build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сончеви потенцијали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 16-Aug-2015 at 14:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 19-Aug-2015 at 22:44


http://web-tribune.com/tema_dana/dr-vladan-petrovic-nudim-srbiji-besplatnu-struju-ali-je-niko-nece

~

http://www.wired.com/2015/08/much-can-save-solar-panels-just-ask-google/

~

Соларни умни клупи во СараевоСараево е вториот град во Европа што се гордее со своите умни повеќенаменски клупи што работат на соларна енергија. Kлупите се поставени со поддршка од амбасадата на Kралството Шведска и УНДП.

Освен што во ноќните часови ќе светат со пријатни ЛЕД-светилки, овие клупи на граѓаните ќе им користат како енергетски пунктови. Тие на себе имаат USB-влезови каде што минувачите може да ги полнат своите мобилни телефони и таблети, а секако ќе ја имаат и нивната основна функција за краток одмор при прошетки. <BR><BR>Овие клупи во Сараево се поставени на шеталиштето кај Ликовната академија, пред народниот театар и на пофреквентни места.

http://dnevnik.mk/?itemID=48B7D8EBAB1DC647BD1CB13D898F72AD&arc=1


Edited by Max - 02-Oct-2015 at 10:20
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 26-Feb-2016 at 02:33

помалку или повеќе битни новитети кои би оставиле далеку поголем соларен импакт него ова балканскава заседната инвентивност

~

https://rutube.ru/video/Solar Innovation/

http://oilprice.com/Energy/Energy-General/Teslas-Solar-Roof-Market-Whats-The-Potential.html~

http://www.solarimpulse.com/~

http://inhabitat.com/window-socket-portable-solar-powered-outlet-sticks-to-windows-charges-small-electronics/~

Solar-powered swing set could help activate children - http://designtoimprovelife.dk/solarswingdesigntoimprovelife/ [1]

http://www.hags.com/node/168
Edited by +Protagorist - 26-Nov-2016 at 03:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 30-Jun-2016 at 08:55да не ти се верува дека Загреб е зад Сараево во нешто, иако ете сараевските сол.клупи се впрочем хрватски изум [1][2] најнапред поставени во Солин потем Сараево а тек сега Загреб а дури потоа останатиот дел од Хрватска [3]

Во Загреб поставена првата „паметна“ клупа

Освен за одмор, клупата служи и за полнење мобилни телефони или таблети, има хотспот за интернет, сензори за мерење на квалитет на воздухот, но и за собирање други податоци кои се јавно достапни, како јачината на бучавата или температурата на воздухот.

Во текот на ноќта, клупата служи како јавно осветлување, а има бројач на минувачи.

– Таа може да работи десет дена без сонце и отпорна е на удари, рече Мрвош.

Тој истакнува дека би сакал да постави уште 20 клупи во Загреб и 500 ширум во светот во текот на оваа година и уште неколку илјади други во текот на 2017.

http://republika.mk/?p=613712
Edited by beTon - 30-Jun-2016 at 08:56
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 24-Jun-2018 at 09:45

кога сончевиот здив се пречекува уметнички сигурно и при горештини разведрува психа ... камо да имаа сличен пристап и кај ветерниците, ако не поинаку ко вечерно лајтшоу!?


https://www.photonics.com/a62839/Solar_Farms_in_China_Masquerade_as_PandasEdited by Zelenikovo - 24-Jun-2018 at 09:46
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 24-Jun-2018 at 13:31

2d е фора, та и како минималистичка флат претстава, но 3d соларни панели ќе бидат и поспектакуларна појава, особено ако замав земе тоа pv-ink-от та почнат да лепат панели и по каросерии

