg/fr:bts/lnz)
MALMO       1---5--     12:15     15:00     15:35     18:15
MALMO       ------7     18:00     20:45     21:20     23:59
(*w6:mmo/u2:cph)
TREVISO      1---5--    19:30     21:10     21:40     23:20
TREVISO      --3----    05:00     06:40     07:10     08:50
(w6:tsf/u2/fr:fvg)
OSLO RYGGE* -2---6-     13:30     16:50     17:25     20:40
(DY/FR)

Во некоја подалечна иднина Линц во Австрија би бил интересен или во некоја доста пооптимистичка варијанта аеродромот во Сент Гален (на 100 км. од Цирих или макс. 60 мин. и на 10-тина км. од Брегенц), само дали 1500м. писта би била доволна за А-319/320 со целосна тежина
Е
   [/QUOTE]

Се убаво со дискусијата и тоа што си се потрудил да го направиш, меѓутоа мислам дека летнавте предалеку...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1760 Posted: 03-Nov-2014 at 20:28
Да го намалиме милионот
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8687888990 219>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.623 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.