build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сончеви потенцијали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Сончеви потенцијали
    Posted: 29-Jul-2008 at 11:43
Македонија со толку сончеви денови !!!
Каде сме ние ???


29.07.2008

Германците бараат алтернативи за греење во лето

Монтажни соларни уреди на покривите од гаражите е растечки тренд во Германија

Цената на електричната енергија во изминатава половина година во Германија се зголеми толку многу како никогаш досега. Затоа итно се потребни нови начини и решенија со цел да се намалат што е можно повеќе трошоците за струја. Од оваа причина голем број луѓе се одлучуваат да инсталираат соларни уреди на нивните гаражи. „Инсталирањето е едноставно, а пак добивката од тоа е голема.„-вели Гинтер Јеш од студентското здружение од Кобленц.

 

Принципот на работа е едноставен

 

Во текот на денот сончевата енергија се собира во резервоарите на уредот и доколку има потреба може да се користи за капење или греење. На тој начин се заштедуваат трошоците за електрична енергија, а освен тоа оние семејства што користат соларна енергија добиваат финансиска помош од државата.

 

Бисера Огњановска-Митров


http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3520066,00.htmlEdited by Cloverstack - 08-Nov-2008 at 19:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Dec-2008 at 18:33

Solar Breakthrough - Richard C. Hoagland of Enterprise Mission commented on a breakthrough in solar cells which use a kind of nano ink
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/4099/Solar_Breakthrough_Pt_1_4/


PHOTOVOLTAIC INK - (NANO PV) www.konarka.com

    
www.nanosolar.com    
еве и нешто новитети кај CSP http://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_solar_power

    Edited by beTon - 27-Apr-2012 at 22:48
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2008 at 18:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Dec-2008 at 18:21

незнам зошто и како сте рамнодушни на последнава информација, но најверојатно причината е мрза да се проследат клиповите или можеби ви изгледа смешно во блиска иднина за 10 центи да имаме 1 ват PV единица...

еве ај на кратко ќе сублимирам: сега како што вели нобеловецот Ален Хигр(изумителот  на PV Ink-от) едноватна PV единица чини над два долари, додека неговите PV Ink принтови во моментов се под еден долар иако сеуште се во експериментална фаза,  во 2010 ќе се пушти во малопродажба а за  5год. се надева дека ќе паднат до десет центи, со тоа место како сега инвестицијата да се враќа во рок од осум до десет години, новитетов ќе овозможи истата да биде повратена за една година. експерименталната фабрика на конарка веќе е спремна за производство на 1GW флексибилна пластика, сигурно набрзо ќе следат и лицеци за патентот па брзо ќе ги видиме флексибилниве модули и во европа, сигурно и кинезите ќе помогнат околу пиратеријата па не само што ќе биде достапна технологијава туку и човек ќе може да бира што му фаќа око...

Other uses of nanotechnology foreseen by Konarka, Nanosolar and Nanosys include form-fitting plastic batteries for electronic devices like cell phones and laptops. [1] - 11.07.2005

Nanosys Receives World-wide Exclusive Rights to Commercialize Nanocomposite Solar Cell Technology - 09.06.2003

Nanosolar Starts Thin-Film Solar Panel Production - 12.12.2007

Konarka opens organic PV roll-to-roll manufacturing plant, claims 1-GW potential capacity - 08.10.2008

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Dec-2008 at 02:44

ај за бојкотот една зелена реклама ако веќе нема дискусија нека има поенти, во случајов многу оригинална!!!Edited by beTon - 27-Apr-2012 at 22:13
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Dec-2008 at 04:02
dobra e reklamavaThumbs%20UpBig%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Dec-2008 at 04:17
ако ништо друго! Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Oct-2009 at 17:23
Originally posted by La Linea

Прв пат сретнав соларни колектори со вакуумски цевки (Evacuated tube collector) тие се интересни ако некој планира да става колектори на кров, а незнае какви


Јас планирам. За што точно се работи, кои се спецификите на оваа технологија?


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Oct-2009 at 17:58


Во стаклена цевка под вакуум, по цела должина, сместена е алуминиумска ребраста плоча која пак во средината има метална цевка со антифриз или слична работна течност која се загрева, испарува и оди нагоре по цевката во header-от (тој горниот дел од колекторот) низ кој поминува водата(во затворен систем од цевки) и ја загрева проточната вода во бојлерот.

Во споредба со оние класичните колектори, овие се поефикасни и достигаат повисоки температури и при облачни денови, а како единствена маана би рекол дека е цената

http://www.nextag.com/solar-collectors/stores-html

http://www.sunmaxxsolar.com/residential-solar-hot-water-heating.php

еве доста детален и јасен текст
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/E/AE_evacuated_tube_collector.html


Edited by La Linea - 20-Oct-2009 at 18:01
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Oct-2009 at 19:50
Велиш маана е цената. Имаш ли некакви споредбени цени макар и груби? На интернет има ужасно малку податоци во однос на цени и човек неможе да добие ниту ориентација.