но и со арпаџик-рото кинетички скулптури ќе бркаат уметнички соларна енергија, само што не се толку атрактивни сеште ко ригидни флат панеливе, ова попрво личи на сукулент него лотус, иако склопливоста потсеќа на него ... денес нешто заштекал глобалниот е-архив та потака сигурно народ ќе може извади кеш од странава на http://monarch-power.com/products/

https://www.solarreviews.com/news/monarch-power-introduces-solar-flower-power-with-lotus-mobile-pv-system/

https://cleantechnica.com/2013/04/26/monarch-power-looks-to-buy-arizona-suntech-plant-for-lotus-mobile-solar-flower-production/

https://solarbuildermag.com/news/monarch-power-offers-to-buy-suntech-manufacturing-plant/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 24-Jun-2018 at 18:30

соларна уметност ќе биде кога пв-принтањето ќе ет седостапно [1][1][1]

а и на повидок е дека шифтот од осилна кон соларна енергија е сепоизвесен, само прашање е кога светските центрифуги ќе можат да го поднесат, а да не изгубат од власта и моќта која сега ја имаат вака во раце!

што е до авто пв=панели во моментов работите стојат вака

https://auto.howstuffworks.com/fuel-efficiency/vehicles/solar-cars.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_prototype_solar-powered_cars

се прашува Човек ако првиот прототип бил од 1977, до сега пазарот навистина не бил доветен за подобрување и стандардизирање на технологијата, илинво позадина не бил поттурнат т.е. бил стопиран од некого, некој кој имал интерес сеуште да врти фосилната центрифуга, зар малку примери има низ светот за иновативно саботирање [2] или пак планирана застареност [2] како рака подрака гачки за одржување во живот на својот светски поредок иако Светот и Знаењата не се нивни, на тие еа-елити!

ајде бар не ги саботираат шоуата на ентузијастите, уште тоа им фали, во спротивно Народ ама апла ќе се освести како и колку го возат, иако и ова може да се каже дека е вожња во однос колку напредните лабоси засукуваат ракави за да извададат стандарди кои одма ќе можат да се прилагодат и на постојните возила, што конечно и ќе го направат, само кога, иако за неверување е дека уште сега немаат соодветни технологии скриени во подрум кои чекаат зелено светло за да видат бел ден и на сите им светнат што е во однос соларнава технологија, ова оросто речено е ко домакин кој си чува убата ракија или домакинка убата зимница само за специјални прилики ...

https://www.worldsolarchallenge.org/dashboard/galleries

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Solar_Challenge
Edited by Zelenikovo - 24-Jun-2018 at 18:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Jun-2018 at 14:30

но додека дочека аут оф д бокс решенија, ето и ко офруд или аеро соларни возила, на повидок е системско решение кое веќе е во тест фаза во Кина ... дури и веселиов фон наговестува потенцијално брза имплементација ... нормално доколку ова стане таму реалност ќе бидне и во целиот Свет каузално, зар другите Нации немаат акал да стигнат до ова, но еве кураж во право време за сите час побрзо на загадувањето економијата и соживотот да им остават тро послободен простор ...

http://www.chinadaily.com.cn/a/201712/15/WS5a33346da3108bc8c6734df4.htmlдо тогај убо би било народ и уметнички да се мотивира на слични решенија [1] а најбрзо би се аклиматизирал преку Вело Солар анимација дал директно или индиректно ...

https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?t=71160

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_motorized_trikes#21st_century

https://en.wikipedia.org/wiki/SolaRoad
Edited by Zelenikovo - 25-Jun-2018 at 14:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 25-Jun-2018 at 18:50

прво па машко, та ето одма саботажа етерична или антропогена не е ни битно [1] но тоа не ги демотивира кинезите да продолжат напред, можеби ова е правовремена опомена дека треба ваквите соларни автопати да бидат и со сензорски надзор, а идеално би било кога би имало резервни плочи кои при проблеми брзо би можеле да се заменат автоматски, бар додека да искомбинираат доволно цврсти пв-панели кои ќе одолеат и директно оштетување ... навистина амбициозно да од прва аклиматизиран и за постоен транспорт ...

