build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Измена на поткровје / Отворање прозорци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
imagineD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 25-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote imagineD Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Измена на поткровје / Отворање прозорци
    Posted: 26-Jun-2017 at 00:36
Здраво.
Не успеав да најдам информации во врска со тоа што ме интересира па решив овде да отворам нова тема.

Имам куќа приземје, 2 ката и поткровје. Поткровјето е како на сликата, документирано со платени комуналии...
https://app.box.com/s/ejlr3gaqj5ej8a4mjvd1km1pwxgryx3v
Треба да го реновирам кровот комплет, греди, летви керамиди... па воедно сакам да направам и мала измена.
Поради потреба од поголема дневна светлина сакам да отворам прозорци и на другата страна од поткровјето.
Една идеја ми е да се подигне едната страна цела за околу 50cm плус додатно за околу 30цм да се подигне од надворешната страна (да се намали косината) со што би се добило таман отвор за прозорци.
Сега ме интерсира дали тоа е дозволено односно до која висина може да се крева поткровје?
Исто ме интересира дали ова се смета како надградба односно дали треба да вадам некои дозволи, документи за надградба..?

Edited by imagineD - 26-Jun-2017 at 00:38
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Aug-2017 at 17:30


Овде можеш да добиеш бесплатни стручни совети за поткровје:
http://moetopotkrovje.mk/besplaten-sovet/

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.