Знаеш (или било кој друго) нешто околу овој тип на колектори како на хотелот Радика?


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Feb-2010 at 06:00
Сонцето го штедиме, трошиме јаглен


Со користење сончеви колектори за загревање санитарна вода, Македонија може да заштеди од 50 до 70 отсто од електричната енергија произведена во РЕК „Битола“, вели Златко Чулев, директор на фирмата „Етерна Солар“

Сончевата енергија е чиста, бескрајна, бесплатна и заштедува пари, а Македонија ја има во изобилство и треба да ја користи како замена на електричната енергија произведена од фосилни горива. Само со користење сончеви колектори за загревање санитарна вода Македонија може да заштеди од 50 до 70 отсто од електричната енергија произведена во РЕК „Битола“. Ова се главните заклучоци од вчерашната дебата на француски и македонски експерти на тема „Сончева енергија“ во рамките на проектот „Местото на обновливите енергии наспроти глобалното затоплување“ кој се одржа на Економскиот факултет во Скопје.


Заменик-министерот за економија Методиј Хаџи Васков на дебатата истакна дека се потребни големи инвестиции, иако сончевата енергија навидум е бесплатна за нејзино искористување.

- Цврсто сме решени да ги развиваме обновливите извори на енергија. Искористувањето на соларната енергија е дел од долгорочната Стратегија за енергетика изработена од МАНУ, но и од Стратегијата за рационално искористување на обновливата енергија, која треба да се донесе до крајот на годинава - рече Хаџи Васков.

Експертот од Франција Доминик Лемоан посочи дека сончевата енергија се добива во бесконечно количество, а се искористува во мал дел.

- Треба да се најде замена на енергијата произведена од фосилните горива, бидејќи човештвото има се' поголема потреба од енергија, а фосилните горива се ограничени - рече Лемоан

То истакна дека се очекува до 2100 година потребата од енергија да изнесува 100 гига тони, што ќе значи многу поголема емисија на стакленички гасови. Лемоан нагласи дека 40 отсто од електричната енергија во светот се добива од јаглен, 20 отсто од гас, а другиот дел отпаѓа на обновливите извори на енергија од кои помалку од еден отсто од сончевата енергија.

Според него, сонцето има неколку пати поголем енергетски потенцијал од ветрот или водата, а и покрај тоа во светски рамки за производство на енергија се користи многу малку. Тоа, како што кажа, се должи на се' уште недоволно развиената технологија за трансформација и складирање на сончевата енергија.

Претседателот на Македонското здружение за сончева енергија Соња Поповска-Василевска истакна дека Земјата од Сонцето за еден час прима повеќе енергија отколку што човештвото може да потроши за една година. Таа нагласи дека добивањето енергија од сонцето бележи најголем пораст иако таа најмалку се користи од сите обновливи извори за производство на енергија.

- Причината за малото производство на енергија од сонцето е и поради неговата непостојана расположивост, односно непостојаноста на енергијата од сонцето во текот на едно деноноќие или во зависност од годишното време. Сепак, предност е што сонцето е домашен ресурс и нема потреба од увоз и транспортни трошоци за производство на енергија - рече Поповска-Василевска.

Директорот на фирмата за производство на сончеви колектори „Етерна Солар“ од Скопје, Златко Чулев, рече дека Владата треба да најде начин да ги поттикне граѓаните да вградуваат термосифонски системи (сончеви колектори) за загревање санитарна вода за да се намали потрошувачката на електрична енергија.

- Во Македонија има 500 илјади семејства со по четири члена во просек и има вградено 600 илјади електрични бојлери за загревање вода. Тие користат од 50 до 70 отсто од вкупното производство на електрична енергија на РЕК Битола само за загревање на водата. Македонија има околу 250 сончеви дена годишно и со вградување сончеви колектори може значително да се намали потрошувачката на електрична енергија - рече Чулев.

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=830E05D41845A942A8AB3767E48A2043&arc=1

~

~Edited by Max - 22-Feb-2010 at 06:00
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Feb-2010 at 16:36
Сончевата енергија е чиста, бескрајна, бесплатна и заштедува пари, а Македонија ја има во изобилство и треба да ја користи како замена на електричната енергија произведена од фосилни горива.


Експертот од Франција Доминик Лемоан посочи дека сончевата енергија се добива во бесконечно количество, а се искористува во мал дел.


