build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиокомпании и линии
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 224225226
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4501 Posted: 09-Nov-2021 at 09:21
Ај уште еднаш честитки после 2 год.

Israir - од 20.05.2022 два пати неделно(понеделник и петок) Тел-Авив - Скопје со боинг 737-800

https://www.exyuaviation.com/2021/11/israir-to-launch-new-ex-yu-routes.html#comments

Edited by Obedineta Makedonija - 09-Nov-2021 at 09:21
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 687
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #4502 Posted: 09-Nov-2021 at 16:30
Poleka ke se vrakjaat site taka mi se cine ... I flydubai najavi od Oktomvri vrakanje na rutata Skopje - dubai so 737 max ..

Edited by WolfLeader - 09-Nov-2021 at 16:31
Back to Top
Viktor A View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2021
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Viktor A Quote  Post ReplyReply #4503 Posted: 20-Nov-2021 at 00:04
Здраво на сите,
Дали знаете, каква е ситуацијата со новата авиокомпанија и новата рута Скопје-Женева. Од декември има зголемување на бројот на летови од 2 пати неделно на 3 пати неделно. Некои колеги ми кажуваат дека патниците оваа рута (Женева) ја користат како трансфер. Бидејќи easyjet има своја база во Женева и истата е поврзана со многу дестинации ширум Европа.
Немој и оваа рута да заврши како и рутата Скопје-Салзбург, која едвај 4-5 месеци беше активна.
Се надевам дека easyjet ќе го зголеми уделот на македонскиот авиосообраќај со нови рути и од Скопскиот и од Охридскиот аеродром.
Од извори од македонската дијаспора од Европа, се реагирало да се воведат три клучни рути (Скопје-Прага, Скопје-Љубљана и Скопје-Сплит).Овие рути се со голем потенцијал за нискобуџетните авиокомпании. Стварно не знам зошто нискобуџетните авиокомпании не пројавуваат интерес.

Edited by Viktor A - 20-Nov-2021 at 00:07
vik.a
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4504 Posted: 22-Nov-2021 at 08:34
Во новиот буџет за 2022, актуелниве предвиделе ставка за субвенционирање на нови авиолинии 70 милиони денари(1.1 м еур)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #4505 Posted: 22-Nov-2021 at 12:19
И јас пекам за Прага - Скопје, ќе ми заврши работа. Као, срамота е да немаме конекција со Чешка
ಠ_ಠ
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #4506 Posted: 22-Nov-2021 at 16:08
Turkish carrier SunExpress will launch a new seasonal service between Izmir and Skopje next summer. Flights will commence on June 19 and operate once per week, each Sunday, until September 18, with the Boeing 737-800 aircraft. Tickets are available for purchase through the airline’s website.

https://www.exyuaviation.com/2021/11/sunexpress-to-launch-new-skopje-service.html
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4507 Posted: 23-Nov-2021 at 11:58
Од 02.12.2021 - Туркиш од 7 на 10 неделни заклучно до крајот на Март, со почеток на летната сезона се враќа на х14 неделно.

Нордвинд од летна сезона Москва - Скопје х2 неделно за разлика од зимскиот х1 а во овој момент нема најава за Ст. Петерзбург дека се враќа.

Аир Приштина: Базел - Скопје од Април до крај на Јуни х1 а од Јули х2

Edited by Obedineta Makedonija - 23-Nov-2021 at 12:00
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Viktor A View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2021
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Viktor A Quote  Post ReplyReply #4508 Posted: 24-Nov-2021 at 00:45
Еве денес Еуровингс соопшти од следната година (февруари) летови од Приштина за Мадрид. Срамота е скопскиот аеродром да нема директна конекција со најголемиот центар на Пиринејскиот полуостров-Мадрид. Баш ме чуди зшто Визер на толку размислувања не се осуди да ја воведе оваа авиолинија Скопје-Мадрид.
Воведува рути како на пример Торино (а на 100 километри е Милано), или Билунд (зарем имаме толку голема дијаспора во Данска)?
vik.a
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4509 Posted: 24-Nov-2021 at 09:57
Royal Charter Service medjunaroden avio agent za privatni letovi so mali avioni, se širat niz Balkanot, nemam slušnato deka se i vo Makedonija. Za sega se dosta prisutni vo Srbija i Crna Gora.
Prativ barenje da mi presmetaat let za 4-ca Belgrad-Ohrid, 6000 evra.
Se ušte se skapi, no ako im trgne biznisot cenite ke odat nadolu
No veruvam deka ima i kaj nas biznismeni ili ludje sto rabotat nadovr koi možat da platat privaten let.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 224225226

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.859 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.