build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преспа и Галичица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Feb-2009 at 11:22
абе истражувано е но како и се во МКД не завршено, ианку дека нема отровни тоа не сум сигурен поскокот е најотровен кај нас а таму е одомакинет веќе, инаку дека можеш да ги затвориш некаде тоа е невозможно, попрво да ги истребиш или сами да избегаат доколку се случуваат некакви активности на островот, патем барале луѓе и хотел да направат таму но бидејќи островот влегува во склоп на НП Галичица тоа е законски неизводливо! па останува само комбинацијата со мунгосите, инаку патеките се уредени освен ова мапата што е од турко, а и водичи има сега но колку е безбедно шетањето таму тоа не би знаел да кажам! 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Feb-2009 at 12:35
@beton се согласувам, за поскокот не знаев, ако има отровни змии тогаш е опасно и треба да превземат барем нешто пред да пуштаат туристи таму
инаку не искоментирав дека ми се допаѓаат таблите со имињата на објектите

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Feb-2009 at 13:02

па не за таблата со мапата тоа јас го посочувам како минус, инаку таблите се добри иако може и подобри, сепак за добро се вклопуваат во амбиентот. а за она што велиш дека надлежните треба да превземаат нешто, што да прават и тие освен да задолжат некого да ги придружува односно води туристите, незнам можеби да им делат високи и дебели традиционални чорапи на посетителите и превентивно и во функција на сувенир Smile туку има чаре а тоа е за секој посетител во групата да има спремно антивенум, иако треба да има некаде и коњско и крани амбуланти кои би пружиле услови и за болнички третман, па од таму за Ресен или Битола да се упатуваат на понатамошен третман отруените! 

добро сето ова можеби ќе биде реалност доколку аквапурци инвестираат во Отешево, па тие да ја подзабрзаат нашата тромост, ние дури лани воведовме водич за на островот, дотогаш се на диво се одеше! катастрофа гледано комерцијално но уникатна прилика гледано авантуристички, а бидејќи досега во МКД доаѓаа само авантуристи ова затоа и не беше некој особен проблем.  

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 13-Feb-2009 at 13:51

налетав на еден модел кој е најверојатно за седиштето на НП Галичица бар таков наслов носи клипот. дали знае некој каде може да е лоциран истиов доколку постои?

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Feb-2009 at 01:06
01.


02.


03.


04.


05.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Feb-2009 at 16:20
06.


07.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Jul-2011 at 15:05Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Jul-2011 at 17:43
http://daily.mk/cluster3/3ace0c79bb30b9f5e5d0aa122f62e2ab/845195

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Jun-2013 at 22:51

  

  

  Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Jun-2013 at 21:08
Има ли некој слушнато за вакво нешто ?

http://www.youtube.com/watch?v=tI35LTpq8uw
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Jun-2013 at 22:11
I think it is just Greek Attention Whoring...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Jul-2013 at 14:22
Плажата Галаксија / Galaxy во Претор

http://zase.mk/galerija-vakvi-plazhi-nema-ni-vo-grtsija/
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Jun-2014 at 19:55
Поглед од Националниот парк Галичица кон Преспанското езеро, трето место на тукушто завршениот фотографски натпревар „Вики ја сака Земјата 2014“ во Македонија.Автор: Ptahhotep
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 26-Aug-2014 at 01:29
Преспанско и Охридско, сликано од Галичица.Edited by jyvation - 26-Aug-2014 at 01:30
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Sep-2014 at 16:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Sep-2014 at 19:29
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Sep-2014 at 12:11
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Sep-2014 at 12:23
Прекрасна фотографија!
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 14-Sep-2014 at 00:16
Преспанско и Охридско езеро

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Oct-2014 at 13:26
Преспанско езеро од грчка странаBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.