Глупости! Цело време истите глупости се вртат - Сончевата енергија што доаѓа до надворешните обвивки на атмосферата е навистина голема ( 1,73*10^17 [w] ) но огромен дел оди за да се загрева атмосферата, за да се создадат ветровите, испарување на водата а половина од сончевата енергија се рефлектира назад во вселената. Енергијата која доаѓа до почвата, онаму каде што би биле сончевите панели е во рангот на неколку киловати мислам. Затоа се потребни толкави огромни површини за такви мали моќности.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Feb-2010 at 10:06

големите површини не се бидејќи малку паѓаат фотони на земјата, туку бидејќи постојниве фотоволтаични ќелии морааат под прав агол да ги уловат, најиделано е панелите да бидат подвижни и да го следат сонцето, но тие системи се поскапи, па затоа се тера на поставување панели на големи површини! 

но од скоро ова е надминато со фотоволтаичното масло, кое фотоните ги апсорбира од секој агол па дури и кога е облачно... имаш на првиот клип погоре за новитетов, еве ти го и издвоен, прашање е на време кога ќе распали турбо технологијава во малопродажба, но со фолија за еден кров и покриени ролетни на прозори посекако може да се очекува покривање на целокупната потрошувачка на едно домакинство за ел.ен. како што наведува нобеловецов на клипов дури можеш и да заработуваш оној момент кога апсорбираната енергија не ја трошиш, односно ја проддаваш во системот...

Originally posted by beTon

PHOTOVOLTAIC INK - (NANO PV)

www.konarka.com

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Feb-2010 at 10:13

тпостојниве фотоволтаични ќелии морааат под прав агол да ги уловат

Не е точно дека мора под прав агол. Се работи за тоа што флуксот (сликата) на панелот во очи на сонцето е помала, а со тоа де факто помата површина за апсорбирање, односно панелот под агол, по косинус. Затоа дури и за статична положба се бира некоја "тежишна" позиција па после може ротации, масла и слично. Макар што ми е малку чудно ова со маслово кога пак ограничена количина енергија паѓа во панелот.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Feb-2010 at 10:32

ај да пробам да се дообјаснам

сончевите зраци паѓаат на земјата под агол од 116 степени заради што и панелите мораат да бидат под тој агол но контра насочени за да целосно ги апсорбираат фотоните, што по правилен агол толку поголема апсорпција, а затоа и ги прават тие подвижни панели, не дека и вака не апсорбираат откако сонцето ќе ја одмине идеалната косина, но посекако не го вадат максимумот! 

е сега ова со маслото, можеш и на линковите погоре да прочиташ, но и на клипот се наведува е далеку поцелисходно решение бидејќи фотоните се апсорбирааат од сите правци и од секој агол воедначено! значи 100%тна искористеност, апсорбираат светлина дури и кога е облачно, значи не мора директно осончување на панелите! 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Feb-2010 at 10:55

сега сеуште во развој новава нанотехнологија, но и за сега уште од страт има повеќе од ветувачки резултати! се надевам скоро дека и капацитетот и векот на траење ќе го надмине векот на класичните ќелии, но за сега истиот е дупло помал, но имајќи предвид проекциите за исплатливост посекако и вака да остане пак ќе биде поидеална опција него постоечкиве пв панели...

еве и нешто поконкретно инфо

http://www.konarka.com/media/pdf/konarka_info_sheet_BIPV.pdf

http://www.konarka.com/index.php/power-plastic/about-power-plastic/

http://en.wikipedia.org/wiki/Polymer_solar_cell 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Feb-2010 at 11:56
Πод 116 степени паѓале?! Не сум знаел дека земјава е плоча па секаде паѓа под исти агол. Барем после Коперник навака не е. Муабетот ми беше дека ротиањето е да се зголеми ефективноста, а не дека може исклучиво под прав степени. Може и под зактривени агли ама помала е апсорбираната моќност. Само за ова беше.


Edited by lslcrew - 23-Feb-2010 at 12:00
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Feb-2010 at 16:33
Аголот на панелите се подесува така да гледа кон директно кон сонцето точно напладне (кога сонцето е највисоко и најсилно). Точниот агол се подесува 4 пати годишно, во зависност од промените на временските сезони, а пресметката зависи од:

- хемисферата
- гпс локацијата
- надморската височина
- временската сезона (зима - лето)
- фокусниот агол, за оние панели што се со фокус различен од 0 степени
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Feb-2010 at 19:33
добро тоа со аголот погрешно се изразив, од прилика под тој агол максимум фотони се апсорбираат, неможам да најдам извор инаку информацијата ми е од книга... најдов нешто за ув-а спектарот но незнам тоа колку важи за видливиот спектар и пв-келиите! We found a peak effect for UVA at an incidence angle of 118 ± 3° and at 122 ± 3° for UVB сепак аголот зависи од географската ширина http://www.macslab.com/optsolar.html

исто фактор е и типот на келиите, но во основа единствени а ефтини пв-келии кои го апсорбираат сончевото зрачење се ова органските пв-келии т.е. пв-маслото пардон пв-мастилото...
Some of this radiation is direct and some is diffuse, and the distinction is important because some PV systems (flat-plate systems) can use both forms of light, but concentrator systems can only use direct light.