03.03.2018 ~ China to Open Solar Superhighway that Charges Electric Cars in 2022

China's first solar-powered super highway is expected to open to traffic by 2022, empowering a growing transition toward electric and driverless vehicles.
The six-lane Hangzhou-Shaoxing-Ningbo Expressway in East China's Zhejiang Province boasts solar panels that charge electric vehicles and should be able to support automatic driving, the Hangzhou Daily reported on Sunday.

The 161-kilometer expressway linking Hangzhou and Ningbo is designed to enable travel at China's top speed limit of 120 kilometers an hour, the report said.

"The super expressway is expected to increase the average speed by 20 to 30 percent through smart system and vehicle management, as close to the design speed as possible," Hangzhou Daily Press Group reported, citing Ren Zhong, deputy director of the provincial department of transport.

Vehicles do not have to slow down to pay tolls. Instead, the toll will be automatically paid.

"A chip installed in the vehicles will be able to achieve that," Sun Zhang, a railway expert and professor at Shanghai Tongji University told the Global Times on Sunday.

The expressway will also provide an adaptive road environment for automatic driving which should reduce damage from traffic accidents, the Hangzhou Daily said.

"Automatic driving is comparatively safe compared with the manual drive mode," Sun said. "Sensors installed within the vehicles and on the road can react faster than humans when emergencies occur and detect malfunctions so as to ensure road safety."

The road will literally empower electric vehicles through photovoltaic cells that provide a charging service as cars move.

The expressway is expected to help release passenger traffic pressure in the Yangtze River Delta, Sun noted.

"I always leave some time for when I have to drive on the Hangzhou-Ningbo Expressway, as traffic jams are frequent," Shi Xiaobai, a businessman commuter on the Hangzhou-Ningbo Expressway told the Global Times on Sunday. "And it took me four hours to get from Hangzhou to Shaoxing on February 18."

The somewhat-parallel Hangzhou-Shaoxing-Ningbo Expressway, boasting the same origin and destination, will offer an alternative route to the current Hangzhou-Ningbo Expressway, according to the Hangzhou Daily.

The expressway will also feature a comprehensive sensing, monitoring and early warning system to reduce traffic congestion, the report said.

China's first solar expressway with a length of 1 kilometer was opened for testing in December 2017 in East China's Jinan. But it was vandalized and had sensitive parts stolen from it five days after opening, the Beijing Youth Daily said.

https://sputniknews.com/science/201803031062199376-china-solar-highway-2022/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 26-Jun-2018 at 10:35

интересно ќе биде кога цл транспот би можел да се префрли на соларна енергија, за што можеби пв-панелите би требало да дочекаат и пореволуционерни соларни ќелии, односно начин како да ги искористуваат сите честички од соларниот спектар освен фотоните, за што можеби од помош би било комбинирање на различни техники [1]

во таков случај не само едрилици ами и сите авиони вака ќе си леткаат, но до тогаш ко и во антика ќе Делаат тро по тро, а кога ќе се создадат услови волјата и ќе се ефектуира за соларна авијација ...

... пораката битно им ја пуштиле ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_Impulse

https://solarimpulse.com/news/view/1000-profitable-solutions-to-solve-climate-changeBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 26-Jun-2018 at 14:16

единствен гајрет во однос позитивните страни на соларната енергија е нејзината злоупотреба во воени цели [1] а како и кај атомската енргија та и секоја друга доколку се користи за зло не ет на арно!

