build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Агенција за филм на РМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Агенција за филм на РМ
    Posted: 12-Jul-2017 at 11:50
Потребни ми се информации за објектот на Агенцијата за филм на РМ и Вардар филм во Скопје, ул. 8 март бр. 4 близу градски парк. Она што ми треба се информации од типот на година на градба, материјал, фото од градбата и сл. Работиме на еден проект за стари објекти низ РМ.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jul-2017 at 21:56
Бидејќи имам работено на реновирање таму, можам да кажам дека се работи за прилично стара зграда,но кога е градена точно неможам да кажам, веројатно во годините после втората светска војна и пред земјотресот ,бар според типот на таванот кој е трска со поплочен со каратаван од дебели даски и целосно обложен со 5-10 цм земја (нешто што го имам видено како практика кај предземјотресни градби, но можеби не е исклучок и кај поновите).
Ѕидовите се од тули ,односно онаа што народно ја викаме циганска цигла. Фасадата со гранитни плочи веројатно ја има добиено многу покасно.
Немам никаква фото документација од процесот на изградба а незнам ниту дали може да се најде такво нешто и точна информација кога е градена.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Jul-2017 at 08:29
Благодарам. Овие информации ги знаеме од посетата на лице место и увид во состојбата на лице место.
Доколку има некој некој запис или репортажа за објектов би бил корисно да се погледне.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.