Direct light consists of radiation that comes straight from the sun, without reflecting off of clouds, dust, the ground, or other objects. Scientists also talk about direct-normal radiation, referring to the portion of sunlight that comes directly from the sun and strikes the plane of a PV module at a 90-degree angle. http://www1.eere.energy.gov/solar/pv_cell_light.html

е сега ова е и проблемот кај постојните пв-панели не можат константно и максимално да ја искористат сончевата енергија! па затоа мора да бидат или ротирачки или пак распослани статично на големи површини, додека пример кај органските фотоволтаици ова е прилично надминато...


Edited by Max - 27-Apr-2012 at 22:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Jan-2011 at 18:07

ORGANIC PHOTOVOLTAICS

The next generation of solar cells lends itself to high-speed roll-to-roll processing.

Russell Gaudiana, Konarka Technologies Inc.
Photovoltaics based on crystalline silicon dominate the commercial solar energy industry; however, because solar energy is competing with energy sources such as gas and coal, the quest for new photovoltaic materials has expanded.

Any new energy source must fulfill three requirements: It must use abundant nontoxic materials, it must be produced in a scalable process with high productivity, and the production process must require low capital investment.

Roll-to-roll coating and printing has been identified as the most promising production process. In the late 1980s and early 1990s, fundamentally new material approaches to solution processing of low-cost photovoltaics emerged — namely, the bulk heterojunction active layer. A bulk heterojunction is a two-phase blend of p- and n-type semiconductors that has a very large surface area. Upon light absorption, photoinduced charges are produced via an ultrafast charge transfer (a few femtoseconds) between the two semiconductor types. Multiple material systems have been suggested for bulk heterojunction solar cells, including organic semiconductors, inorganic and organic semiconductor nanoparticles and nanorods, and combinations of these.

Organic photovoltaics

Among these technology platforms, organic photovoltaics, a technology comprising carbon-based polymers, is one of the most attractive. The feature that differentiates it from all of the others is that it can be used in high-speed, low-temperature roll-to-roll manufacturing. The processes are typical of those used in the printing and coating industry in that solutions of the active materials, dissolved in organic solvents, are applied to a plastic sheet by means of a coating applicator.

Various printing and coating technologies have proved their utility to organic semiconductor processing (Figure 1). Among them are gravure printing, flexo printing, screen printing, slot die coating and, most recently, ink-jet printing.Figure 1. Organic photovoltaics are produced on a printing press.

The printing solvent is evaporated when heated to moderate temperatures — for example, <120 °C — producing dried active layers of the blend as well as charge transport layers. Layer thickness for all of these is in the 100- to 200-nm range and requires a precision coating operation in a well-controlled environment. The layers are encapsulated between thin flexible overlaminates that protect them from mechanical abrasion and from the environment.

Capital costs are low, and the printing/coating processes can be carried out at speeds of up to 30 to 40 m/min using substrates as wide as 2 m. The combination of low-temperature processing and high throughput will result in high production rates. Although no complete life cycle analysis has been made, rooftop stability of plastic modules is more than a year. At large volumes and at reasonable efficiencies beyond 5 percent and up to 10 percent, these printed solar cells could cost significantly less than $1/W peak (power at peak or one sun is equal to noon on the equator) to produce.

Significant improvements in performance will center primarily on the development of new photoactive materials to be used for the bulk heterojunction. Currently, the polymers used in this layer absorb only about 40 percent of the available solar radiation, which affects light harvesting and current generation. Besides, optimizing the energy level between the two components of this layer will generate a significant increase in cell voltage. When combined, these advances will significantly improve the power generation of the modules.

Organic photovoltaic modules offer a unique combination of properties, including light weight, flexibility, low cost and a high power-to-weight ratio — for example, >100 mW/g at 5 percent efficiency. This makes the devices particularly useful for portable applications, which represent the first target market for this technology and include battery chargers for cell phones, laptops, global positioning systems, radios, flashlights, toys and virtually any handheld device that uses a battery (Figure 2).

Figure 2. In the near future, thin flexible solar modules made from multicell coatings will be integrated into clothing, portable electronics, building materials and other innovative applications.

The modules can be adhered to the outside face of a briefcase or to a piece of clothing, or they can be incorporated into a device’s housing. They also can be rolled up or folded for storage in a pocket or case when not in use. The first products serving this market should be available early next year. Building integrated applications such as awnings, shades and blinds, and even windows themselves will create additional commercial opportunities for this technology.

Meet the author

Russell Gaudiana is vice president of research at Konarka Technologies in Lowell, Mass.; e-mail: rgaudiana@konarka.com.
http://www.photonics.com/Article.aspx?AID=33901
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.