build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тули

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
safetyfirst View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Aug-2017
Location: novaci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote safetyfirst Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Тули
    Posted: 12-Aug-2017 at 14:51
Здраво народе. Ме интересира одговор на прашањата во продолжение а да ги најдам одговорите на друго место освен на овај форум ќе треба да го превртам гугл или калфа да одам во тулана.
Што е разликата во начинот на изработка на тулите пресовани и не пресовани печени и не печени кој вид каде се користи и каде има едниот вид предност од другиот. Која е разликата помеѓу тули-плитари кои старите ги правеле од кал. Некои ги печеле во "банка" па што е разликата помеѓу тулите во кои се користи цемент а во некои глина па се печат и тн. Очигледно дека има многу методи за изработка па доколку има некој кој е упатен на темата би бил благодарен доколку има нешто да сподели и разјасни.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Oct-2017 at 09:09
Back to Top
safetyfirst View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Aug-2017
Location: novaci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote safetyfirst Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Nov-2017 at 14:56
А дали има некој искуство со CEB (compressed earth brick) или CSEB (compressed stabilised earth brick) што се однесува на литературата која е достапна на интернет за овие видови на тули најголемиот дел го имам прочитано и имам визија за нив во смисла на тоа кои се нивните предности и недостатоци. Дали некој има практично искуство со нив дали во производство или ѕидарство или било какво искуство со оглед на тоа што овие тули се релативно нова технологија на производство за разлика од потрадиционалните тули.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.