затоа уште сега треба да најдат ако не Сите тогаш Големите нзс дека Соларната енергија ќе ја исклучат од оваа област, бидејќи така ризикуваат наместо силите да ги насочат како Човештво заради подобро утре во најдобар случај Соларната Опција како енергенс ќе има стагнација, и наместо секаде да има соларни патишта и соларно домување индустрија следствено поголем акцент на Екологија, повторно така ќе закаснат за утре какво и да е природно искушение кое во овиее фосилни околности ја демне планетата, што повторно може да се ресетира со Божја Благодат но дали конзумеризмот и декаденцијата како храна за либералниот капитализам им остава простор на Луѓето за ова и да се освестат!? дури и оние кои се свесни под налетот на легалниот разврат без граници, мораат екстра напор да вложат за да одолеат на искушенијата а во исто време и да бидат со Ближните ...

конечно Соларната Енергија може да ја резлативизира зависта на помалите економии од поголемите, а тоа пак да допринесе и до политичка стабилност и самоодрживост во Светот ... а дали ќе здружат сили Луѓето да најдат нзс за подобро утре или и понатака ќе си тераат по акалот на планед обсоленс тоа Нека е Божја Промисла бидејќи без Бога кони во секоја индустриска или технолошка револуција до сега работите им бегаат од контрола и првичниот позитивен вајб добива негативен призвук прост пример генетиката итн.

~

најнапред од сето ова може да имаат бенефит Руралните Области уште сега пр. во однос приготвувањето [1] и складирањето храна [2] или пак во слична форма нејзин рурален транспорт [3] а на што за среќа веќе се дума и делува, за да не чека Народ дур да стигнеме до глобален соларен шифт, а на што ете освен ентузијасти треба и невладиниот и владиниот сектор да ги мотивира Луѓето ...

но дали некој во град би се одважил или само рурално ќе биде тренд ова, иако и во село многу гледаат да се системски учипени денеска, нормално ако сами не се одважат да се ангажраат за самоодржливост, та од толку владини и невладини проекти ниту еден не најдоа за сходно да направат во кој соларната самоодржливост ќе биде научно заокружена како пакет аранжман од опции комбинации и можности за едно семејство ... ако тоа го направат пак ќе дојдат и до помасовна самоодржливост наместо парцијално да ги стимулираат на тоа преку субвенции, иако тоа е може случај заради напливот на тековни политички и економски агитпроп по медиумите каде простор за оф-грид мотивирање прашање е дали има и во ситни саати!?

но тоа големи земји па не наоѓаат за сходно да мотивираат озбилно Народ да се осамостојува самоодржливо, а не пак тука иако има обиди само кој чул за тоа, особен проблем е што немаме никој ниту локално да се пофали дека вака живее преку блог форум или социјалките, бар немам чуено иако знам дека мнозина и навистина вака живеат, но тоа е резултат повторно на вкупната атмосфера во општеството каде медиумски претежно гајлиња и амортизирање на истите тие гајлиња се промовира, наместо да се остави бар третина од дневната програма за Народ да се потурне кон Самоодржливост ...

http://www.hotnsticky.com.au/sustain.htm

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=172299#172299

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=342&PID=111691#111691
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 934
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 26-Nov-2018 at 05:00

бар малку да спуштат топка нафташите и брзо ќе крене соларниот пазар ... пр. Цинкот ветува и поголема ефикасност ем проѕирни фотоволтаични панели, токму обоени стакленици од згради недостасуваат а градоите виножитни урбани визури да добијат ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_oxide#UV_absorber

29.03.2018 ~ https://www.pv-magazine.com/2018/03/29/us-researchers-mull-zinc-oxide-as-solar-cell-manufacturing-alternative-to-titanium-dioxide/

https://www.photonics.com/Articles/Popcorn-Style_Solar_Cells/a34307

~

за сега само прозирен тера аберов но да видиме што ќе бидне со цинкот ...

~

https://en.wikipedia.org/wiki/Building-integrated_photovoltaics#Transparent_and_translucent_photovoltaics

http://sisahub.com/which-solar-system-is-best/

[1]
https://www.photonics.com/Articles/Merck_Polysolar_CPI_Partner_on_Smart_Windows/
Back to Top
avtofen View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote avtofen Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 12-Jul-2019 at 14:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.